• Σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα (ΣΜΝ)
  • Υποβλήθηκε 28/11/2022

υπαρχουν εμβολια κατα τα σεξουαλικως μεταδιδομενα νοσηματα

38 ειδικοί απάντησαν

  • Υπάρχουν εμβόλια για συγκεκριμένους τύπους του ιού HP V και εμβόλιο για την ηπατίτιδα Β.

    Κουράκου Μαρία-Σοφία

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Ναι αλλα όχι για ολα. Υπάρχει εμβόλιο για τον hpv καθώς και εμβόλιο για την ηπατίτιδα Β.

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • Υπάρχει από τον hpv

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Ναι υπάρχουν και μπορείτε να το συζητήσετε με τον Ιατρό σας.

    Μαλόβρουβας Ευάγγελος

    Ουρολόγος - Ρομποτικός Χειρουργός

    Νέα Σμύρνη

  • Ναι. Κατα των κονδυλωματων.

    Μαδιάς Ηλίας

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Μεταμόρφωση

  • Για κάποια υπαρχουν

    Dr. Τραϊανού Αθηνά

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΝΔΥΛΩΜΑΤΑ EMBOLIO GARDASIL
    ΚΑΙ ΕΜΒΟΛΙΟ ΓΙΑ ΗΠΑΤΙΤΙΔΑ Β

    Ρώτας Μιχάλης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα υπάρχει εμβόλιο για τον HPV και την ηπατίτιδα Β

    Χουρσόγλου Σωτήριος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα. Βεβαίως υπάρχει για τον ιό του HPV που γίνεται και στα αγόρια και στα κορίτσια ιδανικά σε ηλικια 9 με 11 ετών. Ελπίζω να βοήθησα.

    Σταβάρας Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λάρισα

  • καλησπερα σας. Υπάρχει το εμβόλιο κατά του ιού hpv που είναι σεξουαλικώς μεταδιδόμενο νόσημα.
    Για τα υπόλοιπα υπάρχει η προστασία μέσω του προφυλακτικού.

    Οικονόμου Ζήνων

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Υπάρχει εμβόλιο κατά του ιου των ανθρωπίνων θηλωμάτων (HPV) που συστήνεται να το κάνουν κορίτσια από τα 14 και μετά. Μπορεί να γίνει και σε μεγαλύτερες ηλικίες καθώς μπορεί να γίνει και από αγόρια/άντρες

    Λασκαρίδης Λεωνίδας

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Υπάρχουν αλλά όχι για όλα

    Κόλβατζης Μερκούριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Βέροια

  • για κάποια ΝΑΙ,οπως τα κωνδυλωματα

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΗΠΑΤΙΤΙΔΑ Β ΚΑΙ ΓΙΑ HPV

    Ξηρομερίτης Μάριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λάρισα

  • Υπάρχει εμβόλιο για την ηπατίτιδα Β καθώς και για τον ιό hpv που προκαλεί τον καρκίνο του τραχήλου της μητρας

    Αμπατζή Χριστίνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • To μοναδικό εμβόλιο που πλέον έχει ένδειξη και στα αγόρια είναι το εμβόλιο κατά του HPV , ο οποίος είναι υπέυθυνος για τα κονδυλώματα και κυρίως για την εμφάνιση κακοήθειας του τραχήλου της Μήτρας στις Γυναίκες

    Κονδελίδης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Περαία

  • Αυτή τη στιγμή κυκλοφορούν δύο αποτελεσματικά εμβόλια τα οποία προφυλάσσουν από δύο αρκετά συχνά σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα. Πρόκειται για τα εμβόλια για την ηπατίτιδα Β και τον ιό των ανθρωπίνων θηλωμάτων (HPV). Εκτός από αυτά δεν είναι διαθέσιμα άλλα εμβόλια για τα υπόλοιπα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα.

    Πασχαλίδου Ελένη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Χαλάνδρι

  • Ύπαρχου μόνο για τα κονδυλώματα

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι

  • Υπάρχουν εμβόλια για τις ηπατίτιδες Α και Β και για ορότυπους του ιού HPV.

    Κουσουρνάς Γιώργος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Υπάρχει εμβόλιο για τον καρκίνο του τραχήλου της μήτρας που προκαλείται από λοίμωξη από ιούς των Ανθρωπίνων Θηλωμάτων (HPV- Human Papilloma Virus). Η μόλυνση από HPV είναι σεξουαλικώς μεταδιδόμενη. Το εμβόλιο έχει βρεθεί ότι προστατεύει και από τον καρκίνο του κόλπου, του αιδοίου, του ορθού και του στοματοφάρυγγα. Είναι πολύ σημαντικό να το κάνουν (υπό προϋποθέσεις) και αγόρια και κορίτσια ακόμα και αν έχουν ξεκινήσει σεξουαλικές επαφές, καθώς και ενήλικες γυναίκες.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Ναι για τα κονδυλώματα δωρεάν μέχρι τα 18 και για την ηπατίτιδα Β

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Υπάρχουν εμβόλια για πολλά από τα σεξουαλικά νοσήματα. Τα εμβόλια, χορηγούνται για νοσήματα που προκαλούνται από ιούς. Σε νοσήματα που προκαλούνται από μικρόβια, υπάρχουν τα αντιβιοτικά και σε αυτά που προκαλούνται από τους μύκητες, υπάρχουν τα αντιμυκητιασικά.
    Ιογενείς λοιμώμεις σε ότι αφορά τα σεξουαλικά νοσήματα, αποτελούν τα κονδυλώματα που προκαλούνται από τον ιο ΗPV, οι ηπατίτιδες Α, Β και C που προκαλούνται από τον ιο της ηπατίτιδας, το AIDS που προκαλείται από τον ιό της ανθρώπινης ανοσοανεπάρκειας, ο έρπης των γεννητικών οργάνων που προκαλείται από τα στελέχη του ιού του απλού έρπη (HSV1 και 2) και η μολυσματική τέρμινθος που πρ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κακέπης Μιχάλης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλλήνη

  • Υπάρχει εμβόλιο για την ηπατίτιδα Β η οποία μπορεί να μεταδοθεί και σεξουαλικως, καθώς και τον ιό HPV για παιδιά από 9 έως και 18 ετών με προτεινόμενο «παράθυρο» τα 9-11 έτη. Το εμβόλιο HPV γίνεται στα πλαίσια πρόληψης του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας.

    Κατσαγούνος Γεώργιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Μελίσσια

  • Κατά της ηπατιτιδας Β και του ιου των ανθωπινων κονδυλωματων (HPV).

    Κοχιαδάκης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ηλιούπολη

  • Επι του παρόντος υπάρχει το εμβόλιο κατα του HPV δηλ. του ιού που προκαλεί τα κονδυλώματα πέους και δυνητικά μπορεί να προκαλέσει καρκίνο του πέους

    Μερτζιώτης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλημέρα σας, προς το παρόν εμβόλια για σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα έχουμε 2: κατά 9 στελεχών του HPV, και κατά της ηπατίτιδας Β.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας.
    Η ερώτησή σας είναι σημαντική και ελπίζω να βοηθήσω σχετικά.
    Υπάρχει πρώτα απο όλα το εμβόλιο ενάντια στον καρκίνο του τραχήλου της μητρας, για τον οποίο ενοχοποιείται ο ιος των ανθρωπίνων κονδυλωμάτων (HPV). Πρόκειται για εμβόλια πολύ καλά μελετημένα και τα οποία χρησιμοποιούνται ήδη πολλά χρόνια. Υπάρχουν 3 εμβόλια εκ των οποίων το τελευταίο προσφέρει προστασία ενάντια σε 9 στελέχη του ιού. Είναι σημαντικο να εμβολιάζονται όλες οι νεαρές κοπέλες πριν την έναρξη των σεξουαλικών επαφών για την μέγιστη μελλοντική τους προστασία, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν μπορει να εμβολιαστεί και μια κοπέλα μεγαλύτερης ηλικίας όπως
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μπούτας Ιωάννης MD, MSc, PhD, MRBS

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Για την πρόληψη της HPV λοίμωξης κυκλοφορεί στην Ελλάδα ένα εννεαδύναμο εμβόλιο που περιλαμβάνει τους χαμηλού κινδύνου τύπους 6 και 11, οι οποίοι ευθύνονται για το 90% των κονδυλωμάτων πρωκτογεννετικής περιοχής, καθώς και για τους τύπους 16, 18, 31, 33, 45, 52 και 58, οι οποίοι προκαλούν συνολικά το 90% των καρκίνων του τραχήλου της μήτρας.

    Μπαφίλιας Παναγιώτης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας. Τα σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα απαριθμούν μερικές δεκάδες με κάποια από τα πιο γνωστά να είναι τα χλαμύδια, ο έρπης γεννητικών οργάνων, ο γονόκοκκος, οι τριχομονάδες και άλλα. Δυστυχώς, μέχρι στιγμής εμβόλια έχουν αναπτυχθεί μονάχα για τον ιό των ανθρωπίνων θηλωμάτων (τον γνωστό HPV που προκαλεί τα κονδυλώματα, τον καρκίνο του τραχήλου της μήτρας και άλλους πιο σπάνιους καρκίνους) και επίσης για την ηπατίτιδα Β. Προφανώς υπάρχουν άλλοι τρόποι για να προφυλαχθεί κάποιος από τα υπόλοιπα ΣΜΝ που θα χρειαζόταν αρκετός χρόνος για να σας εξηγήσω. Η ενημέρωση θεωρώ ότι είναι το πιο σημαντικό κομμάτι. Ελπίζω να σας βοήθησα.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Ναι υπαρχουν εμβολια κυριως για τον ιο των ανθρωπινων κονδυλωματων HPV και για αλλα νοσηματα π.χ. την ηπατιτιδα.

    Παντατοσάκης Εμμανουήλ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Μαρούσι

  • Για μερικά ναι υπάρχουν

    Σαρδαρίδης Φιλάρετος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Πολίχνη

  • Υπάρχει εμβόλιο για την ηπατίτιδα και τα κονδυλώματα.

    Δρ Φουντά Χριστίνα

    Μαιευτήρας - Χειρουργός Γυναικολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Υπάρχουν για κάποια όχι για όλα. Το πιο συχνό ΣΜΝ σήμερα είναι ο ιός του HPV για τον οποίο υπάρχει εμβόλιο, ωστόσο υπάρχει πληθώρα ιών και μικροβίων που μεταδίδονται σεξουαλικως και ανιχνεύονται με καλλιεργεια κόλπου/τραχήλου και αιματολογικές εξετάσεις.

    Παυλίδη Όλγα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Ναι καποια για καποια υπαρχουν !

    Αργυράκης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Μαρούσι

  • Ναι υπάρχει το εμβόλιο για τον HPV

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Υπάρχουν εμβόλια για κάποια σεξουαλικως μεταδιδομενα νοσήματα. Για τον hpv για κάποιες ηπατίτιδες αλλά γενικά δεν είναι αρκετά για να σε προφυλαξουν από τα περισσότερα σεξουαλικα μεταδιδομενα.

    Αυγερινός Αντώνιος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πλατεία Μαβίλη

  • Για τον ιό των κονδυλωμάτων υπάρχει εμβόλιο, ναι!

    Μπαγιώκος Βασίλειος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Υπάρχει εμβόλιο για τα κονδυλώματα και για την ηπατίτιδα.
    Π.Κ.

    Κοφινάκος Παναγιώτης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περιστέρι