• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 13/12/2023

Μπορείτε να μοιραστείτε κάποιες πρακτικές συμβουλές για την απώλεια βάρους που έχουν αποδειχθεί αποτελεσματικές στους ασθενείς σας ή σε μελέτες;

11 ειδικοί απάντησαν

  • Είναι σημαντικό να κατανοήσουμε ότι το σώμα μας χρειάζεται όλα τα θρεπτικά συστατικά, να κάνουμε πολλά και συχνά γεύματα, να καταναλώνουμε αρκετές φυτικές ίνες τόσο από φρούτα όσο και από σαλάτες, η καλή ενυδάτωση και η μείωση κορεσμένων λιπαρών

    Βασιλική Σταμάτη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • Φυσικά!
    1) Μη βιάζεστε και μη ζυγίζεστε. Η Ρώμη δε χτίστηκε σε μια μέρα και ούτε το βάρος που βάλατε μπήκε σε έναν μήνα. Κατα συνέπεια, δεν πρόκειτα να φύγει σωστά μέσα σε έναν μήνα, ΟΣΟ και αν το προσπαθήσετε. Τα πράγματα θέλουν τον χρόνο τους.
    2) Μην αλλάξετε χάριν της απώλειας βάρους ΚΑΜΙΑ συνήθεια, που δεν πρόκειται να διατηρήσετε αλλαγμένη και στο μέλλον. Θα είναι άσκοπο γιατί τα κιλά σας δυστυχώς θα επιστρέψουν. Πάντως οι μακροπρόθεσμες απώλειες βάρους προϋποθέτουν κάποιες μόνιμες αλλαγές συνηθειών - κυρίως αυτών που μας οδήγησαν αρχικά σε αυξήσεις.
    3) Δεχθείτε όσο καλύτερα μπορείτε αυτό που προσπαθείτε να ξεκινήσετε. Εμπλου
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Η διαδικασία της απώλειας βάρους είναι προσωπική υπόθεση και δεν ταιριάζουν όλες οι πρακτικές σε όλους. Οι βασικές συμβουλές, και με βάση μελέτες, είναι η ισορροπημένη διατροφή με ποικιλία τροφίμων, δίνοντας έμφαση στις μερίδες, η ένταξη της σωματικής άσκησης ως μέρος της καθημερινότητάς μας, καθώς και η επαρκής ενυδάτωση. Επιπλέον βοηθητική είναι η αυτο - παρακολούθηση της διατροφής μας, μέσω ενός ημερολογίου για παράδειγμα.

    Ωστόσο, η εξατομίκευση και η υποστήριξη είναι το βασικότερο.

    Χούπη Κλειώ MSc & Συνεργάτες

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ιλίσια

  • Για τη ρύθμιση του βάρους μακροπρόθεσμα βασικοί πυλώνες είναι: ο ύπνος, η σωματική δραστηριότητα, η οργάνωση και προετοιμασία των γευμάτων μας σε σταθερές ώρες καθημερινά και το σπιτικό φαγητό.

    Παγουρτζή Ευανθία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αιγάλεω

  • Φυσικά. Η εμπειρία μου μου έχει δείξει ότι τα συχνά γεύματα κάνουν θαύματα, οι στερήσεις δεν βοηθούν καθόλου αντίθετα μειώνουν τον βασικό μεταβολισμό. Επίσης χρειάζεται να έχουμε όσο γίνεται λιγότερο επεξεργασμένα τρόφιμα. Επίσης να προτιμάτε τρόφιμα με χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Κατανάλωση πρωινού πλούσιου σε πρωτείνη και χαμηλού σε απλά σάκχαρα
    Ενδιάμεσα ελαφριά σνακ όπως φρούτα και ξηροί καρποί

    Μαρκάδα Αλ Χασούντ Αλεξάνδρα

    Διαιτολόγος

    Γαλάτσι

  • Ορισμένες από τις πιο πρόσφατες πρακτικές συμβουλές που έχουν αποδειχθεί αποτελεσματικές για την απώλεια βάρους περιλαμβάνουν:

    1. Υγιεινές Συνήθειες Ύπνου: Νεότερες έρευνες υποστηρίζουν τη σημασία του επαρκούς ύπνου στην απώλεια βάρους. Ο άνθρωπος που κοιμάται λιγότερο έχει τάση να έχει αυξημένη πείνα και να προτιμά πιο πλούσιες σε θερμίδες τροφές.

    2. Δίαιτα Μεσογειακού Τύπου: Μελέτες υπογραμμίζουν την αποτελεσματικότητα της διατροφής Μεσογειακού τύπου στη μείωση του βάρους και τη βελτίωση της υγείας. Αυτή η δίαιτα εστιάζει σε λαχανικά, φρούτα, ψάρια, όσπρια και ελαιόλαδο.

    3. Intermittent Fasting: Η πρακτική του χρο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Σιούλης Αλεξανδρος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Θα πρότεινα την αύξηση των φρούτων και των λαχανικών σε καθημερινή βάση, την αύξηση πρόσληψης νερού και το καθημερινό περπάτημα...δυστυχώς η ερώτηση σας είναι αρκετά γενική και σε τέτοια θέματα απαιτείται συγκεκριμένη επιστημονική προσέγγιση..

    Πετράκου Μαριλένα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κερατσίνι

  • Σίγουρα, υπάρχουν πολλές πρακτικές συμβουλές που έχουν αποδειχθεί αποτελεσματικές για την απώλεια βάρους. Είναι σημαντικό να σημειωθεί ότι η κατάλληλη διατροφή και ο τρόπος ζωής μπορεί να διαφέρουν από άτομο σε άτομο. Εδώ είναι μερικές συνήθειες που έχουν βοηθήσει πολλούς ανθρώπους:

    Στόχοι Συγκεκριμένοι και Προσιτοί:
    Θέστε ρεαλιστικούς στόχους απώλειας βάρους.

    Ισορροπημένη Διατροφή:
    Επιλέξτε μια ισορροπημένη διατροφή που περιλαμβάνει φρούτα, λαχανικά, δημητριακά ολικής άλεσης, υψηλής ποιότητας πρωτεΐνες, και υγιεινές πηγές λιπαρών.

    Ελέγχος Μερίδων:
    Μάθετε να αναγνωρίζετε το μέγεθος των μερίδω
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Καταναλώνετε καθημερινά φρούτα και λαχανικά ,εποχής καί φρέσκα.
    Μην παραλείπετε ποτέ το πρωινό σας γεύμα.
    Χρησιμοποιείτε προϊόντα ολικής αλέσεως.Ειναι πλούσια σε φυτικές ίνες.
    Επιλέξτε άπαχα κρεατικά .
    Καταναλώνετε 1-2 μερίδες φρέσκα ψάρια την εβδομάδα.
    Καταναλώνετε 1-2 μερίδες όσπρια την εβδομάδα.
    Χρησιμοποιείτε καθημερινά τα καλά λιπαρά όπως ελαιόλαδο και ξηρούς καρπούς.
    Πίνετε αρκετό νερό.
    Να ασκήστε .
    Αποφύγετε αναψυκτικά, ζάχαρη, επεξεργασμένα τρόφιμα και το αλάτι.
    Σας ευχαριστούμε πολύ για την ερώτηση πού μας υποβάλατε.
    Είμαστε στη διάθεσή σας για ότι χρειαστείτε.

    Βάσση Παρασκευή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Τα μικρά και συχνά γεύματα ενεργοποιούν τον μεταβολισμό. Η ποικιλία σε τροφές επίσης βοηθάει σε ένα διατροφικό πρόγραμμα ώστε να μην είναι μονότονη η διατροφή και να μην υπάρχουν τυχόν διατροφικές ελλείψεις. Η επαρκής ενυδάτωση κυρίως με νερό μπορεί να ενεργοποιήσει τον μεταβολισμό περισσότερο. Η άσκηση είναι ένα επιπλέον στοιχείο που μπορεί να βοηθήσει στην απώλεια του σωματικού σας βάρους. Η αλλαγή του τρόπου σκέψης γενικότερα απέναντι στη διατροφή με ποιότητα και σωστούς συνδυασμούς στα γεύματα επίσης συντελεί στην απώλεια του σωματικού σας βάρους αλλά και στην συντήρηση των κιλών. Όταν τα συναισθήματα σας είτε χαράς ή λύπης δεν συνδυάζοντ... Διάβασε περισσότερα

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι