• Σεξουαλικές Διαταραχές
  • Υποβλήθηκε 25/02/2024

Καλησπέρα, είμαι 33 ετών και νομίζω ότι πάσχω απο πρόωρη εκσπερμάτιση. Ερεθιζομαι με παρα πολύ απλά πράγματα. Μόνο με τη σκέψη ορισμένες φορές. Έχω μακροχρόνια σχέση και η συνουσία απ τη στιγμή της εισαγωγής στον κόλπο διαρκεί λιγότερο απο 1'. Προφυλακτικά για καθυστέρηση δεν βοηθούν καθώς πιστεύω πως το πρόβλημα είναι στο μυαλό μου και στο γεγονός ότι ερεθιζομαι πολυ εύκολα. Υπάρχει κάποιο φάρμακο το οποίο θα μπορούσα να παρω; Η κατι για να με βοηθήσει; Ευχαριστώ

6 ειδικοί απάντησαν

  • Μιλήστε πρώτα με ουρολόγο και μετά με ειδικό στις σεξουαλικές δυσκολίες , βασικά προσπαθήστε να προπονησετε τον εαυτό σας να καθυστερεί την εκσπερμάτωση, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Τα σεξουαλικα "προβλήματα " έχουν βάση σε ψυχολογικά. Μια διαδικασία ψυχοθεραπείας θα βοηθούσε.

    Αντωνίου Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Το πρόβλημα της πρόωρης εκσπερμάτωσης που περιγράφετε πηγάζει από ψυχικά αίτια και γι αυτό το λόγο δεν θα σας βοηθήσει κάποιο φάρμακο. Αυτό που θα σας βοηθήσει είναι η ψυχοθεραπευτική παρέμβαση και έτσι καλό θα ήταν να την επιδιώξετε.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας. Ένα σεξουαλικο πρόβλημα είτε οφείλεται σε κάποιο οργανικο, είτε σε κάποιο Ψυχολογικο αίτιο .Επομένως καλο θα ήταν να συζητηθεί με έναν ειδικο.

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα σας, η πρόωρη εκσπερμάτιση μπορεί να είναι μια πρόκληση για πολλούς άνδρες και μπορεί να επηρεάζει σημαντικά την ποιότητα ζωής και τις σχέσεις.
    Υπάρχουν διάφορες επιλογές θεραπείας για την πρόωρη εκσπερμάτιση, συμπεριλαμβανομένων φαρμάκων και θεραπειών. Θα ήταν υποστηρικτικό να συζητήσετε τις επιλογές σας με έναν γιατρό ή έναν ψυχίατρο.
    Επιπλέον, η ψυχοθεραπεία, μπορεί να είναι χρήσιμη γιατί με την εξερεύνηση και αναγνώριση των συναισθημάτων μειώνεται το άγχος και η ένταση που σχετίζεται με το θέμα.
    Συνολικά, η ψυχοθεραπεία μπορεί να παρέχει ένα ασφαλές και υποστηρικτικό περιβάλλον για να εξερευνήσετε και να αντιμετωπίσε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα,
    Η πρόωρη εκσπερμάτιση μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες, συμπεριλαμβανομένων των ψυχολογικών παραγόντων όπως το άγχος και η κατάθλιψη. Εάν οφείλετε σε ψυχογενής παράγοντες η αναζήτηση βοήθειας από ψυχοσεξολόγο θα σας επιτρέψει να αναγνωρίσετε τις πιθανές αιτίες της δυσλειτουργίας και να αναπτύξετε στρατηγικές για να την αντιμετωπίσετε. Ο ειδικός θα αξιολογήσει την κατάστασή σας και θα σας προτείνει την κατάλληλη θεραπεία για εσάς.
    Υπάρχουν διάφορες θεραπείες και ασκήσεις που μπορούν να βοηθήσουν στη διαχείριση της πρόωρης εκσπερμάτισης, όπως η ψυχοθεραπεία, η συμβουλευτική και διάφορες ασκήσεις, όπως η τεχνική της σ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής