• Αυτισμός
  • Υποβλήθηκε 29/01/2024

Έχω Άσπεργκερ και έφυγα στο εξωτερικό γιατί δεν έβρισκα εργασία στην Ελλάδα. Έχω πρόβλημα με το να κανονίζω την καθημερινή διατροφή μου. Τρώω συνέχεια τα ίδια πράγματα επαναλαμβανομενα. Πως θα μπορούσε να είναι ένα υγιεινό και οικονομικό καθημερινό πρόγραμμα διατροφής; προσπαθώ να φτιάξω το πρόγραμμα μου

16 ειδικοί απάντησαν

  • Θα μπορούσατε να απευθυνθείτε σε κάποιο εργοθεραπευτή ή ψυχίατρο με εμπειρία σε διατροφικές δυσκολίες και εμπειρία σε θέματα φάσματος αυτισμού.

    Μενεγής Δημήτριος

    Λογοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Το Ασπεργκερ θέλει ειδική καθοδήγηση τόσο στην τακτικότητα γευμάτων όσο κ στη σύσταση. Αν σας εκπαιδεύσει κάποιος σωστά δεν θα αας ειναι τόσο δύσκολο 🙂

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας! Ένας βαθμός επανάληψης γευμάτων είναι θεμιτός όταν θέλουμε να χτίσουμε καλές διατροφικές συνήθειες. Αυτό το οποίο πρέπει να εξεταστεί στη δική σας περίπτωση και να δουλευτεί, είναι η αναδιαμόρφωση αυτών των γεμάτων που κάνετε επαναλαμβανόμενα, ούτως ώστε να σας δίνουν όλα τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζεστε!

    Καρδάτου Θάλεια & Συνεργάτες

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άλιμος

  • θα χρειαστεί να συνεργαστείτε με έναν επαγγελματία διατροφολόγο για να βρείτε μαζί μία λύση στο καθημερινό σιτηρέσιο σας.

    Φίλιππα Μαρίλια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας,
    Ένα πρόγραμμα διατροφής είναι υγιεινό όταν καλύπτει τις βασικές ομάδες των τροφίμων. Δεν είναι απαραίτητο να καταναλώνουμε όλα τα τρόφιμα που υπάρχουν, αρκεί να μην εξαιρούμε τελείως κάποιες ομάδες. Τέλος ένα πρόγραμμα διατροφής είναι πετυχημένο όταν μπορεί να προσαρμοστεί στην εκάστοτε καθημερινότητα. Συνεπώς μη σας απασχολεί το ωράριο εργασίας και η επανάληψη των τροφίμων. Όλα είναι εφικτά αρκεί να υπάρχει διάθεση για διατροφή.

    Με εκτίμηση,
    Τσακίρογλου Ελένη,
    Κλινική Διαιτολόγος-Διατροφολόγος.

    Τσακίρογλου Ελένη

    Κλινική Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας θα σας βοηθούσε ένας διατροφολόγος σύμφωνα με τις προτιμήσεις σας να σας βγάλει ένα πρόγραμμα διατροφής .

    Τσιλιώρη Ελένη

    Λογοθεραπευτής

    Νέο Ηράκλειο

  • Καλησπέρα σας, καθώς είναι σημαντικό να υπάρχει ποικιλία στη διατροφή για λήψη όλων των απαραίτητων θρεπτικών συστατικών, είναι απαραίτητο να γίνει η λήψη ενός εκτεταμένου ιστορικού για τον τρόπο ζωής και διατροφής στο παρόν, τις παθολογικές καταστάσεις που μπορεί να συνυπάρχουν και το τι σας εξυπηρετεί στην τοποθεσία σας, την οικονομική σας κατάσταση και τον χρόνο σας. Θα χαρούμε να σας εξυπηρετήσουμε!

    Ρεστέμη Ευγενία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Εύοσμος

  • Η πρότασή μου είναι να βρείτε έναν επαγγελμάτια υγείας διαιτολόγο ώστε να δημιουργηθεί μια θεραπευτική σχέση με συνεδρίες για να λάβετε βοήθεια και καθοδήγηση εξατομικευμένα.

    Χριστοπούλου Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Σύνταγμα

  • Καλησπέρα σας. Δεν ξέρω που βρίσκεται και τι τρόφιμα έχετε στη διάθεση σας. Καλό είναι όμως να έχετε 1-2 φορές τη βδομάδα κάποιο όσπριο, 1-2 τη βδομάδα κάποιο λαδερό, 2 φορές εάν αυτό είναι εφικτό ψάρι, 1 φορά τη βδομάδα ζυμαρικά και 1 φορά κόκκινο κρέας ή κοτόπουλο. Βέβαια αυτά είναι γενικές οδηγίες. Στην περίπτωση σας καλό είναι να έρθετε σε επαφή με κάποιον διαιτολόγο έστω και για μία φορά όπου θα του δώσετε όλες τις πληροφορίες για τα θέματα υγείας σας, τον τρόπο ζωής και τα φαγητά που επιλέγετε για να σας δώσει μία εξατομικευμένη διατροφή που θα σας βοηθήσει να χάσετε βάρος.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Το σίγουρο είναι ότι γίνεται! Το γεγονός ότι έχετε άσπεργκερ σας βοηθά γιατί λειτουργείτε και αποδίδεται καλύτερα όταν έχετε κάποια ρουτίνα! Μπορείτε να βρείτε κάποιο διατροφολόγο, αν όχι εμένα, να κανονίσετε διαδικτυακή συνάντηση ώστε να σας βοηθήσει να βρείτε το κατάλληλο πρόγραμμα, σύμφωνα με τις δικές σας διατροφικές συνήθειες.

    Παλάτου Παρασκευή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Τρίκαλα

  • Καλησπέρα σας. Αυτό που θα μπορούσατε να κάνετε είναι να καταναλώνετε 3 κυρίως γεύματα την ημέρα (πρωινό, μεσημεριανό, βραδινο) τα οποία θα αποτελούνται πάντα από μια πηγή Αμύλου+ μια πηγή πρωτεϊνης + λαχανικό + φρούτο. Ορίστε μια ημέρα της εβδομάδος που θα κάνετε τα εβδομαδιαία σας ψώνια. Επιλέξτε 1-2 αμυλούχες τροφές (όπως: ψωμί ολικής, ρύζι) 1-2 πρωτεινούχες τροφές ( λευκό κρέας, τυρί, ψάρι ) και λαχανικά +φρούτα και έχοντας έτοιμη ήδη τη λίστα πηγαίντε να τα ψωνίσετε. Κάθε εβδομάδα θα παίρνετε διαφορετικά τρόφιμα από την κάθε ομάδα για να έχετε ποικιλία. Επίσης μπορείτε να αποφασίσετε ότι θα έχετε κάποια τρόφιμα, ως βασικά, πάντα στο σπίτ... Διάβασε περισσότερα

    Αντωνακάκη Ελένη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα. Ένα υγιεινό πρόγραμμα διατροφής μπορεί να φτιαχτεί μόνο με την συνεργασία σας ώστε να έχει μέσα πράγματα που σας ενδιαφερουν και θέλετε. Αν είναι πολυ συγκεκριμένα , θα πρέπει να αξιολογηθεί ο λόγος για να σας βοηθήσει ο εργοθεραπευτής να αυξησετε την ποσότητα αυτών. Ένα αισθητηριακό προφίλ, ένα ερωτηματολόγιο τροφών και ένα ιστορικό -συζήτηση με τον θεραπευτή είναι μερικά απο αυτά που γίνονται για να μπορέσει να βγεί το καλύτερο και το πιο λειτουργικό διατροφικό πρόγραμμα για εσας. Καλή συνέχεια

    Πουλιάση Mένια

    Εργοθεραπευτής

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας! Με κατάλληλο προγραμματισμό και ποικιλομορφία, μπορείτε να επιτύχετε έναν ισορροπημένο τρόπο ζωής. Εδώ είναι μερικές συμβουλές για ένα υγιεινό και οικονομικό πρόγραμμα διατροφής:

    Βάση της Διατροφικής Πυραμίδας:

    Περιλαμβάνετε σε κάθε γεύμα τρόφιμα από κάθε κατηγορία της διατροφικής πυραμίδας, όπως φρούτα, λαχανικά, δημητριακά, πρωτεΐνες και υγιεινές πηγές λιπαρών.
    Επιλογή ανεπεξέργαστων Τροφίμων:

    Προτιμήστε τρόφιμα όπως φρούτα, λαχανικά, αυγά, ολικής αλέσεως δημητριακά και όσπρια. Αυτά παρέχουν περισσότερες θρεπτικές ουσίες.

    Ποικιλία Πηγών Πρωτεΐνης
    Ενσωματώστε πηγές πρωτεΐνης όπως κοτ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Μπορείτε να έχετε διαδικτυακή συμβουλευτική η ψυχοθεραπεία. Αυτό θα σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε τις δυσκολίες σας.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Ένας κλινικός διαιτολόγος θα σας βοηθήσει σε αυτό, έστω και online να σας παρακολουθεί ώστε να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας με ποικιλία σε τροφές, με σωστά συνδυασμένα γεύματα μέσα στην ημέρα σας και λαμβάνοντας υπόψη και τον οικονομικό παράγοντα. Θα σας βοηθήσει ώστε να σας καλύψει όλες σας τις ανάγκες όσον αφορά τη διατροφή σας. Καλό θα είναι να απευθυνθείτε σε έναν ειδικό για να μην καταναλώνετε τα ίδια φαγητά κάθε μέρα διότι θα έχετε πολλές διατροφικές ελλείψεις, κάτι που μπορεί να επιβαρύνει και την υγεία σας μελλοντικά.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας είμαι Εργοθεραπεύτρια με εξειδίκευση στις δυσκολίες σίτισης ατόμων με νευροδιαφορετικότητα ( Αυτισμός, Asperger). Θεωρώ θα χρειαζόταν μια εξειδικευμένη βοήθεια όσον αφορά τον προγραμματισμό αλλά και την ενίσχυση της αποδοχής εκ μέρους σας περισσότερων τροφών, υφών , γεύσεων. Το κλειδί είναι η εξοικείωση με νέες τροφές ✌️
    Θα σας συμβούλευα να απευθυνθείτε σε ένα ειδικό σε θέματα σίτισης ατόμων που βρίσκονται στο φάσμα του αυτισμού είτε Εργοθεραπευτή είτε Λογοθεραπευτή. Θα μπορούσε να εδραιωθεί ακόμα κι ένα εξ αποστάσεως πρόγραμμα παρέμβασης αντιμετώπισης δυσκολιών σίτισης και εξοικείωσης με νέες τροφές, βασισμένο στα οικονομι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Περατσάκη Αικατερίνη

    Εργοθεραπευτής

    Δραπετσώνα