• Σεξουαλικές Διαταραχές
  • Υποβλήθηκε 11/02/2024

Γεια σας είμαι 21 ετών αρκετά αγχώδεις με 3 χρόνια σχέση και τα τελευταία δυο χρόνια (που το άγχος είναι πιο έντονο) δεν έχω όρεξη για σεξ.υπαρχει περίπτωση να υπάρχει κάτι φυσικό που να αυξάνει την λίμπιντο;

10 ειδικοί απάντησαν

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο για σεξουαλικές διαταραχές να ζητήσετε συμβουλή για το θέμα σας.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Δεν ακούω τόσο μια σεξουαλική διαταραχή όσο μια φυσική αναδίπλωση του οργανισμού σας σε μια κατάσταση άγχους. Το θέμα επομένως δεν είναι πως θα αυξήσετε την λίμπιντο αλλά πως θα μειώσετε το άγχος. Όταν το άγχος μειωθεί η λίμπιντο θα επιστρέψει.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Το αγχος εχει την ταση να επηρεαζει αλλες λειτουργιες του οργανισμου οπως ειναι η ορεξη για το φαγητο ή διαθεση του σεξ. Ειναι απολυτα φυσιολογικο να δυσλειτουργεις σε αυτον τον τομεα εφοσον εισαι αγχωδης αλλα αυτο δεν σημαινει πως ειναι απαραιτητα η αιτια του προβληματος σου. Μπορει να επισκεφτεις εναν επαγγελματια υγειας σχετικα με το αχγος σου και την αντιμετωπιση του.

    Πισκοντάκης Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ελληνικό

  • Σωματική άσκηση,2-3 φορές την εβδομαδα

    Χατζοπούλου Ξένια

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Προσπαθειτε να βρειτε μια λυση για το συμπτωμα του αγχους σας.Εαν σκεφτειτε πιο φροντιστικα για τον εαυτο σας, θα μπορουσατε να αρχισετε ψυχοθεραπεια, ωστε να αναζητησετε αυτα που σας αγχωνουν, να βρειτε πιο λειτουργικους τροπους διαχειρισης των προβληματων...τοτε θα καταλαβαιτε πως το στρες πρεπει να το παιρνουμε πολυ σοβαρα, επηρεαζει ολο μας το σωμα και τον ψυχισμο, οπως και τη διαθεση σας για σεξ...εαν αναζητησετε μια λυση για την ερωτικη σας διαθεση, μπορει να εχετε ενα αποτελεσμα στο σεξ, ομως παραβλεπετε οτι χρειαζεστε φροντιδα γιατι ειστε δυσκολεμενη με το χρονιο στρες που αναφερετε...

    Μουστάκα Άννα

    Ψυχολόγος - Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Γεια σας! Εδώ έχουμε άγχος όταν ζούμε μόνοι μας, πόσο μάλλον όταν έχουμε να εργαστούμε παρέα και καθημερινά για και με τον/την σύντροφό μας. Το κομμάτι με τη σωματοποίηση, δυστυχώς ή ευτυχώς θα πω εγώ, χρειάζεται και σύνδεση ανάμεσα σε δύο άτομα. Κάτι τέτοιο, μπορείτε να το συζητήσετε άμεσα στη σχέση και με ειλικρινή τρόπο, να πειραματιστείτε και να πορευτείτε μέσα από αυτό. Σε περίπτωση πάλι που δεν λειτουργήσει τίποτε, πάλι υπάρχει λύση. Αν υπήρχαν απαντήσεις άμεσες και εκτελεστικές στα ζητήματα των σχέσεων, από τη μια αυτό θα παρέπεμπε σε χειραγώγηση, από την άλλη η ανθρωπότητα κατά πάσα πιθανότητα θα είχε βαρεθεί να υπάρχει. Μαθαίνουμε κα... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα. Πιστεύω πως είναι πιο εύλογο να εστιάσεις στο πως θα μειωθεί το στρες κ λιγότερο στο πως θα αυξήσεις την λίμπιντο. Δεν είναι τυχαίο που δεν έχεις όρεξη. Προφανώς άλλα είναι που χρειάζεται να δεις στην ζωή σου.

    Σακελλαρίου Μαίρη

    Συνθετική Ψυχοθεραπεία, Συμβουλευτική και Εποπτεία

    Γλυφάδα

  • Η απώλεια ενδιαφέροντος για το σεξ μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες, συμπεριλαμβανομένου του αυξημένου επιπέδου άγχους. Η ανησυχία και το άγχος μπορούν να επηρεάσουν τη σεξουαλική λειτουργία και την απόλαυση του σεξ. Είναι σημαντικό να εξετάσετε τις ψυχολογικές και συναισθηματικές πτυχές της κατάστασής σας, καθώς και τυχόν φυσικές παραμέτρους που μπορεί να επηρεάζουν την σεξουαλική λειτουργία, όπως οι ορμονικές ανισορροπίες ή άλλες ψυχολογικές καταστάσεις όπως η κατάθλιψη.

    Συνιστώ να συζητήσετε αυτές τις ανησυχίες με έναν ειδικό υγείας, όπως έναν γιατρό ή έναν ψυχολόγο, ο οποίος θα μπορούσε να αξιολογήσει την κατάστασή σας κ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα,
    Είναι σημαντικό να γνωρίζεται ότι η λίμπιντο επηρεάζεται από διάφορους παράγοντες, συμπεριλαμβανομένων των ψυχολογικών παραμέτρων.
    Αυξημένα επίπεδα άγχους και στρες μπορούν να συντελέσουν αρνητικά στην σεξουαλική επιθυμία. Οι συνθήκες όπως οι έντονοι ρυθμοί ζωής, οι πιέσεις της δουλειάς, επηρεάζουν την ψυχολογική κατάσταση και επιδρούν αρνητικά στη λίμπιντο.
    Θα σας πρότεινα να αναζητήσετε υποστήριξη και συμβουλές από επαγγελματία ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή, ο οποίος μπορεί να σας βοηθήσει να εξετάσετε τις πιθανές αιτίες και μαζί να αναζητήσετε τρόπους για την αντιμετώπιση αυτής της κατάστασης. Με την κατάλληλη υποστήριξη, μ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Γειά σας, καταρχάς χρειάζεται να δείτε αν η απουσία σεξουαλικής επιθυμίας σχετίζεται με βιολογικά ή/και ψυχογενή αίτια. Η σεξουαλική διάθεση σχετίζεται με το άγχος οπότε ενδεχομένως θα βοηθήσει να δουλέψετε το άγχος σας με σκοπό να αυξήσετε την σεξουαλική σας επιθυμία. Η ψυχοθεραπεία θα μπορούσε να σας βοηθήσει να κατανοήσετε τις πηγές του άγχους και να το αντιμετωπίσετε.

    Πρωτόγηρος Δούκας

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια