• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 29/03/2024

Τι μπορω να τρωω οταν εργαζομαι βραδυνη βαρδια,πχ 22:00-06:00.ετσι ωστε να εχω αισθημα κορεσμου,αλλα ταυτοχρονα να μην βαζω κιλα,σε αυτο το διαστημα ποσα γευματα επιτρεπονται? Προσπαθω να ξεκινησω διατροφη με θερμιδικο ελλειμα,1500 θερμιδες ημερησιως,με γυμναστικη 3-4 φορες την εβδομαδα των 60-80 λεπτων/ημερα.Το προβλημα μου ειναι το κυλιωμενο ωραριο της δουλειας που δεν με βοηθαει να τηρω ευκολα ενα πλανο διατροφης,υπαρχουν tips με πρακτικες τροφες η φαγητα που θα μπορουσα να παιρνω μαζι μου που θα με βοηθησουν στην απωλεια βαρους αλλα να μην χανω ενεργεια οσο εργαζομαι,καθως σπιτικο φαγητο δεν εχω την πολυτελεια.

12 ειδικοί απάντησαν

  • Βοηθά πολύ το γιαούρτι τα φρούτα και οι σαλάτες με τυρί κατά τη διάρκεια της νύχτας

    Μαρκάδα Αλ Χασούντ Αλεξάνδρα

    Διαιτολόγος

    Γαλάτσι

  • Στη νυχτερινή βάρδια τροφές χωρίς προετοιμασία είναι λαχανικά όπως αγγούρια καρότα σε συνδυασμό με απαχη λευκή πρωτεΐνη

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι

  • Γεια σας. Ο προσωπικός σας διατροφολόγος θα σας καθοδηγήσει πώς να οργανώσετε το πλάνο της ημέρας σας σύμφωνα με τις ανάγκες τις εργασίας σας αλλά και λαμβάνοντας υπόψιν το ιατρικό ιστορικό σας κ.α. Για οτιδήποτε χρειαστείτε σχετικά με τη διατροφή σας θα χαρώ να κλείσουμε ένα ραντεβού να το συζητήσουμε.

    Γουμενάκη Θεανώ

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ρέθυμνο

  • Ανάλογα με τα γεύματα σου όλη την ημέρα θα μπορούσα να σου πω ακριβώς τι να καταναλώσεις.
    Κάποιες ιδέες είναι τα φρούτα, οι ξηροί καρποί, τα παστελάκια και η μαύρη σοκολάτα που περιέχουν στοιχεία που μας δίνουν ενέργια και μας κρατούν σε εγρήγορση.
    Υπάρχουν πολλά επιπλέον tips για γεύματα στη δουλειά όπως για παράδειγμα προετοιμασία γεύματων από το ΣΚ, γεύματα από κατάψυξη, εύκολες κρύες σαλάτες πλήρεις αλλά και γεύματα από έξω όπως μαγειρευτό φαγητό στο σούπερμάρκετ ή σαλάτες από γνωστές αλυσίδες.

    Χρόνη Βιολέτα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πειραιάς

  • Μπορείτε να έχετε ένα γεύμα στις 8:00μμ πριν πάτε στη δουλειά μετά στις 11:00μμ, μετά στις 2:00πμ και στις 5:00. Tώρα όσον αφορά στο τι θα τρώτε αυτό δεν μπορώ να σας το πω καθώς δεν ξέρω τι έχετε φάει όλη την προηγούμενη ημέρα. Σίγουρα στις 8:00 μμ φάτε το βραδινό σας και από εκεί και πέρα μικρά σνακ όπως πχ κάποιο φρούτο, ξηρούς καρπούς, τοστ, γιαούρτι κλπ

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Συμβουλευτείτε έναν διαιτολόγο ώστε να προσαρμοσει ένα διαιτολόγιο στις ανάγκες και την καθημερινότητα σας!

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Κατά τις βραδινές σας βάρδιες θα μπορούσατε να επιλέγετε να καταναλώνονται πρωτεϊνούχες τροφές όπως γιαούρτι, γάλα, τυρί, αυγό μαζί με λίγα λαχανικά ή φρούτο για να σας δημιουργούν κορεσμό και αποφυγή πιθανής υπογλυκαιμίας. Επίσης, "έξυπνα" φαγητά είναι οι σαλάτες με μια ποσότητα ζωικής τροφής π.χ. κοτόπουλο, τόνο ή αυγό, κ.α. μαζί με μια μερίδα αμύλου ή ακόμα και τα όσπρια ως σαλάτες, ομελέτα, θα σας δώσει ενέργεια, κορεσμό και μπορούν να παρασκευασθούν γρήγορα και εύκολα. Καλό είναι να επισκεφθείτε ένα πιστοποιημένο διαιτολόγο - διατροφολόγο ώστε να σας βοηθήσει και να σας δώσει ακόμα περισσότερες πρακτικές διατροφικές συμβουλές σ... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακοπούλου Δήμητρα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άργος

  • Καλησπέρα σας! Μπορείτε να φάτε ότι θέλετε στη βραδυνή βάρδια και να το μοιράσετε σε όσα γεύματα σας βολεύει, αρκεί να μη ξεπεράσετε τις 1500 θερμίδες τη μέρα που έχετε θέσει ως στόχο (Δε ξέρω αν είναι πολλές ή λίγες καθ ότι δεν ξέρω το βάρος σας). Καλές επιλογές ώστε να έχετε το αίσθημα πληρότητας είναι να επιλέξετε τροφές που περιέχουν λίγες θερμίδες σε σχέση με το πόσο χορταίνουν. Κοτόπουλο στήθος, αυγά βραστά, ψάρια χωρίς λίπος (πέρκα, γλώσσα, μπακαλιάρος, τόνος, πανγκάσιους), λαχανικά, ξύδι, μουστάρδα είναι κάποιες επιλογές που μπορείτε να συνδυάσετε και με πολύ χαμηλό θερμιδικό κόστος να σχηματίσετε ικανοποιητικά γεύματα!

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Τα άτομα που εργάζονται βάρδιες είναι τα πιο δύσκολα περιστατικά διότι η καθημερινότητά σας εναντιώνεται με το φυσικό βιορυθμό σας. Θα ήταν πολύ πρόχειρο από τη πλευρά μου να απαντήσω με ένα μήνυμα σε ένα τόσο σύνθετο θέμα.
    Η πρότασή μου είναι να βρείτε έναν επαγγελματία υγείας διαιτολόγο ώστε να δημιουργηθεί μια θεραπευτική σχέση με συνεδρίες για να λάβετε βοήθεια και καθοδήγηση εξατομικευμένα.
    Σας ευχαριστώ

    Χριστοπούλου Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Σύνταγμα

  • Το ότι εργάζεστε σε κυλιώμενο ωράριο είναι ένας σημαντικός επιβαρυντικός παράγοντας για τη ρουτίνας σας και είναι απόλυτα κατανοητό ότι δεν μπορείτε να έχετε συγκεκριμένο πλάνο διατροφής.
    Επειδή όμως η απώλεια βάρους έρχεται από έναν συνδυασμό άσκησης και διατροφής, δεν μπορούμε να πούμε ότι υπάρχουν σνακ ή γεύματα που θα σας βοηθήσουν στην απώλεια βάρους. Αυτό εξαρτάται από το τι άλλο έχετε καταναλώσει κατά τη διάρκεια της ημέρας σας.

    Παρόλα αυτά, υπάρχουν υγιεινές και ισορροπημένες επιλογές για τη νυχτερινή βάρδια, όπως:
    αραβικές πίτες/τορτίγιες με κοτόπουλο / τυρί, αβοκάντο και λαχανικά, γιαούρτι με παξιμάδι και ξηρούς κα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαβασιλείου Γεωργία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Χαίρετε
    Δυστυχώς χρειάζεται εξατομικευμένος σχεδιασμός στο πρόγραμμα διατροφής σας και σίγουρα θα πρέπει να αποφύγετε τη συνεχή κατανάλωση πρόχειρων φαγητών από έξω, κάτι που όπως καταλαβαίνω συμβαίνει. Δεν είναι δύο - τρεις απλές συμβουλές που θα προσπαθήσετε να εφαρμόσετε χαλαρά. Εγώ θα σας προτείνω να αποφύγεται τα έντονα υποθερμιδικά γεύματα (οι 1500 θερμίδες είναι ΠΟΛΥ λίγες εαν είσαστε άντρας - αλλά και πάλι δεν διαθέτω καν αυτή την πληροφορία). Εαν δε μπορείτε να απευθυνθείτε σε κάποιον συνάδερφό μου, φτιάξτε μόνος ή μόνη σας ένα πλάνο, διαφορετικό για κάθε ωράριο, που να περιέχει όλες τις ομάδες των τροφίμων. Τα τρόφιμα που σας αρ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Καλό θα είναι πολύ αργά το βράδυ μετά τις 21.00 ή 21.30 να μην καταναλώνετε μεγάλα γεύματα. Ο μεταβολισμός τις βραδινές ώρες είναι πολύ μειωμένος και ότι φάτε το κάνετε λίπος. Εάν όμως έχετε ένα κυλιόμενο ωράριο που θα πρέπει να δουλεύετε τη νύχτα μπορείτε να καταναλώνετε τροφές χαμηλές σε θερμίδες πχ φρούτο ή 1 χούφτα ξηρούς καρπούς ή ένα κεσεδάκι γιαούρτι απαχο ή αγγουράκια, ντοματινια ή καροτακια και μέσα στην ημέρα να έχετε μικρά και συχνά γεύματα που ενεργοποιείται καλύτερα ο μεταβολισμός σας. Καλό θα είναι να επισκεφθείτε έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει σε αυτό, να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογ... Διάβασε περισσότερα

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι