• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 12/12/2022

Η απονεύρωση στο δεύτερο ραντεβού γίνεται με αναισθησία;

102 ειδικοί απάντησαν

  • Στο δευτερο ραντεβου σπανιως χρειαζεται,μονο την πρωτη φορα

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Εξαρτάται την περίπτωση.

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • Συνήθως αναισθησία κάνουμε στο πρώτο ραντεβού όπου γίνεται και εκπαίδευση στο δεύτερο δεν χρειάζεται αναισθησία

    Αγραπίδου Μαρία

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας, εξαρτάται από το περιστατικό.

    Κονιτοπουλου Ελευθερια (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Άνω Πατήσια

  • Σας ευχαριστούμε για την ερώτησή σας!
    Οπως επιθυμεί ο ασθενης! Συνήθως όμως όχι!

    Ελευθεριάδου Σμαρώ & Συνεργάτες (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Σέρρες

  • Συνήθως όχι, εφόσον στο πρώτο ραντεβού έχει αφαιρεθεί πλήρως το νεύρο του δοντιου

    Κανακοπούλου Σμαράγδα

    Οδοντίατρος

    Βούλα

  • Το σωστό είναι να γίνει με αναισθησία αλλά και χωρίς αυτή το δόντι μπορεί να μην πονέσει
    Προς αποφυγή εκπλήξεων όμως καλό είναι να αναισθητοποιουμε

    Κατσίβα Αφροδίτη

    Οδοντίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Αν ποναει ο ασθενης ναι

    Μπεάκου Κωνσταντίνα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Δεν είναι απαραίτητο να χρησιμοποιηθεί αναισθησία, αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις χρειάζεται. Αυτό όμως γίνεται για να μπορεί να ολοκληρωθεί η θεραπεία σωστά και όσο γίνεται ανώδυνα.

    Καρβουνιάρη Άννα - Σακέτου Αλέξια

    Οδοντίατρος

    Αργυρούπολη

  • Eφοσον εχουν αφαιρεθει ολα τα νευρα οχι. Τ καταλαβενουμε αυτο αν το δοντι ποναει στο κρυο η στο ζεστο και αν ακτινογραφικα εχουμε φτασει στο ακρορριζιο

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Καλησπέρα σας,συγνώμη για την καθυστέρηση, αλλά δεν εμφανίζονταν οι ερωτήσεις σας τόσο καιρό.
    Αν έχει γίνει η όλη διαδικασία της απονεύρωσης,δηλαδή η χημικομηχανική επεξεργασία των ριζικών σωλήνων μπορεί να γίνει το δεύτερο ραντεβού χωρίς αναισθησία.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπερα σας
    Στις συνεδριες που απαιτουνται για να ολοκληρωθει η διαδικασια της απονευρωσης γινεται αναισθησια γιατι μονο και μονο η απομονωση που τοποθετειται ειναι ενοχλητικη αν γινει χωρις να ειναι μουδιασμενος ο ασθενης
    Στη διαθεση σας για οτι χρειαστειται
    Ευχαριστω πολυ

    Δημοπούλου Μαρίνα

    Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Μαρούσι

  • Εξαρτάται από την ευαισθησία του συγκεκριμένου δοντιού

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Εξαρτάται από την κάθε περίπτωση, αν πχ το δόντι παρουσιάζει ακόμη κάποια ενόχληση ή ευαισθησία

    Αποστολοπούλου Δάφνη

    Παιδοδοντίατρος

    Βριλήσσια

  • Ναι, αν το δόντι πονάει

    Ακόποβα Έλενα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι Θεσσαλονίκης

  • Συνήθως γίνεται χωρίς αναισθησία αλλά είναι σε άμεση συνάρτηση με το αν ήταν δυνατός ο καθαρισμός τπυ δοντιού κατά την πρώτη επίσκεψη. Επίσης αν χρησιμοποιηθεί απομονωτήρας για καλύτεο έλεγχο της διαδικασίας θα χρειαστεί λίγη αναισθησία στα ούλα του δοντιού. Αλλά υπό προϋποθέσεις είναι δυνατό να γίνει το δεύτερο ραντεβού χωρίς αναισθησία.

    Μπερδούσης Ηλίας & Συνεργάτες

    Παιδοδοντίατρος

    Κορωπί

  • Καλημέρα. Εξαρτάται από την θεραπευτική διαδικασία που έχει προηγηθεί στο πρώτο ραντεβού. Συνήθως δεν είναι απαραίτητη.

    Χριστοδουλίδης Χρήστος - Λουίζος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Βέροια

  • συνηθως ναι

    Μεϊντάνης Χαρίλαος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Στη συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων γινεται χωρις αναισθησια,αυτο διοτι εχουμε θεραπευσει το μικροβιακο παραγοντα και στο δευτερο ραντεβου απλα κανουμε την εμφραξη των ριζικων σωληνων,το δευτερο ραντεβου ειναι λιγοτερο επεμβατικο και κατα συνεπεια μικροτερο σε χρονικη διαρκεια,υπαρχουν βεβαια και περιπτωσεις που το δοντι δεν ανταποκρινεται στην θεραπεια και εκει κανουμε αναισθησια αλλα συμβαινει σπανια.επισης βαζουμε αναισθησια σε περιπτωση που το ζητησει ο ασθενης(για ψυχολογικους λογους)..

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Οδοντίατρος

    Καβάλα

  • Τις πιο πολλές φορές, όχι

    ORALIS DENTAL CENTER - Μαρίλη Φτούλη - Ψωμαδέρη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Εμφυτευματολόγος

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας και συγγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση. Η θεραπεία της απονεύρωσης μπορεί να προχωρήσει και με και χωρίς αναισθησία ανάλογα με τα συμπτώματα που έχετε. Εάν έχουν αφαιρεθεί τα νεύρα και δεν πονάει το δόντι καθόλου γίνεται και χωρίς αναισθησία. Πάντως η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.
    Εάν παρόλα αυτά ο ασθενής προτιμάει η θεραπεία να συνεχιστεί με αναισθησία φυσικά και αυτό γίνεται χωρίς πρόβλημα.

    Μπλέτσιου Βίκυ

    Οδοντίατρος

    Κατερίνη

  • Για την δική σας άνεση είναι καλύτερο να γίνεται πάντα αναισθησία, δεν είναι όμως απαραίτητο

    Δεληγεώργη Βίκυ

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας. Η απονεύρωση σε όλα τα στάδια γίνεται με αναισθησία.

    Μαργέλλου Παρασκευή

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Στο δεύτερο ραντεβού της απονεύρωσης ενός δοντιού, αν έχει ήδη ξεκινήσει η απονεύρωση στο πρώτο ραντεβού, δεν χρειάζεται ως επί το πλείστον αναισθησία.

    Τζοβάρα Ευφημία

    Παιδοδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Καλύτερα είναι να γίνει πάλι αναισθησία γιατί ορισμένα στάδια της θεραπείας μπορεί να προκαλέσουν πόνο

    Τσιτσιρίδης Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Χανιά

  • Αυτο εξαρταται απο την φυση και την πορεια του περιστατικου καθως και την ευαισθησια του καθε ασθενη.

    Τζάνου Αρετή

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας,
    Αυτό εξαρτάται με τον βαθμό δυσκολίας του κάθε περιστατικού. Συνήθως στην δεύτερη επίσκεψη δεν χρήζει η ανάγκη αναισθησίας.

    Κιάρη Πέτρος - Τάουλαντ

    Οδοντίατρος

    Κορυδαλλός

  • Η απονεύρωση στο 2ο ραντεβού είναι πολύ πιθανό να μπορεί να γίνει και χωρίς αναισθησία.

    Κούτσουρη & Γρηγοριάδη We Dental Clinic (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Εφόσον έχει ολοκληρωθεί η επεξεργασία του δοντιού στο πρώτο ραντεβού και δεν έχουν παραμείνει υπολείμματα νευρικού ιστού, τις περισσότερες φορές δεν χρειάζεται αναισθησία στο δεύτερο ραντεβού.

    Χρυσάνθου Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Μελίσσια

  • Ναι, η ολοκλήρωση της ενδοδοντικής θεραπείας γίνεται πάντα με χορήγηση τοπικής αναισθησίας.

    Λιάπης Ηλίας Urban Smiles (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Ίλιον

  • Κατά την διάρκεια της δεύτερης επίσκεψης η αναισθησία γίνεται μόνο σε περίπτωση που δεν έχει ολοκληρωθεί η διεύρυνση όλων των ριζικων σωλήνων του δοντιου κατά την πρώτη επίσκεψη.

    Πολυχρονίδη Ελισάβετ

    Οδοντίατρος

    Πειραιάς

  • Εξαρταται απο την κατασταση του δοντιου. Σε καθε περιπτωση, δεν υπαρχει κανενας λογος να μην γινει αποτελεσματικη αναισθησια αν η διαδικασια της απονευρωσης προκαλει πονο .

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Συνήθως,ναι.

    Γούλιας Ανδρέας

    Οδοντίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Εξαρτάται από το αν έχει ολοκληρωθεί η επεξεργασία όλων των ριζικών απολήξεων του νεύρου του δοντιού. Συνήθως γίνεται με αναισθησία αλλά μπορεί να αποφευχθεί εφόσον ο γιατρός κρίνει πως η επώδυνη διαδικασία έχει ολοκληρωθεί.

    Σαριδάκη Έρρικα

    Οδοντίατρος

    Χολαργός

  • ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΧΙ,ΩΣΤΟΣΟ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΚΑΛΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΧΗΜΙΚΟΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΔΟΝΤΙΟΥ ΣΤΗΝ 1Η ΣΥΝΕΔΡΙΑ

    Κοτσίφης Μιχαήλ

    Οδοντίατρος

    Πειραιάς

  • Καλημέρα σας, όχι δεν χρειάζεται αναισθησία καθώς το νεύρο έχει αφαιρεθεί απο την 1η συνεδρία και συνεπώς δεν μπορεί αν προκληθεί πόνος

    Μπάλιος Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Η διαδικασία της απονεύρωσης είναι σύνθετη κ ναι μπορεί να χρειαστεί αναισθησία κ στο 2ό ραντεβού.

    Ευαγγελινού Κυριακή

    Οδοντίατρος

    Πλατεία Αττικής

  • εξαρταται την περιπτωση γιατι καθε δοξτι ειναι διαφορετικο

    Χαραλάμπους Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Αιγάλεω

  • συνηθως στο πρωτο ρντβου γινεται πληρης αφαιρεση του πολφου, οποτε δεν χρειαζεται αναισθησια

    Παπαγγελής Νικόλαος & Τόσκα Μαρία

    Οδοντίατρος

    Λάρισα

  • Παντα γίνεται με αναισθησία.

    Leon Castell Claudia (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Όχι, γιατι η απονεύρωση γίνεται πλέον σε ενα μονο ραντεβου, το δεύτερο ραντεβου αφορά μόνο την αποκατάσταση του δοντιού με σφράγισμα, ένθετο ή στεφανη.

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Καλησπερα, σε ολα τα ραντεβου της απονευρωσης γινεται αναισθησια.

    Versis Dental

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Εξαρτάται απο τη διαδικασία που εχει ακολουθηθεί στο πρωτο ραντεβου καθώς και απο την κατάσταση του δοντιού και άλλους παράγοντες ανάλογα την περίπτωση

    Αρώνη Δήμητρα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Οπωσδίποτε ναι!

    Χωραφά Γεωργία

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Όλα τα ραντεβού κατά τη διαδικασία της απονεύρωσης (ενδοδοντική θεραπεία) γίνονται μετά από αναισθησία.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • Καλησπέρα,ναι καλό ειναι σε όλα τα ραντεβού να γίνεται με αναισθησία για να μην έχετε ενοχλήσεις.

    Τσίρμπα Ανδριανή

    Οδοντίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Αν το δόντι έχει καθαριστεί καλά την πρώτη φορά δε χρειάζεται αναισθησία.Παρ όλα αυτά μπορεί ο ασθενής να έχει μια μικρή ευαισθησία και ανάλογα με το βαθμό ανεκτικότητάς τους σε κάποιους ασθενείς γίνεται και στο δεύτερο ραντεβού αναισθησία και σε άλλους όχι.

    Καλημερατζή Δέσποινα

    Οδοντίατρος

    Χαλάνδρι

  • ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΝ Η ΒΛΑΒΗ ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΜΥΛΙΚΟ ΠΟΛΦΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΤΗ ΣΩΣΤΑ Η ΡΙΖΑ ΟΧΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΜΩΣ ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΟ ΑΚΡΟΡΡΙΖΙΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΠΟΝΑ

    Νέστορας Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Καλαμάτα

  • Καλησπέρα σας,
    Ναι, η αναισθησία γίνεται σε κάθε ραντεβού για απονεύρωσης, όσα ραντεβού κι αν χρειαστούν, για να αποφύγουμε τυχόν ενοχλήσεις/πόνο.

    Παναγιωτοπούλου Άννα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • η ενδοδοντικη θεραπεια γενικα πρεπει να γινεται με αναισθησια σε ολα της τα σταδια

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Συνήθως δεν χρείαζεται να γίνει αναίσθησια , θα χρειαστεί αναισθησία σε περίπτωση που υπάρχει εντόνη φλεγμονή

    SmileDental - Ράγκου Βασιλική

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Μπορεί να γίνει, με ή χωρίς αναισθησία. Αυτό είναι θέμα εκτίμησης του γιατρού. Συνήθως, αν στο πρώτο ραντεβού έχει οριστεί-εξακριβωθεί το ακριβές μήκος εργασίας στόν ριζικό σωλήνα του δοντιού και έχει γίνει καλή εκπόλφωση (αφαίρεση του νεύρου) δε χρειάζεται αναισθησία. Αν βέβαια η απονεύρωση, γίνεται με χρήση ελαστικού απομονωτήρα, ενδεχομένως να είναι απαραίτητη για την τοποθέτηση του, χωρίς ενόχληση των ούλων.

    Οδοντιατρείο Aesthetic Dental Studio - Κληρονόμος Θεόδωρος & Κληρονόμος Κωνσταντίνος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Καλαμάτα

  • Εξαρτάται σε ποια φάση της επεξεργασίας του δοντιού εχει φθάσει ο γιατρος. Τις περισσότερες φορές δεν χρειάζεται μονο αν ο ασθενείς το ζήτηση για να νιώθει πιο άνετα χωρις φόβο με ηρεμία

    Τζάρντα Ελευθερία

    Οδοντίατρος

    Δραπετσώνα

  • Στο δεύτερο ραντεβού μιας απονεύρωσης, εάν πρόκειται για το ραντεβού στο οποίο θα εμφραχθούν οι ριζικοί σωλήνες και θα ολοκληρωθεί η θεραπεία, είναι δυνατόν να μην γίνει αναισθησία. Εφόσον το νεύρο έχει αφαιρεθεί, συνήθως είναι μια διαδικασία εντελώς ανώδυνη, που μπορεί να πραγματοποιηθεί χωρίς αναισθησία. Παρόλα αυτά, μερικές φορές, ειδικά αν ο ασθενής το επιθυμεί, μπορούμε να το κάνουμε υπό καθεστώς αναισθησίας. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, που το δόντι έχει συμπτώματα πόνου ή ο καθαρισμός του νεύρου δεν ολοκληρώθηκε πλήρως στο πρώτο ραντεβού, η αναισθησία κρίνεται απαραίτητη.

    Χατζόπουλος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Γαλάτσι

  • Κατά κανόνα η τοπική ανασθησία στο δεύτερο ραντεβού περιττεύει.

    Οδοντιατρικό Κρήτης

    Οδοντίατρος

    Ρέθυμνο

  • Καλησπέρα σας. Η απονεύρωση συνήθως στο δεύτερο ραντεβού δεν χρειάζεται αναισθησία εκτός αν η φλεγμονή ήταν εξαρχής πολύ μεγάλη. Το δεύτερο λοιπόν ραντεβού γίνεται χωρίς αναισθησία και μέχρι του τέλους της θεραπείας δεν χρειάζεται αναισθησία. Μετά το τέλος της ενδοδοντικής θεραπείας, απονεύρωσής, θα χρειαστεί γίνει κάποιο σφράγισμα η στεφανη .

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence

    Οδοντιατρικό Κέντρο

    Πλατεία Μαβίλη

  • Φυσικά! όλες οι εργασίες που υπάρχει πιθανότητα να είναι επώδυνες γίνονται με την κατάλληλη αναισθησία.

    Οδοντιατρείο Ζάρμποζαν & Αναστασιάδη

    Οδοντίατρος

    Γλυκά Νερά

  • οχι,δεν ειναι απαραιτητο.η αναισθησια κρινεται απαραιτητη μονο στο πρωτο ραντεβου

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με το οδοντιατρείο μας
    Εξαρτάται το περιστατικο και την κατάσταση του δοντιου
    Υπαρχουν περιπτώσεις που χρειαζεται αλλα αυτο καθορίζεται με την πρόοδο της ενδοδοντικης θεραπείας
    Παραμένουμε στην διάθεση σας

    Κτενίδου Φανή

    Οδοντίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Στην ερώτηση, για το αν στην δεύτερη συνεδρία,η απονεύρωση γίνεται με αναισθησία, βέβαια και μπορεί να συμβεί, εξαρτάται πάντα, από την κλινική εικόνα του δοντιού.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Συνήθως ναι, ωστόσο σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί και να αποφευχθεί αν κρίνεται απαραίτητο.

    Ζαχαράκη Ελένη

    Οδοντίατρος

    Νέα Ερυθραία

  • Καλήμερα
    Εφόσον στην πρώτη συνεδρία έχουν γίνει αυτά που πρέπει δεν χρειάζεται αναισθησία στο δεύτερο ραντεβού

    Παπακώστα Ράνια

    Οδοντίατρος

    Βόλος

  • Εαν και εφόσον έχει γίνει η εξαγωγή του νεύρου σωστά, τότε δεν χρειάζεται αναισθησία στα επόμενα ραντεβού. Υπάρχουν όμως περιπτώσεις που παραμένει ένα κομμάτι κοντά στην άκρη της ρίζας ή υπάρχει κάποια διακλάδωση που δεν έχει απονευρωθεί, οπότε χρειάζεται αναισθησία για να τελειώσει η διαδικασία.

    Καλλιακμάνης Βασίλης

    Οδοντίατρος

    Ίλιον

  • ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ

    Σιμόπουλος Νικόλαος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Κέρκυρα

  • Δεν υπάρχει κανόνας , καλητερα ναι .

    Χασούρη Αβιντέ (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Καλημέρα σας, η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει κανόνας, είναι αναλόγως το δόντι, την παθολογία του, την προτίμηση του ασθενούς κλπ

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Καλημέρα. Εάν στην πρώτη συνεδρία έχουν καθαριστεί πλήρως οι ριζικοί σωλήνες, τότε όχι, δεν χρειάζεται ένεση.

    Τσιπλακίδη Αντιγόνη

    Οδοντίατρος

    Νέα Μάκρη

  • Προτείνεται αναισθησία σε όλα τα στάδια της θεραπείας για την αποφυγή και της παραμικρής ενόχλησης.

    Αντωνίου Άδωνις

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Η απονεύρωση γίνεται με αναισθησία σε όλα τα ραντεβού που θα χρειαστούν μέχρι να ολοκληρωθεί, καθώς ακόμα και όλο το νεύρο να έχει αφαιρεθεί από ένα δόντι, υπάρχει η αίσθηση στους περιοδοντικούς και περιακροριζικούς ιστούς και ο ασθενής μπορεί να νιώσει πόνο κατά τη διάρκεια της διαδικασίας, κάτι το οποίο πρέπει να αποφεύγεται.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Εφόσον έχει αφαιρεθεί όλο το «νεύρο» από όλες τις ρίζες του δοντιού δεν είναι απαραίτητη η αναισθησία

    Μπομπότας Δημήτριος

    Οδοντίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Σε κάθε συνεδρια για απονεύρωση είναι απαραίτητη η αναισθησία της περιοχής.

    Καλτσάς Δημήτριος

    Οδοντίατρος

    Καλλιθέα

  • Ναι.Σε κάθε ραντεβού γίνεται τοπική αναισθησία στην αρχή.

    Χαρίσης Αλέξης

    Ενδοδοντολόγος

    Κολωνάκι

  • Εξαρτάται απο την αρχική κατάσταση του δοντιού και από την εργασία που έχει γίνει στο πρώτο ραντεβού. Αν πχ στο πρώτο ραντεβού ολοκληρωθεί η αφαίρεση του πολφού (νεύρου), τότε στο δεύτερο ραντεβού μπορεί, αν το θελήσει ο ασθενής, να γινει ελάχιστη (μόνο για τα ούλα) εως καθόλου αναισθησία.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Αυτό θα το κρίνει ο γιατρός σας που ξέρει τις λεπτομερειες της ενδοδοντικης σας θεραπείας.Συνήθως πάντως είναι προτιμότερο η θεραπεία αυτή να γίνεται με αναισθησία.Δοτη Αννα Χειρουργός οδοντίατρος.

    Δότη Άννα

    Οδοντίατρος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Κατα βαση ναι,κανουμε τοπικη αναισθησια ωστε να μην ενοχλησει η απομονωση που θα μπει στο δοντι και τα υλικα-φαρμακα που θα χρησιμοποιηθουν για την εμφραξη του ριζικου σωληνα.

    Μπουλντής Γεώργιος - Athens Dental Project

    Οδοντίατρος

    Ελληνικό

  • Όχι δεν χρειάζεται αναισθησια

    Athens Dental City

    Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Στην πρώτη συνεδρια μιας ενδοδοντικης θεραπείας γίνεται η εκπολφωση ( δηλαδή η αφαίρεση του νευρου αν το δόντι ήταν ζωντανό, ή του νεκρού ιστού αν είχε προηγηθεί νεκρωση). Εκεί προτιμάται η αναισθησία ώστε να γίνει όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα η διαδικασία, ειδικά όταν πρόκειται για ζωντανό δόντι.
    Στο δεύτερο ραντεβού δεν απαιτείται αναισθησία. Παρ'όλα αυτά μπορεί να γίνει για ψυχολογικούς λόγους ώστε ο ασθενής να μην ανησυχεί ότι ίσως πονεσει.Συνηθιζεται πάντως να γίνεται ενδοπολφικη αναισθησία ( έγχυση αναισθητικου κατευθείαν μέσα στους ριζικους σωληνες) ώστε να ελαχιστοποιησουμε την ευαισθησία των περιακροριζικων ιστών κατά την χημικ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Δε ειναι απαραίτητο όμως αν γίνει ειναι για να νιώθετε εσείς καλλιτερα

    Medident - Κατσούλη Ιωάννα & Συνεργάτες

    Οδοντίατρος

    Νέο Ηράκλειο

  • Αν έχουν αφαιρεθεί τελειως τα νεύρα μπορεί να γίνει και χωρίς αναισθησία.μπορεί όμως ο ασθενής να αισθάνεται λίγο τη ρινη(βελονιτσα) και να είναι ενοχλητικό και να ζητήσει αναισθησία.η αν χρησιμοποιηθεί απομόνωση (πλαίσιο) γινεται μικρή αναισθησία στα ούλα.

    Τασούλα Μαριάντζελα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Με την αναισθησία είναι ανώδυνη η συνεδρία. Καλό είναι να γίνει ελαφρά αναισθησία σε κάθε συνεδρία

    Σταυρογιάννη Αικατερίνη

    Οδοντίατρος

    Πειραιάς

  • Εξαρτάται την περίπτωση, μπορεί να γίνει και χωρίς αναισθησία στο δεύτερο ραντεβού.

    Γιανισέβσκι Ανέστης

    Οδοντίατρος

    Κάτω Πατήσια

  • Εξαρτάται από το ποιο βήμα της ενδοδοντικής θεραπείας έγινε στο πρώτο σας ραντεβού.

    Ηλιόπουλος Νικήτας

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Εξαρτάται την περίπτωση υπάρχουν περιπτώσεις που το δω τι είναι νεκρό και δε χρειάζεται τη δεύτερη φορά αναισθησία ούτε κάτι στην πρώτη

    Μάλλιου Φανή (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Γαλάτσι

  • Συνήθως ναι

    Κληρονόμου Ιωάννα

    Οδοντίατρος

    Πειραιάς

  • Εξαρτάται αν έχει ολοκληρωθεί η όλη επεξεργασία του ριζικου σωλήνα και αν το δόντι σας ήταν "νεκρό " ή "ζωντανό "

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Γενικά όχι, όμως σε περίπτωση που έχει μείνει πολφικός ιστός σε ρίζα του δοντιού και το δόντι πονάει, τότε ο οδοντίατρος μπορεί να χορηγήσει αναισθησία.

    Βαρμπομπίτης Ιωάννης

    Οδοντίατρος & Στοματολόγος

    Μαρούσι

  • Γειά σας. Συνήθως όχι αλλά, μερικές φορές πραγματικά υπάρχει τέτοια ανάγκη. Κι αν χρειαστεί πολύ εύκολα μπορεί να γίνει.

    Γεωργιάδης Γρηγόρης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Ξηροκρήνη

  • Καλησπέρα σας, ναι και στη πρώτη αλλά και στη δεύτερη απονεύρωση γίνεται αναισθησία.

    Φιδανάκη Κασάνδρα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Παλλήνη

  • Δεν υπάρχει κανόνας για αυτό. Στο πρώτο ραντεβού αφαιρείται το νεύρο του δοντιού, οπότε στο δεύτερο θεωρητικά δεν χρειάζεται αναισθησία. Όμως επειδή στην πραγματικότητα μπορεί ο ασθενής να αισθανθεί κάποια ενόχληση/πόνο στη διάρκεια του ραντεβού, πολλοί οδοντίατροι προτιμούν να κάνουν αναισθησία. Νομίζω ότι το καλύτερο είναι να υπάρχει εξήγηση και να αποφασίζει ο ασθενής τι προτιμάει, αναισθησία η όχι.

    Ταράνη Γιασεμή - THE SMILE SPA

    Οδοντίατρος

    Νέα Σμύρνη

  • Συνήθως στο δεύτερο ραντεβού το νεύρο είναι νεκρό οπότε δεν χρειάζεται αναισθησία κάποιες φορές όμως είναι απαραίτητη...

    Συμεωνίδης Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπερα μπορεί και όχι,εξαρτάται από το ποσό καλα έχουν αφαιρεθεί τα νεύρα στη πρώτη συνέδρια,συνήθως δε χρειάζεται αναισθησία,ευχαριστω

    Πάλμπα Ιωάννα

    Οδοντίατρος

    Μοσχάτο

  • Συνήθως και εφόσον εχουμε καθαρισει καλά τους ριζικούς σωλήνα ,δε χρειάζεται ξανά αναισθησία.Μερικές φορές όμως προχωρούμε και στο δεύτερο ραντεβου με αναισθησία για ν αποφυγουμε την ευαισθησία που μπορεί να προκληθεί στον ασθενή και να δημιουργήσει δυσφορία!

    Γκεμαλμά Χριστιάνα

    Οδοντίατρος

    Νέα Σμύρνη

  • Ναι. Εγώ κάνω σε κάθε ραντεβού.

    Λιναρδάτου Σίσσυ

    Οδοντίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Αναλόγως την πρόοδο της θεραπείας στο πρώτο ραντεβού και τα αντικειμενικά συμπτώματα του ασθενούς. Γενικώς συνίσταται η αναισθησία.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Συνήθως ολοκληρώνεται σε ένα ραντεβού, αλλά στην σπάνια περίπτωση που χρειαστεί δεύτερο λόγω σοβαρής μόλυνσης, η χρήση απομονωτηρα απαιτεί αναισθησία. Τα πρωτόκολλα είναι αυστηρά και όταν δεν τηρούνται οδηγούν σε αποτυχια

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Δεν είναι απαραίτητη η αναισθησια ούτε την πρώτη φορά
    Στην περίπτωση ζωντανού δοντιού που δεν έχουν αφαιρεθεί εντελώς τα υπολείμματα του νευρου την πρώτη φορά μπορεί να χρειαστεί αναισθησια ξανα

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Όχι απαραίτητα,μόνο αν είναι επώδυνη η διαδικασία.

    Μανταλιάς Δημήτριος

    Οδοντίατρος

    Άρτα

  • Εξαρτάται από το πόσο προχώρησε στο πρώτο ραντεβού. Συνήθως ναι.

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Οχι παντα. Εξαρταται απο το δοντι και ποσες ριζες εχει, αλλα και απο την προεργασια που εγινε στο πρωτο ραντεβου. Ωστοσο καλο θα ηταν να γινεται υπο αναισθησια, γιατι μπορει να μην εχει υπολογιστει σωστα ακομα το μηκος της ριζας και να ενοχλειται ο ασθενης.

    Παπαδόπουλος Αθανάσιος

    Οδοντίατρος

    Καλαμαριά

  • Αν όλα έχουν γίνει όπως πρέπει στην πρωτη συνεδρία πιθανώς όχι...παρόλα αυτά υπάρχουν περιπτώσεις που χρειάζεται...εξαρτάται και από το πρωτόκολλο που ακολουθεί ο κάθε γιατρός προκειμένου για την ολοκήρωση ενδεχομένως της ενδοδοντικής θεραπείας.

    Ζάχος Χρήστος

    Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Η αναισθησία είναι απαραίτητη σε κάθε στάδιο της ενδοδοντικης θεραπείας γιατί αλλιώς η εφαρμογή του απομονωτήρα δοντιου θα πονούσε, και κάποιες φορές δεν ολοκληρώνεται ο καθαρισμός του ριζικου σωλήνα με την πρώτη φορά με αποτέλεσμα ίσως κάποια ευαισθησία

    Πηλίδου Όλγα

    Οδοντίατρος

    Βύρωνας

  • Καλησπέρα, αυτό εξαρτάται από την τακτική που ακολουθεί ο κάθε ιατρός. Δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος κανόνας.

    Μπέσας Αθανάσιος

    Οδοντίατρος