• Σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα (ΣΜΝ)
  • Υποβλήθηκε 21/12/2023

Διαγνωστικά με ουρεοπλασμα πήρα την αγωγή σταμάτησαν τα συμπτώματα αλλά από τότε π προσβλήθηκα αντιμετωπίζω ξηρότητα κόλπου κ πόνο κατά την σεξουαλικη επαφή οφείλετε στο ουρεοπλασμα ;; Και επίσης θέλω να ρωτήσω ακόμα και αν έχω πάρει αγωγή με αντιβιοτικά θα το έχω πάντα αυτό το μικρόβιο είναι μόνιμο ;;;

3 ειδικοί απάντησαν

  • Το πιο πιθανό να οφείλεται στην αντιβίωση , δεν θα το έχετε για πάντα οι λοίμωξη υποχωρεί εντός κάποιων μηνων ,σε κάποιες φορές και από μόνη της.

    Μότσιος Δημήτριος

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας. Τις περισσότερες φορές το ουρεόπλασμα δεν δίνει συμπτώματα και απλά συνυπάρχει σε ισορροπία με τα άλλα μικρόβια του κόλπου. Είναι πιθανό η αντιβίωση που λάβατε να έχει διαταράξει την κολπική χλωρίδα και αυτό να σας προκαλεί την ξηρότητα που αναφέρετε. Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα σας,
    το Ουρεάπλασμα είναι ένας μικροοργανισμός που μπορεί να επανεμφανισθεί. Πολλές φορές (εκτός της εγκυμοσύνης), δεν χρειάζεται και θεραπεία, εάν δεν προκαλεί ενοχλήσεις. Για την ξηρότητα του κόλπου που αναφέρετε, θα πρότεινα ένα λιπαντικό από το φαρμακείο, καθώς και για ένα διάστημα 2-3 εβδομάδων μια κολπική κρέμα οιστρογόνων χαμηλής περιεκτικότητας.

    Δρ. Παναγιωτόπουλος Δημήτριος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας