• Εμφυτεύματα δοντιών
  • Υποβλήθηκε 13/12/2022

Πριν ένα χρόνο έβαλα εμφύτευμα. Όταν πήγα στον οδοντίατρο να βγάλει την βίδα αυτή δεν έβγαινε και στην προσπάθεια του γιατρού βγήκε και το εμφύτευμα. Μετά από 9 μήνες παραμένω χωρίς δόντι. Μπορώ να βάλω ξανά εμφύτευμα η' θα αποτύχει ξανά; Κι ένας γιατρός πότε μπορεί να είναι έμπειρος:

102 ειδικοί απάντησαν

  • Μια ειδικη εξεταση CBCT (ειναι ενα ειδος αξονικης) μπορει να δωσει πληροφοριες σχετικα με το αν γινεται η τοποθετηση στο ιδιο σημειο ή οχι

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Μια αξονική στην τωρινή κατάσταση θα μπορούσε να μας δώσει την απάντηση.Επιπλοκες τεχνικού χαρακτήρα λόγο αστοχίας υλικών μπορούν να συμβούν και στους πιο έμπειρους οδοντιάτρους.

    Κιούφης Σταμάτιος

    Περιοδοντολόγος

    Μοσχάτο

  • Το πιο πιθανό είναι να μην είχε γίνει ποτέ η οστεοενσωμάτωση. Μπορείς να βάλεις πάλι εμφύτευμα χωρίς κανένα πρόβλημα.

    Καρατζέας Νίκος Κaratzeas Dental Care

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Καλαμάτα

  • Φυσικά και μπορείτε να ξανά βάλετε εμφύτευμα σε λίγο διαφορετική θέση, ωστόσο πιθανότητες αποτυχίας πάντα υπάρχουν ακόμα κι’αν ο ιατρός είναι πλήρως καταρτισμένος και κάνει τα πάντα σωστά και πάλι, η περίπτωση της αποβολής από τον οργανισμό υπάρχει.

    Καρβουνιάρη Άννα - Σακέτου Αλέξια

    Οδοντίατρος

    Αργυρούπολη

  • Αν το εμφύτευμα τοποθετηθεί σωστά τότε δεν υπάρχει περίπτωση να βγει έτσι όπως μου το περιγράφετε δεν γνωρίζω τι οστικό έλλειμμα έχει αυτή τη στιγμή Η γνάθος σας οπότε δεν μπορώ να απαντήσω Αν μπορείτε να τοποθετήσετε ξανά εκεί εμφύτευμα

    Αγραπίδου Μαρία

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Καλλιθέα

  • Σας ευχαριστούμε για την ερώτηση σας! Θα ήταν καλό να βγεί μια νέα πανοραμική ακτινογραφία, και να γίνει μια κλινική εξέταση για να έχουμε μια πλήρη εικόνα της κατάστασης σας! Ετσι θα μπορέσουμε να λύσουμε όλες τις απορίες σας!

    Ελευθεριάδου Σμαρώ & Συνεργάτες (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Σέρρες

  • ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΣΤΟ ,ΝΑΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ. ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΤΕΙ ΕΚ ΝΕΟΥ Η ΠΕΡΙΟΧΗ, ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ ΚΑΛΕΤΣΕ ΜΕ

    Κολιούλη Ελένη

    Οδοντίατρος

    Κυψέλη

  • Δεν υπαρχει απαντηση για την εμπειρία. καθορίζεται απο γνώση, περιστατικά, κλπ κλπ.

    Μπορειτε να κανετε μια cbct (αξονική, τρισδιάστατη ακτινογραφία) να δουμε τί κοκκαλο (σε ποσοτητα και σε ποιοτητα) υπαρχει στην περιοχή ωστε να δουμε τί λύσεις έχουμε

    Στάμου Φένια

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Χρειαζεται ακτινογραφια και scaning οστου για να δοθει η σωστη απαντηση στο ερωτημα σας αλλα παντα υπαρχει η καταλληλη λυση για το οπιοδηποτε προβλημα

    Μαρία Μπάστα - Μουμούρη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Καλησπέρα σας, με συγχωρείτε για την καθυστερημένη απάντηση, αλλά για κάποιο λόγο μου εμφανίστηκε μόλις τώρα η ερώτησή σας. Αν αντιλαμβάνομαι σωστά, πήγατε για αποκάλυψη εμφυτεύματος. Εφόσον βγήκε και το εμφύτευμα μαζί με τη βίδα, θεωρώ ότι το εμφύτευμα δεν είχε οστεοενσωματωθεί. Αυτό μπορεί να συμβεί για διάφορους λόγους (ιατρικό ιστορικό, λόγοι χειρουργικής τοποθέτησης ή και χωρίς προφανή λόγο). Σε τέτοια περίπτωση, με καλό τύπο εμφυτεύματος και τοποθέτηση από εξειδικευμένο συνάδελφο, μετά από λήψη αξονικής τομογραφίας (και πιθανή ανάπλαση του οστού πριν την τοποθέτηση εμφυτεύματος) το ρίσκο εκ νέου αποτυχίας μειώνεται σημαντικά. Δεν είναι ... Διάβασε περισσότερα

    Βαβέτση Κωνσταντίνα

    Περιοδοντολόγος

    Γουδή

  • Δεν εγινε ποτε οστεοενσωματωση του εμφυτευματος
    Απαιτειται αξονικη για να δει ο εμφυτευματολογος αν υπαρχει οστο
    Τα εμφυτευματα τα τοποθετουν μονο εμφυτευματολογοι

    Μπεάκου Κωνσταντίνα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Μπορείτε .. δεν φταίει ο ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ η η πειρα του αν δεν έγινε καλή οστεοενσωματωση … μπορεί να συμβεί στον καθένα αρκεί να γίνει σωστό πλάνο και γίνεται να βάλετε ξανά μ επιτυχία

    Λεστάρης Νεκτάριος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πειραιάς

  • Μπορει να πετυχει αλλα αυτο δεν ειναι τελειωσ εξασφαλισμενο. Πολλεσ φορεσ παντωσ πετυχαινει. Εμπειροσ γινεσαι με το χρονο και με τα περισττικα που αντιμετωπιζεις

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Καλησπέρα σας.Συγνώμη που δεν σας απάντησα τόσο καιρό, αλλά δεν εμφανίζονταν οι ερωτήσεις σας.
    Δεν είχε γίνει η οστεοενσωμάτωση και γι'αυτό έφυγε το εμφύτευμα .
    Μπορείτε να βάλετε ξανά εμφύτευμα, αφού μπει πρώτα για ενα 6μηνο περίπου μόσχευμα και έπειτα να μπει εμφύτευμα για κάποιους μήνες.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπερα σας
    Καλο ειναι να ξαναυποβληθειτε στις απαραιτητες εξετασεις (αξονικη, κλινικη εξεταση) για να κριθει αν μπορει να μπει εμφυτευμα
    Η αποτυχια ενος εμφυτευματος δεν απαγορευει την επανατοποθετηση του και σιγουρα δεν σημαινει οτι θα ξαναποτυχει
    Στη διαθεση σας για οτι χρειαστειτε
    Ευχαριστω πολυ

    Δημοπούλου Μαρίνα

    Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Μαρούσι

  • Πρέπει να γίνει πλήρης έλεγχος από τον εμφυτευματολόγο και μονο

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Ναι. Μπορείτε ξανά να βάλετε το εμφύτευμα.

    Ακόποβα Έλενα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι Θεσσαλονίκης

  • Καλησπέρα. Εξαρτάται. Αν πληρούνται οι κατάλληλες προϋποθέσεις μπορεί να τοποθετηθεί εκ νέου.

    Χριστοδουλίδης Χρήστος - Λουίζος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Βέροια

  • Καλησπέρα σας.Στην περίπτωση σας,το εμφύτευμε δεν ενσωματώθηκε στο οστό.Αυτο δεν σημαίνει πως δεν θα ενσωματωθεί ποτε στην περιοχή αυτη.Χρειαζεται οπωσδηποτε μια ακτινογραφία για να αξιολογηθεί το περιστατικό σας.Όσο για το αν ένας γιατρός ειναι έμπειρος ,θα πρεπει να αν ζητήσετε πιστοποιήσεις πως εχει εκπαιδευτεί στις θεραπείες με εμφυτευματα.

    Παΐζη Δέσποινα

    Οδοντίατρος

    Ραφήνα

  • Προφανως για να βγηκε το εμφυτευμα δεν θα ειχε επιτευχθει η καταλληλη μηχανικη σταθεροτητα.σαφως μπορειτε να βαλετε παλι εμφυτευμα,θα πρεπει ομως να κανετε μια αξονικη τομογραφια για να προσδιορισουμε ακριβως την ποσοτητα του οστου που υπαρχει και να εφαρμοσουμε το καταλληλο σχεδιο θεραπειας..πιθανοτητες αποτυχιας δυστυχως υπαρχουν σε ολες τις θεραπειες(δυστυχως η ιατρικη δεν ειναι μαθηματικα για να αποκλισεις οποιαδηποτε πιθανοτητα αποτυχιας).το δευτερο σκελος της ερωτησης ειναι καθαρα υποκειμενικο.

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Οδοντίατρος

    Καβάλα

  • 1)Ναι αφού αξιολογηθεί κατάλληλα η περιοχή με κλινικό κ ακτινοδογνωστικο έλεγχος
    2) κατόπιν εξάσκησης

    Μπιλέρου Βασιλική Moschato Dental Care

    Οδοντίατρος

    Μοσχάτο

  • Καλήσπερα σας και συγγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση. Υπάρχουν τρόποι να εκτιμηθεί η ποιότητα του οστού καθώς και το εάν βρίσκεστε σε κατηγορία υψηλού κινδύνου απόρριψης. Αυτό θα εκτιμηθεί από εξειδικευμένο γναθοχειρουργο και θα πρέπει να προχωρήσετε στην θεραπεία πολύ προσεκτικά εφόσον υπήρχε μια αποτυχία στο παρελθόν.

    Μπλέτσιου Βίκυ

    Οδοντίατρος

    Κατερίνη

  • Και βέβαια μπορείτε να βάλετε ξανά εμφύτευμα . Το ότι απέτυχε ένα εμφύτευμα δεν σημαίνει ότι θα αποτύχει και το επόμενο. Το ποσοστό επιτυχίας αγγίζει το 95-98%. Πρέπει να γίνει καλή επιλογή του περιστατικού να τοποθετηθεί ένα καλό εμφύτευμα από έναν πολύ έμπειρο ιατρό κατά προτίμηση ειδικευμένο γναθοχειρουργό. Καλό είναι να υπάρχει απόλυτη συνεργασία του ιατρού που θα βάλει το εμφύτευμα στο κόκκαλο ( βίδα) και του ιατρού που θα τοποθετήσει την θήκη μετά. Την μελέτη συνήθως την κάνει ο δεύτερος σε συνεργασία με τον πρώτο. Έμπειρος είναι ο ιατρός που έχει ειδικευθεί και έχει τοποθετήσει πολλά εμφυτεύματα

    Δεληγεώργη Βίκυ

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Μπορείτε να βάλετε ξανά εμφύτευμα αλλά δυστυχώς το ποσοστό αποτυχίας είναι μεγάλο

    Τσιτσιρίδης Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Χανιά

  • Μπορει να τοποθετηθει εμφυτευμα ξανα, ομως υπο προυποθεσεις. Για να αποφασιστει αυτο, θα πρεπει να μελετηθει η ακτινογραφια των δοντιων και να αξιολογηθει κλινικα το περιστατικο.

    Τζάνου Αρετή

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Προφανώς το εμφύτευμα σας δεν είχε οστεοενσωματωθει και για αυτό το λόγο και αφαιρέθηκε μαζί με την βίδα που είχατε. Τυπικά στην ίδια περιοχή μπορεί μετά από 2 μήνες να μπει καινούργιο εμφύτευμα. Η προηγούμενη αποτυχία δεν προδικάζει την επόμενη προσπάθεια σε αποτυχία επίσης αρα δεν θεωρώ ότι υπάρχει πρόβλημα.

    Κουρής Σπύρος - Digital Dental Care

    Περιοδοντολόγος

    Μαρούσι

  • Οι λόγοι για τους οποίους μπορεί να αποτύχει ένα εμφύτευμα είναι πολλοί και συχνά εξαρτώνται από διάφορους παράγοντες. Εάν υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες ( επαρκές οστό, σωστή στοματική υγιεινή κλπ), ναι μπορείτε να βάλετε ξανά εμφύτευμα.
    Ένας γιατρός, όπως και κάθε επαγγελματίας στον κλάδο του, θεωρείται έμπειρος όταν έχει επαρκή θεωρητική και πρακτική γνώση πάνω σε μια υπηρεσία/ ιατρική πράξη που παρέχει προς τον ενδιαφερόμενο/ ασθενή/ πελάτη.

    Γαλανόπουλος Παναγιώτης - Advanced Prosthodontics & Implant Dentistry

    Χειρουργός Οδοντίατρος-Προσθετολόγος

    Μαρούσι

  • Εφόσον υπάρχει επαρκής ποσότητα οστού στην περιοχή, μπορεί να τοποθετηθεί εμφύτευμα εκ νέου. Η αποτυχία οστεοενσωμάτωσης ενός εμφυτεύματος είναι κάτι πολύ σπάνιο (1-2%), εφόσον έχουν τηρηθεί σωστά τα πρωτόκολλα τοποθέτησης. Η τήρηση των βασικών αρχών τοποθέτησης είναι αυτή που μπορεί να εξασφαλίσει την επιτυχία και όχι αποκλειστικά η εμπειρία του επεμβαίνοντος. Για αυτόν το λόγο, οι περισσότερες επώνυμες-αξιόπιστες εταιρείες εμφυτευμάτων δίνουν εγγύηση αντικατάστασης σε περίπτωση απώλειας.

    Χρυσάνθου Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Μελίσσια

  • Οι 9 μήνες είναι επαρκής περίοδος για να σχηματιστεί ξανά το οστό στην θεση που αφαιρέθηκε το εμφύτευμα, αλλά μόνο ο γιατρός αποφασίζει πότε θα γινει με βαση την αξονικη τομογραφία.

    Πολυχρονίδη Ελισάβετ

    Οδοντίατρος

    Πειραιάς

  • Καλημερα σας ,κανοντας μια αξονικη τομογραφια στην περιοχη, διαπιστωνεται εαν δυναται η εκ νεου τοποθετηση εμφυτευματος και φυσικα κατοπιν κλινικης εξετασης.Το προσδοκιμο ζωης των εμφυτευματων εξαρταται απο διαφορους παραγοντες που ποικιλουν απο ασθενη σε ασθενη.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Δεν είναι σαφής η εικόνα που μας δίνετε.Ωστόσο,προσπαθώντας να απαντήσω, θα συνιστούσα, για την τοποθέτηση εμφυτευμάτων, να απευθύνεστε σε ειδικούς περιοδοντολόγους ή γναθοχειρουργούς.
    Επίσης,πρέπει να γίνεται προσεκτική επιλογή του περιστατικού που θα αποκατασταθεί με εμφυτεύματα.Η οδοντιατρική επιστήμη προσφέρει και άλλες επιλογές αποκατάστασης που,κατά περιστατικό και κατά ασθενή,μπορεί να αποδειχθούν καταλληλότερες.

    Γούλιας Ανδρέας

    Οδοντίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • μπορειτε..ξανα!

    Μπαρμπούνης Ευάγγελος

    Οδοντίατρος

    Χαλκίδα

  • Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΕΝΟΣ ΕΝΔΟΟΣΤΙΚΟΥ ΕΜΦΥΤΕΥΜΑΤΟΣ ΚΡΙΝΕΝΤΑΙ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΟΠΩΣ Ο ΣΩΣΤΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ, Η ΣΩΣΤΗ ΧΕΙΡ/ΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ, Η ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΑΣΘΕΝΗ Π.Χ ΥΓΙΕΙΝΗ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ,ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΑΛΛΑ Κ ΟΙ ΛΕΠΤΟΙ ΧΕΙΡΙΣΜΟΙ ΤΟΥ ΙΑΤΡΟΥ ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΦΑΣΕΙΣ.ΕΑΝ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥ ΚΡΙΚΟΥΣ ΔΕΝ ΕΠΙΤΥΧΕΙ ΤΟΤΕ Η ΑΛΥΣΙΔΑ ΣΠΑΕΙ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΕΠΑΝΑΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΕΜΦΥΤΕΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ,ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΑΜΕΤΡΟ Ή ΧΡΗΣΗ ΟΣΤΙΚΩΝ Κ ΟΥΛΙΚΩΝ ΜΟΣΧΕΥΜΑΤΩΝ.ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΩΣΤΟΣΟ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΑΦΗΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΤΩΝ ΛΟΓΩΝ ΤΗΣ ΑΠΟΤΥΧΙΑΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΘΟΥΝ ΠΙΘΑΜΑ ΣΦΑΛΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ

    Κοτσίφης Μιχαήλ

    Οδοντίατρος

    Πειραιάς

  • Αν υπαρχει αρκετο οστο μπορει νατοποθετηθει εμφυτευμα

    Παπαγγελής Νικόλαος & Τόσκα Μαρία

    Οδοντίατρος

    Λάρισα

  • πρεπει ναδω αξονικη για να σου απαντησω . η εμπειρια ειναι θεμα χρονου αλλα και πρωσοπικης φιλοδοξιας του καθενος

    Χαραλάμπους Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Αιγάλεω

  • Φυσικα κ μπορείτε να βάλετε νέο εμφύτευμα. Η εμπειρία του γιατρού αφορά κυρίως την κλινική του εμπειρία, δλδ τον αριθμό εμφυτευμάτων που εχει τοποθετήσει σε ασθενεις.

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Θα πρεπει να γινει ειδικη ακτινογραφια και μια κλινικη εξεταση για να δουμε αν ξαναμπαινει εμφυτευμα.

    Versis Dental

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Αν βγήκε η βίδα επούλωσης μαζί με το εμφύτευμα, για κάποιο λόγο δεν επιτεύχθηκε η οστεοενσωματωση του. Θα πρέπει να βγάλετε μια καινούρια ακτινογραφία για να προσδιορίστει αν υπάρχει αρκετό κόκαλο στην περιοχή για να μπει εμφύτευμα. Δυστυχώς στο δεύτερο σκέλος της ερώτησης σας δεν υπάρχει σαφής απάντηση. Ο καθένας μπορεί να ισχυριστεί ότι είναι έμπειρος. Όλοι όμως κρινομαστε από τα επιτυχημένα αποτελέσματα και τους ευχαριστημένους ασθενείς.

    Βλασταράκος Σωτήριος

    Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Ίσως εξ αρχής δεν ειχε ενσωματωθεί σωστά το εμφύτευμα αλλα αυτο ειναι ανακριβές απο την περιγραφή σας . Σε περιπτώσεις οστικής επάρκειας κ απουσίας φλεγμονής μπορει να γινει εκ νέου τοποθέτηση εμφυτεύματος .

    Αρώνη Δήμητρα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Θα σας συμβούλευα να βγάλετε μια ακτινογραφία CBCT DENTAL SCAN ώστε να μπορεί ένας έμπειρος οδοντίατρος να κρίνει εάν μπορείτε και πότε να βάλετε το εμφύτευμα ξανά.

    Χωραφά Γεωργία

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Ένας γιατρός ήδη από την απόκτηση της άδειας ασκήσεως του επαγγέλματος του έχει αρκετή εμπειρία προκειμένου να θεραπεύσει ασθενείς. Η απώλεια ενός εμφυτεύματος δεν αποτελεί απαραίτητα αντένδειξη για την τοποθέτηση άλλου εμφυτεύματος στην ίδια θέση.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • Καλησπέρα,μπορείτε να βάλετε εμφύτευμα,εχει περάσει το απαραιίτητο χρονικό διαστημα,αφού πρωτα προηγηθει αξονική.Η αποτυχία ενός εμφυτεύματος εξαρτάται από πολλούς παράγοντες γι αυτό θα πρέπει να γνωρίζουμε καλά το ιατρικό ιστορικό σας.

    Τσίρμπα Ανδριανή

    Οδοντίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Θα πρέπει να διερευνηθεί για ποιο λόγο δεν έγινε οστεοενσωμάτωση .Υπήρχε φλεγμονή σε εκείνο το σημείο?Έγινε μετά από εξαγωγή?Δεν ήταν καλή η ποιότητα του οστού?Έγινε άμεση φόρτιση χωρίς τις απαραίτητες προϋποθέσεις?Σε κάθε περίπτωση τις περισσότερες φορές μπορεί να γίνει επανατοποθέτηση με επιτυχία.

    Καλημερατζή Δέσποινα

    Οδοντίατρος

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας, θα μπορούσατε να βάλετε και πάλι εμφύτευμα, θα πρέπει να γίνει όμως μία πρώτη διαγνωστική δωρεάν επίσκεψη ώστε να πραγματοποιηθεί ένα έλεγχος της περιοχής.

    ORALIS DENTAL CENTER - Μαρίλη Φτούλη - Ψωμαδέρη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Εμφυτευματολόγος

    Περιστέρι

  • ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΗΜΙΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΙΑ ΑΞΟΝΙΚΗ ΤΟΜΟΓΡΑΦΙΑ ΟΓΚΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΟΣΤΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΕΙ ΤΟ ΝΕΟ ΕΜΦΥΤΕΥΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΝ ΔΕΝ ΣΕ ΔΩ
    .ΤΩΡΑ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΧΡΟΝΟΥ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ ΑΣΘΕΝΕΙΣ

    Νέστορας Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Καλαμάτα

  • Καλησπέρα σας,
    Το αν θα μπορέσει να ξανατοποθετηθεί εμφύτευμα στην ίδια θέση εξαρτάται από το ύψος και πάχος του οστού σας στη συγκεκριμένη περιοχή. Αν δεν έχετε αρκετό οστό μια πιθανή λύση είναι να τοποθετηθεί μόσχευμα οστού ώστε στο μέλλον να υπάρχει χώρος για εμφύτευμα. Αν έχετε αρκετό οστό τότε μπορείτε να ξαναβάλετε εμφύτευμα. Αυτό θα φανεί με μια αξονική τομογραφία στην περιοχή της γνάθου που μας ενδιαφέρει. Βεβαίως υπάρχουν κάποιοι επιβαρυντικοί παράγοντες που οδηγούν στο να ‘χάσει’ ένας ασθενής το εμφύτευμα, αλλά απ’ότι καταλαβαίνω στην περίπτωσή σας έσπασε η ενσωμάτωση του εμφυτεύματος στο κόκκαλο από υπερβολική δύναμη. Καλό θα ή
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παναγιωτοπούλου Άννα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • σημαινει οτι το εμφυτευμα απορριφθηκε ,δεν υπαρχει γενικα ιδιατερο προβλημα για τοποθετηση εκ νεου καινουργιου εμφυτευματος με την προυποθεση οτι υπαρχει αρκετο οστο και οχι προβληματα υγειας τα οποια δυσχεραινουν την εκ νεου τοποθετηση

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • μπορεί να ξαναγίνει η τοποθέτηση εμφυτεύματος , εφόσον υπάρχει οστό στην περιοχή της προηγούμενης τοποθέτησης , αλλίως ισως και να χρειαστεί καποια διαμόρφωση της περιοχής με οστίκο μοσχεύμα η μόσχευμα μαλακών μορίων. Η ταυτόχρονη προσθήκη αυξυτικών παραγόντων απο το αίμα του ασθένη βοηθάει πολυ στην δημιουργια καλής ποιότητας οστού και καλυτερης οστεοενσομάτωσης. Ενας γιάτρος θεωρείται έμπειρος κατα την γνώμη μου εφόσον εχει τοποθετισει πάνω απο 100 εμφυτεύματα . Επίσης είναι σημαντίκο ενας γιατρός να ενημερώνεται για τα νέα προτόκολλα και τις τεχνικές εφόσον θέλει να ασχοληθεί με την τοποθέτηση των εμφυτευμάτων

    SmileDental - Ράγκου Βασιλική

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Το εμφύτευμα βγήκε γιατί δεν είχε ενσωματωθεί στο οστό και όχι γιατί προσπάθησε ο γιατρός να αφαιρέσει τη βίδα. Αν υπάρχει επαρκές οστό (και αυτό προκύπτει μετά από ακτινογραφική εξέταση), εμφύτευμα μπορεί να τοποθετηθεί ξανά, 45-60 ημέρες μετά την αφαίρεση του προηγούμενου, χωρίς κανέναν κίνδυνο αποτυχίας. Ο γιατρός είναι έμπειρος όταν έχει επαρκή κλινική εμπειρία, η οποία εδράζεται πάντα σε άριστη γνώση των σύγχρονων εξελίξεων του αντικειμένου της εμφυτευματολογίας. Το ποιός γιατρός είναι καταρτισμένος και έμπειρος είναι ευθύνη του εκάστοτε ενδιαφερόμενου ασθενούς-πελάτη να το διαπιστώσει.

    Οδοντιατρείο Aesthetic Dental Studio - Κληρονόμος Θεόδωρος & Κληρονόμος Κωνσταντίνος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Καλαμάτα

  • Μετα απο μια αξονική τομογραφία της περιοχής της που σας ενδιαφέρει μπορεί να σας απαντήσει κάποιος με βεβαιότητα αν μπορεί ξανα να μπει η οχι εμφύτευμα.
    Το αν ειναι καλός η οχι ενα γιατρος εχει να κανει με το τι εμπιστοσύνη σας εμπνέει μετα απο συζήτηση που θα γίνει πανω στο πρόβλημα σας και κατα πόσο σας καλύπτουν οι απαντήσεις του γιατί όλοι οι συνάδελφοι που ασχολούνται με τέτοιες επεμβάσεις έχουν γνώσεις αλλα υπάρχουν επιπλοκές σε κάθε επέμβαση απλα η διαφορά ειναι να μπορεί να τις λύσει μετα και να σας δωσει πάλι αυτο που αρχικά είχατε παει

    Τζάρντα Ελευθερία

    Οδοντίατρος

    Δραπετσώνα

  • Αφενός, θα πρέπει να διερευνηθούν οι λόγοι, για τους οποίους απέτυχε το προηγούμενο εμφύτευμα. Δυστυχώς, κάποιες φορές η έκβαση μιας θεραπείας, είτε απλής, είτε σύνθετης, δεν είναι πάντα προβλέψιμη. Αφετέρου, θα πρέπει να γίνει κλινικός και ακτινολογικός έλεγχος της περιοχής και να αξιολογηθεί το υπάρχον οστό ποσοτικά και ποιοτικά. Εάν δεν συντρέχουν άλλοι παράγοντες κινδύνου, που να επηρεάζουν την οστεοενσωμάτωση του εμφυτεύματος (προβλήματα γενικής υγείας κτλ), η νέα θεραπεία, με κατάλληλο σχεδιασμό, είναι εξαιρετικά πιθανό να πάει καλά, χωρίς να επηρεάζεται από την έκβαση της προηγούμενης, την οποία μπορούμε να θεωρήσουμε ως μεμονωμένο γεγ... Διάβασε περισσότερα

    Χατζόπουλος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Γαλάτσι

  • Πολύ πιθανόν να μπορείτε να τοποθετήσετε εμφύτευμα στην ίδια θέση, Ωστόσο η οριστική διάγνωση προυποθέτει κλινική εξέταση, απεικονιστικές εξετάσεις (αξονική τομογραφία) και γνωμάτευση από τον ειδικό. Μπορείτε να έρθετε στην κλινική και να ενημερωθείτε από τον ειδικό στοματοχειρουργό που συνεργαζόμαστε .

    Οδοντιατρικό Κρήτης

    Οδοντίατρος

    Ρέθυμνο

  • Ο λόγος που βγήκε το εμφύτευμα είναι ότι δεν είχε είχε επιτευχθεί η οστεοενσωμάτωση. Η οστεοενσωμάτωση είναι η σύνδεση της επιφάνειας του εμφυτεύματος με το φατνιακό οστό και είναι εξαιρετικά σταθερή, έτσι ώστε να μπορεί το εμφύτευμα να στηρίξει μια προσθετική εργασία (στεφάνη ή γέφυρα). Δεν μπορεί κανείς να απαντήσει με απόλυτη βεβαιότητα στην ερώτησή σας, αν δεν σας έχει εξετάσει κλινικά και κυρίως αν δεν έχει δει ακτινογραφία σας. Σε γενικές γραμμές, η πιθανότητα να μην μπορείτε να βάλετε καινούριο εμφύτευμα, είναι απειροελάχιστη. Ακόμα και αν το οστό της γνάθου έχει απορροφηθεί λόγω της φλεγμονής ή των χειρισμών, μπορεί να αναπλαστεί με μ... Διάβασε περισσότερα

    Δέρκα Σπυριδούλα

    Γναθοχειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Στην πλειοψηφια των περιπτωσεων μπορει να τοποθετηθει εκ νεου εμφυτευμα στην ιδια θεση με υψηλα ποσοστα επιτυχιας. Η αποτυχια ενος εμφυτευματος σχεδον παντα οφειλεται σε τοπικους παραγοντες, δε σημαινει δηλαδη ο οργανισμος απερριψε το εμφυτευμα οπως πιστευουν συχνα οι ασθενεις. Πολλες φορες ωστοσο, λογω του οστικου ελλειματος που προκυπτει μετα την απωλεια του εμφυτευματος, απαιτειται η χρηση τεχνικων οστικης αναπλασης. Ειναι απαραιτητος ο σωστος σχεδιασμος μετα απο ακτινολογικο και κλινικο ελεγχο, λαμβανοντας υποψιν παντα τις ξεχωριστες αναγκες καθε ασθενη.

    Μοσχονάς Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας. Και βέβαια μπορεί να ξανά τοποθετηθεί εμφύτευμα στην ίδια θέση του προηγούμενου. Αρκεί να υπάρχει αρκετό κόκκαλο ή αν δεν υπάρχει να δημιουργήσουμε καινούργιο. Το καινούργιο εμφύτευμα σ’ αυτή τη θέση δεν διατρέχει κάποιο ιδιαίτερο κίνδυνο και θα σας εξυπηρετήσει για πολλά χρόνια!

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence

    Οδοντιατρικό Κέντρο

    Πλατεία Μαβίλη

  • Για να σας απαντήσουμε θα πρέπει να γίνει μία νέα ακτινολογική εξέταση της περιοχής απ'όπου χάθηκε το εμφύτευμα. Μπορείτε να κλείσετε ένα ραντεβού για ακτινολογικό έλεγχο και εξέταση από τον εξειδικευμένο περιοδοντολόγο-εμφυτευματολόγο στο ιατρείο μας για να έχετε μία συγκεκριμένη και τεκμηριωμένη απάντηση.

    Οδοντιατρείο Ζάρμποζαν & Αναστασιάδη

    Οδοντίατρος

    Γλυκά Νερά

  • Δυστυχώς όλα τα οδοντικά εμφυτεύματα έχουν μία μικρή πιθανότητας αποτυχίας περίπου στο 5%. Η προσεκτική ανάλυση του ιατρικού ιστορικού του ασθενή καθώς και όλων των παραγόντων κινδύνου και η βελτίωσή τους όπου αυτό είναι εφικτό, ο καλός καθαρισμός της περιοχής μετά την εξαγωγή, η αποφυγή επιμόλυνσης και υπερφόρτισης του εμφυτεύματος ιδιαίτερα σε περιοχές κακής ποιότητας οστού ειναι παράγοντες που μειώνουν την πιθανότητα αποτυχίας των οδοντικών εμφυτευμάτων. Σε περιπτώσεις αποτυχίας τους και μετά απο καλό χειρουργικό καθαρισμό της περιοχής ένα εμφύτευμα μπορεί να τοποθετηθεί εκ νέου σε αρκετές περιπτώσεις εκτός εάν δεν υπάρχει αρκετός όγκος οσ... Διάβασε περισσότερα

    Κιρμανίδου Υβόνη

    Οδοντίατρος

    Καλαμαριά

  • αν εχει επιτευχθει οστεοενσωματωση,δηλαδη το εμφυτευμα εχει γινει ενα με το οστο δεν υπαρχει περιπτωση να απορριφθει κατα τη διαδικασια αυτη.για να βγηκε το εμφυτευμα σημαινει οτι δεν εγινε αποδεκτο,με αλλα λογια δεν οστεοενσωματωθηκε,πραγμα το οποιο δεν συμβαινει συχνα,αν εχει τηρηθει το πρωτοκολλο.για να δειτε αν μπορειτε να τοποθετησετε εμφυτευμα ξανα πρεπει να γινει μια νεα πανοραμικη η ακομα καλυτερα αξονικη ακτινογραφια για να διαπιστωσουμε αν υπαρχει αρκετη ποσοτητα οστου ωστε να μπει με προυποθεσεις.ενας γιατρος κρινεται απο τις μετατυχιακες σπουδες που εχει ακολουθησει πανω στην εμφυτευματολογια κ απο τον αριθμο των περιστατικων που ... Διάβασε περισσότερα

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσετε με το οδοντιατρείο μας
    Αυτο θα μπορέσουμε να σας το απαντήσουμε απο κοντα για να δουμε τις εξατομικευμένες ανάγκες της θεραπείας σας
    Εννοείται μπορείτε να ξαναβάλετε εμφυτευμα
    Ειμαστε στην διάθεσή σας να σας δούμε απο κοντά για περισσοτερες λεπτομερείς απαντησεις
    Η εμπειρια βασίζεται στον ογκο δουλειάς και την ειδικότητα που εχει
    Σας περιμένουμε

    Κτενίδου Φανή

    Οδοντίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Σε ότι αφορά την ερώτηση για το εμφύτευμα, θα πρέπει να υπάρχει πλέον, αρκετό οστό, προκειμένου να τοποθετηθεί καινούργιο*επίσης, θα πρέπει να διαγνωσθεί η αιτία που χάθηκε το πρώτο εμφύτευμα. Τώρα, το ποτέ ένας γιατρός, είναι έμπειρος, νομίζω πως, όσο περισσότερα εμφυτεύματα έχει τοποθετήσει, τόσο πιο μεγάλη εμπειρία έχει.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Για αρχή, αν δε συντρέχουν λόγοι που οδήγησαν στην απόρριψη του εμφυτεύματος, τότε ναι, μπορείτε να βάλετε εκ νέου εμφύτευμα!
    Ως προς το ποιος γιατρός είναι έμπειρος, μία είναι η απάντηση: αυτός που έχει τοποθετήσει με επιτυχία ικανό αριθμό εμφυτευμάτων!!

    Δρ. Λιάζος Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Το αν θα αποτύχει ή όχι το εμφύτευμα εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, με βασικότερο την ποιότητα και ποσότητα του οστού που υπάρχει στην περιοχή. Αυτό συνήθως εξετάζεται με μια αξονική τομογραφία της περιοχής κι αναλόγως γίνεται ο προγραμματισμός και το σχέδιο θεραπείας του περιστατικού.
    Ένας γιατρός θεωρείται έμπειρος όταν διαθέτει τις κατάλληλες γνώσεις και έχει αναλάβει έναν ικανό αριθμό περιστατικών. Ωστόσο, οι αποτυχίες των θεραπειών δεν συνδέονται άμεσα μόνο με την εμπειρία του θεράποντα.

    Ζαχαράκη Ελένη

    Οδοντίατρος

    Νέα Ερυθραία

  • Καλημερα σας! Αυτό που σας συνεβη είναι αποτυχια οστεοενσωματωσης του εμφυτευματος σας. Βεβαιως και μπορειτε να ξαναβαλετε εμφυτευμα στην ιδια θεση με την προυπόθεση οτι θα έχετε κάνει τον απαραίτητο ακτινογραφικό έλεγχο και θα υπάρχει επαρκές οστό στην περιοχή. Για οποιαδήποτε διευκρίνηση είμαι στη διαθεσή σας.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Καλημέρα
    Για να μπορέσω να απαντήσω με βεβαιότητα θα χρειαστεί να σας δω στο ιατρείο και να γίνουν κάποιες διαγνωστικές ακτινογραφίες καθώς και λήψη ιατρικού ιστορικού. Το πιο πιθανό πάντως είναι ότι δεν θα υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα για να επανατοποθετηθεί νέο εμφύτευμα.

    Παπακώστα Ράνια

    Οδοντίατρος

    Βόλος

  • Η αποτυχία ενός εμφυτεύματος να ενσωματωθεί στο οστό είναι πολυπαραγοντική και μπορεί να συμβεί σε διάφορα στάδια της διαδικασίας. Μπορεί να τοποθετηθεί ξανά εμφύτευμα στο ίδιο σημείο, χωρίς να σημαίνει ότι θα έχει την τύχη του προηγούμενου. Μετά απο την κατάλληλη εξέταση και εφόσον το επιτρέπουν οι συνθήκες μπορεί να επαναλάβει κανείς τη διαδικασία.

    Παπαβασιλείου Δανάη - Άννα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος-Χειρουργός στόματος

    Γλυφάδα

  • Η επιτυχία της τοποθέτησης εμφυτευματος δεν εξαρτάται από την προηγούμενη τυχόν αποτυχία. Εξαρτάται από παράγοντες όπως ο σακχαρώδης διαβήτης, λήψη φαρμάκων, οστεοπόρωση κλπ κλπ. Εφόσον έχετε ήδη χάσει ένα εμφύτευμα και επιθυμείτε να το αντικαταστήσετε, θα πρέπει να κάνετε εκ νέου μια αξονική ακτινογραφία (CBCT) της περιοχής προκειμένου να εξακριβωθεί ο επαρκής χώρος για την τοποθέτηση νέου εμφυτεύματος ή αν απαιτείται να γίνει οστική ανάπλαση πριν την νεα τοποθέτηση.

    Καλλιακμάνης Βασίλης

    Οδοντίατρος

    Ίλιον

  • ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΕΜΦΥΤΕΥΜΑ ΔΕΝ ΕΝΣΩΜΑΤΩΘΗΚΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ,ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΩΝ ΝΑ ΑΠΟΤΥΧΕΙ ΞΑΝΑ.ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΒΑΛΕΤΕ ΜΙΑ ΓΕΦΥΡΑ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΑ

    Σιμόπουλος Νικόλαος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Κέρκυρα

  • Θα κριθεί με ακτινογραφία και μερικές φορές με αξονική .

    Χασούρη Αβιντέ (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Θα ήταν απερισκεψία και ανευθυνότητα από μέρους μου να απαντήσω στις συγκεκριμένες ερωτήσεις χωρίς να έχω την πλήρη κλινική σας εικόνα :/ Καλό είναι να γνωρίζετε ότι σε γενικές γραμμές οι αντενδείξεις για να βάλετε εμφύτευμα είναι ελάχιστες, όχι όμως ανύπαρκτες.

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Καλημέρα. Μερικές φορές το κόκαλο της περιοχής που βάζουμε το εμφύτευμα δεν έχει καλή συγκράτηση. Είτε γιατί δεν έφυγε ποτέ η φλεγμονή που είχε, είτε γιατί ο οργανισμός δεν έδεσε σωστά το εμφύτευμα. Εάν το εμφύτευμα βγαίνει με την προσπάθεια αφαίρεσης της βίδας, τότε κάτι δεν πήγε καλά στην επούλωση. Θα πρέπει να εξεταστεί πολύ καλά η περιοχή και ίσως χρειαστεί μόσχευμα. Δεν αποκλείουμε να ξαναμπεί εμφύτευμα αλλά υπάρχουν παράγοντες που πρέπει να υπολογιστούν προσεκτικά.

    Τσιπλακίδη Αντιγόνη

    Οδοντίατρος

    Νέα Μάκρη

  • Από τα γραφόμενα σας συμπεραίνω ότι δεν είχε γίνει ενσωμάτωση του εμφυτεύματος με το οστό. Αυτό μπορεί να συμβεί για μια σειρά από λόγους. Σε κάθε περίπτωση αυτό δεν είναι καταδικαστικό, και αν υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες στην περιοχή μπορεί να τοποθετηθεί ξανά ένα νέο εμφύτευμα. Η εμπειρία ενός γιατρού είναι ευθέως ανάλογη με το πλήθος των περιστατικών που έχει αναλάβει και της συνεχιζόμενης εκπαίδευσης του.

    Αντωνίου Άδωνις

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Το αν μπορείτε να βάλετε ξανά εμφυτεύμα εξαρτάται από τους λόγους αποτυχίας του πρώτου εμφυτεύματος (ύπαρξη φλεγμονής, μη ικανοποιητική σταθερότητα, λάθος χειρισμός, ύπαρξη προβλημάτων υγείας που καθιστούν δύσκολη την τοποθέτηση ενός εμφυτεύματος). Οπότε το αν θα αποτύχει (ή δεν θα αποτύχει) ένα εμφυτεύμα εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Ένας γιατρός μπορεί να είναι έμπειρος πρακτικά αλλά να του λείπουν θεωρητικές γνώσεις ή μπορεί να είναι σχετικά "απειρος" πρακτικά αλλά εξαιρετικά καταρτισμένος πάνω στο αντικείμενο του. Καλό θα ήταν να υπάρχουν και τα 2 στοιχεία και να μην αναζητούμε μόνο την πρακτική εμπειρία, η οποία δεν λέει τί... Διάβασε περισσότερα

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Δεν είχε γίνει ενσωμάτωση του εμφυτεύματος στο οστό. Ανάλογα την περίπτωση μπορεί να χρειαστεί αναμονή κάποιους μήνες μπορεί και μόσχευμα

    Μπομπότας Δημήτριος

    Οδοντίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Φυσικά και μπορείτε να ξαναβάλετε εμφύτευμα στην ίδια θέση. Αρχικά θα πρέπει να γίνει αξονική τομογραφία για να διαπιστωθεί η αρχιτεκτονική του οστου στο σημείο αυτό, κι εν συνεχεία η τοποθέτηση του εμφυτεύματος γίνεται κανονικά. Αν όλοι οι παράγοντες από το ιατρικό ιστορικό είναι ελεγμένοι και ακολουθηθούν όλα τα πρωτόκολλα σχετικά με την αποστείρωση και την λήψη σχήματος αντιβίωσης μετά την τοποθέτηση, το εμφύτευμα επιτυγχάνει. ´Ολα αυτά βέβαια προϋποθέτουν από την πλευρά του οδοντιάτρου όχι μόνο εμπειρία, αλλά και εξειδικευμένη γνώση από οργανωμένα τριετή μεταπτυχιακά προγράμματα κι όχι απλώς από κάποια σεμινάρια. Η πιθανότητα αποτυχί... Διάβασε περισσότερα

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Εφόσον κάνετε μια καινούργια αξονική τομογραφία και δείτε ότι υπάρχει αρκετό οστό στην περιοχή ,βεβαίως μπορείτε να βάλετε νέο εμφύτευμα.Δοτη Αννα χειρουργός οδοντίατρος .

    Δότη Άννα

    Οδοντίατρος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Για να σας απαντησουμε με σιγουρια καλο θα ηταν να σας δουμε απο κοντα.Λογικα θα χρειαστει μια προσφατη αξονικη ωστε να δουμε ποσο ΄΄κοκκαλο΄΄ υπαρχει στην περιοχη,αν μπαινει καθως και τι εμφυτευμα μπαινει.Οσον αφορα την εμπειρια καλο θα ηταν ο καθε οδοντιατρος να γνωριζει αν μπορει να αντιμετωπισει το καθε περιστατικο πριν το αναλαβει.Στην κλινικη μας συνεργαζομαστε με εμπειρους Εμφυτευματολογους που αναλαμβανουν καθε ειδους περιστατικο.

    Μπουλντής Γεώργιος - Athens Dental Project

    Οδοντίατρος

    Ελληνικό

  • Και βέβαια μπορεί να επανατοποθετηθεί χωρίς πρόβλημα

    Athens Dental City

    Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Ποια βίδα εννοείται ότι προσπάθησε να βαλει; Και πόσο χρόνο μετά την τοποθέτηση του εμφυτεύματος;;;

    Κανονικά 3 -4 μήνες μετά την εμφύτευση γίνεται η αποκάλυψη του εμφυτευματος ώστε να ακολουθήσει η προσθετικη αποκατάσταση.
    Σε σπάνιες περιπτώσεις μπορεί ένας οργανισμός να απορρίψει ένα εμφύτευμα. Ένα ασφαλές διάστημα για επαναμφυτευση είναι 4-6 μήνες. Ανάλογα βέβαια και την ποιότητα του οστου και την ανάγκη χρήσης μοσχεύματος.
    Μια αποτυχημένη τοποθέτηση εμφυτεύματος είναι συνήθως τυχαίο γεγονός. Με τους σωστούς χειρισμούς μπορούμε να έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα σε μια δεύτερη προσπάθεια.
    Η εμπειρία είναι κάτι που απο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας, μπορεί το εμφύτευμα να μην είχε ενσωματωθεί με το οστό σας. Μπορείτε να ξανά βάλετε εμφύτευμα κ ίσως χρειαστεί κ μόσχευμα ,για να αποφευχθούν προβλήματα να έχετε κάνει πριν μια cbct γναθου.

    Medident - Κατσούλη Ιωάννα & Συνεργάτες

    Οδοντίατρος

    Νέο Ηράκλειο

  • Θα πρέπει να γίνει αξονική ακτινογραφία για να αξιολογήσουμε το οστό ώστε να επανατοποθετησουμε το εμφύτευμα.

    Γιανισέβσκι Ανέστης

    Οδοντίατρος

    Κάτω Πατήσια

  • Πιθανως το εμφύτευμα δεν είχε ενσωματωθεί στο οστό για αυτό το λόγο βγήκε μαζί με τη βίδα.θα πρέπει να δείτε τους λόγους που δεν έγινε η ενσωμάτωση για να σας απαντήσουμε αν μπαίνει νέο εμφύτευμα.και σιγουρα θα χρειαστούμε ακτινογραφικη εικόνα.

    Τασούλα Μαριάντζελα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Υπάρχουν πολλοί λόγοι αποτυχίας για ένα εμφύτευμα. Με βάση όσα μπορώ να καταλάβω από την γενική περιγραφή σας, μάλλον χρειαζόταν περισσότερος χρόνος για να ενσωματωθεί με την γνάθο σας. Χρειάζεται μια αξονική (CBCT) για να αξιολογηθεί η περίπτωση σας. Σίγουρα μπορείτε να βάλετε ξανά εμφύτευμα αλλά το πρώτο βήμα είναι η αξονική. .

    Ηλιόπουλος Νικήτας

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Φυσικά και μπορείτε να ξαναβάλετε εμφύτευμα αφού κάνετε τις απαραίτητες ακτινολογικες εξετάσεις ώστε να μετρηθεί το οστό στην περιοχή και να κριθεί η αναγκαιότητα ιατρικού μοσχεύματος ή όχι .

    Σεφέρος Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Περιστέρι

  • Ο γιατρός τον οποίο πληρώσατε είναι υποχρεωμένος να βρει τη λύση και αν δεν μπαίνει εμφύτευμα να σας βάλει μία γέφυρα εάν αυτή μπαίνει. Αλλιώς ναι πλέον με οστεοενσωμάτωση μπορεί να ξαναμπεί το εμφύτευμα δηλαδή με μόσχευμα.Η εμπιστοσύνη με το γιατρό είναι κάτι που χτίζεται και πρέπει ο γιατρός να σε εμπνέει

    Μάλλιου Φανή (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Γαλάτσι

  • Πρέπει να γίνει ακτινογραφία στη περιοχή αλλά πιθανότατα ναι μπορείτε.

    Κληρονόμου Ιωάννα

    Οδοντίατρος

    Πειραιάς

  • Είναι σημαντικό να βρεθεί ο λόγος που χάσατε το εμφύτευμα

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Γειά σας. Κανονικά το εμφύτευμα δεν βγαίνει τόσο εύκολα, αυτό σημαίνει ότι μάλλον δεν ήταν ενσωματωμένο, και θα το χάνατε ούτως ή άλλως άρα καλύτερα που βγήκε σχετικά νωρίς. Για να μπει καινούργιο εμφύτευμα στην ίδια περιοχή φτάνει να περάσουν 2-3 μήνες, αρκεί να μην έχει απορροφηθεί έντονα το οστό. Και οσο "τραβάτε", τόσο περισσότερο απορροφάται.
    Σχετικά με την εμπειρία του γιατρού, όλα είναι σχετικά, είναι πολύ δύσκολο να χαρακτηρίσω έναν γιατρό ως έμπειρος όχι.

    Γεωργιάδης Γρηγόρης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Ξηροκρήνη

  • Καλησπέρα σας, προφανώς υπήρξε κάποια επιπλοκή, οπότε θα πρέπει να διερευνηθεί εάν το κόκκαλο σας μπορεί να δεχθεί ξανά εμφύτευμα. Καλό είναι να επικοινωνήσετε με γναθοχειρούργο ή περιοδοντολόγο για περισσότερες πληροφορίες.

    Φιδανάκη Κασάνδρα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Παλλήνη

  • Και βέβαια μπορείτε να ξαναβάλετε καινούριο εμφύτευμα απλά θα πρέπει να γίνουνε πάλι κάποιες εξετάσεις και να μελετηθεί γιατί απέτυχε το πρώτο εμφύτευμα.

    Συμεωνίδης Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπερα θα πρέπει να κάνετε πανοραμική και ίσως και μια αξονική στη περιοχή και μετά μπορείτε να προχωρήσετε σε εμφυτευμα(θα γίνει μελέτη του οστού και οι απαραίτητες ενέργειες για την τοποθέτηση εμφυτεύματος)υπάρχουν εξειδικευμένοι γιατροί για εμφυτεύματα που έχουν λάβει ολοκληρωμένη εκπαίδευση και με μεγάλο αριθμό τοποθέτησης επιτυχημένων εμφυτευμάτων .στη δίκη σας περίπτωση δεν έγινε οστεοενσωματωση αυτό μπορεί να συμβεί για διάφορους λόγους .ευχαριστω

    Πάλμπα Ιωάννα

    Οδοντίατρος

    Μοσχάτο

  • Η εμπειρία δεν έχει κριτήρια. Η αποτυχία ωφειλεται στο γεγονός της υπερφόρτισης. Το εμφύτευμα μπορεί να επανατοποθετηθει

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Έαν δεν υπάρχουν τοπικές ή συστηματικές αντενδείξεις μπορεί να μπει πάλι εμφύτευμα στην περιοχή. Ένας γιατρός θεωρείται έμπειρος όταν έχει επαρκή θεωρητική κατάρτιση και μεγάλη κλινική εμπειρία.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας,
    Μπορούμε να βάλουμε εμφύτευμα ξανά εφόσον γνωρίζω το ιστορικό σας.
    Καλό είναι να έχετε την αξονική σας μαζί και να σας δω κλινικά στο ιατρείο.Τα εμφυτεύματα εχουν σχεδόν πάντα επιτυχιά.Θα ήθελα παρακαλώ να μου πείτε αν ακολουθείτε καποια αγωγή με φάρμακα και ποιά ειναι αυτά.Σας ευχαριστώ
    Παραμένω στη διάθεσή σας

    Γκεμαλμά Χριστιάνα

    Οδοντίατρος

    Νέα Σμύρνη

  • Εάν το εμφύτευμα βγήκε μ αυτόν τον τρόπο, δεν είχε ποτέ ενσωματωθεί
    Για να σας απαντήσω στην ερώτησή σας πρέπει να μελετήσω τη συγκεκριμένη θέση
    Γενικά η αποτυχία μια φορά δεν σημαίνει ότι πάντα θα αποτυγχάνει … η τοποθέτηση ενός εμφυτεύματος συχνά μπορεί να γίνει άμεσα μετά απο αποτυχία στην ίδια θέση και να επιτύχει τη δεύτερη φορά

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Εξαρταται την περιοχή και την επούλωση του οστου..λογικά μπορείτε μετά από 6 μηνες

    Παπαδόπουλος Σωκράτης

    Οδοντίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Κατόπιν,λήψης ενός σωστού ιατρικού ιστορικού και μετά το διάστημα που αναφέρατε αν δεν προκύψει λόγος από το ιστορικό μπορεί να τοποθετηθεί με ασφάλεια ένα νέο εμφύτευμα.Η εμπειρία είναι αποτέλεσμα εξειδικευμένης εκπαίδευσης στην Εμφυτευματολογία και στην αντιμετώπιση πολλών περιστατικών εφαρμόζοντας τις αντίστοιχες χειρουργικες τεχνικές.

    Μανταλιάς Δημήτριος

    Οδοντίατρος

    Άρτα

  • Εξαρτάται από τους λόγους που βγήκε το πρώτο εμφυτεύμα. Και Χωρίς ακτινογραφικη εικόνα δεν μπορώ να απαντήσω αν μπορεί να μπει καινούργιο εμφυτεύμα.

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Μπορει να ξαναμπει εμφυτευμα, απλως αν δεν εχει οστο, θα χρειαστει ενα ακομα χειρουργειο για τοποθετηση μοσχευματος, και αναμονη 3 μηνες επιπλεον.

    Παπαδόπουλος Αθανάσιος

    Οδοντίατρος

    Καλαμαριά

  • θα χρειαστεί λεπτομερής κλινική εξέταση και πιθανότατα αξονική. Μου φαίνεται αδιανόητο να βγει και το εμφυτευμα προσπαθωντας να βγει η βιδα καλυψης ή η βιδα επούλωσης

    Ζάχος Χρήστος

    Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Καλησπέρα. Χρειάζονται κάποιες διευκρινήσεις.. Είναι αρκετά δύσκολο να βγει έτσι απλά ένα εμφύτευμα...Γενικά όμως για να γίνει κάποια εργασία επί του εμφυτευματος πρέπει να χρησιμοποιηθούν τα κατάλληλα εργαλεία που να είναι συμβατά με τον τύπο, την εταιρία, το μέγεθος κτλ. τουεμφυτευματος που μπήκε στην γναθο. Πρέπει να γίνει συνεννόηση με τον γναθοχειρουργό που το έβαλε... Αν θέλετε θα μπορούσα να κάνω μια κλινική αξιολόγηση για να παραπέμψω σε ειδικό γναθοχειρουργό για το τι μέλει γενέσθαι

    Πηλίδου Όλγα

    Οδοντίατρος

    Βύρωνας

  • Καλησπέρα, το εμφύτευμά σας απέτυχε γι’αυτό και βγήκε μαζί με τη βίδα. Πολλοί παράγοντες επηρεάζουν το κατά πόσο ένα εμφύτευμα θα οστεοενσωματωθεί ή όχι. Πολλές φορές μπορεί να αποτύχει την πρώτη φορά αλλά στη δεύτερη προσπάθεια να μην υπάρχει πρόβλημα.

    Μπέσας Αθανάσιος

    Οδοντίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Μπορείτε να βάλετε αφού προηγουμένως δούμε μια τωρινή πανοραμική ακτινογραφια για να αξιολογηθεί η ποιότητα του οστου

    Κορμά Μαρία

    Στοματικός & Γναθοπροσωπικός Χειρουργός

    Πειραιάς