• Σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα (ΣΜΝ)
  • Υποβλήθηκε 18/03/2023

Μετά από ενόχληση κατά τη σεξουαλική επαφή έγινε κολπική καλλιέργεια και έδειξε μυκόπλασμα, ουρεόπλασμα και E.coli. Ξεκινήσαμε αγωγή cirpoxin κ εγώ και ο σύντροφός μου (είμαστε αποκλειστικοί κ μοναδικοί σεξουαλικοί σύντροφοι). Για ποιο λόγο δεν επιτρέπεται καμία σεξουαλική επαφή κατά τη διάρκεια της θεραπείας (χωρίς προστασία); Πώς θα γνωρίζουμε πότε μπορούμε να επιστρέψουμε στην ελεύθερη επαφή;

16 ειδικοί απάντησαν

  • Δυστυχώς είναι πολλά τα θέματα που θέτετε .Το κολοβακτηρίδιο δτον κόλπο είναι συχνό και δεν δίνουμε αγωγή.Οσον αφορά στα άλλα θα συνιστούσα εξέταση κολπικού με PCR

    Μερτζιώτης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Θα πρέπει να κάνετε πάλι καλλιέργεια κολπικού υγρού για να δείτε αν έχουν φύγει τα μικρόβια

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Εάν είστε και οι δύο φορείς των μικροβίων τότε πρακτικά δεν υπάρχει λόγος αποχής. Σε άλλη περίπτωση τότε χρειάζεται προστασία για τον σύντροφο. Στο τέλος της θεραπείας μπορείτε να έχετε ελεύθερες επαφές

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Διότι αν ο ένας δεν έχει ιαθει πλήρως ξανακολλαει τον άλλο. Μετά από αρνητική καλλιέργεια και των δύο.

    Δαμηλάκη Σοφία DS Clinic (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Μαρούσι

  • Για να γίνει σωστή θεραπεία και να μην κολλάτε ο ένας τον άλλον, θα πρέπει κατά τη διάρκεια της θεραπείας να μην έχετε επαφές ή να έχετε επαφές μόνο με προφυλακτικό.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Μετά το τέλος της αγωγής.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Μετά το πέρας της θεραπείας.

    Μήτσης Αντώνης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άγιος Δημήτριος

  • Καλησπέρα σας. Το ιδανικό είναι ένα ζευγάρι να μην έχει επαφές για 2 κυρίως λόγους. Πρώτον γιατί θέλουμε να μειώσουμε την πιθανότητα ένας από τους δύο να μην ανταποκριθεί το ίδιο στην θεραπεία κ ενδεχομένως να υποθεραπευτει. Δεύτερον, εάν υπάρχει κάποια λοίμωξη και κατά συνέπεια φλεγμονή οι μικροτραυματισμοί που δημιουργούνται κατά την διάρκεια της επαφής μπορεί να ευνοήσουν την ανάπτυξη των μικροβίων, έστω και θεωρητικά. Από την άλλη αυτή είναι απλή σύσταση και δεν σημαίνει ότι η επαφή σίγουρα θα έχει συνέπειες στην θεραπεία. Εάν λοιπόν μπορείτε να αποφυγετε την επαφή έως την ολοκλήρωση της αγωγής που λαμβάνετε κ φυσικά μέχρι να φύγουν τα συ... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Θα πρέπει να επαναλάβετε την καλλιέργεια μετά το τέλος της αντιβίωσης προκειμένου να δείτε εάν υφίσταται το μικρόβιο. Από εκεί και πέρα οι επαφές καλό θα είναι να γίνονται με προφύλαξη προκειμένου να αποφύγετε την εκ νέου μετάδοση του μικροβίου.

    Βουρίκης Παναγιώτης

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Δεν επιτρέπεται για να φύγει το μικρόβιο και από τους δύο να μη αναμεταδίδεται. Είναι καλό να βάλετε προφυλακτικό για ένα μήνα μετά τη θεραπεία . Εάν είστε ασμπτωματικοί μπορείτε ελεύθερα. Ουρεόπλασμα θετικό σε μία καλλιέργεια δεν σημαίνει πάντα οτι πρέπει να πάρετε αντιβίωση χωρίς να έχετε φλεγμονή στον κόλπο. Γενικά όμως είναι καλό να χρησιμοποιείτε προφυλακτικό.

    Ανδριώτη Λιλιάνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ερυθραία

  • ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΕΡΘΕΤΕ ΣΕ ΕΠΑΦΗ !

    Ξηρομερίτης Μάριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λάρισα

  • Επειδή η θεραπεία δεν ανταποκρίνεται πάντα με τον ίδιο τρόπο σε δύο διαφορετικά άτομα καλό θα ήταν να χρησιμοποιείται προφύλαξη και μετά το τέλος της θεραπείας να κάνετε έναν επανέλεγχο και αν είστε και ίδιο καθαρή τότε να κάνετε ελεύθερο σεξ

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι

  • οταν η καλλιεργεια ειναι αρνητικη

    Μπίκος Αριστείδης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Εύοσμος

  • Ο σύντροφος σας έκανε και εκείνος καλλιέργεια; έχει τα ίδια μικρόβια με εσάς; υπάρχει περίπτωση κατά την διάρκεια της σεξουαλικής επαφής να υπάρξει ανταλλαγή μικροβίων και μικροβιακών πληθυσμών, οπότε είτε ένα από τα δύο μέλη του ζευγαριού να κολλήσει ένα από τα μικρόβια του άλλου, είτε να πάει πίσω η θεραπεία, καθώς μπορεί να αναζωπυρωθεί η υπάρχουσα λοίμωξη μέσω της επαφής....

    Κακέπης Μιχάλης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλλήνη

  • Θα έχετε ελεύθερα επαφές μόλις ολοκληρωθεί η αγωγή.
    Π.Κ.

    Κοφινάκος Παναγιώτης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περιστέρι

  • Όταν ολοκληρώσετε την αγωγή, και δεν έχετε συμπτώματα μπορείτε να επιστρέψετε στις επαφές.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα