• Θεραπεία ζεύγους
  • Υποβλήθηκε 04/03/2024

Η σύντροφος μου είναι 47 ετών έχει τρία παιδιά από προηγούμενο γάμο έχει μια τάση να προκαλεί το φλερτ και λαχτάρα να φεύγει από το σπίτι πως μπορώ να βοηθήσω δεν δέχεται κουβέντα δηλώνει πάθος γιαζωη

8 ειδικοί απάντησαν

  • Το θέμα είναι πού στέκεστε εσείς μέσα σ'αυτό το πλαίσιο. Πώς σχετίζεστε μαζί της και ποιά είναι τα συναισθήματα που σας δημιουργεί η συμπεριφορά της. Δεν μπορούμα να 'σώσουμε' τους άλλους, αλλά μπορούμε να αλλάξουμε ένα σύστημα, αλλάζοντας τη συμπεριφορά μας. Δείτε το θέμα στη θεραπεία σας.

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Στις ενήλικες ρομαντικές σχέσεις και καθώς αυτές εξελίσσονται οι έκαστοι σύντροφοι επαναεπινοούν τον εαυτό τους σε ένα συνεχές. Υπάρχει μια συνεχείς διαπραγμάτευση για το πως το "εγώ" υπάρχει στο "μαζί". Σε αυτή τη φάση της σχέσης θεωρώ ότι είναι σημαντικό να απευθυνθείτε σε έναν ειδικό ώστε να δουλέψετε το πως θα διαχειριστείτε αυτή τη φάση της σχέσης. Πιθανόν σε 2ο χρόνο και ανάλογα με το πως νοιώθετε, μπορείτε να απευθυνθείτε με τη σύντροφό σας και σε έναν άλλον ειδικό στη "θεραπεία ζεύγους" για έναν αριθμό συνεδριών.

    Λοράνδος Επαμεινώνδας

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Θα σας πρότεινα να προσεγγίσετε τη σύντροφο σας με σεβασμό και αγάπη, εκφράζοντας τις ανησυχίες σας με τρόπο που να μην την κάνετε να αισθάνεται ότι πρέπει να απολογηθεί. Είναι σημαντικό να ακούσετε προσεκτικά τις ανάγκες και τις σκέψεις της και να δείξετε κατανόηση και να είστε έτοιμος για ειλικρινή συζήτηση.
    Η συμπεριφορά αυτή μπορεί να οφείλεται σε διάφορους παράγοντες, όπως κάποια θέματα αυτοεκτίμησης, ανασφάλειας ή ακόμα και ψυχική δυσφορία.
    Μπορείτε επίσης να προτείνετε στη σύντροφό σας να αναζητήσει επαγγελματική ψυχολογική υποστήριξη, ώστε να αναλύσει τις σκέψεις και τα συναισθήματα της και να ανακαλύψει τρόπους αντιμετώπισής
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Δε λέτε ποια ήταν η κατάσταση στον προηγούμενο γάμο της. Αν βρισκόταν σε μία θέση όπου γενικά τα πράγματα ήταν π.χ. πιεστικά, είναι εύλογο τώρα να θέλει κάτι διαφορετικό που να ταιριάζει με αυτό που ονομάζετε "πάθος για ζωή". Εσείς μπορείτε να είστε συνοδοιπόρος σε αυτό, ως ένα βαθμό; Και λέω ως ένα βαθμό γιατί η ίδια θα σας πει τι προσδοκά από εσάς σε αυτό, μπορεί να χρειάζεται το "μαζί σε όλα" ή το "μαζί σε κάποια".
    Δεν υπάρχει μία στάνταρ απάντηση κατά τα άλλα γιατί χρειάζονται περισσότερες πληροφορίες, και για την ίδια αλλά και για εσάς. Σκεφτείτε την περίπτωση της συμβουλευτικής ζεύγους

    Λέκκας Στράτος

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Μάλλον πρέπει να επιδιώξετε να κάνετε μαζί της θεραπεία ζεύγους σε ειδικό ψυχοθεραπευτή.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Η κατάσταση που περιγράφετε φαίνεται πολύπλοκη και δύσκολη. Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι δεν μπορείτε να επιλύσετε τα προβλήματα της συντρόφου σας μόνος σας και χωρίς τη συνεργασία της.
    Αν η συντρόφος σας δεν είναι διαθέσιμη για κουβέντα και αρνείται να αντιμετωπίσει τα προβλήματα που αντιμετωπίζει, ίσως θα ήταν καλό να την ενθαρρύνετε να ζητήσει βοήθεια από επαγγελματία ψυχικής υγείας. Ένας ψυχολόγος ή θεραπευτής μπορεί να προσφέρει υποστήριξη και να βοηθήσει στην αντιμετώπιση των προβλημάτων που αντιμετωπίζει.
    Παράλληλα, εσείς μπορείτε να εκφράσετε τις ανησυχίες και τα συναισθήματά σας και να εξετάσετε τη δυνατότητα να παρακολουθή
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Μπορείτε να δημιουργησετε όμορφη ατμόσφαιρα στο σπίτι, να της προσφέρετε ένα λουλούδι ή να πάτε κάπου μόνοι σας βόλτα. Μάλλον χρειάζεται καινούργιες εμπειρίες για να την ανανεώνουν. Εάν όμως τα κάνετε ήδη αυτά και βλέπετε ότι συνεχίζει να φλερτάρει με άλλους, τότε σημαίνει ότι είναι μια πεποίθηση αυτή που έχει, την οποία δεν μπορείτε να την αλλάξετε εσείς. Επομένως, θα πρέπει να αποφασίσετε εάν μπορείτε να είστε μαζί της ή όχι με βάση τον τρόπο ζωής που έχει επιλέξει.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας. Έτσι όπως το περιγράφεται φαίνεται ότι ο σύντροφός σας δεν βιώνει αυτή την κατάσταση σαν πρόβλημα οπότε δεν θα έχει και λόγο να το αλλάξει. Το θέμα είναι αν εσείς είσαστε με αυτή του τη στάση, αν δηλαδή μπορείτε να τον δεχτείτε έτσι όπως είναι για να μπορέσετε να στηρίξετε αυτή τη σχέση.

    Παταργιά Ειρήνη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χολαργός