• Σεξουαλικές Διαταραχές
  • Υποβλήθηκε 22/12/2023

Καλησπέρα σας. Έχω καθυστερημένη εκσπερμάτιση. Όταν είμαι πολύ ερεθισμένος το όργανο γίνεται σκληρό και άκαμπτο. Είναι δύσκολη η συνουσία. Λόγω και μεγέθους υπάρχει πρόβλημα. Αρκετές φορές έρχομαι σε δύσκολη θέση. Ειδικά σε δημόσιους χώρους, στην δουλειά μου κλπ. Τι θα μπορούσα να κάνω? Σας ευχαριστώ.

9 ειδικοί απάντησαν

  • Είναι σημαντικό να συνειδητοποιήσετε ότι τα σεξουαλικά ζητήματα μπορεί να είναι ευαίσθητα και σημαντικά για την συνολική ψυχοσωματική υγεία. Εάν αντιμετωπίζετε δυσκολίες με τη στύση ή την εκσπερμάτιση, η συμβουλή ενός ειδικού είναι ουσιώδης. Ορισμένες πιθανές αιτίες για την καθυστερημένη εκσπερμάτιση και τις σεξουαλικές δυσκολίες περιλαμβάνουν:

    Ψυχολογικά προβλήματα: Η άγχος, η κατάθλιψη και άλλες ψυχολογικές καταστάσεις μπορεί να επηρεάσουν τη σεξουαλική απόδοση.

    Φυσιολογικά προβλήματα: Συγκεκριμένα προβλήματα όπως προστατική υπερτροφία ή αρτηριακή υπέρταση μπορεί να επηρεάσουν τη στύση.

    Συγκεκριμένες συνήθειες: Κα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Therapyway Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Πειραιάς

  • Απευθυνθείτε σε ειδικό ψυχικής υγείας που εξειδικεύεται σε ζητήματα σεξουαλικότητας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Αυτό που αναφέρετε ίσως να οφείλετε στην ανεσταλμένη εκσπερμάτιση, η οποία είναι μία σεξουαλική δυσλειτουργία όπου ο άνδρας αντιμετωπίζει δυσκολία στην εκσπερμάτιση ή αδυναμία να εκσπερματίσει εντελώς κατά τη διάρκεια της σεξουαλικής επαφής. Οι αιτίες για την ανεσταλμένη εκσπερμάτιση μπορούν να είναι ποικίλες, αλλά συχνά συνδέονται με την ψυχολογία του άνδρα, όπως το άγχος, το άγχος επίδοσης, ή τις διαταραχές διάθεσης.
    Επειδή είμαι και ψυχοσεξολόγος και έχω ειδικευθεί στις σεξουαλικές δυσλειτουργίες, εάν επιθυμείτε επικοινωνήστε μαζί μου ώστε να συζητήσουμε τρόπους αντιμετώπισης.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα. Η κατάσταση σας θα πρέπει να ελεγχθεί καθώς θα πρέπει να αξιολογηθούν τα αίτια της πρόωρης εκσπερμάτισης (ψυχολογικά ή άλλης αιτιολογίας) ώστε να σας χορηγηθεί η κατάλληλη θεραπεία είτε με ασκήσεις είτε και με φαρμακευτική αγωγή. Τα υπόλοιπα που λέτε επίσης χρειάζεται να αξιολογηθούν ώστε να γίνει κατανοητό τι εννοείτε.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Γεια σας! Αφού αποκλείσετε οποιοδήποτε παθολογικό ζήτημα, πολλές φορές ο νους είναι αυτός που εμποδίζει τα συναισθήματα και το σώμα να αφεθούν σε αυτήν την πράξη, η οποία είναι φυσιολογική, όμορφη και ιερή. Επίσης οι κοινωνικές συζητήσεις γύρω από το συγκεκριμένο ζήτημα, έχουν γίνει αφόρητα κουραστικές και αναλυτικές. Το ανθρώπινο σώμα και ο νους δεν είναι ένα άψυχο εκτελεστικό εργαλείο, ούτε ζει στο Hollywood για να στήσει τελειοποιημένες σκηνές. Ακόμη η συνουσία μπορεί να αποβεί δύσκολη, καθότι ενδέχεται και το άτομο που συμμετέχει σε αυτή την ωραία πράξη μαζί σας, να στοχεύει στο τελείωμα-αποτέλεσμα της πράξης και όχι στην απόλαυση της δια... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Αυτό μπορεί να είναι ένας πολύ ευαίσθητος τομέας και κατανοώ πόσο δυσάρεστο μπορεί να είναι για εσάς. Σε τέτοιες περιπτώσεις, είναι σημαντικό να μιλήσετε με έναν ιατρό ή ειδικό στην ουρολογία ή τη σεξολογία. Αυτοί οι επαγγελματίες μπορούν να παρέχουν συμβουλές και να προτείνουν διάφορες λύσεις, συμπεριλαμβανομένης της θεραπείας ή της συμβουλευτικής για την αντιμετώπιση των συμπτωμάτων που περιγράφετε.

    Μην διστάσετε να ζητήσετε βοήθεια. Οι ειδικοί έχουν εμπειρία και εκπαίδευση για να βοηθήσουν σε αυτόν τον τομέα και να προσφέρουν λύσεις που μπορούν να βελτιώσουν την ποιότητα ζωής και την ψυχολογική ευημερία σας.

    Ντελαγκία Άννα

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • Αν εχετε αγχος, καλυτερα να το συζητησετε με ψυχοθεραπευτη

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Χρειάζεστε σεξολόγο γιατρό αυτός θα σας καθοδηγήσει, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Επισκεφτείτε ειδιλό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας βοηθήσει με αυτά που σας απασχολούν για το σεξ.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός