• Aponeurosis
  • Submitted on 12/12/2022

Η απονεύρωση στο δεύτερο ραντεβού γίνεται με αναισθησία;

102 specialists answered

  • Στο δευτερο ραντεβου σπανιως χρειαζεται,μονο την πρωτη φορα

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Εξαρτάται την περίπτωση.

    Vasilakis Georgios

    Dentist

    Ierapetra

  • Συνήθως αναισθησία κάνουμε στο πρώτο ραντεβού όπου γίνεται και εκπαίδευση στο δεύτερο δεν χρειάζεται αναισθησία

    Αγραπίδου Μαρία

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Kallithea

  • Καλησπέρα σας, εξαρτάται από το περιστατικό.

    Κονιτοπουλου Ελευθερια (Deactivated account)

    Dentist

    Ano Patisia

  • Σας ευχαριστούμε για την ερώτησή σας!
    Οπως επιθυμεί ο ασθενης! Συνήθως όμως όχι!

    Eleutheriadou Smaro (Deactivated account)

    Dentist

    Serres

  • Συνήθως όχι, εφόσον στο πρώτο ραντεβού έχει αφαιρεθεί πλήρως το νεύρο του δοντιου

    Kanakopoulou Smaragda

    Dentist

    Voula

  • Το σωστό είναι να γίνει με αναισθησία αλλά και χωρίς αυτή το δόντι μπορεί να μην πονέσει
    Προς αποφυγή εκπλήξεων όμως καλό είναι να αναισθητοποιουμε

    Katsiva Afroditi

    Dentist

    Nea Ionia

  • Αν ποναει ο ασθενης ναι

    Μπεάκου Κωνσταντίνα (Deactivated account)

    Dentist

    Nea Ionia

  • Δεν είναι απαραίτητο να χρησιμοποιηθεί αναισθησία, αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις χρειάζεται. Αυτό όμως γίνεται για να μπορεί να ολοκληρωθεί η θεραπεία σωστά και όσο γίνεται ανώδυνα.

  • Eφοσον εχουν αφαιρεθει ολα τα νευρα οχι. Τ καταλαβενουμε αυτο αν το δοντι ποναει στο κρυο η στο ζεστο και αν ακτινογραφικα εχουμε φτασει στο ακρορριζιο

    Vavourakis Georgios

    Dentist

    Gizi

  • Καλησπέρα σας,συγνώμη για την καθυστέρηση, αλλά δεν εμφανίζονταν οι ερωτήσεις σας τόσο καιρό.
    Αν έχει γίνει η όλη διαδικασία της απονεύρωσης,δηλαδή η χημικομηχανική επεξεργασία των ριζικών σωλήνων μπορεί να γίνει το δεύτερο ραντεβού χωρίς αναισθησία.

    Gkana Dimitra

    Dentist

    Neo Psychiko

  • Καλησπερα σας
    Στις συνεδριες που απαιτουνται για να ολοκληρωθει η διαδικασια της απονευρωσης γινεται αναισθησια γιατι μονο και μονο η απομονωση που τοποθετειται ειναι ενοχλητικη αν γινει χωρις να ειναι μουδιασμενος ο ασθενης
    Στη διαθεση σας για οτι χρειαστειται
    Ευχαριστω πολυ

    Dimopoulou Marina

    Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Marousi

  • Εξαρτάται από την ευαισθησία του συγκεκριμένου δοντιού

    Makantani Eydokia

    Dentist

    Exarcheia

  • Εξαρτάται από την κάθε περίπτωση, αν πχ το δόντι παρουσιάζει ακόμη κάποια ενόχληση ή ευαισθησία

    Αποστολοπούλου Δάφνη

    Pediatric dentist

    Vrilissia

  • Ναι, αν το δόντι πονάει

    Akopova Elena (Deactivated account)

    Dentist

    Ampelokipi Thessalonikis

  • Συνήθως γίνεται χωρίς αναισθησία αλλά είναι σε άμεση συνάρτηση με το αν ήταν δυνατός ο καθαρισμός τπυ δοντιού κατά την πρώτη επίσκεψη. Επίσης αν χρησιμοποιηθεί απομονωτήρας για καλύτεο έλεγχο της διαδικασίας θα χρειαστεί λίγη αναισθησία στα ούλα του δοντιού. Αλλά υπό προϋποθέσεις είναι δυνατό να γίνει το δεύτερο ραντεβού χωρίς αναισθησία.

    Mperdousis Ilias

    Pediatric dentist

    Koropi

  • Καλημέρα. Εξαρτάται από την θεραπευτική διαδικασία που έχει προηγηθεί στο πρώτο ραντεβού. Συνήθως δεν είναι απαραίτητη.

    Hristos-Louizos Hristodoulidis

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Veria

  • συνηθως ναι

    Μεϊντάνης Χαρίλαος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Στη συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων γινεται χωρις αναισθησια,αυτο διοτι εχουμε θεραπευσει το μικροβιακο παραγοντα και στο δευτερο ραντεβου απλα κανουμε την εμφραξη των ριζικων σωληνων,το δευτερο ραντεβου ειναι λιγοτερο επεμβατικο και κατα συνεπεια μικροτερο σε χρονικη διαρκεια,υπαρχουν βεβαια και περιπτωσεις που το δοντι δεν ανταποκρινεται στην θεραπεια και εκει κανουμε αναισθησια αλλα συμβαινει σπανια.επισης βαζουμε αναισθησια σε περιπτωση που το ζητησει ο ασθενης(για ψυχολογικους λογους)..

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Dentist

    Kavala

  • Τις πιο πολλές φορές, όχι

    Ftouli PSomaderi Marili

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Εμφυτευματολόγος

    Peristeri

  • Καλησπέρα σας και συγγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση. Η θεραπεία της απονεύρωσης μπορεί να προχωρήσει και με και χωρίς αναισθησία ανάλογα με τα συμπτώματα που έχετε. Εάν έχουν αφαιρεθεί τα νεύρα και δεν πονάει το δόντι καθόλου γίνεται και χωρίς αναισθησία. Πάντως η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.
    Εάν παρόλα αυτά ο ασθενής προτιμάει η θεραπεία να συνεχιστεί με αναισθησία φυσικά και αυτό γίνεται χωρίς πρόβλημα.

    Mpletsiou Viky

    Dentist

    Katerini

  • Για την δική σας άνεση είναι καλύτερο να γίνεται πάντα αναισθησία, δεν είναι όμως απαραίτητο

    Deligiorgi Vasiliki

    Dentist

    Marousi

  • Καλησπέρα σας. Η απονεύρωση σε όλα τα στάδια γίνεται με αναισθησία.

    Margellou Paraskeui

    Dentist

    Patras

  • Στο δεύτερο ραντεβού της απονεύρωσης ενός δοντιού, αν έχει ήδη ξεκινήσει η απονεύρωση στο πρώτο ραντεβού, δεν χρειάζεται ως επί το πλείστον αναισθησία.

    Tzovara Eyfimia

    Pediatric dentist

    Pagrati

  • Καλύτερα είναι να γίνει πάλι αναισθησία γιατί ορισμένα στάδια της θεραπείας μπορεί να προκαλέσουν πόνο

    Τσιτσιρίδης Δημήτρης

    Dentist

    Chania

  • Αυτο εξαρταται απο την φυση και την πορεια του περιστατικου καθως και την ευαισθησια του καθε ασθενη.

    Tzanou Areti

    Dentist

    Marousi

  • Καλησπέρα σας,
    Αυτό εξαρτάται με τον βαθμό δυσκολίας του κάθε περιστατικού. Συνήθως στην δεύτερη επίσκεψη δεν χρήζει η ανάγκη αναισθησίας.

    Κιάρη Πέτρος - Τάουλαντ

    Dentist

    Korydallos

  • Η απονεύρωση στο 2ο ραντεβού είναι πολύ πιθανό να μπορεί να γίνει και χωρίς αναισθησία.

    Κούτσουρη Τζούλη (Deactivated account)

    Dentist

    Kifisia

  • Εφόσον έχει ολοκληρωθεί η επεξεργασία του δοντιού στο πρώτο ραντεβού και δεν έχουν παραμείνει υπολείμματα νευρικού ιστού, τις περισσότερες φορές δεν χρειάζεται αναισθησία στο δεύτερο ραντεβού.

    Χρυσάνθου Ιωάννης

    Dentist

    Melissia

  • Ναι, η ολοκλήρωση της ενδοδοντικής θεραπείας γίνεται πάντα με χορήγηση τοπικής αναισθησίας.

    Λιάπης Ηλίας Dental Clinic (Deactivated account)

    Dentist

    Ilion

  • Κατά την διάρκεια της δεύτερης επίσκεψης η αναισθησία γίνεται μόνο σε περίπτωση που δεν έχει ολοκληρωθεί η διεύρυνση όλων των ριζικων σωλήνων του δοντιου κατά την πρώτη επίσκεψη.

    Πολυχρονίδη Ελισάβετ

    Dentist

    Piraeus

  • Εξαρταται απο την κατασταση του δοντιου. Σε καθε περιπτωση, δεν υπαρχει κανενας λογος να μην γινει αποτελεσματικη αναισθησια αν η διαδικασια της απονευρωσης προκαλει πονο .

    Hristakos Stamatis

    Dentist

    Exarcheia

  • Συνήθως,ναι.

    Goulias Andreas

    Dentist

    Agia Paraskevi

  • Εξαρτάται από το αν έχει ολοκληρωθεί η επεξεργασία όλων των ριζικών απολήξεων του νεύρου του δοντιού. Συνήθως γίνεται με αναισθησία αλλά μπορεί να αποφευχθεί εφόσον ο γιατρός κρίνει πως η επώδυνη διαδικασία έχει ολοκληρωθεί.

    Σαριδάκη Έρρικα

    Dentist

    Cholargos

  • ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΧΙ,ΩΣΤΟΣΟ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΚΑΛΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΧΗΜΙΚΟΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΔΟΝΤΙΟΥ ΣΤΗΝ 1Η ΣΥΝΕΔΡΙΑ

    Kotsifis Mihail

    Dentist

    Piraeus

  • Καλημέρα σας, όχι δεν χρειάζεται αναισθησία καθώς το νεύρο έχει αφαιρεθεί απο την 1η συνεδρία και συνεπώς δεν μπορεί αν προκληθεί πόνος

    Mpalios Nikolaos

    Dentist

    Agios Dimitrios

  • Η διαδικασία της απονεύρωσης είναι σύνθετη κ ναι μπορεί να χρειαστεί αναισθησία κ στο 2ό ραντεβού.

    Eyaggelinou Kyriaki

    Dentist

    Platia Attikis

  • εξαρταται την περιπτωση γιατι καθε δοξτι ειναι διαφορετικο

    Χαραλάμπους Παναγιώτης (Deactivated account)

    Dentist

    Aigaleo

  • συνηθως στο πρωτο ρντβου γινεται πληρης αφαιρεση του πολφου, οποτε δεν χρειαζεται αναισθησια

    Papaggelis Nikolaos

    Dentist

    Larissa

  • Παντα γίνεται με αναισθησία.

    Leon Castell Claudia (Deactivated account)

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Όχι, γιατι η απονεύρωση γίνεται πλέον σε ενα μονο ραντεβου, το δεύτερο ραντεβου αφορά μόνο την αποκατάσταση του δοντιού με σφράγισμα, ένθετο ή στεφανη.

    Αλεξόπουλος Αριστείδης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Agios Dimitrios

  • Καλησπερα, σε ολα τα ραντεβου της απονευρωσης γινεται αναισθησια.

    Dental Versis

    Dentist

    Pagrati

  • Εξαρτάται απο τη διαδικασία που εχει ακολουθηθεί στο πρωτο ραντεβου καθώς και απο την κατάσταση του δοντιού και άλλους παράγοντες ανάλογα την περίπτωση

    Aroni Dimitra (Deactivated account)

    Dentist

    Neo Psychiko

  • Οπωσδίποτε ναι!

    Χωραφά Γεωργία

    Dentist

    Ilioupoli

  • Όλα τα ραντεβού κατά τη διαδικασία της απονεύρωσης (ενδοδοντική θεραπεία) γίνονται μετά από αναισθησία.

  • Καλησπέρα,ναι καλό ειναι σε όλα τα ραντεβού να γίνεται με αναισθησία για να μην έχετε ενοχλήσεις.

    Tsirmpa Andriani

    Dentist

    Nea Ionia

  • Αν το δόντι έχει καθαριστεί καλά την πρώτη φορά δε χρειάζεται αναισθησία.Παρ όλα αυτά μπορεί ο ασθενής να έχει μια μικρή ευαισθησία και ανάλογα με το βαθμό ανεκτικότητάς τους σε κάποιους ασθενείς γίνεται και στο δεύτερο ραντεβού αναισθησία και σε άλλους όχι.

    Καλημερατζή Δέσποινα

    Dentist

    Chalandri

  • ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΝ Η ΒΛΑΒΗ ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΜΥΛΙΚΟ ΠΟΛΦΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΤΗ ΣΩΣΤΑ Η ΡΙΖΑ ΟΧΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΜΩΣ ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΟ ΑΚΡΟΡΡΙΖΙΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΠΟΝΑ

    Nestoras Nikolaos

    Dentist

    Kalamata

  • Καλησπέρα σας,
    Ναι, η αναισθησία γίνεται σε κάθε ραντεβού για απονεύρωσης, όσα ραντεβού κι αν χρειαστούν, για να αποφύγουμε τυχόν ενοχλήσεις/πόνο.

    Παναγιωτοπούλου Άννα

    Dentist

    Neo Psychiko

  • η ενδοδοντικη θεραπεια γενικα πρεπει να γινεται με αναισθησια σε ολα της τα σταδια

    Mourtzinos Nikos

    Dentist

    Acharnes

  • Συνήθως δεν χρείαζεται να γίνει αναίσθησια , θα χρειαστεί αναισθησία σε περίπτωση που υπάρχει εντόνη φλεγμονή

    Ragkou Vasiliki

    Dentist

    Pagrati

  • Μπορεί να γίνει, με ή χωρίς αναισθησία. Αυτό είναι θέμα εκτίμησης του γιατρού. Συνήθως, αν στο πρώτο ραντεβού έχει οριστεί-εξακριβωθεί το ακριβές μήκος εργασίας στόν ριζικό σωλήνα του δοντιού και έχει γίνει καλή εκπόλφωση (αφαίρεση του νεύρου) δε χρειάζεται αναισθησία. Αν βέβαια η απονεύρωση, γίνεται με χρήση ελαστικού απομονωτήρα, ενδεχομένως να είναι απαραίτητη για την τοποθέτηση του, χωρίς ενόχληση των ούλων.

    Κληρονόμος Κωνσταντίνος (Deactivated account)

    Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Kalamata

  • Εξαρτάται σε ποια φάση της επεξεργασίας του δοντιού εχει φθάσει ο γιατρος. Τις περισσότερες φορές δεν χρειάζεται μονο αν ο ασθενείς το ζήτηση για να νιώθει πιο άνετα χωρις φόβο με ηρεμία

    Tzarntaa Eleutheria

    Dentist

    Drapetsona

  • Στο δεύτερο ραντεβού μιας απονεύρωσης, εάν πρόκειται για το ραντεβού στο οποίο θα εμφραχθούν οι ριζικοί σωλήνες και θα ολοκληρωθεί η θεραπεία, είναι δυνατόν να μην γίνει αναισθησία. Εφόσον το νεύρο έχει αφαιρεθεί, συνήθως είναι μια διαδικασία εντελώς ανώδυνη, που μπορεί να πραγματοποιηθεί χωρίς αναισθησία. Παρόλα αυτά, μερικές φορές, ειδικά αν ο ασθενής το επιθυμεί, μπορούμε να το κάνουμε υπό καθεστώς αναισθησίας. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, που το δόντι έχει συμπτώματα πόνου ή ο καθαρισμός του νεύρου δεν ολοκληρώθηκε πλήρως στο πρώτο ραντεβού, η αναισθησία κρίνεται απαραίτητη.

    Hatzopoulos Dimitris

    Dentist

    Galatsi

  • Κατά κανόνα η τοπική ανασθησία στο δεύτερο ραντεβού περιττεύει.

    Κρήτης Οδοντιατρικό

    Dentist

    Rethymno

  • Καλησπέρα σας. Η απονεύρωση συνήθως στο δεύτερο ραντεβού δεν χρειάζεται αναισθησία εκτός αν η φλεγμονή ήταν εξαρχής πολύ μεγάλη. Το δεύτερο λοιπόν ραντεβού γίνεται χωρίς αναισθησία και μέχρι του τέλους της θεραπείας δεν χρειάζεται αναισθησία. Μετά το τέλος της ενδοδοντικής θεραπείας, απονεύρωσής, θα χρειαστεί γίνει κάποιο σφράγισμα η στεφανη .

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence

    Οδοντιατρικό Κέντρο

    Platia Mavili

  • Φυσικά! όλες οι εργασίες που υπάρχει πιθανότητα να είναι επώδυνες γίνονται με την κατάλληλη αναισθησία.

  • οχι,δεν ειναι απαραιτητο.η αναισθησια κρινεται απαραιτητη μονο στο πρωτο ραντεβου

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με το οδοντιατρείο μας
    Εξαρτάται το περιστατικο και την κατάσταση του δοντιου
    Υπαρχουν περιπτώσεις που χρειαζεται αλλα αυτο καθορίζεται με την πρόοδο της ενδοδοντικης θεραπείας
    Παραμένουμε στην διάθεση σας

    Κτενίδου Φανή

    Dentist

    Thessaloniki

  • Στην ερώτηση, για το αν στην δεύτερη συνεδρία,η απονεύρωση γίνεται με αναισθησία, βέβαια και μπορεί να συμβεί, εξαρτάται πάντα, από την κλινική εικόνα του δοντιού.

    Haritonidis Anastasios

    Dentist

    Pagrati

  • Συνήθως ναι, ωστόσο σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί και να αποφευχθεί αν κρίνεται απαραίτητο.

    Zaharaki Eleni

    Dentist

    Nea Erythraia

  • Καλήμερα
    Εφόσον στην πρώτη συνεδρία έχουν γίνει αυτά που πρέπει δεν χρειάζεται αναισθησία στο δεύτερο ραντεβού

    Papakosta Rania

    Dentist

    Volos

  • Εαν και εφόσον έχει γίνει η εξαγωγή του νεύρου σωστά, τότε δεν χρειάζεται αναισθησία στα επόμενα ραντεβού. Υπάρχουν όμως περιπτώσεις που παραμένει ένα κομμάτι κοντά στην άκρη της ρίζας ή υπάρχει κάποια διακλάδωση που δεν έχει απονευρωθεί, οπότε χρειάζεται αναισθησία για να τελειώσει η διαδικασία.

    Kalliakmanis Vasilis

    Dentist

    Ilion

  • ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ

    Simopoulos Nikolaos

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Kerkira (Corfu)

  • Δεν υπάρχει κανόνας , καλητερα ναι .

    Χασούρη Αβιντέ (Deactivated account)

    Dentist

    Pagrati

  • Καλημέρα σας, η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει κανόνας, είναι αναλόγως το δόντι, την παθολογία του, την προτίμηση του ασθενούς κλπ

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Dentist

    Glyfada

  • Καλημέρα. Εάν στην πρώτη συνεδρία έχουν καθαριστεί πλήρως οι ριζικοί σωλήνες, τότε όχι, δεν χρειάζεται ένεση.

    Tsiplakidi Antigoni

    Dentist

    Nea Makri

  • Προτείνεται αναισθησία σε όλα τα στάδια της θεραπείας για την αποφυγή και της παραμικρής ενόχλησης.

    Antoniou Adonis

    Dentist

    Neo Psychiko

  • Η απονεύρωση γίνεται με αναισθησία σε όλα τα ραντεβού που θα χρειαστούν μέχρι να ολοκληρωθεί, καθώς ακόμα και όλο το νεύρο να έχει αφαιρεθεί από ένα δόντι, υπάρχει η αίσθηση στους περιοδοντικούς και περιακροριζικούς ιστούς και ο ασθενής μπορεί να νιώσει πόνο κατά τη διάρκεια της διαδικασίας, κάτι το οποίο πρέπει να αποφεύγεται.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Petroupoli

  • Εφόσον έχει αφαιρεθεί όλο το «νεύρο» από όλες τις ρίζες του δοντιού δεν είναι απαραίτητη η αναισθησία

    Μπομπότας Δημήτριος

    Dentist

    Agia Paraskevi

  • Σε κάθε συνεδρια για απονεύρωση είναι απαραίτητη η αναισθησία της περιοχής.

    Kaltsas Dimitrios

    Dentist

    Kallithea

  • Ναι.Σε κάθε ραντεβού γίνεται τοπική αναισθησία στην αρχή.

    Harisis Alexis

    Endodontist

    Kolonaki

  • Εξαρτάται απο την αρχική κατάσταση του δοντιού και από την εργασία που έχει γίνει στο πρώτο ραντεβού. Αν πχ στο πρώτο ραντεβού ολοκληρωθεί η αφαίρεση του πολφού (νεύρου), τότε στο δεύτερο ραντεβού μπορεί, αν το θελήσει ο ασθενής, να γινει ελάχιστη (μόνο για τα ούλα) εως καθόλου αναισθησία.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Dentist

    Kifisia

  • Αυτό θα το κρίνει ο γιατρός σας που ξέρει τις λεπτομερειες της ενδοδοντικης σας θεραπείας.Συνήθως πάντως είναι προτιμότερο η θεραπεία αυτή να γίνεται με αναισθησία.Δοτη Αννα Χειρουργός οδοντίατρος.

    Doti Anna

    Dentist

    Platia Mavili

  • Κατα βαση ναι,κανουμε τοπικη αναισθησια ωστε να μην ενοχλησει η απομονωση που θα μπει στο δοντι και τα υλικα-φαρμακα που θα χρησιμοποιηθουν για την εμφραξη του ριζικου σωληνα.

  • Όχι δεν χρειάζεται αναισθησια

    Ρουμανάς Κωνσταντίνος

    Dentist

    Agios Dimitrios

  • Στην πρώτη συνεδρια μιας ενδοδοντικης θεραπείας γίνεται η εκπολφωση ( δηλαδή η αφαίρεση του νευρου αν το δόντι ήταν ζωντανό, ή του νεκρού ιστού αν είχε προηγηθεί νεκρωση). Εκεί προτιμάται η αναισθησία ώστε να γίνει όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα η διαδικασία, ειδικά όταν πρόκειται για ζωντανό δόντι.
    Στο δεύτερο ραντεβού δεν απαιτείται αναισθησία. Παρ'όλα αυτά μπορεί να γίνει για ψυχολογικούς λόγους ώστε ο ασθενής να μην ανησυχεί ότι ίσως πονεσει.Συνηθιζεται πάντως να γίνεται ενδοπολφικη αναισθησία ( έγχυση αναισθητικου κατευθείαν μέσα στους ριζικους σωληνες) ώστε να ελαχιστοποιησουμε την ευαισθησία των περιακροριζικων ιστών κατά την χημικ
    ... Read more

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Δε ειναι απαραίτητο όμως αν γίνει ειναι για να νιώθετε εσείς καλλιτερα

    Κατσούλη Ιωάννα & Συνεργάτες

    Dentist

    Neo Irakleio

  • Αν έχουν αφαιρεθεί τελειως τα νεύρα μπορεί να γίνει και χωρίς αναισθησία.μπορεί όμως ο ασθενής να αισθάνεται λίγο τη ρινη(βελονιτσα) και να είναι ενοχλητικό και να ζητήσει αναισθησία.η αν χρησιμοποιηθεί απομόνωση (πλαίσιο) γινεται μικρή αναισθησία στα ούλα.

    Τασούλα Μαριάντζελα (Deactivated account)

    Dentist

    Pagrati

  • Με την αναισθησία είναι ανώδυνη η συνεδρία. Καλό είναι να γίνει ελαφρά αναισθησία σε κάθε συνεδρία

    Σταυρογιάννη Αικατερίνη

    Dentist

    Piraeus

  • Εξαρτάται την περίπτωση, μπορεί να γίνει και χωρίς αναισθησία στο δεύτερο ραντεβού.

    Γιανισέβσκι Ανέστης

    Dentist

    Kato Patisia

  • Εξαρτάται από το ποιο βήμα της ενδοδοντικής θεραπείας έγινε στο πρώτο σας ραντεβού.

    Iliopoulos Nikitas

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Nea Ionia

  • Εξαρτάται την περίπτωση υπάρχουν περιπτώσεις που το δω τι είναι νεκρό και δε χρειάζεται τη δεύτερη φορά αναισθησία ούτε κάτι στην πρώτη

    Malliou Fani (Deactivated account)

    Dentist

    Galatsi

  • Συνήθως ναι

    Klironomou Ioanna

    Dentist

    Piraeus

  • Εξαρτάται αν έχει ολοκληρωθεί η όλη επεξεργασία του ριζικου σωλήνα και αν το δόντι σας ήταν "νεκρό " ή "ζωντανό "

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Γενικά όχι, όμως σε περίπτωση που έχει μείνει πολφικός ιστός σε ρίζα του δοντιού και το δόντι πονάει, τότε ο οδοντίατρος μπορεί να χορηγήσει αναισθησία.

    Βαρμπομπίτης Ιωάννης

    Οδοντίατρος & Στοματολόγος

    Marousi

  • Γειά σας. Συνήθως όχι αλλά, μερικές φορές πραγματικά υπάρχει τέτοια ανάγκη. Κι αν χρειαστεί πολύ εύκολα μπορεί να γίνει.

    Γεωργιάδης Γρηγόρης (Deactivated account)

    Dentist

    Xirokrini

  • Καλησπέρα σας, ναι και στη πρώτη αλλά και στη δεύτερη απονεύρωση γίνεται αναισθησία.

    Φιδανάκη Κασάνδρα (Deactivated account)

    Dentist

    Pallini

  • Δεν υπάρχει κανόνας για αυτό. Στο πρώτο ραντεβού αφαιρείται το νεύρο του δοντιού, οπότε στο δεύτερο θεωρητικά δεν χρειάζεται αναισθησία. Όμως επειδή στην πραγματικότητα μπορεί ο ασθενής να αισθανθεί κάποια ενόχληση/πόνο στη διάρκεια του ραντεβού, πολλοί οδοντίατροι προτιμούν να κάνουν αναισθησία. Νομίζω ότι το καλύτερο είναι να υπάρχει εξήγηση και να αποφασίζει ο ασθενής τι προτιμάει, αναισθησία η όχι.

    Ταράνη Γιασεμή - THE SMILE SPA

    Dentist

    Nea Smirni

  • Συνήθως στο δεύτερο ραντεβού το νεύρο είναι νεκρό οπότε δεν χρειάζεται αναισθησία κάποιες φορές όμως είναι απαραίτητη...

    Συμεωνίδης Ηλίας

    Dentist

    Thessaloniki

  • Καλησπερα μπορεί και όχι,εξαρτάται από το ποσό καλα έχουν αφαιρεθεί τα νεύρα στη πρώτη συνέδρια,συνήθως δε χρειάζεται αναισθησία,ευχαριστω

    Palmpa Ioanna

    Dentist

    Moschato

  • Συνήθως και εφόσον εχουμε καθαρισει καλά τους ριζικούς σωλήνα ,δε χρειάζεται ξανά αναισθησία.Μερικές φορές όμως προχωρούμε και στο δεύτερο ραντεβου με αναισθησία για ν αποφυγουμε την ευαισθησία που μπορεί να προκληθεί στον ασθενή και να δημιουργήσει δυσφορία!

    Γκεμαλμά Χριστιάνα

    Dentist

    Nea Smirni

  • Ναι. Εγώ κάνω σε κάθε ραντεβού.

    Linardatou Sissy

    Dentist

    Thessaloniki

  • Αναλόγως την πρόοδο της θεραπείας στο πρώτο ραντεβού και τα αντικειμενικά συμπτώματα του ασθενούς. Γενικώς συνίσταται η αναισθησία.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • Συνήθως ολοκληρώνεται σε ένα ραντεβού, αλλά στην σπάνια περίπτωση που χρειαστεί δεύτερο λόγω σοβαρής μόλυνσης, η χρήση απομονωτηρα απαιτεί αναισθησία. Τα πρωτόκολλα είναι αυστηρά και όταν δεν τηρούνται οδηγούν σε αποτυχια

    Antoniou Panagiotis (Deactivated account)

    Dentist

    Trikala

  • Δεν είναι απαραίτητη η αναισθησια ούτε την πρώτη φορά
    Στην περίπτωση ζωντανού δοντιού που δεν έχουν αφαιρεθεί εντελώς τα υπολείμματα του νευρου την πρώτη φορά μπορεί να χρειαστεί αναισθησια ξανα

    Levi Anna

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Chalandri

  • Όχι απαραίτητα,μόνο αν είναι επώδυνη η διαδικασία.

    Mantalias Dimitrios

    Dentist

    Arta

  • Εξαρτάται από το πόσο προχώρησε στο πρώτο ραντεβού. Συνήθως ναι.

    Petta Eygenia

    Dentist

    Zografou

  • Οχι παντα. Εξαρταται απο το δοντι και ποσες ριζες εχει, αλλα και απο την προεργασια που εγινε στο πρωτο ραντεβου. Ωστοσο καλο θα ηταν να γινεται υπο αναισθησια, γιατι μπορει να μην εχει υπολογιστει σωστα ακομα το μηκος της ριζας και να ενοχλειται ο ασθενης.

    Παπαδόπουλος Αθανάσιος

    Dentist

    Kalamaria

  • Αν όλα έχουν γίνει όπως πρέπει στην πρωτη συνεδρία πιθανώς όχι...παρόλα αυτά υπάρχουν περιπτώσεις που χρειάζεται...εξαρτάται και από το πρωτόκολλο που ακολουθεί ο κάθε γιατρός προκειμένου για την ολοκήρωση ενδεχομένως της ενδοδοντικής θεραπείας.

    Zahos Hristos

    Dentist

    Petroupoli

  • Η αναισθησία είναι απαραίτητη σε κάθε στάδιο της ενδοδοντικης θεραπείας γιατί αλλιώς η εφαρμογή του απομονωτήρα δοντιου θα πονούσε, και κάποιες φορές δεν ολοκληρώνεται ο καθαρισμός του ριζικου σωλήνα με την πρώτη φορά με αποτέλεσμα ίσως κάποια ευαισθησία

    Pilidou Olga

    Dentist

    Vironas

  • Καλησπέρα, αυτό εξαρτάται από την τακτική που ακολουθεί ο κάθε ιατρός. Δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος κανόνας.

    Mpesas Athanasios

    Dentist

    Thessaloniki