• Αυτισμός
  • Υποβλήθηκε 12/02/2024

Το αγοράκι μας 26 μηνών κάνει όταν χαίρεται αρκετά μια επαναλαμβανόμενη κίνηση χτυπώντας τα χέρια του πάνω στα ποδαράκια του ή την κοιλιά του. Σαν να φτερουγίζει από χαρά. Το έχει ξεκινήσει από όταν στεκόταν στα πόδια του κ περπάτησε. Η αγωνία μου είναι αν παραπέμπει αυτό το σημάδι στο φάσμα αυτισμού. Ο παιδίατρος βέβαια με καθησύχασε ότι κάποια παιδάκια το κάνουν. Υπάρχει βλεμματική επαφή και το λεξιλόγιο είναι αρκετά πλούσιο, δηλαδή κάνει ήδη προτάσεις πέντε λέξεων και λέει τραγουδάκια. Ευχαριστώ πολύ.

16 ειδικοί απάντησαν

  • Αυτό το στοιχείο από μόνο του δεν είναι αρκετό και δεν αποτελεί κριτήριο για διάγνωση αυτισμού. Ωστόσο, εκτός από το λεξιλόγιο και τη βλεμματική επαφή, πρέπει να παρατηρείτε την ανάπτυξή του στο παιχνίδι και στην επικοινωνία και αλληλεπίδραση με τους άλλους και οτιδήποτε σας ανησυχεί να το αναφέρετε στο γιατρό σας.

    Κέντρο Επικοινωνώ

    Παιδοψυχολόγος

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας,

    Από μόνο του το "συμπτωμα" που μου αναφέρατε δε μας παραπέμπει σε αυτισμό. Ο αυτισμός είναι συνδρομικός, δηλαδή χρειάζεται πληθώρα περαιτέρω συμπτωμάτων για να αποδοθεί ως διάγνωση. Αν δε βλέπετε άλλες συμπεριφορές, δυσλειτουργικές, και εφόσον ο γιατρός σας επίσης δεν εντοπίζει κάτι, θα πρότεινα να μην ανησυχείτε. Αν απ' την άλλη εντοπίζετε επιπλέον συμπεριφορές, μια αρχική τηλεφωνική επικοινωνία παιδοψυχίατρο, αναπτυξιολόγο ή ειδικό θεραπευτή που εμπιστέυεστε, θα ήταν βοηθητική.

    Βασιλείου Κωνσταντίνος

    Λογοθεραπευτής

    Πάτρα

  • Συνήθως ένας γενικός παιδίατρος μπορεί να κατευθύνει τους γονείς εαν υπάρχει υποψία αναπτυξιακής διαταραχής. Παρόλα αυτά οι εξειδικευμένες ειδικότητες που μπορούν να κάνουν τη διάγνωση είναι ο παιδοψυχίατρος ή ο αναπτυξιολόγος παιδίατρος.

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα,
    Να χαίρεστε το παιδάκι σας. Τα χτυπήματα στα χέρια δεν μπορούν από μόνα τους να υποψιάσουν για αυτισμό. Χρειάζονται αρκετά στοιχεία να συνυπάρχον για ένα σημαντικό διάστημα. Αφού η παιδίατρος δεν βλέπει κάτι άλλο ανησυχητικό λογικά δεν θα σχετίζονται. Αρκετά παιδιά το κάνουν για να δώσουν ενημερότητα στο σώμα τους που βρίσκεται σε σχέση με τον χώρο ή για άλλους λόγους.

    Πουλιάση Mένια

    Εργοθεραπευτής

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας !! Ο Παιδιατρος σας έχει δίκιο πολλά παιδάκια έχουν ανάλογες συμπεριφορές όμως εάν σας ανησυχεί καλό θα ήταν να επισκεφτείτε ένα αναπτυξιολογο παιδίατρο ή παιδοψυχίατρο .

    Τσιλιώρη Ελένη

    Λογοθεραπευτής

    Νέο Ηράκλειο

  • Καλησπέρα. Κατανοώ την αγωνία σας. Ωστόσο, θα συμφωνήσω με τον Παιδίατρο πως αν δεν υπάρχουν και άλλα σημαδία που να παραπέμπουν σε αυτισμό, τότε δεν χρειάζεται να ανησυχούμε. Σε κάθε περίπτωση, θα ήταν ωφέλιμο να το παρακολουθείτε και όταν το παιδάκι κλείσει τα 3 χρόνια να αξιολογηθεί απο ΠΑιδοψυχίατρο ή Αναπτυξιολόγο, ο οποίος θα σας δώσει σαφή εικόνα για όλες τις αναπτυξιακές δεξιότητες του παιδιού.

    Στη διάθεσή σας για ό,τι χρειαστείτε.

    Εξέλιξη Λόγου, Φωνής και Κατάποσης - Πέτρου Σύλα

    Λογοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Καλημέρα σας!
    Ευχαριστούμε πολύ για την ερώτηση σας. Για να λυθεί η αγωνία σας καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε αναπτυξιολόγο.

    Εν αρχή ην ο λόγος - Λύγκουρη Αθανασία & Συνεργάτες

    Παιδοψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Kαλημέρα σας! Είναι αρκετά φυσιολογικό κάποια παιδάκια να "πεταρίζουν" όταν χαίρονται.Μόνο του αυτό δεν είναι σημάδι για το αν ένα παιδί είναι στο φάσμα του αυτισμού. Για να είστε όμως απόλυτα σίγουροι καλό θα ήταν σε κανένα εξάμηνο να επισκεφτείτε προληπτικά κάποιον παιδίατρο-αναπτυξιολόγο ή παιδοψυχίατρο για να σας πει σιγουρα τι παρατηρεί γιατί η πρόληψη δεν κάνει ποτέ κακό. Ακόμα και σε κάποιο κέντρο ειδικών θεραπειών να πάτε προληπτικά θα σας κατευθύνουν. Ελπίζω να βοήθησα! Καλή συνέχεια!

    Μενεγής Δημήτριος

    Λογοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Εφόσον η παιδίατρός σας είναι ενήμερη και καθησυχαστική, φαίνεται ότι δε συντρέχει λόγος άμεσης ανησυχίας εκ μέρους σας. Πράγματι η συμπεριφορά που περιγράφετε δεν αποτελεί ένδειξη ή κριτήριο διάγνωσης αυτιστικού φάσματος. Παρόλα αυτά, θα ήταν χρήσιμο να παρακολουθήσετε το σύνολο της συμπεριφοράς του για τους επόμενους 6 μήνες και αν συνεχίζει να σας προβληματίζει κάποιο σημείο, να επισκεφθείτε έναν ιατρό αναπτυξιολόγο για μία αξιόπιστη εκτίμηση.

    Ευγλωττία - Μπερή Μαρία

    Ψυχολόγος & Λογοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Καλημερα σας, δυστυχως χωρις να εχω δει το παιδι δεν μπορω να απαντησω.Το φτερουγισμα απο μονο του δεν ειναι ενδειξη φασματος, εφοσον αναπτυσει καλα το λογο του και εχει βλεμματικη επαφη. Εαν εχετε αγωνια μπορειτε να επισκεφτειτε εναν αναπτυξιολογο.

    Παντελεμίδου Βασιλική

    Λογοθεραπευτής

    Κηφισιά

  • Καλημέρα σας! Πολλά παιδιά στην ηλικία αυτή εκφράζουν τα συναισθήματα τους χρησιμοποιώντας τα μέρη τους σωματος καθώς συχνά εκφράζονται αισθητηριακά. Εφόσον εχει καλή βλεμματική επαφή, πλούσιο λεξιλόγιο, μιμείται τραγουδάκια και κάνει προτάσεις δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Καλό θα ήταν να επικοινωνήσετε με κάποιον λογοθεραπευτή ώστε να πατεί ένα αναλυτικό ιστορικό, να σας δωσει περισσότερες πληροφορίες, οδηγείς και να σας λύσει οποιαδήποτε απορία!

    Λόγια και Έργα - Δάρλα Ελένη

    Λογοθεραπευτής

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας. Από ένα σημάδι όπως είπατε, μια συμπεριφορά, δεν μπορούμε να πούμε οτι ένα παιδί είναι στο φάσμα του αυτισμού. Είναι ένας συνδιασμός παραγόντων. Καλή συνέχεια και στη διάθεσή σας για περισσότερες πληροφορίες.

  • Η κίνηση που αναφέρετε την συναντάμε σε παιδάκια που βρίσκονται στο φάσμα, όμως αυτό δεν σημαίνει πάντα ότι ταυτίζεται με την διάγνωση! Να εκφράζετε τις ανησυχίες σας στον παιδίατρο σας και αν στο άμεσο μέλλον σας ανησυχήσει κάτι άλλο σχετικά με τα αναπτυξιακά στάδια του παιδιού, ζητήστε μια αξιολόγηση από αναπτυξιολόγο. Η εικόνα που περιγράφεται αυτή τη στιγμή δεν χρειάζεται να σας απασχολεί :)

    Καράμπελα Ελένη

    Λογοθεραπευτής

    Πάτρα

  • Καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε έναν έμπειρο λογοθεραπευτή κάνοντας μια ολοκληρωμένη αξιολόγηση προκειμένου να σας λυθεί οποιαδήποτε απορία σχετικά με την ανάπτυξη του παιδιού σας. Επίσης για να δοθεί διάγνωση αυτισμού πρέπει να παρουσιάζονται πολλά στοιχεία, δεν αρκεί μόνο ένα.

    Παντελή Άννα

    Λογοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Ενημερωθείτε από ειδικό παιδοψυχίατρο τί είναι φυσιολογικό για την ηλικία του παιδιού σας.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλύτερα να απευθυνθείτε σε ειδικό για αυτισμο.Η πρώιμη παρέμβαση έχει εξαιρετικά αποτελεσματα.Καταλαβαινω ότι ο εφησυχασμός δεν λειτουργεί.Ευχομαι πάντως να πρόκειται για άλλη διάγνωση.

    Χατζοπούλου Ξένια

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπεύτρια