• Σεξουαλικές Διαταραχές
  • Υποβλήθηκε 29/11/2022

Καλησπέρα σας. Η κοπέλα μου αντιμετωπίζει έντονο πόνο ή τσούξιμο, κατά τη διάρκεια σεξουαλικής επαφής. Χρειάζεται να κλείσουμε ραντεβού σε γυναικολόγο για μια απλή γυναικολογική εξέταση ή χρειάζεται κάποια πιο εξειδικευμένη εξέταση; Σάς ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας

32 ειδικοί απάντησαν

  • Χρειάζεται σίγουρα έλεγχος για περισσότερες πληροφορίες

    Μήτσης Αντώνης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άγιος Δημήτριος

  • Ραντεβού σε γυναικολόγο. Πιθανώς να χρειαστεί και καλλιέργεια κολπικού υγρού.

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • Μία απλή γυναικολογική εξέταση αρκεί.

    Dr Τραϊανός Αλέξανδρος

    Γυναικολόγος - Εμβρυομητρικός - Ειδικός Αναπαραγωγικής Ιατρικής

    Θεσσαλονίκη

  • Απλή γυναικολογική εξέταση αρκεί

    Συκά Μαρία - Φανή

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Ξεκινατε με γυναικολογικη εξεταση και καλλιεργεια κολπικου υγρου.

    Ντόκολας Δημήτριος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Θα πρεπει να κλεισετε ραντεβου με γυναικολογο να δει σε τι κατασταση ειναι ο κολπος της και πιθανα να χρειαστουν καποιες καλλιεργειες κολπικου υγρου σε περιπτωση φλεγμονης

    Ρήγος Ιωάννης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Χαϊδάρι

  • χρειάζεται να κλείσετε ραντεβού στον ειδικό γυναικολόγο, ο οποίος θα προγραμματίσει τυχον εξειδικευμένες εξετάσεις οι οποίες χρειάζονται. Στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι απαραίτητη η διενέργεια κάποιας κολπικής/ τραχηλικής καλλιέργειας για την ανεύρεση πιθανού παθογόνου μικροοργανισμού (μικροβίου). Ανάλογα με το ευρημα της εξέτασης, η σύντροφός σας ή και εσείς, μπορεί να υποβληθείτε σε κάποια αντιβιοτική αγωγή

    Δρ Λάμπος Γεώργιος

    Μαιευτήρας - Χειρουργός Γυναικολόγος - Ειδικός Υποβοηθούμενης Αναπαραγωγής

    Περιστέρι

  • Μια απλή εξέταση απο γυναικολόγο ειναι αρκετή για να δείξει περί τίνος πρόκειται.

    Αργυράκης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Μαρούσι

  • Καλημέρα!
    Καλό θα ήταν να προηγηθεί ραντεβού σε γυναικολόγο και εκείνος γνωρίζει πως θα σας κατευθύνει.
    Καλή συνέχεια!

    Παπαδημητρίου Απ. Γεώργιος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Μέγαρα

  • Ναι είναι απαραίτητο να εξεταστεί απο γυναικολόγο

    Κουμπλής Μιλτιάδης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας καλό θα είναι να γίνει μία καλλιέργεια κολπικού υγρού και γυναικολογική εξέταση

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Χαίρετε!
    Θα χρειαστεί σίγουρα μια γυναικολογική εξέταση με καλλιέργεια, υπέρηχο και ενδεχομένως Τεστ Παπ.

    Τερζάκης Παναγιώτης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας.
    Μια καλλιέργεια κολποτραχηλικού υγρού Λ είναι απαραίτητη και με βάση τα αποτελέσματα λήψη της κατάλληλης θεραπείας.

    Κλεάνθης Χρήστος

    Consultant in Reprodructive Medicine Care Fertility, London, UK-Γυναικολόγος Αναπαραγωγής

    Μαρούσι

  • Καλημέρα σας, ναι μια γυναικολογική εξέταση αρκεί

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Δεν χρειάζεται εξειδικευμένη εξέταση. Ένας έλεγχος ρουτίνας πιθανώς θα βοηθήσει την κοπέλα.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας,
    ειναι απαραίτητο να γίνει ενας γυναικολογικός έλεγχος και λήψη καλλιεργειών κολπικών υγρών για να μπορέσουμε να αποκλείσουμε τυχόν κολπίτιδα-τραχηλίτιδα.

    Μπούτας Ιωάννης MD, MSc, PhD, MRBS

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Αρχικά πρέπει να γίνει ένας πλήρης γυναικολογικος έλεγχος και στη συνέχεια να δοθούν ανάλογες οδηγίες

    Αμπατζή Χριστίνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Ναι το πιο σωστο ειναι απο την γυναικολογικη εξεταση για να αποκλειστουν οι πιο συνηθεις αιτιες.

    Παντατοσάκης Εμμανουήλ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Μαρούσι

  • Κατά πάσα πιθανότητα εκτός από την απλή γυναικολογική εξέταση θα χρειαστεί να γίνει και καλλιέργεια κολπικού υγρού.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • H ΚΟΠΕΛΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΟΛΠΙΤΙΔΑ
    Ως κολπίτιδα αναφέρεται η φλεγμονή τοy κόλπου, κατάσταση αρκετά συχνή και ευκόλως θεραπεύσιμη, στις περισσότερες περιπτώσεις. Ωστόσο η σωστή υγιεινή του κόλπου είναι απαραίτητη αν θέλουμε να αποφύγουμε την κολπίτιδα και όλα τα δυσάρεστα επακόλουθά της.

    Πρέπει να σημειωθεί εδώ ότι συμπτώματα όπως αυτά που αναφέρονται στην κολπίτιδα μπορεί να οφείλονται σε κάποιο σεξουαλικώς μεταδιδόμενο νόσημα, περίπτωση σαφώς σοβαρότερη από την απλή κολπίτιδα. Ενα δεύτερο σημείο που αξίζει να τονιστεί είναι το ενδεχόμενο ύπαρξης κολπίτιδας ή σεξουαλικώς μεταδιδόμενου νοσήματος χωρίς συμπτώματα τα ο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ρώτας Μιχάλης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας, θα πρέπει να γίνει μια γυναικολογική εξέταση, επισκόπηση κόλπου/τραχήλου και λήψη καλλιεργειών αρχικά. Από εκεί και πέρα ανάλογα με τα ευρήματα θα κριθεί και η αντίστοιχη θεραπεία εφόσον χρειάζεται η περεταίρω ελεγχος.

    Παυλίδη Όλγα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Καλησπέρα, θα πρέπει να εξεταστεί από γυναικολόγο, και εκείνος με βάση τα ευρήματα θα σας καθοδηγήσει για το τι πρέπει να γίνει.

    Χουρσόγλου Σωτήριος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περιστέρι

  • ΣΕ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ

    Μπαγιώκος Βασίλειος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Θα πρέπει να κλείσετε ραντεβου για να αποκλειστεί κολίτιδα

    Κονδύλης Παύλος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άλιμος

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ Ο ΠΟΝΟΣ ΝΑ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΕ ΚΟΛΠΙΤΙΔΑ Η ΑΡΧΟΜΕΝΗ ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ ΘΑ ΧΑΙΡΙΣΤΕΙ ΑΠΛΗ ΓΥΝΑΙΚΟΛΓΙΚΗ ΕΞΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ

    Ζαχέρ Λίνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περαία

  • καλησπέρα σας. Χρειάζεται μια πλήρης γυναικολογική εξέταση για τη διάγνωση και τη θεραπεία

    Οικονόμου Ζήνων

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ. Η ΚΟΠΕΛΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΟΝΟΣ ΚΑΙ ΤΙ ΑΛΛΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΧΕΙ . ΕΠΕΙΤΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΞΕΤΑΣΗ ΜΕ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΛΗΨΗ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑΣ ΚΟΛΠΙΚΟΥ ΥΓΡΟΥ, ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ,ΕΤΣΙ ΑΠΟΚΛΕΙΟΥΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΜΕ . Η ΚΟΠΕΛΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΚΑΛΕΣΕΤΕ ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΣ! ΔΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΜΕΛΗΣΕΙ , ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΥΚΟΛΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ .

    Ευσταθίου Δημήτρης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ερυθραία

  • Καλησπέρα σας. Προφανώς, η κοπέλα σας, χρειάζεται μια γυναικολογική αξιολόγηση για να εκτιμηθεί η αιτία των συμπτωμάτων της. Φυσικά θα πρέπει η ίδια να επιθυμεί να εξεταστεί. Ελπίζω να βοήθησα και περαστικά της.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Χρειάζεται γυναικολογική εξέταση και ίσως λήψη δείγματος για κολπική καλλιέργεια.
    Π.Κ.

    Κοφινάκος Παναγιώτης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περιστέρι

  • καλυτερα ραντεβου με Γυναικολογο

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας,
    θα ΄πρέπει να επισκεφτείτε κάποιον γυναικολόγο, για να ληφθεί ένα πλήρες ιστορικό, να γίνει μια πρώτη εξέταση, ώστε να αποφασιστεί σωστότερα, εαν και ποιες επιπλέον εξετάσεις χρειάζεται να γίνουν.

    Δρ. Καρακαλπάκης Δευκαλίων

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • παντα ξεκιναμε με μια επισκεψη στο γυναικολογο!
    ειμαι στη διαθεση σας.

    Κοχιαδάκης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ηλιούπολη