• Αναιμία
  • Υποβλήθηκε 22/04/2023

Καλησπέρα είμαι 15 ετών πριν λίγες ημέρες έκανα εισαγωγή στο νοσοκομείο και μου πήραν αίμα.Διαπίστωσαν ότι εχω μια αναιμία (χαμηλό αιματοκρίτη)αλλά δε μου είπαν αν πρέπει να παίρνω κάποιες βιταμίνες ή να τρώω κάτι συγκεκριμένο για να σταματήσει η αναιμία.Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε;

19 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα, θα ήταν σωστή η επίσκεψη σε κάποιον παθολόγο για αξιολόγηση πρόσφατων αιματολογικών εξετάσεων και χορήγηση συμπληρωμάτων σιδήρου, εάν κριθούν απαραίτητα. Η επίσκεψη σε διαιτολόγο για ενίσχυση της απορρόφησης σιδήρου μέσω της διατροφής, θα ήταν έπειτα βοηθητική. Θα χαρούμε να σας εξυπηρετήσουμε!

    Ρεστέμη Ευγενία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Εύοσμος

  • Θα πρέπει να σας δει ένας ειδικός καθώς η αναιμία μπορεί να έχει ποίκιλα και ταυτόχρονα αίτια. Σε ότι αφορά τα αίτια θρέψης μπορεί να είναι σιδηροπενική ή μεγαλοβλαστική αναιμία που αντιστοίχως χρειάζονται και διαφορετική θεραπεία.

    Πέτσιος Δημήτριος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κηφισιά

  • Σας ευχόμαστε γρήγορη αποκατάσταση και περαστικά. Φυσικά μπορείτε να βοηθήσετε τον οργανισμό σας με σκευάσματα και καλή διατροφή καθώς και ειδικούς συνδιασμούς τροφής που θα βοηθήσουν στην απορρόφηση τόσο του σιδήρου όσο και θα βοηθήσουν στη βελτίωση του αιματοκρίτη σας.

    Κοντογιάννης Λάμπρος

    Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Αθήνα

  • Καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε έναν παθολόγο ή ενδοκρινολόγο ο οποίος θα σας συστήσει τις κατάλληλες εξετάσεις για τη διάγνωση του είδους της αναιμίας που έχετε και μετέπειτα, εφόσον χρειάζεται, θα σας συνταγογραφήσει την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή.

    Πρελορέντζου Τζώρτζια Nutriscience

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηλιούπολη

  • Βεβαίως!Μπορείς να προσθέσεις στη διατροφή σου μοσχάρι, κοτόπουλο, συκωτι, αβγά, όσπρια, ξηρούς καρπούς, ώστε να αυξηθεί η πρόσληψη σιδήρου και προσοχή να μη καταναλώνεις γαλακτοκομικά μαζί με αυτές τις τροφές ώστε να απορροφάται καλύτερα ο σίδηρος!Επισκέψου κ έναν παθολόγο για να σου δώσει τη κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή (αν χρειάζεσαι)

    Μαμέκα Ηλιάνα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Λάρισα

  • Η αναιμια αντιμετωπιζεται πρωτα με συμπληρωματα και μετα με την διατροφη συντειται, ειναι πολλοι οι παραγοντες που πρεπει να εξετασθουν

    Δραγανιδάκη Λουκία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πεδίον του Άρεως

  • Καλησπέρα! Αυτό εξαρταται από το είδος της αναιμίας που έχετε. Εάν εκτός από χαμηλό αιματοκρίτη έχετε και χαμηλό σίδηρο ή φεριτίνη, τότε η λήψη σιδήρου είναι καλή επιλογή. Εάν ωστόσο η Β12 είναι χαμηλή, θα χρειαστεί λήψη Β12 ή εμπλουτισμός της διατροφής με τρόφιμα που το περιέχουν. Με άλλα λόγια πρέπει πρώτα να βρεθεί η αιτία της αναιμίας για να δούμε ποια συμπληρώματα μπορουν να βοηθήσουν

    Καρδάτου Θάλεια & Συνεργάτες

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άλιμος

  • Αρχικά χρειάζεται μία ισορροπημένη διατροφή πλούσια σε σίδηρο και επανάληψη σε εξετάσεις για να δούμε αν είναι απαραίτητο κάποιο συμπλήρωμα σιδήρου

    Βασιλική Σταμάτη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • Θα πρέπει να δει τις εξετάσεις σας κάποιος παθολόγος. Από τροφές πλούσιες σε σίδηρο είναι το συκώτι, το κόκκινο κρέας, κοτόπουλο, φακές (χωρίς κάποιο τυρί μαζί) κλπ.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Καλημέρα σας ! Θα σας πρότεινα να ακολουθήσετε μια διατροφή για σιδηροπενική αναιμία ή να επισκεφτείτε τον παθολόγο σας, μήπως χρειάζεται να σας συνταγογραφήσει συμπλήρωμα σιδήρου !

    Πετράκου Μαριλένα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κερατσίνι

  • Χαίρετε
    Ο χαμηλός σας αιματοκρίτης μπορεί να οφείλεται κυρίως στις εξής ελλείψεις:
    1. κλινική έλλειψη σιδήρου ή σιδηροπενία
    2. κλινική έλλειψη φυλλικού οξέος (βιταμίνη Β9)
    3. κλινική έλλειψη κοβαλαμίνης (βιταμίνη Β12)
    Εαν υποθέσουμε ότι οφείλεται σε έλλειψη σιδήρου, είναι καλά να γίνει μια διερεύνηση σχετικά με την αιτία της έλλειψης. Το φύλο είναι καθοριστικό. Στις γυναίκες ο έμμηνος κύκλος είναι καθοριστικός για την εμφάνιση αναιμίας (μικρή διάρκεια κύκλου, αυξημένη ροή). Στην ηλικία σας (εφηβεία), οι συνήθως περιορισμένες διατροφικές επιλογές μπορούν να οδηγήσουν σε μειωμένη πρόσληψη σιδήρου και παραπέρα σε αναιμία. Επι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Καλησπέρα σας! Καλό θα ήταν να επισκεφτείτε έναν παθολόγο με τους γονείς σας μαζί με τις εξετάσεις ώστε να σας δώσει μια εξήγηση για την αιτία της αναιμίας που έχετε και επίσης να σας δώσει τα κατάλληλα συμπληρώματα διατροφής αν χρειάζονται. Σε δεύτερη φάση για να μην ταλαιπωρήστε συνέχεια με την αναιμία καλό θα ήταν να επισκεφτείτε έναν διαιτολόγο με τους γονείς σας για να σας συμβουλέψει για τις τροφές που είναι καλές πηγές σιδήρου και για τους κατάλληλους συνδυασμούς τροφίμων που αυξάνουν τα επίπεδα σιδήρου. Το τι τρώμε και το πόσο έχουν μεγάλη σημασία για να μην ξαναεμφανίσετε αναιμία.

    Έκτωρ Καππάτος-Κουτρούμπας

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Ημερήσια συνιστώμενη πρόσληψη σιδήρου για αγόρια από 14-18 χρονών 11mg.
    Τρόφιμα πλούσια σε σίδηρο
    βοδινό κρέας: 3mg
    αρνάκι: 2mg
    συκώτι μοσχαρίσιο: 6,5mg
    στρείδια: 9,4mg
    σαρδέλες: 2,3mg
    1 αυγό μεσαίο: 0,5mg
    Φακές: 3,3mg
    Ρεβίθια: 2,9mg
    φασόλια λευκά: 3,7mg
    σπόροι κολοκύθας: 8,1mg
    κάσιους: 6,7mg
    φιστίκι: 4,6mg
    ηλιόσποροι: 5,3mg
    Σπανάκι μαγειρεμένο: 3,6mg
    Σέσκουλα μαγειρεμένα: 2,3mg
    Εμπλουτισμένα δημητριακά πρωινού 30γρ: 4-18mg
    Σοκολάτα μαύρη 45-69% κακάο: 8,2mg
    Αποξεραμένα φρούτα: 1-4mg
    Ο σίδηρος που προέρχεται από ζωικές πηγές ονομάζεται αιμικός και έχει μεγαλύτερο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Σωτηρίου Μάλαμας

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Θα μπορούσα να σας βοηθήσω αν είχα εικόνα των ιατρικών σας εξετάσεων αλλά και μια εικόνα της διατροφής σας.

    Τα συμπληρώματα διατροφής μπορούν να σας βοηθήσουν αλλά όπως το λέει και το όνομα τους είναι συμπληρώματα της διατροφής σας.

    Ναι μπορούμε να σχεδιάσουμε ένα πρόγραμμα διατροφής λαμβάνοντας υπόψιν και άλλες παραμέτρους της προσωπικής σας ζωής

    Μανώλης Μανωλαράκης

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άλιμος

  • Η αναιμια ειναι ενα συνηθες φαινομενο σε γυναικες κυριως. Συνβουλευτειτε εναν παθολογο για χορηγηση συμπληρωματις σιδηρου και φυλλικου οξεος

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Η διατροφή σας θα πρέπει να εμπλουτιστεί με τροφές πλούσιες σε σίδηρο πχ απαχο κόκκινο κρέας, κοτόπουλο, ψάρι και αυγό αλλά θα πρέπει να κάνετε και πιο σωστούς συνδυασμούς σε τρόφιμα ώστε να υπάρξει καλύτερη απορρόφηση του σιδήρου από τον οργανισμό πχ όσπρια με ρύζι ή με μια πηγή βιταμίνης C. Σε αυτό θα σας βοηθήσει περαιτέρω ένας κλινικός διαιτολόγος ώστε να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας. Εννοείται αν χρειαστεί και κάποιο συμπλήρωμα διατροφής θα πρέπει να ληφθεί και αυτό υποψην ώστε τα επίπεδα είτε του σιδήρου σας ή του αιματοκρίτη σας ή άλλων δεικτών σας να είναι σε φυσιολογικά επίπεδα.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Οι τροφές που ενισχύουν τ αιματοκρίτη ειναι τα όσπρια ο συνδυασμός του με κάποιο δημητριακό λάθος Κ με βιταμίνη c. Πχ φακορυζο με φυσικό χυμό πορτοκαλί θα σε μπουσταρει, το κοτόπουλο, μοσχάρι αυγά μυδια τα πράσινα λαχανικά σπανάκι και αρκετά ακόμη ειναι τροφές ενισχυμένες σε σίδηρο.. έχεις απώλεια αίματος πχ στ κόπρανα σου;

    Βερυκοκάκη Έλενα - Healthy Life

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Λόγω ότι είσαι ανήλικος/η θα ήταν καλό να κανείς έστω ένα ραντεβού δημιουργίας καλού διαιτολόγιου ισορροπημένο στις ανάγκες σου & να βγάλουμε και πλάνο με βιταμινες - συμπληρωματα καθώς και να ενημερωθείς και για σωστούς συνδυασμούς τροφών. Επιπλέον εγώ όταν έχω ανήλικο με αναιμία κάνω ψηλή βιοχημική διερευνήση για να βρεθεί η αιτία.

    Κύριες σιδηρικες πηγές βέβαια είναι το συκώτι, το μοσχάρι , όσπρια , σπανάκι με λεμόνι , οστρακοειδή ,κινοα , τοφου , μελασα , σπριρουλινα

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι

  • Αν είναι σημαντικά χαμηλός ο αιματοκρίτης συστήνεται συμπλήρωμα σιδήρου για 2-3 μήνες και μετά επανεξέταση αιματολογικά για να δούμε πόσο ανέβηκε. Αν είναι λίγο μειωμένος, μπορείτε να εμπλουτίσετε τη διατροφή σας με περισσότερες πηγές σιδήρου (π.χ. συκώτι βοδινό, μοσχάρι, κατσίκι, κοτόπουλο, χοιρινό, φακές, φασόλια, σπανάκι κ.α) την εβδομάδα.

    Μίλεσης Γιώργος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος