• Βουλιμία - νευρική ανορεξία
  • Υποβλήθηκε 27/08/2023

Καλησπέρα. Είμαι κάτω απο 18 και δεν έχω στην πόλη μου κάποιο κέντρο όπου θα μπορούσα δωρεάν να λάβω υποστήριξη για θέματα διατροφικων διαταραχων. Προκαλώ εμετό και σχεδόν καθημερινά παθαίνω κρίσεις υπερφαγιας. Κατά περιόδους καταφεύγω σε λύσεις όπως το να μην τρώω καθόλου ή μοναχα να πεινω, κάτι το οποίο ποτέ δεν καταλήγει με επιτυχία. Έχω χάσει τελείως την αίσθηση ότι έχω χορτάσει ή ότι πεινάω. Η γονείς μου δεν λαμβάνουν σοβαρά αυτό το πρόβλημα, θεωρούν πως απλός τρώω πολύ και γιαυτό δεν αδυνατιζω. Δεν ξέρω που θα μπορούσα να απευθυνθώ δωρεάν. Τι θα μπορούσα να κάνω;

14 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας, καθώς αυτές οι καταστάσεις ξεκινούν συνήθως από την ψυχολογία μας και καταλήγουν να επηρεάζουν το σώμα μας, είναι απαραίτητη η συζήτηση με κάποιον ειδικό ψυχολόγο. Η Γραμμή 10306 λειτουργεί δωρεάν και ανώνυμα όλο το 24ωρο. Απευθύνεται σε πολίτες κάθε φύλου και κάθε ηλικίας για οποιοδήποτε θέμα ψυχικής υγείας τους απασχολεί.

    Ρεστέμη Ευγενία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Εύοσμος

  • Μπορείς να απευθυνθείς στο κέντρο «Ανασα»
    Εκεί θα σου παρέχουν δωρεάν ότι χρειάζεσαι

    Κοτσώνη Χρυσή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Χαίρετε! Ο μόνος τρόπος που μπορώ να φανταστώ είναι να φέρετε τους γονείς σας σε επαφή με τη σοβαρότητα των διατροφικών διαταραχών και τον κίνδυνο τους για την υγεία. Ίσως με βιντεάκια και άθρα στην online βιβλιοθήκη του κεαδδ ή στο youtube ή υλικό ή blog που θα βρείτε στο διαδίκτυο.
    Ούτως ή άλλως, ακόμα και αν βρίσκατε δωρεάν ψυχολογική και διατροφική υποστήριξη για να αντιμετωπίσετε τη διατροφική διαταραχή, οι γονείς θα έπρεπε να συμμετέχουν στη διαδικασία της θεραπείας, μιας και η εμφάνιση των διατροφικών διαταραχών ενδέχεται να σχετίζονται και με το οικογενειακό περιβάλλον.
    Κάντε τους λοιπόν με καλό και ασφαλή για την υγεία σας τρ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Καλησπέρα. Λυπάμαι για αυτό. Από τα λόγια σου δεν μπορώ παρά να νιώσω ότι βρίσκεσαι σε αδιέξοδο. Μοιάζει να έχεις αποσυνδεθεί από το σώμα σου, να καταφεύγεις σε λύσεις που τελικά δεν βοηθάνε, να αναζητάς κατανόηση από τους γονείς σου χωρίς να δίνεται, να αναζητάς ψυχολογική υποστήριξη χωρίς αυτή να είναι εύκολα διαθέσιμη, είτε λόγω χρημάτων είτε λόγω συνθηκών.

    Πληροφοριακά να σου πω ότι επειδή είσαι ανήλικη, είναι δυστυχώς απαραίτητο να έχεις τη συγκατάθεση των γονιών σου για να ξεκινήσεις οποιαδήποτε είδους θεραπεία. Σε περίπτωση που δεν το έχεις κάνει ήδη, προσπάθησε να τους μιλήσεις, να τους δείξεις πόσο υποφέρεις, πόσο ανάγκη έχ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Ρωτήστε που υπάρχει ψυχίατρος σε δομή του Δημοσίου για να εξυπηρετηθείτε. Οι κοινωνικοί λειτουργοί στο Δήμο θα ξέρουν, ρωτήστε εκεί.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα. Σας παραθέτω σύνδεσμο με όλα τα διαθέσιμα Κέντρα Ψυχικής Υγείας εκτός Αττικής σε περίπτωση που κάποιο από αυτά σας εξυπηρετεί: https://www.psyxiatros.gr/κατάλογος-κέντρα-ψυχικής-υγείας/

    Η νευρική βουλιμία, κοινώς βουλιμία, είναι μια σοβαρή, δυνητικά απειλητική για τη ζωή διατροφική διαταραχή. Τα άτομα με βουλιμία μπορεί να κάνουν κρυφές αδηφαγίες - τρώγοντας μεγάλες ποσότητες φαγητού με απώλεια ελέγχου της κατανάλωσης - και στη συνέχεια να προβαίνουν σε αντισταθμιστικές συμπεριφορές, προσπαθώντας να απαλλαγούν από τις επιπλέον θερμίδες με ανθυγιεινό τρόπο.

    Για να απαλλαγούν από τις θερμίδες και να αποτρέψουν την α
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κώνστα Αλίκη

    Ψυχολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • βρες κάποιο τηλεφωνικό κεντρο που παρέχει αυτες τις υπηρεσίες δωρεαν

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Μπορείτε να ενημερωθείτε για τους ανώνυμους υπερφάγους, https://anonymoi-yperfagoi.org.gr/, δεν γνωρίζω αν δέχονται ανήλικους αλλά μπορείτε να ρωτήσετε. Δυστυχώς δεν γνωρίζω να υπάρχουν εξειδικευμένα προγράμματα για ανήλικους που να παρέχονται δωρεάν. Είναι σημαντικό όμως να μιλήσετε περισσότερο με τους γονείς σας ώστε να αντιληφθούν πόσο δυσφορείτε και πιθανό να μπορέσουν να υποστηρίξουν κάποια παρέμβαση από παιδοψυχολόγος ή άλλο ειδικό ψυχικής υγείας που δουλεύει με έφηβους.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • δυστυχώς δεν μπορείτε να λάβετε τη βοήθεια που απαιτείται μέσα απο ενα απλο μήνυμα, θέλει υποστηριξη και τακτικη ενισχυση καθώς το πρόβλημα είναι σοβαρό. Να απευθυνθείτε σε δημοσιο νοσοκομείο ή κέντρο υγείας για υποστηριξη απο διατροφολογο κ ψυχολογο ή να βρειτε τηλεφωνικη στηριξη σε δομες. Είστε ετοιμη να λαβετε βοήθεια μη το αφησετε. Ευχομαι ολοψυχα να βριετε στηριξη.

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι

  • Καλημέρα σας,
    θα μπορούσατε να απευθυνθείτε στο ΚΕΑΔΔ , Κέντρο Διατροφικών Διαταραχών , ίσως να μπορέσουν να σας κατευθύνουν.

    Σκληβάγκου Νάντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέο Ψυχικό

  • Γεια σου.
    Δωρεάν βοήθεια μπορείς να βρεις ψυχολογικά νομίζω σε κέντρα ψυχολογικής υποστήριξης.
    Επειδή δε γνωρίζω τη πόλη διαμονή σου, δε μπορώ να σου απαντήσω πιο ολοκληρωμένα,
    Για διαιτολογική υποστήριξη οικονομική, μπορείς να απευθυνθείς σε δημόσιο νοσοκομείο της πόλης σου , όπου οι επισκέψεις έχουν κόστος περίπου 5 ευρώ (οι πρωινές αν δε κάνω λάθος)
    Σ ευχαριστώ και ελπίζω να σε βοήθησα

    Μαμέκα Ηλιάνα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Λάρισα

  • Ένας κλινικός διαιτολόγος θα σας βοηθήσει σε αυτό. Θα πρέπει να σας παρακολουθεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα, διότι οι συμπεριφορές αυτές που περιγράφετε πχ πρόκληση εμετών ή να μην τρώτε τίποτε όλη μέρα, είναι αρκετά επικίνδυνες για την υγεία σας. Ένας κλινικός διαιτολόγος θα σας εκπαιδεύσει διατροφικά ώστε να υιοθετήσετε υγιεινές διατροφικές συνήθειες εφ όρου ζωής και θα σας συντάσσει εξατομικευμένα διατροφικά προγράμματα ανάλογα με τις ανάγκες σας.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας. Θεωρώ πως το μόνο σίγουρο είναι πως πρέπει να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό...θα πρότεινα να μιλήσετε στην μητέρα σας ή σε κάποιο πρόσωπο που νιώθετε κοντά σας. Η μόνη δωρεάν μονάδα που γνωρίζω είναι ο οργανισμός ΑΝΑΣΑ. με μια σχετική αναζήτηση στο διαδίκτυο, ίσως βγάλετε κάποια άκρη ! Εύχομαι να πάνε όλα καλά !

    Πετράκου Μαριλένα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κερατσίνι

  • Γεια σας,

    δυστυχώς με το συγκεκριμένο δεν γνωρίζουμε και δεν μπορούμε να σας βοηθήσουμε αν υπάρχει κάποια γραμμή δωρεάν υποστήριξης.
    Ένα καλό πρώτο βήμα θα ήταν να κάνετε μια συζήτηση με τους γονείς σας και να τους εξηγήσετε αντίστοιχα.

    Παραμένουμε στη διάθεσή σας.

    Με εκτίμηση,
    η ομάδα του www.nutripass.gr

    Nutripass - Αντωνίου Γιάννης & Συνεργάτες

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι