• Πολυκυστικές ωοθήκες
  • Υποβλήθηκε 22/01/2023

έχω πολυκυστικες ωοθήκες δεν έχω πάει σε γυναικολόγο πότε είμαι 25 χρόνον δεν έχω επαφές η ενδοκρινολογος μου το κατάλαβε από οργονολογικες εξετάσεις αίματος είχα ανεβασμένα ανδρογονα έχω τριχόπτωση τριχοφιια και σπυράκια η ενδοκρινολογος μου είχε δώσει το ινοφερτ και με πηραξε και το σταμάτησα

40 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας! Θα πρέπει να απευθυνθείτε πρώτα σε γυναικολόγο για να σας κατευθύνει και να σας δώσει την κατάλληλη αγωγή (αν κρίνεται απαραίτητη). Η διατροφή είναι επίσης πολύ σημαντική στη ρύθμιση της κατάστασης, οπότε σε δεύτερο χρόνο, καλό θα είναι να επισκεφθείτε και έναν διαιτολόγο, ειδικά εάν επηρεάζεται αρκετά και το βάρος σας. Θα χαρούμε να σας εξυπηρετήσουμε!

    Ρεστέμη Ευγενία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Εύοσμος

  • Μπορεί να βοηθήσει και μια εξειδικευμένο για εσάς διατροφή

    Κλειάσιος Παναγιώτης - Nutriedition

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ιλίσια

  • Καλό θα ήταν να μιλήσετε με τη γιατρό σας σχετικά με τη φαρμακευτική σας αγωγή. Επίσης σε αυτές τις περιπτώσεις προτείνεται να κάνετε λιπομέτρηση και μέτρηση σπλαχνικού λίπους και να ακολουθεί κάποιος πρόγραμμα διατροφής.

    Δρ Καραμπόλα Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλό είναι να γίνει ένας πλήρης γυναικολογικός έλεγχος και να λάβετε οδηγίες και αγωγή .

    Ρετσιάνης Θωμάς

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Λάρισα

  • Συννενοηθειτε με τον Ενδοκρινολογο σας για να παρετε αντισυλληπτικα.

    Οικονομίδου Χριστίνα

    Ενδοκρινολόγος

    Καρδίτσα

  • Αρχικά θα πρέπει να γίνει διάγνωση και από γυναικολόγο για να έχει εικόνα για το ιστορικό και την λήψη φαρμάκων. Σίγουρα η διατροφή και το βάρος σχετίζεται με τις πολυκυστικές για αυτό και χρειάζεται ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα διατροφής.

    Βασιλική Σταμάτη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • Να επισκεφτείτε έναν γυναικολόγο να σας δώσει οδηγίες κι αγωγή αν χρειάζεστε. Οι πολυκυστικές είναι υπεύθυνες για τα υψηλά ανδρογόνα και την τριχοφυϊα! Επίσης ευθύνονται για τυχόν κακή ψυχολογία, αύξηση του βάρους, αρνητική εικόνα σώματος και διαταραχές στο ορμονολογικό σύστημα μίας γυναίκας. Μία ισορροπημένη διατροφή από έναν ειδικό και τακτική άσκηση/κίνηση θα σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε τα συμπτώματα!

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Χρειάζεται περαιτέρω έλεγχος με καμπύλη σαχκάρου - ινσουλίνης και υγιεινοδιαιτητική παρέμβαση με πιθανή προσθήκη φαρμακευτικής αγωγής για ένα διάστημα. Δεν αναφέρομαι σε αντισυλληπτικά αλλά σε άλλου είδους αγωγή

    Σημαιάκης Γεώργιος

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Χολαργός

  • Καλό θα ήταν να επισκεφτείτε ξανά την ενδοκρινολόγο καθώς και κάποιον γυναικολόγο ώστε να σας δώσει την κατάλληλη αγωγή που θα σας είναι καλώς ανεκτή για τη ρύθμιση των ανδρογόνων.
    Συμπληρωματικά με την αγωγή, λόγω των πολυκυστικών, θα σας βοηθήσει ο περιορισμός της κατανάλωσης απλών σακχάρων και η ένταξη της φυσικής δραστηριότητας στο πρόγραμμα σας. Εάν υπάρχει υπερβάλλον σωματικό βάρος, μόλις 5-10% μείωση θα σας βοηθήσει στα συμπτώματα.

    Καρδάτου Θάλεια & Συνεργάτες

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άλιμος

  • Η πρώτη επιλογή σε αυτή την περίπτωση και αν έχουν αποκλειστεί άλλα αίτια υπερανδρογοναιμίας είναι η έναρξη αντισυλληπτικων. Ωστόσο καλό θα ήταν πριν την έναρξη να κάνετε ειδικές εξετάσεις αίματος για να αποκλειστεί το ενδεχόμενο θρομβοφιλίας.

    Κανελλοπούλου Σοφία

    Ενδοκρινολόγος

    Άγιοι Ανάργυροι

  • Την φαρμακευτική αγωγή θα πρέπει να την συζητήσετε με τον θεράποντα γιατρό σας. από εκεί και πέρα ένα συγκεκριμένο διαιτολόγιο και συμπλήρωμα διατροφής θα βελτιώσει σημαντικά την κατάσταση της υγεία σας. Είμαι στην διάθεση σας.

    Με εκτίμηση,
    Νίκος Καφετζόπουλος

    Καφετζόπουλος Νικόλαος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Γλυφάδα

  • χρειάζεται συγκεριμένη διατροφή για τις πολυκυστικές, όπου δεν θα "πιέζεται" ο οργανισμός να παράξει τόση ινσουλίνη. Πρέπει να αποφευχθεί συγεκριμένη ομάδα τροφών και να υπάρχει συγκεκριμένο ωράριο στα γεύματα

    Χωλόπουλος Νικόλαος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Παραθέτω μερικές οδηγίες:
    Φυσική δραστηριότητα: βρείτε κάποιο άθλημα που σας ευχαριστεί και ξεκινήστε άσκηση ή βγείτε για πεζοπορία έστω 20-30 λεπτά καθημερινά και σταδιακά αυξήστε
    Απώλεια βάρους/ λίπους αν απαιτείται.
    Αλλαγή διατροφικών συνηθειών
    Μειώστε / διακόψετε το αλκοόλ
    Περιορίστε τα γλυκά/ αρτοσκευάσματα / αναψυκτικά και τις μεγάλες ποσότητες σε ψωμί/ μακαρόνια / ρύζι
    Αυξήστε την πρόσληψη σε καλές πηγές λιπαρών όπως ελαιόλαδο/ ελιές/ αβοκάντο / ξηρούς καρπούς / ψάρια
    Εντάξτε την κατανάλωση σε άπαχα κρεατικά όπως πουλερικά και κόκκινο κρέας χωρίς ορατά κομμάτια λίπους. Όπως και γαλακτοκομικά και αυγά ... Διάβασε περισσότερα

    Ζιώγα Κωνσταντία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πυλαία

  • Καλησπερα σας
    Θα σας συμβούλευα να επικοινωνήσετε πάλι με την ενδοκρινολόγο σας , ώστε να σας προτείνει κάποιο άλλο σκεύασμα
    Σιγουρα μια ισορροπημένη διατροφή θα σας βοηθούσε ώστε να κατευνάσουν τα συμπτώματα των πολυκυστικών

    Κακουλίδη Όλγα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέος Κόσμος

  • Πιθανόν να χρειαστείτε αντισυλληπτικά, όπως περιγράφετε την περίπτωση. Η απώλεια βάρους και η συστηματική αερόβια άσκηση φαίνεται πως βοηθούν σημαντικά την κατάσταση.

    Μίλεσης Γιώργος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Θα πρέπει να ξεκινήσετε επισκέψεις στον γυναικολόγο έχοντας η μη επαφές
    Εκείνος θα σας κατατοπίσει πληρως

    Καραμανίδης Βασίλειος,Msc(Cand), RD - VK Nutrition

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Καλησπέρα σας, στην περίπτωση που έχετε αυξημένο βάρος η απώλεια θα σας βοηθήσει ιδιαιτέρα. Παράλληλα πρέπει να αποφεύγετε το άσπρο ψωμί, μακαρόνια άσπρα κλπ. και να προτιμήσετε τα ολικής αλέσεως

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • θα πρέπει να απευθυνθείτε στον γυναικολόγο σας, να σας εξετάσει, να πάρει ιστορικό και να σας συμβουλεύσει ανάλογα.

    Δρ. Καρακαλπάκης Δευκαλίων

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Εναλλακτικά θα μπορούσε να σας βοηθήσει κάλλιστα ο βελονισμός.

    Μαρκάκη Χαρά

    Ομοιοπαθητικός Βελονίστρια

    Μοσχάτο

  • Καλησπέρα σας. Θα πρότεινα να ενημερώσετε την ενδοκρινολόγο σας ότι δεν λαμβάνετε το φάρμακο σας για να σας δώσει μια άλλη θεραπεία.

    Πετράκου Μαριλένα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κερατσίνι

  • Καλό είναι να δείτε κι έναν γυναικολόγο ώστε να πάρετε την κατάλληλη θεραπεία

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Θα πρέπει να σας δει γυναικολόγος με ειδίκευση στη γυναικολογική ενδοκρινολογία, ακόμα καλύτερα και με ολιστική προσέγγιση που αρμόζει και θεραπεύει το συγκεκριμένο σύνδρομο.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπερα σας. Εφοσον εχετε ενοχλησεισ απο τα αυξημενα ανδρογονα θα ηταν καλο να απευθυνθειε σε ενδοκρινολογο ωστε να συζητησετε περαιτερω εργαστηριακο ελεγχο καθως και εναλλακτικες θεραπειες

    Ηλιοπούλου Αμαλία

    Ενδοκρινολόγος

    Κολωνάκι

  • Γρήγορα στον γυναικολόγο για κλινική εξέταση και εργαστηριακές εξετάσεις (U/S και ορμονικές ) αυτός θα δώσει την σωστή θεραπεία αφού κάνει την ορθή διάγνωση.
    Πιστεύω να βοήθησα έτσι ?

    Αργυράκης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Μαρούσι

  • Χρειάζεται επανεξέταση και αλλαγή στρατηγικής. Δείτε τον/την ενδοκρινολόγο σας.

    Παπαρώδης Ρόδης

    Ενδοκρινολόγος

    Πάτρα

  • Χαίρετε
    Η αγωγή με ινοσιτόλη (inofert) βελτιώνει την αντίσταση στην ινσουλίνη που σχεδόν πάντα συνοδεύει το Σύνδρομο Πολυκυστικών Ωοθηκών. Η αντίσταση στην ινσουλίνη είναι αυτή που αυξάνει το βάρος σας και είναι ο κοινός παρονομαστής του ΣΠΩ με τον Σακχαρώδη Διαβήτη Τύπου 2. Υπενθυμίζω ότι η αύξηση βάρους, επιδεινώνει περεταίρω το ΣΠΩ και το μεταβολικό σύνδρομο.
    Το Inofert είναι ένα απλό σκεύασμα (θεωρείται συμπλήρωμα διατροφής παρά φάρμακο) με καλή δράση στις περισσότερες περιπτώσεις. Εαν τα φουσκώματα είναι δυσβάστακτα, ενημερώστε τον ιατρό, εξηγήστε τις παρενέργειες και ρωτήστε αν μπορείτε να ξεκινήσετε με μικρότερες δόσεις αρχικά,
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Καλησπέρα σας.
    Αρχικά οφείλω να επισημάνω ότι είναι απαραίτητο πάντα να ακολουθούμε τη φαρμακευτική αγωγή του θεράποντος ιατρού. Οποιαδήποτε ανεπιθύμητη ενέργεια, την αναφέρουμε στο θεράποντα ιατρό ο οποίος είναι αρμόδιος να μας καθοδηγήσει.
    Ένα κατάλληλο διατροφικό σχήμα μπορεί να συμβάλλει στην ύφεση των συμπτωμάτων των πολυκυστικών ωοθηκών.
    Είναι όμως απαραίτητη η παρακολούθηση από εξειδικευμένο ιατρό και η προσκόλληση στην προτεινόμενη θεραπεία.

    Γάτσιου Αικατερίνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Θα χρειαστείτε σίγουρα να πάτε και σε κάποιον γυναικολόγο. Επίσης, είναι σημαντικό να ακολουθήσετε τη θεραπεία που σας έδωσε η ενδοκρινολόγος. Επίσης, καλό θα είναι να έχετε έλεγχο του βάρους σας, να τρώτε υγιεινά και ισσοποροπημένα και να έχετε την άσκηση μέσα στη ζωή σας.

    Μπουντούρη Ελευθερία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Τρίκαλα

  • Kaλημερα σας, νομιζω οτι θα επρεπε πρωτα απο ολα να μιληστε με την ενδοκρινολογο που σας παρακολουθει για να της πειτε τις αποριες σας και παρενεργιες που βρικατε με το Inofert, ετσι εινα;ι το πιο σωστο. καλη σας ημερα

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Για να σας απαντήσω αν υπάρχει πολυκυστικές ή όχι θα πρέπει να δούμε τις εξετάσεις αίματος που έχετε κάνει από κοντά και να κάνουμε και έναν υπέρηχο για να δούμε την εικόνα των ωοθηκών

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΘΕΙ ΤΟ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΟ ΣΔΥΝΔΡΟΜΟΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΜΠΥΛΗ ΓΛΥΚΟΖΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΘΕΙ Η ΥΠΑΡΞΗ ΙΝΣΟΥΛΙΝΟΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ.ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΑΓΨΓΗ ΜΕ ΜΕΤΦΟΡΜΙΝΗ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΕ ΧΑΜΗΛΟ ΓΛΥΚΑΙΜΙΚΟ ΦΟΡΤΙΟ.

    Δάσου Αικατερίνη

    Ενδοκρινολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Το πρώτο που πρέπει να κάνετε είναι να πάτε σε γυναικολόγο. Μία κλινική εξέταση είναι απαραίτητη.
    Από κει και πέρα υπάρχουν διαφορετικά θεραπευτικά σχήματα.
    Σαφέστατα θα πρέπει να προχωρήσετε σε μία συστηματική παρακολούθηση αλλά και παράλληλα σε μία διατροφική προσέγγιση.
    Πάντα όμως πριν φτάσουμε στη διατροφική αντιμετώπιση θα πρέπει να έχουμε μία πλήρη εικόνα της κατάστασης σας και από γυναικολόγο αλλά ίσως και από ενδοκρινολόγο

    Μανώλης Μανωλαράκης

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άλιμος

  • Μπορειτε να παρετε κι αλλα φαρμακα που μπορει να μην σας πειραξουν. Υπαρχουν πολλα, ορμονοκα και μη ορμονικα.

    Ντόκολας Δημήτριος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • αρμόδιος είναι ο γυναικολόγος ή ενδοκρινολογος, υπάρχει επίσης και η μυοινοσιτολη όπου είναι παρόμοια με το ινοφερτ αλλά με άλλη μορφή και με λιγότερα συμπτώματα. όπως και να έχει μίλησε ξανά με τον ενδοκρινολογο ή απευθύνσου σε κάποιον άλλον εξηγώντας την κατάσταση.

    Νικολουδάκης Εμμανουήλ

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αργυρούπολη

  • Σχετικά με τις πολυκυστικες οωθηκες, καλό θα είναι να διατηρείτε ένα υγιές σωματικό βάρος σύμφωνα με την ηλικία και το ύψος σας. Η παχυσαρκία συνδέεται άρρηκτα με το σύνδρομο των πολυκυστικων οωθηκων. Επίσης να έχετε και μια καλή σωματική δραστηριότητα, να είστε δραστήριοι στην καθημερινότητα σας και να μην έχετε καθιστική ζωή. Όσον αφορά την διατροφή, ένας κλινικός διαιτολόγος θα σας βοηθήσει περαιτέρω να σας δομήσει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα σύμφωνα με τις ημερησιες αναγκες σας, μια διατροφή με χαμηλά κακής ποιότητας λιπαρά και υδατάνθρακες, με τροφές χαμηλού γλυκαιμικου δείκτη και τροφές πλούσιες σε φυτικές ίνες και καλά καλή... Διάβασε περισσότερα

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Θα πρέπει να απευθυνθείτε σε ενδοκρινολόγο για να κάνετε μία σωστή αγωγή να πάρετε μια σειρά καθώς επίσης και σε γυναικολόγο.

    Κοντογιάννης Λάμπρος

    Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Αθήνα

  • Δε χρειάζεται απαραίτητα ο γυναικολογικός υπέρηχος για να μπει η διάγνωση του συνδρόμου των πολυκυστικών ωοθηκών. Οι θεραπείες του συνδρομου των πολυκυστικών ωοθηκών εξατομικεύονται ανάλογα το στόχο και το κυρίαρχο πρόβλημα της κοπέλας (διαταραχες κύκλου, τριχοφυία/ακμή, γονιμότητα, μεταβολισμός). Αν το inofert δε σας ταίριαξε πρέπει να συζητηθούν οι εναλλακτικές θεραπείες με ενδοκρινολόγο ή/και σε συνεργασία με γυναικολόγο που ασχολείται με το κομμάτι αυτό.

    Dr. Αναματερού Χρυσάνθη

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Μαρούσι

  • Αγαπητή φίλη.
    Θα προγραμματίσεις ένα κοιλιακό υπερηχογράφημα κάτω κοιλίας.
    Π.Κ.

    Κοφινάκος Παναγιώτης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας. Το σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών είναι μια κοινή ορμονική διαταραχή που επηρεάζει περίπου το 10% των γυναικών. Χαρακτηρίζεται από ακανόνιστες περιόδους, αυξημένα ανδρογόνα, παχυσαρκία και προβλήματα γονιμότητας. 'Ένα από τα μοναδικά χαρακτηριστικά του συνδρόμου πολυκυστικών ωοθηκών είναι ότι μπορεί να εμφανίζεται διαφορετικά σε κάθε άτομο. Ορισμένες γυναίκες μπορεί να εμφανίζουν πιο σοβαρά συμπτώματα, ενώ άλλες μπορεί να έχουν ηπιότερα ή καθόλου συμπτώματα. Από τον ορμονικό μόνο έλεγχο δεν μπορούμε να διαγνώσουμε τις πολυκυστικές ωοθήκες. Θα σας συμβούλευα να δείτε έναν γυναικολόγο με εμπειρία στις πολυκυστικές ωοθήκες ώστε... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Να απευθυνθείτε σε ένα γυναικολόγο ώστε να λάβετε κατάλληλη θεραπεία. Το κυριότερο και πρώτο που πρέπει να κάνετε είναι αεροβική γυμναστική.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα