• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 22/04/2024

Καλημέρα! Είμαι στην αρχή της εγκυμοσύνης μου! Είμαι οριακά στο ζάχαρο οπότε ο γιατρός μου είπε να περιορίσω λίγο τα ζυμαρικά , ψωμί , γλυκά! Θεωρητικά πρέπει να τρώω προϊόντα ολικής! Από την άλλη έχω πολύ χαμηλό σίδηρο και κάπου διάβασα ότι τα ολικής εμποδίζουν την απορρόφηση σιδήρου! Έχω μπερδευτεί δεν ξέρω τι να προτιμήσω! Ειδικά για το ψωμί που το τρώω και το πρωί αλλά και στο φαγητό! Ευχαριστώ!

8 ειδικοί απάντησαν

  • Μπορείτε να λαμβάνετε συμπλήρωμα σιδήρου. Είναι πολύ σημαντικό να προσέξετε το σάκχαρο σας. Θα πρέπει τα τρόφιμα αλλά και τα γεύματα σας είναι είναι χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη και φορτίου. Επομένως μόνο ολικής.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Καλησπέρα! Όσον αφορά το θέμα του ζάχαρου, είναι σημαντικό να περιορίσετε την κατανάλωση ζυμαρικών, ψωμιού και γλυκών, καθώς και φρούτα με υψηλό γλυκαιμικό δείκτη καθώς αυτά μπορεί να αυξήσουν τα επίπεδα ζάχαρου στο αίμα. Ωστόσο, μπορείτε να επιλέξετε προϊόντα ολικής άλεσης αντί για τα λευκά, καθώς αυτά περιέχουν περισσότερες ίνες και θρεπτικές ουσίες. Όσον αφορά το σίδηρο, τα τρόφιμα ολικής άλεσης περιέχουν φυτικές ουσίες που μπορούν να εμποδίσουν την απορρόφηση του σιδήρου. Σίδηρος απο φυτικές πηγές όπως φασόλια, φακές, σπανάκι, κουνουπίδι,, σταφύλια, αποξηραμένα σύκα, σταφίδες περιέχουν καλές πηγές σίδηρου αλλά μπορεί να ενισχυθεί περαιτέρ... Διάβασε περισσότερα

    Λαμπρίδου Ιωάννα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Γεια σας, θα πρέπει να συνεργαστείτε με διατροφολόγο ώστε να σχεδιάσει τη διατροφή σας σύμφωνα με τις ιδιαίτερες ανάγκες της εγκυμοσύνης, του ζαχάρου αλλά και του σιδήρου. Θα χαρώ αν θέλετε να προγραμματίσουμε ένα ραντεβού ώστε να σας καθοδηγήσω.

    Γουμενάκη Θεανώ

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ρέθυμνο

  • Καλησπέρα σας! Η καλύτερη επιλογή ψωμιού είναι το ολικής άλεσης. Επειδή εξ όσων αντιλαμβάνομαι παίρνετε συμπλήρωμα σιδήρου απλά αποφύγετε το ψωμί 2 ώρες πριν και μετά τη λήψη του συμπληρώματος και είστε εντάξει!

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Καλησπέρα, Tα προϊόντα ολικής άλεσης είναι πλούσια σε φυτικές ίνες, οι οποίες έχουν το μειονέκτημα ότι σε μεγάλες ποσότητες δεσμεύουν τα ανόργανα στοιχεία (σίδηρος, ασβέστιο κλπ.) και τα εμποδίζουν να απορροφηθούν από τον οργανισμό. Eπομένως, αν κάποιος έχει -για παράδειγμα- σιδηροπενική αναιμία (δηλαδή έλλειψη σιδήρου), θα πρέπει να περιορίσει τις φυτικές ίνες, ώστε να μπορεί να απορροφήσει όσο το δυνατόν περισσότερο σίδηρο από τις τροφές του. Σε αυτήν την περίπτωση τα προϊόντα ολικής άλεσης δεν ενδείκνυνται. Tο ίδιο ισχύει και για όσους έχουν οστεοπόρωση ή κάποια άλλη ασθένεια που οφείλεται σε έλλειψη κάποιου ανόργανου στοιχείου.

    ... Διάβασε περισσότερα

    Μπαγιαζίδου Έλλη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλημέρα. Αν βρίσκεστε οριακά στο ζάχαρο, χρειάζεστε πιο ισορροπημένη διατροφή + προϊόντα ολικής αλέσεως σε όλα τα γεύματα σας. Οι ποσότητες που χρειάζεστε εξαρτώνται από το βάρος, τις συνήθειες και την πορεία της εγκυμοσύνης σας. Σε καμία περίπτωση, δεν θα πρότεινα να ελαττώσετε σε μεγάλο βαθμό τα αμυλούχα (πχ ζυμαρικά, ρύζι, ψωμί κλπ). Θα σας πρότεινα να συμβουλευτείτε έναν διαιτολόγο να σας κατευθύνει με ανάλογες οδηγίες για την διατροφή και την κύηση !

    Πετράκου Μαριλένα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κερατσίνι

  • Αν κάτι βάζει την κύηση να διακυβεύεται είναι το ζάχαρο. Σίδηρο μπορείτε να καλύψετε κ με συμπλήρωμα. Ο διαβήτης κύηση ή τα οριακά ζάχαρα θέλουν ισογλυκαιμικη διατροφή και καθοδήγηση από ειδικό.

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι

  • Καλό θα είναι να επισκεφθείτε έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει, να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας. Σχετικά με την εγκυμοσύνη, η διατροφή σας θα πρέπει να περιλαμβάνει τροφές με χαμηλό γλυκαιμικο δείκτη, να είναι χαμηλή σε γλυκά και ζάχαρη, χαμηλή σε λιπαρά και πλούσια σε φυτικές ίνες και υψηλής βιολογικής αξίας σε πρωτεΐνες. Θα πρέπει να ελέγχετε το σάκχαρο σας διότι σε αυτή τη φάση ο διαβήτης κύησης μπορεί να εμφανιστεί σε αυτήν την περίοδο της εγκυμοσύνης αν δεν προσέχετε τι τρώτε, τις ποσότητες στα φαγητά και τους συνδυασμούς σε τροφές ώστε η διατροφή σας να γίνει πιο ποιοτική. Ό... Διάβασε περισσότερα

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι