• STD
  • Submitted on 28/11/2022

υπαρχουν εμβολια κατα τα σεξουαλικως μεταδιδομενα νοσηματα

38 specialists answered

  • Υπάρχουν εμβόλια για συγκεκριμένους τύπους του ιού HP V και εμβόλιο για την ηπατίτιδα Β.

    Kourakou Maria-Sofia (Deactivated account)

    Dermatologist - Venereologist

    Platia Mavili

  • Ναι αλλα όχι για ολα. Υπάρχει εμβόλιο για τον hpv καθώς και εμβόλιο για την ηπατίτιδα Β.

    Katsandris Leonidas

    Gynecologist - Obstetrician

    Glyfada

  • Υπάρχει από τον hpv

    Savvouras Odysseas

    Gynecologist - Obstetrician

    Palaio Faliro

  • Ναι υπάρχουν και μπορείτε να το συζητήσετε με τον Ιατρό σας.

    Μαλόβρουβας Ευάγγελος

    Ουρολόγος - Ρομποτικός Χειρουργός

    Nea Smirni

  • Ναι. Κατα των κονδυλωματων.

    Madias Ilias

    Urologist - Andrologist

    Metamorfosi

  • Για κάποια υπαρχουν

    Dr. Traianou Athina

    Dermatologist - Venereologist

    Thessaloniki

  • ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΝΔΥΛΩΜΑΤΑ EMBOLIO GARDASIL
    ΚΑΙ ΕΜΒΟΛΙΟ ΓΙΑ ΗΠΑΤΙΤΙΔΑ Β

    Rotas Mihalis

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Smirni

  • Καλησπέρα υπάρχει εμβόλιο για τον HPV και την ηπατίτιδα Β

    Hoursoglou Sotirios

    Gynecologist - Obstetrician

    Peristeri

  • Καλησπέρα. Βεβαίως υπάρχει για τον ιό του HPV που γίνεται και στα αγόρια και στα κορίτσια ιδανικά σε ηλικια 9 με 11 ετών. Ελπίζω να βοήθησα.

    Stavaras Hristos

    Urologist - Andrologist

    Larissa

  • καλησπερα σας. Υπάρχει το εμβόλιο κατά του ιού hpv που είναι σεξουαλικώς μεταδιδόμενο νόσημα.
    Για τα υπόλοιπα υπάρχει η προστασία μέσω του προφυλακτικού.

    Οικονόμου Ζήνων

    Gynecologist - Obstetrician

    Kalamaria

  • Υπάρχει εμβόλιο κατά του ιου των ανθρωπίνων θηλωμάτων (HPV) που συστήνεται να το κάνουν κορίτσια από τα 14 και μετά. Μπορεί να γίνει και σε μεγαλύτερες ηλικίες καθώς μπορεί να γίνει και από αγόρια/άντρες

    Laskaridis Leonidas

    Urologist - Andrologist

    Thessaloniki

  • Υπάρχουν αλλά όχι για όλα

    Κόλβατζης Μερκούριος (Deactivated account)

    Urologist - Andrologist

    Veria

  • για κάποια ΝΑΙ,οπως τα κωνδυλωματα

    Tsakalidis Hristos

    Urologist - Andrologist

    Serres

  • ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΗΠΑΤΙΤΙΔΑ Β ΚΑΙ ΓΙΑ HPV

    Xiromeritis Marios (Deactivated account)

    Urologist - Andrologist

    Larissa

  • Υπάρχει εμβόλιο για την ηπατίτιδα Β καθώς και για τον ιό hpv που προκαλεί τον καρκίνο του τραχήλου της μητρας

    Ampatzi Hristina

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki

  • To μοναδικό εμβόλιο που πλέον έχει ένδειξη και στα αγόρια είναι το εμβόλιο κατά του HPV , ο οποίος είναι υπέυθυνος για τα κονδυλώματα και κυρίως για την εμφάνιση κακοήθειας του τραχήλου της Μήτρας στις Γυναίκες

    Kondelidis Nikolaos

    Urologist - Andrologist

    Perea

  • Αυτή τη στιγμή κυκλοφορούν δύο αποτελεσματικά εμβόλια τα οποία προφυλάσσουν από δύο αρκετά συχνά σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα. Πρόκειται για τα εμβόλια για την ηπατίτιδα Β και τον ιό των ανθρωπίνων θηλωμάτων (HPV). Εκτός από αυτά δεν είναι διαθέσιμα άλλα εμβόλια για τα υπόλοιπα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα.

    Πασχαλίδου Ελένη

    Gynecologist - Obstetrician

    Chalandri

  • Ύπαρχου μόνο για τα κονδυλώματα

    Hatzidimitriou Eystratios

    Urologist - Andrologist

    Pagrati

  • Υπάρχουν εμβόλια για τις ηπατίτιδες Α και Β και για ορότυπους του ιού HPV.

    Κουσουρνάς Γιώργος

    Urologist - Andrologist

    Agia Paraskevi

  • Υπάρχει εμβόλιο για τον καρκίνο του τραχήλου της μήτρας που προκαλείται από λοίμωξη από ιούς των Ανθρωπίνων Θηλωμάτων (HPV- Human Papilloma Virus). Η μόλυνση από HPV είναι σεξουαλικώς μεταδιδόμενη. Το εμβόλιο έχει βρεθεί ότι προστατεύει και από τον καρκίνο του κόλπου, του αιδοίου, του ορθού και του στοματοφάρυγγα. Είναι πολύ σημαντικό να το κάνουν (υπό προϋποθέσεις) και αγόρια και κορίτσια ακόμα και αν έχουν ξεκινήσει σεξουαλικές επαφές, καθώς και ενήλικες γυναίκες.

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Ναι για τα κονδυλώματα δωρεάν μέχρι τα 18 και για την ηπατίτιδα Β

    Ainatzoglou Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki

  • Υπάρχουν εμβόλια για πολλά από τα σεξουαλικά νοσήματα. Τα εμβόλια, χορηγούνται για νοσήματα που προκαλούνται από ιούς. Σε νοσήματα που προκαλούνται από μικρόβια, υπάρχουν τα αντιβιοτικά και σε αυτά που προκαλούνται από τους μύκητες, υπάρχουν τα αντιμυκητιασικά.
    Ιογενείς λοιμώμεις σε ότι αφορά τα σεξουαλικά νοσήματα, αποτελούν τα κονδυλώματα που προκαλούνται από τον ιο ΗPV, οι ηπατίτιδες Α, Β και C που προκαλούνται από τον ιο της ηπατίτιδας, το AIDS που προκαλείται από τον ιό της ανθρώπινης ανοσοανεπάρκειας, ο έρπης των γεννητικών οργάνων που προκαλείται από τα στελέχη του ιού του απλού έρπη (HSV1 και 2) και η μολυσματική τέρμινθος που πρ
    ... Read more

    Kakepis Mihalis

    Dermatologist - Venereologist

    Pallini

  • Υπάρχει εμβόλιο για την ηπατίτιδα Β η οποία μπορεί να μεταδοθεί και σεξουαλικως, καθώς και τον ιό HPV για παιδιά από 9 έως και 18 ετών με προτεινόμενο «παράθυρο» τα 9-11 έτη. Το εμβόλιο HPV γίνεται στα πλαίσια πρόληψης του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας.

    Κατσαγούνος Γεώργιος

    Urologist - Andrologist

    Melissia

  • Κατά της ηπατιτιδας Β και του ιου των ανθωπινων κονδυλωματων (HPV).

    Kohiadakis Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilioupoli

  • Επι του παρόντος υπάρχει το εμβόλιο κατα του HPV δηλ. του ιού που προκαλεί τα κονδυλώματα πέους και δυνητικά μπορεί να προκαλέσει καρκίνο του πέους

    Mertziotis Nikolaos

    Urologist - Andrologist

    Ampelokipoi

  • Καλημέρα σας, προς το παρόν εμβόλια για σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα έχουμε 2: κατά 9 στελεχών του HPV, και κατά της ηπατίτιδας Β.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea

  • Καλησπέρα σας.
    Η ερώτησή σας είναι σημαντική και ελπίζω να βοηθήσω σχετικά.
    Υπάρχει πρώτα απο όλα το εμβόλιο ενάντια στον καρκίνο του τραχήλου της μητρας, για τον οποίο ενοχοποιείται ο ιος των ανθρωπίνων κονδυλωμάτων (HPV). Πρόκειται για εμβόλια πολύ καλά μελετημένα και τα οποία χρησιμοποιούνται ήδη πολλά χρόνια. Υπάρχουν 3 εμβόλια εκ των οποίων το τελευταίο προσφέρει προστασία ενάντια σε 9 στελέχη του ιού. Είναι σημαντικο να εμβολιάζονται όλες οι νεαρές κοπέλες πριν την έναρξη των σεξουαλικών επαφών για την μέγιστη μελλοντική τους προστασία, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν μπορει να εμβολιαστεί και μια κοπέλα μεγαλύτερης ηλικίας όπως
    ... Read more

    Mpoutas Ioannis

    Gynecologist - Obstetrician

    Ampelokipoi

  • Για την πρόληψη της HPV λοίμωξης κυκλοφορεί στην Ελλάδα ένα εννεαδύναμο εμβόλιο που περιλαμβάνει τους χαμηλού κινδύνου τύπους 6 και 11, οι οποίοι ευθύνονται για το 90% των κονδυλωμάτων πρωκτογεννετικής περιοχής, καθώς και για τους τύπους 16, 18, 31, 33, 45, 52 και 58, οι οποίοι προκαλούν συνολικά το 90% των καρκίνων του τραχήλου της μήτρας.

    Μπαφίλιας Παναγιώτης

    Dermatologist - Venereologist

    Kallithea

  • Καλησπέρα σας. Τα σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα απαριθμούν μερικές δεκάδες με κάποια από τα πιο γνωστά να είναι τα χλαμύδια, ο έρπης γεννητικών οργάνων, ο γονόκοκκος, οι τριχομονάδες και άλλα. Δυστυχώς, μέχρι στιγμής εμβόλια έχουν αναπτυχθεί μονάχα για τον ιό των ανθρωπίνων θηλωμάτων (τον γνωστό HPV που προκαλεί τα κονδυλώματα, τον καρκίνο του τραχήλου της μήτρας και άλλους πιο σπάνιους καρκίνους) και επίσης για την ηπατίτιδα Β. Προφανώς υπάρχουν άλλοι τρόποι για να προφυλαχθεί κάποιος από τα υπόλοιπα ΣΜΝ που θα χρειαζόταν αρκετός χρόνος για να σας εξηγήσω. Η ενημέρωση θεωρώ ότι είναι το πιο σημαντικό κομμάτι. Ελπίζω να σας βοήθησα.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou

  • Ναι υπαρχουν εμβολια κυριως για τον ιο των ανθρωπινων κονδυλωματων HPV και για αλλα νοσηματα π.χ. την ηπατιτιδα.

    Pantatosakis Emmanouil

    Gynecologist - Obstetrician

    Marousi

  • Για μερικά ναι υπάρχουν

    Σαρδαρίδης Φιλάρετος

    Urologist - Andrologist

    Polichni

  • Υπάρχει εμβόλιο για την ηπατίτιδα και τα κονδυλώματα.

    Founta Hristina

    Μαιευτήρας - Χειρουργός Γυναικολόγος

    Ampelokipoi

  • Υπάρχουν για κάποια όχι για όλα. Το πιο συχνό ΣΜΝ σήμερα είναι ο ιός του HPV για τον οποίο υπάρχει εμβόλιο, ωστόσο υπάρχει πληθώρα ιών και μικροβίων που μεταδίδονται σεξουαλικως και ανιχνεύονται με καλλιεργεια κόλπου/τραχήλου και αιματολογικές εξετάσεις.

    Παυλίδη Όλγα

    Gynecologist - Obstetrician

    Kalamaria

  • Ναι καποια για καποια υπαρχουν !

    Argyrakis Kostantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Marousi

  • Ναι υπάρχει το εμβόλιο για τον HPV

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Υπάρχουν εμβόλια για κάποια σεξουαλικως μεταδιδομενα νοσήματα. Για τον hpv για κάποιες ηπατίτιδες αλλά γενικά δεν είναι αρκετά για να σε προφυλαξουν από τα περισσότερα σεξουαλικα μεταδιδομενα.

    Aygerinos Antonios

    Gynecologist - Obstetrician

    Platia Mavili

  • Για τον ιό των κονδυλωμάτων υπάρχει εμβόλιο, ναι!

    Mpagiokos Vasileios

    Gynecologist - Obstetrician

    Ampelokipoi

  • Υπάρχει εμβόλιο για τα κονδυλώματα και για την ηπατίτιδα.
    Π.Κ.

    Panagiotis Kofinakos

    Gynecologist - Obstetrician

    Peristeri