• Σεξουαλικές Διαταραχές
  • Υποβλήθηκε 09/03/2024

Καλησπέρα! Αντιμετωπίζω με το σύντροφο μου κάποια προβλήματα σεξουαλικής φύσης. Πέρασε το τελευταίο διάστημα διάφορα προσωπικά και οικογενειακά προβλήματα, ενω ταυτόχρονα είναι ενας αγχώδης ανθρωπος. Κανει ψυχανάλυση πολλα χρόνια, πριν καν γνωριστούμε. Στην αρχή στο κομμάτι το σεξουαλικό, όλα ηταν παραπάνω απο καλά μεταξύ μας, ενω μετά απο κάποια δικά του ζητήματα που προέκυψαν, ολα αλλαξαν. Δεν εχει τοση διάθεση, η στυση του ειναι πολυ αργη, ενω συχνα νιωθω πως το κανει για να μη στεναχωρει εμενα. Προφανως ολο αυτο με ξενερωνει και καταληγουμε να κανουμε σεξ ( οταν καταφερνουμε να κανουμε) σαν να ειμαστε παντρεμενοι 20 χρονια. Ειναι σα να του εχει φυγει καθε σεξουαλικη αισθηση, σα να μη μπορει πια να δει πραγματα με ερωτικη ματια. Ειτε προσπαθω απο κοντα, ειτε μεσω sexting…το εχουμε συζητησει πολυ, πολλες φορες, λεει συνεχεια πως θα προσπαθησει αλλα οτι δεν αντεχει να βαλει αυτη στιγμη αλλο ενα προβλημα προς αντιμετωπιση. Κατα τα αλλα ολα στη σχεση μας ειναι ιδανικα, τι πρεπει να κανω; Να παμε μαζι σε καποιον σεξολογο; Σε couple therapy? Να του προτείνω να παει εκεινος σε καποιον ανδρολογο; Ευχαριστω.

6 ειδικοί απάντησαν

  • Είναι σημαντικό πριν αποδώσουμε σε ψυχολογικά αίτια την οποιαδήποτε δυσλειτουργία να έχουμε αποκλείσει πιθανό βιολογικό-παθολογικό παράγοντα. Από εκεί κ πέρα είναι αναμενόμενο η σεξουαλική μας διάθεση να αλλάζει, να επηρεάζεται από τις συνθήκες της ζωής μας κ τις προκλήσεις που αντιμετωπίζουμε. Μπορείτε να είστε υποστηρικτική, να αποφεύγετε την κριτική, κ το σεξ να αποτελέσει ξανά κ για τους δύο κάτι ανάλαφρο, ένα παιχνίδι μεταξύ σας κ όχι ένας ακόμα τομέας απόδοσης. Αν υπάρχει δυσκολία με τη διείσδυση μπορείτε να συμφωνήσετε για κάποιο διάστημα να μην το επιχειρείτε καν και να βρείτε άλλους τρόπους να πειραματιστείτε κ να ικανοποιηθείτε, αφα... Διάβασε περισσότερα

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας,

    Το σεξ αποτελεί μια ξεχωριστή και μοναδική εμπειρία για κάθε ζευγάρι, η οποία δυστυχώς αντιμετωπίζεται ως μια απλή διαδικασία, αντί για ένα μέσο βαθύτερης σύνδεσης και αλληλεπίδρασης με τον σύντροφο, μια ευκαιρία για ποιοτική συνύπαρξη. Παράλληλα, οι καθημερινές στρεσογόνες καταστάσεις μας απομακρύνουν από τη δυνατότητα να αφιερώσουμε δημιουργικό χρόνο όχι μόνο στον εαυτό μας αλλά και στη σχέση μας.

    Η επένδυση σε δημιουργικό χρόνο μπορεί να επιτευχθεί μέσω της συμμετοχής σε θεραπεία ζεύγους, με την υποστήριξη ενός ψυχολόγου-ψυχοθεραπευτή που εξειδικεύεται στις ψυχο-σεξουαλικές δυσκολίες. Πιστεύω, πως θα ήταν ω
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καπετανγεώργης Γεώργιος

    Ψυχολόγος

    Δάφνη

  • Δεν είναι κακή ιδέα αυτό που προτείνετε, δείτε επίσης μήπως υπάρχουν θέματα κατάθλιψης ή άγχους και δυσκολεύουν τον σύντροφό σας να λειτουργήσει από πριν.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα,
    Καταρχάς, θέλω να σας ευχαριστήσω για το γεγονός ότι μοιραστήκατε αυτά τα προσωπικά και ευαίσθητα θέματα που αντιμετωπίζετε με το σύντροφό σας. Είναι σημαντικό να αντιληφθείτε ότι οι σεξουαλικές δυσλειτουργίες μπορούν να είναι αποτέλεσμα διαφόρων παραγόντων, συμπεριλαμβανομένων των προσωπικών, οικογενειακών, επαγγελματικών και ψυχολογικών θεμάτων.
    Λαμβάνοντας υπόψη την περίπτωσή σας, η αγχώδης φύση του συντρόφου σας και οι προσωπικές του δυσκολίες μπορεί να έχουν επηρεάσει αρνητικά τη σεξουαλική του συμπεριφορά και διάθεση. Είναι ενθαρρυντικό το γεγονός ότι έχετε συζητήσει ανοιχτά αυτά τα ζητήματα με τον σύντροφό σας.
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Εφόσον το θεμα που σας προβληματίζει στη σχέση είναι το σεξουαλικό ζήτημα που περιγράψατε, θα ήταν βοηθητικό να ξεκινήσετε συνεδρίες, από κοινού, με έναν Ψυχολόγο - Σεξολόγο.

    In Therapy - Χώρος Πρόληψης & Προαγωγής Ψυχικής Υγείας

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Πιθανόν το πρόβλημα του να είναι ανδρολογικο αλλά και ψυχολογικό. Θα σας συμβουλευα να πάτε σε κάποιον ανδρολογο και ύστερα σε έναν ψυχολόγο.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης