• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 11/07/2023

Καλησπέρα. Είμαι 35 χρονών, γυμνάζομαι και χρησιμοποιώ συμπληρώματα διατροφής πρωτεινης.Δεν εχω κανει ποτε μου χρηση αναβολικών στεροειδών,απο το 2019 χρησιμοποιώ και ενα αντικαταθλιπτικό φαρμακο(minitran). Υπαρχει περιπτωση κατι απο τα παραπανω να επηρεασουν τη ποιότητα του σπέρματος και την αναπαραγωγικη διαδικασια? Σας ευχαριστώ

13 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας, τα συμπληρώματα διατροφής πρωτεϊνών δε φαίνεται να επηρεάζουν αρνητικά την ποιότητα του σπέρματος και την αναπαραγωγική διαδικασία σε άνδρες με φυσιολογική αναπαραγωγική λειτουργία, σύμφωνα με τα πρόσφατα ερευνητικά δεδομένα. Για τη φαρμακευτική αγωγή, συμβουλευτείτε τις ανεπιθύμητες ενέργειες που αναγράφονται είτε τον γιατρό που σας τη χορήγησε.

    Ρεστέμη Ευγενία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Εύοσμος

  • Καλό θα ήταν να ρωτήσετε το γιατρό που σας πρότεινε την αγωγή.

    Μαμέκα Ηλιάνα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Λάρισα

  • Χαίρετε
    Ναι, τόσο η αμιτριπτυλίνη όσο και η περφαιναζίνη σχετίζονται με την σεξουαλική υγεία και κυρίως στον άντρα. Η αμιτριπτυλίνη κατηγορείται για μειωμένο αριθμό και κινητικότητα σπερματοζωαρίων και αύξηση του αριθμού των νεκρών κυττάρων στο σπέρμα. Επιπλέον, διαταράσσει τα επίπεδα θηλακιοτρόπου, ωχρινοτρόπου και τεστοστερόνης. Η περφαιναζίνη στους άντρες έχει συσχετιστεί με μείωση στη σεξουαλική επιθυμία, στυτική ικανότητα, παραγωγή σπέρματος και αύξηση στο μέγεθος του στήθους. Βέβαια δε θα μπορούσα να σας πω χωρις να γνωρίζω δοσολογίες και χρόνους χρήσης. Αν έχετε την υποψία για κάτι από τα παραπάνω, συζητήστε το με τον γιατρό σας.... Διάβασε περισσότερα

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Τα αντικαταθλιπτικα μειωνουν την ορεξη για σεξ!

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα, όχι τα πρωτεϊνούχα συμπληρώματα διατροφής και η θεραπεία που ακολουθείτε δεν επηρεάζουν την αναπαραγωγική σας ικανότητα. Αν είστε σε προσπάθεια καλό είναι να συμβουλευτείτε ένα εξειδικευμένο κέντρο αναπαραγωγής.

    Γερακίτη Λουκία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρκόπουλο

  • Ναι υπάρχει περίπτωση πρέπει να γνωρίζετε τι συμπληρώματα χρησιμοποιείτε και για ποιο λόγο γιατί υπάρχει περίπτωση να έχουν επιπτώσεις!

    Βασιλική Σταμάτη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • Καλησπέρα.Αν είστε απόλυτα βέβαιος ότι τα συμπληρώματα πρωτεΐνης δεν περιέχουν και άλλες ουσίες όχι

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • Από όσα αναφέρατε παραπάνω την ποιότητα τπυ σπέρματος μπορούν να την τροποποιήσουν το στρες κ η κακή ψυχική κατάσταση γιατί δημιουργείτε ψηλότερο οξειδωτικό στρες. Κ η γυμναστική επιβαρύνει η άρση βαρους αν υπάρχει κυρσοκοιλη. Η χρήση πρωτεΐνης & συμπληρωμάτων δεν επιβαρύνει. Ηλικιακά για να μην έχετε κάποια αγωνια μπορείτε να προβείτε σε μια καλλιέργεια σπέρματος & σε ένα σπερμοδιαγραμμα. Νομίζω αν λάβετε ωραία αποτελέσματα θα είναι ένας παράγοντας άγχους που θα διώξετε από την έννοια σας.

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι

  • Σε μελέτες που έχουν γίνει στη Αμερική το 95% των συμπληρωμάτων διατροφής που υποτίθεται είχαν καθαρή πρωτείνη περιείχαν ανδρογόνα(αναβολικά) αλλά και σιλδεναφίλη(Βιάγκρα).Η χρόνια χρήση αναβολικών μπορεί να επηρεάσει τη γονιμότητα

    Μερτζιώτης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλό θα ήταν εφόσον γυμνάζεστε να ακολουθείτε και ένα ισορροπημένο ποιοτικά διαιτολόγιο με φυσικές τροφές και όχι με διάφορα σκευάσματα πρωτεινης ή αναβολικά στεροειδή που μπορεί μελλοντικά σε κατάχρηση αυτών να επηρεάσουν αρνητικά την υγεία σας. Ένας κλινικός διαιτολόγος θα σας βοηθήσει σε αυτό ώστε να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα σύμφωνα με τις ανάγκες σας και να σας δώσει την πρωτεΐνη που χρειάζεστε με σωστούς συνδυασμούς σε τρόφιμα κατά τη διάρκεια της ημέρας, με στόχο την αύξηση της μυϊκής σας μάζας. Επίσης ένας κλινικός διαιτολόγος θα σας βοηθήσει να υιοθετήσετε ένα υγιεινό τρόπο ζωής που να προάγει την υγεία σας... Διάβασε περισσότερα

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Απ'όσο γνωρίζω, θεωρώ πως δεν επηρεάζουν.

    Μίλεσης Γιώργος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα. Σε γενικές γραμμές, η χρήση συμπληρωμάτων πρωτεΐνης και αντικαταθλιπτικών φαρμάκων δεν θεωρούνται ότι επηρεάζουν αρνητικά την ποιότητα του σπέρματος ή την αναπαραγωγική διαδικασία.

    Ωστόσο, είναι σημαντικό να σημειωθεί ότι τα στεροειδή αναβολικά μπορούν να επηρεάσουν αρνητικά την ποιότητα του σπέρματος και την αναπαραγωγική λειτουργία. Έχουν υπάρξει στο παρελθόν αναφορές για σκευάσματα πρωτεΐνης επιμολυσμένα με αναβολικά στεροειδή (Κάποιες μεμονωμένες περιπτώσεις). Επομένως είναι καλό να γίνεται με ιδιαίτερη προσοχή η επιλογή των σκευασμάτων που χρησιμοποιείτε.
    Μπορείτε να κάνετε έλεγχο της ποιότητας του σπέρματος σας
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Οχι ιδιαίτερα

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι