• Χολή
  • Υποβλήθηκε 12/03/2023

Καλησπέρα σας εκανα αφαίρεση χολης πριν 5 μέρες λαπαροσκοπική κ έχω ακόμα ζαλάδες είναι φυσιολογικό? έκανα 1 μήνα διατροφή πριν το χειρουργείο

18 ειδικοί απάντησαν

  • θα πρέπει να έχουμε μία ολοκληρωμένη εικόνα για το χειρουργείο και τι είδους διατροφή κάνατε πριν για να ξέρουμε αν αυτό είναι φυσιολογικό

    Βασιλική Σταμάτη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • Καλησπέρα σας
    Είναι φυσιολογικό να έχετε ζαλάδες!Μόλις επανέλθει η σίτιση σας σε φυσιολογικές μερίδες θα δείτε
    ό,τι θα επανέλθετε!

    Μαμέκα Ηλιάνα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Λάρισα

  • Καλησπέρα σας! Οι ζαλάδες μπορεί να οφείλονται σε ποικίλα αίτια, όπως υπόταση ή ακόμα και χαμηλό αιματοκρίτη ή/και αποθέματα σιδήρου. Σε αυτή την περίπτωση η ζαλάδα ίσως να μη σχετίζεται με την την αφαίρεση της χολής. Επίσης δεδομένης της ειδική διατροφής που ακολουθείται για μεγάλο χρονικό διάστημα είναι πιθανό να υπάρχει ατονία. Εάν το πρόβλημα συνεχιστεί καλό θα ήταν να επικοινωνήσετε ξανά με το θεράποντα ιατρό για αποκλεισμό πιθανών αιτιών και να ξεκινήσετε διατροφική παρακολούθηση. Καλή ανάρρωση!

    Καρδάτου Θάλεια & Συνεργάτες

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άλιμος

  • Θα πρέπει να ελέγξετε από που προέρχονται οι ζαλάδες ( αρτηριακή πίεση, αιματοκρίτης κλπ ) προκειμένου να δωθεί λύση στο πρόβλημα σας.

    Δημάκου Γεωργία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Καλλιθέα

  • Χαιρετε
    Υπολογίστε ότι θα χρειαστείτε προσεγμένη διατροφή και τουλάχιστον 1 μήνα μετεγχειρητικά. Λογικά θα έχετε χάσει βάρος με όλη αυτή τη διαδικασία. Εαν ισχυει αυτό, οι ζαλάδες θα μπορούσαν να είναι το αποτέλεσμα υπότασης. Ελέγξτε την πίεση σας όταν αισθάνεστε να ζαλίζεστε. Αν όλα είναι φυσιολογικά, συμβουλευθείτε τον ιατρό σας.

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Μήπως δεν πίνετε αρκετά υγρά κι έχετε έλλειψη ηλεκτρολυτών;

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας.
    Οι ζαλάδες είναι ένα πολύ γενικό σύμπτωμα. Θα πρέπει να επικοινωνήσετε με το θεράποντα ιατρό ο οποίος θα σας παραπέμψει για επιπλέον εξετάσεις.

    Πρελορέντζου Τζώρτζια Nutriscience

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καλημέρα!
    Σίγουρα η περιορισμένη διατροφή πριν το χειρουργείο και το χείρουργειο αυτό καθεαυτό, έχουν εξασθενήσει τον οργανισμό σου και είναι φυσιολογικό να αισθάνεσαι ατονία και ζαλάδες.
    Αρχίζοντας την αποθεραπεία και σιγά σιγά με το να επανέρθεις σε μία διατροφική κανονικότητα, αυτό λογικά θα περάσει.
    Αν συνεχιστεί και μετά από 1-2 μήνες, καλό θα είναι να απευθυνθείς σε έναν διαιτολόγο για να σε καθοδηγήσει.
    Καλή ανάρρωση!

    Μόσχου Λαμπρινή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άρτα

  • Καλησπέρα σας επικοινωνήστε με τον ιατρό που σας χειρούργησε, είναι ο μόνος αρμόδιος να σας απαντήσει καθότι ξέρει λεπτομέρειες του ιατρικού σας ιστορικού αλλά και το πως πήγε η επέμβαση

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Σας συνιστώ - χωρίς άγχος - να επικοινωνήσετε με τον χειρουργό σας ο οποίος θα απαντήσει σε όλες τις ερωτήσεις σας. Εκείνος ξέρει ενδελεχώς το ιστορικό σας ως ασθενούς (μαζί με τον αναισθησιολόγο που σας φρόντισε) και πώς ήσασταν στην άμεση μετεγχειρητική περίοδο.

    Ζώγας Νικόλαος

    Γαστρεντερολόγος

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας.
    Καλό θα ήταν να συζητήσετε για το θέμα αυτό με το χειρουργό σας.
    Η διατροφή σας σε κάθε περίπτωση, θα πρέπει να αποτελείται από μικρά και συχνά γεύματα με εύπεπτες τροφές. Μην ξεχνάτε και την ενυδάτωση!
    Καλή ανάρρωση!

    Γάτσιου Αικατερίνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • πολλες φορές χρειάζονται μερικές μέρες να επανέλθουμε απο την αναισθησία

    Τουλούμης Λάζαρος

    Γαστρεντερολόγος

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας. Η διατροφή που κάνατε προ χειρουργείου δε δικαιολογεί να έχετε τώρα ζαλάδες. Επικοινωνήστε με το χειρουργό σας για να σας κατευθύνει ανάλογα.

    Καραΐσκου Αυγή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κατερίνη

  • Οι ζαλάδες είναι φυσιολογικές μετά από ένα χειρουργείο. Καλά κάνατε που προσέχατε τη διατροφή σας 1 μήνα πριν την χολοκυστεκτομή, ώστε η έκβαση της επέμβασης να είναι επιτυχής και αποτελεσματικη. Η σύσταση της διατροφής σας σιγά σιγά επανακταται με την πάροδο του χρόνου μετά την επέμβαση αυτή. Λίγο τις πρώτες ημέρες θα χρειαστεί να κάνετε μια πιο εξειδικευμένη διατροφή με χαμηλά λιπαρά, χαμηλές φυτικές ίνες, με μειωμένη περιεκτικότητα σε γλυκά και ζάχαρη καθώς και περιορισμένη κατανάλωση σε όξινα και πολύ πικάντικα φαγητά. Ένας κλινικός διαιτολόγος θα σας βοηθήσει περαιτέρω στο να σας συντάξει το κατάλληλο διατροφικό πρόγραμμα σύμφωνα με τις ... Διάβασε περισσότερα

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Η αφαιρεση της χολης δεν συνδεεται με ζαλαδες παρα μονο με μετεωρισμο κοιλιας και αλγος δε υποχονδριου η ζαλαδα ειτε ειναι λογω της αναισθησιας μετεγχειρητικα ειτε θεμα αυχενικου συνδρομου ή υπότασης ή αναιμιας

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Χρειάζεται να κάνετε και μετεγχειρητική διατροφή. Οι ζαλαδες μπορει να οφείλονται σε έλλειψη σιδήρου. Εξετάσεις αίματος εχετε κανει πρόσφατα;

    Δραγανιδάκη Λουκία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πεδίον του Άρεως

  • Καλησπέρα σας. θα ήταν καλό να μιλήσετε με το γιατρό σας για να διαπιστωθεί εαν οι ζαλάδες που έχετε τώρα σχετίζονται με την αφαίρεση χολής ή οχι. Επίσης, είναι πολύ καλό το ότι κάνατε διατροφή αλλά υπάρχει και ειδική διατροφή μετά την αφαίρεση χολής που είναι απαραίτητη.

    Δρ Καραμπόλα Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας,θεωρώ ότι είναι φυσιολογικο λόγο νάρκωσης.

    Αγγελοπούλου Τζένη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πειραιάς