• Λεύκανση δοντιών
  • Υποβλήθηκε 21/12/2022

1) ΑΝ ΕΧΩ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΔΟΝΤΙ ΑΠΟΝΕΥΡΩΜΕΝΟ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΧΡΩΜΑ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΚΑΙ ΣΦΡΑΓΙΣΜΑ ΣΕ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ,, Η ΛΕΥΚΑΝΣΗ ΘΑ ΔΩΣΕΙ ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΟ ΧΡΩΜΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ; 2) Η ΛΕΥΚΑΝΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΤΕΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΕΝΤΟΝΑ ΑΣΠΡΑ ΤΑ ΔΟΝΤΙ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΤΟΥΣ ΧΡΩΜΑ;

93 ειδικοί απάντησαν

  • Η λευκανση αλλαζει το χρωμα μονο στα φυσικα δοντια,οχι σε σφραγισματα και προσθετικες εργασιες.Επομενως,αν εχετε σφραγισματα,τοτε αυτα θα πρεπει να προσαρμοστουν στο χρωμα που θα προκυψει αφου κανετε την λευκανση.Για να εχετε ενα ομοιομορφο φυσικο αποτελεσμα,ο πιο ελεγχομενος τροπος ειναι μεσω των ναρθηκων λευκανσης,οπου και παρατηρειτε το χρωμα μερα με την μερα,οποτε και σταματατε οταν κρινετε οτι ειναι ικανοποιητικο για σας.
    Οσον αφορα δε το απονευρωμενο δοντι,καμια φορα η δυσχρωμια που εχει μπορει να ειναι εκ των εσω,οποτε και το συγκεκριμενο να χρειαζεται εσωτερικη λευκανση

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Πρέπει να γίνει λεύκανση εσωτερικά στο δόντι που έχει δυσχρωμία και μετά να γίνει λεύκανση σε όλα τα δόντια

    Αγραπίδου Μαρία

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας το λευκαντικό δεν εξομαλύνει το χρώμα ,λευκαινει 2 τόνους το υπάρχον χρώμα.

    Κονιτοπουλου Ελευθερια (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Άνω Πατήσια

  • Στο απονευρωμενο δοντι δεν λειτουργει η λευκανση..πρεπει να γινει σε αυτο το δοντι εσωτερικη λευκανση..η θα γινει στεφανη μετα την λευκανση ολων των δοντιων..
    2)θα δειτε εσεις την αποχρωση που θελετε

    Γιασεμή - Μουαΐμη Σωτηρούλα

    Οδοντίατρος

    Λεμεσός

  • Σας ευχαριστούμε για την ερώτηση σας! Η λεύκανση λειτουργεί σε φυσικά δόντια!Ωστόσο υπάρχουν λύσεις που θα ταιριαξουν στην περίπτωσή σας για να πετύχετε ενα τέλειο και ομοιόμορφο χαμόγελο!

    Ελευθεριάδου Σμαρώ & Συνεργάτες (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Σέρρες

  • ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΡΚΕΤΑ ΕΩΣ ΠΟΛΥ ,ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΑΛΑΙΕΣ ΕΜΦΡΑΞΕΙΣ ,ΟΤΑΝ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΛΕΥΚΑΝΣΗΣ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΟ ΧΡΩΜΑΤΩΝ ΔΟΝΤΙΩΝ ΣΑΣ. ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ ΚΑΛΕΤΣΕ ΜΕ

    Κολιούλη Ελένη

    Οδοντίατρος

    Κυψέλη

  • 1. Η λεύκανση δεν επηρεάζει οδοντιατρικά υλικά (πχ σφραγισματα, θηκες κλπ). Μονο τα φυσικά δοντια λευκαινουν. Αυτο σημαινει πως οταν τελειωσει η θεραπεία της λεύκανσης, περιμενουμε λιγες μερες και μετά κανουμε αλλαγή των σφραγισμάτων που ειναι σε δοντια της πρόσθιας ζώνης. (Αντιστοιχα κι αλλαγη θήκης/οψης κλπ)

    2. Δοντι με απονεύρωση: κανεις πρωτα καποιες συνεδρίες ΕΣΩΤΕΡΙΚΉΣ λεύκανσης

    3. Η λευκανση διαρκεί οσο θελει ο ασθενής. Φυσικά και ειναι ελεγχομενο λοιπον το «ασπρισμα» αφού π ασθενης σταματαει εκει που ειναι ικανοποιημενος. Τα πολυ λευκά δοντια (eg celebrities στην tv) ειναι οψεις!!

    Στάμου Φένια

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Μονο με λευκανση η διαφορα θα ειναι εντονοτερη και δεν θα ειναι ωραιο το αποτελεσμα.Χρειαζεται καπως πιοσυνθετη θεραπεια.Η λευκανση στο πιο φυσικο χρωμα ειναι το ιδανικο που πρεπει να επιζηταμε ιατροι και ασθενεις.

    Μαρία Μπάστα - Μουμούρη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Όχι η λεύκανση δεν μπορεί να δώσει το ίδιο χρώμα σε απονευρωμένα δόντια και ζωντανά.Τα απονευρωμένα ανοίγουν δυσκολότερα!Μια λύση είναι να προσπαθήσει ο οδοντίατρος να λευκάνει το απονευρωμενο δόντι εσωτερικά.Η περιπατικη μέθοδος λεύκανση δηλαδή αυτή που γίνεται στο σπιτι μπορεί να ρυθμιστεί καλύτερα ως προς το αποτέλεσμα.Δοτη Αννα χειρουργός οδοντιατρος

    Δότη Άννα

    Οδοντίατρος

    Πλατεία Μαβίλη

  • 1)Στα απονευρωμενα δόντια εφαρμόζεται καποιου είδους μακιγιάζ και όψη ρητίνης για να φύγει το σκούρο τους χρώμα.Εναλλακτικα μπορεί να γίνει εσωτερική λεύκανση η οποία όμως δεν κρατάει πολύ.
    2)Η λεύκανση πάει τα δόντια στο φυσικό τους χρώμα.Το πολύ λευκο συνήθως είναι κάποιου είδους προσθετικη αποκατάσταση.

    Καλημερατζή Δέσποινα

    Οδοντίατρος

    Χαλάνδρι

  • 1) θα υπαρχει διαφορα στο χρωμα
    Στο απονευρωμενο γινεται μεμονωμενη λευκανση
    Οσον αφορα το σφραγισμα αλλαζει και ξαναφτιαχνεται με ρητινη ιδιου χρωματος με τα υπολοιπα δοντια
    2)Η λευκανση πρεπει να γινεται μεχρι 2 τονους απο το φυσικο μας χρωμα

    Μπεάκου Κωνσταντίνα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Τα απονευρωμένα δόντια χρειάζονται και εξωτερική λεύκανση(την κανονική δηλ) και εσωτερική και πιθανότατα αλλαγή και του σφραγίσματος που έχετε.. Ναι η λεύκανση όταν γίνεται σταφιακά και μεθοδικά μπορεί να ρυθμιστεί.

    Λιναρδάτου Σίσσυ

    Οδοντίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Μπορεί πρώτα να γίνει επεξεργασία στην παλιά απονεύρωση ώστε να ρθει σωστά το χρωμα του δοντιού … δε θα πρότεινα και λεύκανση μετά απ αυτο

    Λεστάρης Νεκτάριος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πειραιάς

  • 1. Συνηθωσ υπαρχει μια διαφορα στο χρωμα μικροτερη απο την αρχικη.
    2. Ρυθμιζεται. Βεβαι τη λευκανση τη κανεισ για να γινουν πιο ασπρα απο το κανονικο τους χρωμα

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Καλησπέρα σας. Συγνώμη που δε σας απάντησα τόσο καιρό, αλλά δεν εμφανίζονταν οι ερωτήσεις σας.
    Στα απονευρωμένα δόντια δε γίνεται λεύκανση με τοποθέτηση υλικού πάνω τους,όπως στα ζωντανά,αλλά με διαφορετική διαδικασία,εκ των έσω.
    Η λεύκανση αποδίδει μόνο φυσικό χρώμα και ανάλογα με το πόσες συνεδρίες θα γίνουν.
    Τα έντονα λευκά δόντια που μπορεί να βλέπετε είναι όψεις ή στεφάνες ρητίνης ή πορσελάνης και όχι φυσικά δόντια μετά από λεύκανση.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπερα σας
    Αν υπαρχει απονευρωμενο δοντι με δυσχρωμια πολυ πιθανο η εξωτερικη λευκανση να μην επαρκει και να χρειαζεται να γινει σε συνδυασμο με εσωτερικη λευκανση στο συγκεκριμενο δοντι για καλυτερα αποτελεσματα
    Αν υπαρχει σφραγισμα σε καποιο δοντι η λευκανση δεν μπορει να αλλαξει το χρωμα του σφραγισματος αλλα μονο των φυσικων δοντιων
    Το ποσο θα ασπρισουν τα δοντια με τη λευκανση εξαρταται απο το ιδιο το δοντι αλλα ανοιγουν δυο τονους και αλλα περισσοτερο
    Αν επιθυμουμε να παραμεινουν στο φυσικο τους χρωμα ισως ενας καθαρισμος και μια αφαιρεση χρωστικων αρκει
    Στη διαθεση σας
    Ευχαριστω πολυ

    Δημοπούλου Μαρίνα

    Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Μαρούσι

  • Όλα ρυθμίζονται στο φυσικό τους χρώμα . Ανάλογα την περίπτωση υπάρχουν και τεχνικές .

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Αν τα μπροστινά δόντια έχουν σφραγίσματα λεύκανση δεν μπορείτε να κάνετε.

    Ακόποβα Έλενα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι Θεσσαλονίκης

  • Σίγουρα δε θα αλλάξει το χρώμα του σφραγίσματος. Στα απονευρωμενα δόντια κάνουμε ειδική εσωτερική λεύκανση για να ανοίξουμε το πιο σκούρο χρώμα τους που προκύπτει συχνά από το υλικό και τη τεχνική έμφραξης της απονεύρωσης. Όταν είναι σε ένα ικανοποιητικό βαθμό τους μπορούμε να προχωρήσουμε και σε εξωτερική λεύκανση μαζί με τα υπόλοιπα δόντια, η οποία προφανώς μπορεί να ρυθμιστεί, ειδικά αν κάνουμε συνδυασμό λεύκανσης ιατρείου και σπιτιού με εξατομικευμένα μασελακια. Προφανώς στο ιατρείο μπορούμε να κάνουμε παραπάνω λεύκανση πχ στο 1 απονευρωμενο δόντι ή να το παρακάμψουμε στην εφαρμογή του υλικού αντίστοιχα με το τι θέλουμε να πετύχουμε αισθη... Διάβασε περισσότερα

    Παναγιωτόπουλος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Νίκαια

  • Καλησπέρα. Η λεύκανση αλλάζει το χρώμα του φυσικού δοντιού. Εάν υπάρχει αποκατάσταση στο δόντι, για παράδειγμα ένα σφράγισμα, αυτό δε θα αλλάξει χρώμα. Η ρύθμιση γίνεται έμμεσα, με την επιλογή κατάλληλης πυκνότητας και χρονικής διάρκειας δράσης του λευκαντικού .

    Χριστοδουλίδης Χρήστος - Λουίζος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Βέροια

  • στα απονευρωμενα δοντια γινεται ειδικη λευκανση εσωτερικα ...η λευκανση θα δωσει σε ολα τα δοντια ομοιομορφο χρωμα ...ναι η λεθκανσει μπορει να ρυθμιστει...

    Μεϊντάνης Χαρίλαος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Το απονευρωμένο δόντι, μπορεί να υποστεί λεύκανση εσωτερικά έτσι ώστε να ανοίξει το χρώμα του όσο θέλουμε και να φθάσει στο χρώμα των παρακείμενων οδόντων. Τα υπόλοιπα μπορούν να λευκανθούν με τις γνωστές τεχνικές λεύκανσης. Πρέπει να γνωρίζουμε όμως ότι οι εμφράξεις ρητίνης και οι προσθετικές αποκαταστάσεις, δεν αλλάζουν χρώμα κατά τη λεύκανση. Σε αυτή την περίπτωση πρέπει μετά τη διαδικασία να αλλαχθούν. Στο συγκεκριμένο περιστατικό πρέπει να εξεταστεί και η λύση της προσθετικής αποκατάστασης, δηλαδή η κατασκευή ολοκεραμικών στεφανών στα ενδοδοντικά θεραπευμένα δόντια, που λύνει μόνιμα το πρόβλημα των δυσχρωμιών.
    Η διαδικασία της λεύκαν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κουσουλάκου Δέσποινα

    Οδοντίατρος

    Χαλάνδρι

  • Διαφορες στο χρωμα θα υπαρχουν αλλα θα ειναι ελαχιστες.η λευκανση σε γενικες γραμμες θα δωσει ομοιομορφο χρωμα(εξαιρουνται τα δοντια με μαυρα σφραγισματα).Κανοντας λευκανση τα δοντια θα ανοιξουν επομενως δεν θα ειναι κοντα στο φυσικο τους χρωμα ομως καθως η λευκανση που κανουμε εμεις γινεται σταδιακα μερα με τη μερα δηλαδη μπορειτε να την σταματησετε οταν φτασετε στο επιπεδο που εσεις προτιματε(που σας αρεσει δηλαδη).

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Οδοντίατρος

    Καβάλα

  • Η λεύκανση θα δώσει ομοιόμορφο χρώμα. Αν κάποιο δόντι χρειάζεται περισσότερο, όπως το απονευρομενο, τότε συνεχίζουμε μόνο σε αυτό

    ORALIS DENTAL CENTER - Μαρίλη Φτούλη - Ψωμαδέρη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Εμφυτευματολόγος

    Περιστέρι

  • 1. Όχι. Η λεύκανση θα αλλάξει το χρώμα μόνο των φυσικών δοντιών. Μετά την λεύκανση (15 μέρες μετά τουλάχιστον) θα πρέπει να γίνουν νέες εμφράξεις ρητίνης.

    2. Ναι. Έχει να κάνει με το υλικό λεύκανσης και τον χρόνο της θεραπείας.

    Ηλιόπουλος Νικήτας

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Γεια σας και συγγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση. Για την πρώτη σας ερώτηση η λεύκανση σε απονευρομενο δόντι γίνεται με ειδικό τρόπο και στην συνέχεια προχωράτε σε λεύκανση των υπολοίπων δοντιών, και έτσι πετυχαίνουμε ομοιόμορφο αποτέλεσμα. Τέλος σε ότι αφορά σε παλαιά μπροστινά σφραγίσματα αυτά πρέπει πάντα να αλλαχτούν μετά το τέλος της λευκανσης. Όσον αφορά στην δεύτερη ερώτηση το χρωμα που πετυχαίνουμε με την λεύκανση είναι πάντα πολύ φυσικό. Όταν γίνονται όψεις μόνο τότε μπορεί το λευκό να γίνει αφύσικο

    Μπλέτσιου Βίκυ

    Οδοντίατρος

    Κατερίνη

  • Πρώτα θα μπορούσατε με εσωτερική λεύκανση να διορθώσετε το χρώμα του απονευρωμένου δοντιού και στη συνέχεια να κάνετε λεύκανση σε όλα τα δόντια. Δεν να διορθωθεί τελείως το πρόβλημα μπορει όμως απλώς να βελτιωθεί . Δεν μπορει να προβλέψει κανείς το αποτέλεσμα σε τέτοια δόντια. Σε κάθε περίπτωση πάντως τα βήματα αυτά ενδείκνυνται ακόμη και αν σκεπαστούν τα δόντια για καλύτερο αποτέλεσμα. Τα λευκά σφραγίσματα δεν λευκαίνουν με την λεύκανση μόνο τα φυσικά δόντια .
    Δεν μπορει να ρυθμιστεί η λεύκανση. Τα δόντια δεν λευκαίνουν ποτέ αφύσικα με την χρήση λευκαντικής ουσίας. Μόνο οη πολύ λευκές θήκες μπορούν να δώσουν αφύσικο λευκό αποτέλεσμα

    Δεληγεώργη Βίκυ

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Δυστυχώς η λεύκανση δεν μπορεί να αλλάξει το χρώμα σε σφράγισμα και η διαδικασία της λεύκανσης σε απονευρωμενα είναι διαφορετική, δύσκολη και δεν οδηγεί σε ομοιόμορφο αποτέλεσμα. Το λευκαντικό σαν συστατικό θα δώσει μεγαλύτερη αντίθεση αναμεσα στο φυσικό ιστό και στο σφράγισμα, είναι απόλυτα ακατάλληλη θεραπεία. Προτείνω όψεις ρητίνης

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Στην 1η ερωτηση.η λευκανση μπορεί να δώσει ομοιόμορφο χρώμα μόνο στα φυσικά δοντια..οχι στα σφραγίσματα.Πρεπει να γίνει πρώτα μια λευκανση και μετά αλλαγή των εμφραξεων στο νέο χρώμα.
    στην 2η ερώτηση.. ναι.υπάρχει αυτή η δυνατοτητα

    Παπαδόπουλος Σωκράτης

    Οδοντίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Δυστυχώς τα απονευρωμένα δόντια τείνουν να αποχρωματίζονται με την πάροδο του χρόνου και η λεύκανση δεν αποτελεί λύση. Σ’οτι αφορά τα σφραγισμένα δόντια, όπου υπάρχει φυσικό δοντι, το χρωμα του θα γίνει πιο λευκό με την λεύκανση όπως τα σημεία που έχουν σφραγιστεί δεν θα αλλάξουν εικονα καθώς, η ρητίνη (το υλικό που χρησιμοποιείται για το σφράγισμα) δεν αλλάζει χρωμα με την λεύκανση.

    Καρβουνιάρη Άννα - Σακέτου Αλέξια

    Οδοντίατρος

    Αργυρούπολη

  • 1. Οχι. Πολύ δύσκολο εως ακατόρθωτο με λεύκανση να πετύχουμε ακριβώς την ίδια απόχρωση. Οι ριτίνες δεν αλλάζουν χρώμα με την λεύκανση, οπότε συνιστάται η αντικατάστασή τους.
    2. Υπάρχουν συστήματα λεύκανσης που δεν δίνουν έντονο λευκό στα δόντια όπως το BlancOne Click και Touch.

    Καλλιακμάνης Βασίλης

    Οδοντίατρος

    Ίλιον

  • Δυστυχώς τα προβληματικά δόντια δε θα λευκάνουν το ίδιο με τα υπόλοιπα . Αν η λεύκανση γίνει με μασελακια στο σπίτι μπορούμε να πετύχουμε ένα φυσικο αποτέλεσμα

    Τσιτσιρίδης Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Χανιά

  • Η λευκανση δεν λευκαινει προσθετικες εργασιες, οπως τα σφραγισματα, αλλα μονο φυσικα δοντια. Ο τονος της λευκανσης μπορει να ελεγχεται κατα την πορεια της ωσπου να φτασει στο επιθυμητο.

    Τζάνου Αρετή

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Η λεύκανση μπορεί να γίνει σταδιακά ώστε να επιτύχουμε την επιθυμιτή απόχρωση και όχι κάτι αφύσικο. Δυστηχώς όμως δεν επιρεάζει τα ήδη υπάρχοντα σφραγίσματα οπότε αυτά θα πρέπει να αλλάχτουν για να υπάρχει ομοιομορφία. Για τα απονευρωμένα δόντια υπάρχει ειδική λεύκανση που γίνεται στο εσωτερικό του δοντιού για να μην φαίνονται πιο μαύρα πια.

    Μαράκος Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Νέο Ηράκλειο

  • Τα δόντια τα οποία έχουν θεραπευτεί ενδοδοντικά παρουσιάζουν μια δυσχρωμία σε βάθος χρόνου. Υπάρχει ειδική τεχνική λεύκανσης για απονευρωμένα δόντια. Επίσης, με τη λεύκανση δεν αλλάζουν χρώμα οι υπάρχουσες αποκαταστάσεις όπως σφραγίσματα, θήκες κλπ. Μπορεί να χρειαστούν αλλαγή με το πέρας της λεύκανσης για να ταιριάξουν στη νέα λευκότερη απόχρωση των δοντιών.
    Η λεύκανση όταν γίνεται σωστά δίνει φυσικό λευκό αποτέλεσμα. Το πόσο πιο λευκά θα γίνουν μπορεί να το ελέγξει ο ασθενής με τον αριθμό εφαρμογών που θα γίνουν.

    Αντωνίου Άδωνις

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • 1) Τα απονευρωμένα δόντια λευκαίνονται με την τεχνική της εσωτερικής λεύκανσης, με την οποία το λευκαντικό τοποθετείται στο εσωτερικό του δοντιού, πάνω από το υλικό της απονεύρωσης. Συνήθως πετυχαίνουμε ικανοποιητικό αποτέλεσμα που πλησιάζει κατά πολύ στο χρώμα των υπόλοιπων δοντιών. Αν ωστόσο το αποτέλεσμα δεν ικανοποιεί, η διαφορά χρώματος μπορεί να διορθωθεί με μια όψη ρητίνης ή πορσελάνης στο απονευρωμένο δόντι.
    Από το άλλο μέρος, τα μη απονευρωμένα δόντια λευκαίνουν με την κλασική τεχνική της λεύκανσης. Τα σφραγίσματα που πιθανόν φέρουν τα μπροστινά δόντια παραμένουν στο παλιό χρώμα, οπότε όταν τελειώσει η διαδιακασία της λεύκανσης
    ... Διάβασε περισσότερα

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Καλησπέρα σας,
    Τα απονευρωμένα μπροστινά δόντια μπορούν να αποκτήσουν το φυσικό χρώμα μας με εσωτερική λεύκανση, στοχεύουμε μόνο τα απονευρωμένα και όχι τα υπόλοιπα δόντια. Σίγουρα θα μπορεί να γίνει και λεύκανση στα υπόλοιπα δόντια ( μόνο για αισθητικούς λόγους).
    Η λεύκανση μπορεί να ρυθμιστή, ώστε να φτάσετε εσείς στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

    Κιάρη Πέτρος - Τάουλαντ

    Οδοντίατρος

    Κορυδαλλός

  • ΟΧΙ ΤΑ ΑΠΟΝΕΤΡΩΜΕΝΑ ΔΟΝΤΙΑ ΔΕΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΛΕΥΚΑΝΣΗ ΟΠΩΣ ΕΝΑ ΥΓΙΕΣ ΔΟΝΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΑΛΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΠΕΤΥΧΑΙΝΕΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΦΡΑΓΙΣΜΑΤΑ ΔΕΝ ΛΕΥΚΑΙΝΟΥΝ Η ΛΕΥΚΑΝΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΥΓΙΕΙ ΔΟΝΤΙΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΜΕΙΩΝΕΙΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΔΡΑΣΗΣ

    Νέστορας Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Καλαμάτα

  • 1) Η λεύκανση μπορεί να αλλάξει το χρώμα των φυσικών δοντιών αλλά δεν μπορεί να επηρεάσει το χρώμα των αποκαταστατικών υλικών ( σφράγισμα, θήκη, όψη κλπ). Για να αλλάξει το χρώμα του σφραγίσματος θα πρέπει να αλλαχτεί το σφράγισμα, και να τοποθετηθεί νέο σφράγισμα με χρώμα πιο κοντά στα φυσικά δόντια. Είναι συχνό φαινόμενο τα απονευρωμένα δόντια να έχουν διαφορά στο χρώμα σε συγκριση με τα υπόλοιπα δόντια του στόματος. Υπάρχουν διαφορετικές λύσεις που μπορούν να διορθώσουν αυτή τη χρωματική διαφορά, αλλά εξαρτάται κατά περίπτωση κάθε φορά. 2) Με τη λέυκανση, αυτό που επιτυγχάνεται, είναι να γίνεται πιο λευκό- φωτεινό το χρώμα των φυσικών μας ... Διάβασε περισσότερα

    Γαλανόπουλος Παναγιώτης - Advanced Prosthodontics & Implant Dentistry

    Χειρουργός Οδοντίατρος-Προσθετολόγος

    Μαρούσι

  • 1) μπορει να γίνει εσωτερική λεύκανση στο δόντι που είναι απονευρωμένο
    2)ναι , χρείαζοντε πολλές εφαρμογές για να γίνουν εντόνα λεύκα , οπότε με μια εφαρμογή έχουμε αυτό το φυσικό αποτέλεσμα

    SmileDental - Ράγκου Βασιλική

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Η λεύκανση παρέχει ένα φυσικό αποτέλεσμα με την σωστή καθοδήγηση και τα σωστά υλικά. Μπορεί να γίνει σταδιακά οπότε έχουμε πλήρη έλεγχο του αποτελέσματος. όσον αφορά το απονευρωμένο δόντι θα χρειαστεί ξεχωριστή θεραπεία. θα πρέπει να γίνει εκτίμηση αν θα έχουμε καλό αποτέλεσμα με μια εσωτερική λεύκανση η' η λύση θα είναι μια προσθετική εργασία όπως μια στεφάνη στο χρώμα των δοντιών μετά από την λεύκανση . Στην περίπτωση του σφραγίσματος θα πρέπει να γίνει η λεύκανση και μετά από 2 εβδομάδες να γίνει αντικατάσταση του σφραγίσματος στο κατάλληλο χρώμα .

    Λάγιου Έλενα

    Οδοντίατρος

    Βριλήσσια

  • Το δυναμικό λεύκανσης (δηλαδή το πόσο μπορεί να λευκανθεί ένα δόντι) είναι διαφορετικό από άνθρωπο σε άνθρωπο και, πολλές φορές, διαφέρει και από δόντι σε δόντι, στο ίδιο άτομο, και εξαρτάται από ποικίλους παράγοντες. Ένας από αυτούς είναι και η ένταση της δυσχρωμίας, λόγω απονεύρωσης*. Ως εκ τούτου, δεν μπορούμε να "προβλέψουμε" με απόλυτη ακρίβεια το αποτέλεσμα, παρά να το αξιολογούμε κατά τη διάρκεια της θεραπείας. Έτσι, αναλόγως πάντα με τις ανάγκες και την επιθυμία του ασθενή, εξατομικεύουμε τη θεραπεία, προσαρμόζουμε τα πρωτόκολλα, και επιλέγουμε να σταματήσουμε τη λεύκανση, όταν φτάσουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα, ή να τη συνεχ... Διάβασε περισσότερα

    Χατζόπουλος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Γαλάτσι

  • 1) Η λεύκανση των δοντιών αφορά μόνον στις επιφάνειες των φυσικών δοντιών (όχι στις επιφάνειες των δοντιών με σφραγίσματα). Για αυτόν το λόγο, προηγείται η λεύκανση μέχρι το επιθυμητό αποτέλεσμα και στη συνέχεια τροποποιούνται τα σφραγίσματα ώστε να ταιριάζουν με το νέο πιο λευκό χρώμα. Στα απονευρωμενα δόντια, μπορεί να γίνει εσωτερική λεύκανση μέχρι να επιτευχθεί το επιθυμητό χρώμα και να ταιριάζει με τα παρακείμενα δόντια.
    2) Το πόσο λευκά θα γίνουν τα δόντια είναι κάτι που ρυθμίζεται (ανάλογα με το πόσες εφαρμογές του λευκαντικού παράγοντα θα πραγματοποιηθούν ) ώστε να επιτευχθεί το επιθυμητό κατά περίπτωση αποτέλεσμα.

    Χρυσάνθου Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Μελίσσια

  • Η λεύκανση μπορεί να ρυθμιστεί ωστε να μην ειναι τόσο έντονα άσπρα τα δόντια.Μετά τη λευκανση θα πρέπει να αλλαχθεί το σφράγισμα στο πρόσθιο δόντι,διοτι τα σφραγίσματα δεν αλλάζουν χρώμα με τη λεύκανση και θα υπάρχει διαφορά χρώματος μετά το πέρας της λεύκανσης.Στο απονευρωμένο δόντι γίνεται εσωτερική λευκανση.

    Τσίρμπα Ανδριανή

    Οδοντίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Η λεύκανση είναι θεραπευτική διαδικασία που αφορά σε υγιή δόντια. Σε περίπτωση που έχουμε τεχνιτές αποκαταστάσεις (θήκες, σφραγίσματα κλπ) το χρώμα τους δεν επηρεάζεται από τη λεύκανση. Στη συγκεκριμένη περίπτωση που μας αναφέρετε, θα πρέπει να γίνει ένας ακτινολογικός έλεγχος του δοντιού που έχει τι διαφορά και στη συνέχεια να γίνει ένας σχεδιασμός, έτσι ώστε να έχετε μία τέλεια αισθητική και λειτουργική αποκατάσταση. Μπορείτε να κλείσετε ένα ραντεβού για εξέταση και ενημέρωση και στη συνέχεια να αποφασίσετε εάν θέλετε να συνεχίσετε.

    Οδοντιατρείο Ζάρμποζαν & Αναστασιάδη

    Οδοντίατρος

    Γλυκά Νερά

  • Η Λευκανση είναι μια διαδικασία ανοίγματος του χρωματικού τόνου των δοντιών. Το αποτέλεσμα και η διάρκεια αυτού εξαρτώνται από διάφορους εξωγενείς παράγοντες,όπως είναι το κάπνισμα και η ύπαρξη εμφραξεων.
    Όσον αφορά τα απονευρωμενα δοντια που έχουν υποστεί αποχρωματισμο ,αυτά απαιτούν ειδική μέθοδο λευκανσης ώστε να επιτευχθεί το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Πολλές φορές όμως και αυτό ακόμα δεν γίνεται εφικτό και μπορεί να υπάρχει διαφορά στο χρώμα από τα παρακειμενα δόντια.
    Όσον αφορά τις ήδη υπάρχουσες εμφραξεις ,αυτές δεν επηρεάζονται από τη λευκανση. Έτσι αν γίνει λευκανση σε ένα σφραγισμένο δόντι το αποτέλεσμα θα είναι μια διχρω
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα πάντα όταν κάνεις λεύκανση κοιτάς να διατηρήσεις την φυσικότητα και να μη φαίνεται κάτι ψεύτικο για τα δόντια τα οποία είναι απονευρωμένα γίνεται έξτρα λεύκανση κι άλλη διαδικασία και να τα φέρει ακριβώς στο ίδιο αποτέλεσμα με τα διπλανά

    Μάλλιου Φανή (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Γαλάτσι

  • 1)Τα δόντια στα οποία έχει γίνει απονεύρωση είναι πολύ πιθανό να αλλάξουν χρώμα και να γίνουν πιο σκούρο. Σε αυτή την περίπτωση γίνεται εσωτερική λεύκανση του δοντιου. Αφαιρειτε το παλιό σφράγισμα τοποθετείτε λευκαντικό υλικό μέσα στο δόντι κλείνετε με προσωρινό σφράγισμα για ορισμενο χρονικό διάστημα.
    2)Στην περίπτωση που απλά το σφράγισμα διαφέρει σε χρώμα από το ίδιο το δόντι, απλώς αλλάζεις το σφράγισμα στο σωστό χρώμα.
    3) Στην περίπτωση που έχετε προγραμματίσει λεύκανση δοντιών , πρώτα γίνεται η λεύκανση και έπειτα τοποθετούνται τα σφραγίσματα.

    Πολυχρονίδη Ελισάβετ

    Οδοντίατρος

    Πειραιάς

  • 1.Το πιο πιθανο είναι να μην αρκεί η λευκανση και να χρειαζεται συνδυασμος και αλλων τεχνικων.
    2.Η λευκανση κατοπιν σωστης καθοδήγησης από έμπειρο οδοντίατρο είναι η πλέον κατάλληλη μέθοδος για απόδοση ενός φυσικά λευκού αποτελέσματος.

    Μανταλιάς Δημήτριος

    Οδοντίατρος

    Άρτα

  • 1)Οι ενδοδοντικές θεραπείες μπορεί να προκαλέσουν δυσχρωμία στο θεραπευμένο δόντι.Εφόσον το χρώμα των υπολοίπων δοντιών σας ικανοποιεί,μπορεί να γίνει λεύκανση μόνο στο συγκεκριμένο δόντι,
    ώστε να αποκτήσει το ίδιο χρώμα με τα υπόλοιπα.
    Η λεύκανση επιδρά μόνο στο φυσικό δόντι και όχι σε υλικά αποκατάστασης(ρητίνες,πορσελάνη).Στην περίπτωση που προϋπάρχουν εργασίες με χρώμα που δεν ικανοποιεί,θα πρέπει να επαναληφθούν.
    Γενικά,είναι απαραίτητο,όταν πρόκειται να γίνουν αποκαταστάσεις στην αισθητική ζώνη (επάνω μπροστινά δόντια),να προηγείται η λεύκανση,εφόσον είναι επιθυμητή,και να ακολουθούν οι αποκαταστάσεις στο χρώμα που έχουμε επ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γούλιας Ανδρέας

    Οδοντίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσετε με το οδοντιατρείο μας
    Η δυσχρωμια σε προσθια δοντια λογο ενδοδοντικης θεραπείας μπορει να διορθωθεί με λευκανση
    Το αποτελεσμα της λευκανσης ειναι ελεγχόμενο ανάλογα με τις δικες σας απαιτήσεις
    Σε δόντια που υπαρχουν εμφραξεις (σφραγισματα) μπορει να γινει λευκανση αλλα το υλικο δεν μεταβάλει το χρωμα του.
    Παραμένουμε στην διάθεσή σας για ενα διαγνωστικό ελεγχο και να συζητήσουμε περισσότερες λεπτομέριες από κοντά για εξατομικευμένη θεραπεία

    Κτενίδου Φανή

    Οδοντίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλημερα σας ,η λευκανση δρα μοναχα σε φυσικα δοντια και προσδιδει σε ολα, ενα ομοιογενες φωτεινοτερο χρωμα.Χρησιμοποιωντας ηπιους λευκαντικους παραγοντες για 10 νυχτες διευκολυνει την καλυτερη ρυθμιση του τελικου αποτελεσματος καθως η θεραπεια ειναι κατα καποιο τροπο "στο χερι" του ασθενους.Παντως στην περιπτωση σας φαινεται να αρμοζουν αλλες λυσεις αισθητικης αποδοσης λογω του απομαυρισμενου απονευρωμενου δοντιου και συναμα με το βαθυχρωμο παραπλευρο σφραγισμα.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • οχι,θα χρειαστει αλλο τροπο!

    Μπαρμπούνης Ευάγγελος

    Οδοντίατρος

    Χαλκίδα

  • Καλησπέρα σας, όσον αφορά στην πρώτη σας ερώτηση: Τα δόντια τα οποία έχουν ενδοδοντική θεραπεία (απονεύρωση) και έχουν αποχρωματισμό χρειάζονται μια διαδικασία που ονομάζεται εσωτερική λεύκανση, όπου με ειδικές ουσίες αλλάζουμε το χρώμα του δοντιού από το εσωτερικό του και όχι από το εξωτερικό του όπως στην κλασική μέθοδο λεύκανσης. Για τα πρόσθια δόντια που έχουν εμφράξεις στην προστομιακή τους επιφάνεια, θα πρέπει πρώτα να γίνει η λεύκανση και μετά να αλλαχθουν ώστε να ταιριάζουν χρωματικά, καθώς το υλικό τους (συνθέτη ρητίνη) δεν μπορεί να αλλάξει χρώμα με τα λευκαντικά υλικά.
    Όσον αφορά στην δεύτερη ερώτηση σας: Το τελικό χρώμα που θα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Καλημερα
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΑ ΑΠΟΝΕΥΡΩΜΕΝΑ ΔΟΝΤΙΑ ΔΕΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΔΟΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΛΕΥΚΑΝΣΗ . ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΜΩΣ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΚΑΤΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΔΥΣΧΡΩΜΙΑ. Ο ΤΟΝΟΣ ΤΗΣ ΑΠΟΧΡΩΣΗΣ ΤΗΣ ΛΕΥΚΑΝΣΗΣ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΤΕ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΦΥΣΙΚΑ ΛΕΥΚΑ ΜΕ ΛΕΥΚΑΝΣΗ. ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΤΟ ΕΝΤΟΝΑ ΛΕΥΚΟ ΧΡΩΜΑ ΤΩΝ ΔΟΝΤΙΩΝ

    Παπακώστα Ράνια

    Οδοντίατρος

    Βόλος

  • 1.οχι η λευκανση δe
    δεν θα δωσει το ομοιομορφο χρωμα που ζητατε οσον αφορα το απονευρομενο ,στο σφραγισμενο γινεται αλλαγη της εμφραξης 14 μερες μετα τη λευκανση.2 Η Λευκανση ρυθμιζεται οταν κανουμε τη λευκανση με τους ναρθηκες.Εκει μπορουμε να σταματησουμε στη φωτεινοτητα που εμεις επιθυμουμε.

    Παπαγγελής Νικόλαος & Τόσκα Μαρία

    Οδοντίατρος

    Λάρισα

  • Σας ευχαριστούμε για την ερώτηση.
    Εξαρτάται από το βαθμό της δυσχρωμιας. Σε ένα απονευρωμένο δόντι μπορεί να γίνει εσωτερική λεύκανση για την αντιμετώπιση ήπιου βαθμού δυσχρωμιας. Έπειτα μπορεί να γίνει λεύκανση των δοντιών. Τα τεχητα υλικά όπως τα σφραγισματα δεν αλλαζουν χρωμα με τη λεύκανση. Όποτε χρειάζονται αντικατασταση σύμφωνα με το νέο χρωμα των δοντιών μετά το πέρας της λεύκανσις.Στην περίπτωση της πιο έντονης δυσχρωμιας μπορεί να χρειαστεί η τοποθέτηση στεφάνης η όψης προκειμένου να έχουμε ένα μόνιμο και προβλέψιμο αποτέλεσμα. Όσον αφορά το ποσό λευκά γίνονται τα δόντια με τη λεύκανση, αυτό εξαρτάται από το ίδιο το δόντι και δε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence

    Οδοντιατρικό Κέντρο

    Πλατεία Μαβίλη

  • Το αν θα επιτευχθεί ή όχι ενιαίο αποτέλεσμα στο χρώμα των δοντιών εξαρτάται από το μέγεθος της δυσχρωμίας, όπως επίσης κι από το χρώμα των υπολοίπων δοντιών. Υπάρχουν συνδυασμένες θεραπείες που μπορούν να εφαρμοστούν ώστε το αποτέλεσμα να είναι κατά το δυνατόν ομοιόμορφο. Το σφράγισμα μετά τη λεύκανση πιθανώς να χρειαστεί αντικατάσταση ώστε να ταιριάξει με το νέο χρωματικό τόνο που έχει επιτευχθεί μετά τη λεύκανση.
    Το αποτέλεσμα της λεύκανσης είναι αρκετά φυσικό και δεν χρειάζεται τα δόντια να γίνουν έντονα λευκά εάν ο ασθενής δεν το επιθυμεί.

    Ζαχαράκη Ελένη

    Οδοντίατρος

    Νέα Ερυθραία

  • 1) H λεύκανση σίγουρα θα βελτιώσει το πρόβλημα αλλά το αν θα φτάσουν σε πλήρη ομοιομορφία εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και δεν μπορεί να το εγγυηθεί κανείς.
    2) Ναι, ο βαθμός της λεύκανσης μπορεί να ρυθμιστεί. Το αποτέλεσμα είναι πάντα απόλυτα φυσικό.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ,ΤΑ ΑΠΟΝΕΥΡΩΜΕΝΑ ΔΟΝΤΙΑ ΠΑΝΤΑ ΣΚΟΥΡΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟΥΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΛΕΥΚΑΝΣΗ.ΟΣΩΝ ΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΣΦΡΑΓΙΣΜΑ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ Η ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΣΦΡΑΓΙΣΜΑΤΟΣ ΝΑ ΕΔΙΝΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.ΤΟ ΑΠΟΝΕΥΡΩΜΕΝΟ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΘΗΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΛΥΘΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.Η ΛΕΥΚΑΝΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΛΥΣΗ,ΑΛΛΙΩΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΑ ΦΥΣΙΚΑ ΔΟΝΤΙΑ,ΑΛΛΙΩΣ ΣΕ ΣΦΡΑΓΙΣΜΑ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΣΕ ΑΠΟΝΕΥΡΩΜΕΝΟ

    Σιμόπουλος Νικόλαος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Κέρκυρα

  • Καλημέρα σας, η λεύκανση θα κάνει όλα τα δόντια πιο λευκά αλλά αν ένα ενα δόντι είναι πιο κίτρινο αρχικά , θα παραμέινει και μετά την λεύκανση πιο κίτρινο. Απλά η διαφορά δεν θα είναι το ίδιο έντονη. όσον αφορά το τελικό αποτέλεσμα , αναλόγως την μέθοδο και τον αριθμό των εφαρμογών του υλικού της λεύκανσης, ναι μπορούμε να αποδωσουμε ένα φυσικό αποτέλεσμα

    Μπάλιος Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Η ΛΕΥΚΑΝΣΗ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΕΝΔΟΔΟΝΤΙΚΑ ΘΕΡΑΠΕΥΜΕΝΟ ΔΟΝΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ Κ ΟΧΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ.ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΞΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΜΕ ΣΥΝΕΧΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΛΕΓΧΘΕΙ Ο ΒΑΘΜΟΣ ΛΕΥΚΑΝΣΗΣ ΤΟΥ ΔΟΝΤΙΟΥ Κ ΝΑ ΠΕΤΥΧΟΥΜΕ ΧΡΩΜΑ ΑΝΑΛΟΓΟ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΚΕΙΜΕΝΑ.ΩΣΤΟΣΟ ΣΥΧΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Κ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΛΕΥΚΑΝΣΗ ΚΑΘΩΣ Κ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΨΗΣ ΠΟΡΣΕΛΑΝΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ

    Κοτσίφης Μιχαήλ

    Οδοντίατρος

    Πειραιάς

  • Για να μπορέσουμε να διορθώσουμε ένα δισχρωμικο δοντι από απονεύρωση έχει αλλά διαδικασία Δημάδη γίνετε πρώτα εσωτερική λεύκανση για να δούμε μέχρι ποσό μπορεί να ανοίξει το χρωμα του συγκεκριμένου δοντιού και μετά κανονικη λεύκανση

    Τζάρντα Ελευθερία

    Οδοντίατρος

    Δραπετσώνα

  • η λευκανση δεν κανει τιποτα στην περιπτωση σου. οψεις ρητινης ειναι η λυση

    Χαραλάμπους Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Αιγάλεω

  • Η λεύκανση είναι μια διαδικασία εξατομικευμένη ανάλογα με τις ανάγκες του κάθε ασθενή.Υπαρχουν λύσεις για τα προβλήματα που αναφέρετε αλλά η απάντηση στα ερωτήματα αυτά δεν είναι τόσο απλή.Στο 2ό ερώτημα η απάντηση είναι εύκολη.Η λεύκανση επιτυγχάνει φυσικές μεταβολές στο χρώμα.Τα έντονα άσπρα δόντια που βλέπετε στα σοσιαλ κ στην τηλεόραση είναι προσθετικές αποκαταστάσεις με όψεις πορσελάνης ή ρητίνης.

    Ευαγγελινού Κυριακή

    Οδοντίατρος

    Πλατεία Αττικής

  • τα απονευρωμενα δοντια με τον καιρο σκουραινουν σε αποχρωση.αυτο μπορει να αντιμετωπιστει η με καποια οψη ρητινης η με καποια οψη πορσελανης η τοποθετωντας λευκαντικο υλικο μεσα στον πολφικο θαλαμο του δοντιου.καθε λυση εχει τα πλεονεκτηματα κ τα μειονεκτηματα της.το αποτελεσμα αναλογα με το ποια μεθοδο θα επιλεξει ο ασθενης εχει κ τα αναλογα αποτελεσματα αλλοτε καλυτερα κ αλλοτε λιγοτερο.
    η λευκανση αν γινει σωστα χωρις να υπερβουμε τη δοση του λευκαντικου η τον χρονο θεραπειας δινει συνηθως το φυσικο χρωμα του δοντιου.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Η λεύκανση μπορεί να ρυθμιστεί έτσι ώστε τα δόντια να ασπρίσουν στο φυσικό τους χρώμα.
    Ως προς την ερώτηση ένα θα πρέπει να γίνουν τα εξης: εσωτερική λεύκανση του απονευρωμένου δοντιού, στην συνέχεια λεύκανση όλων των δοντιών και τέλος αλλαγή των σφραγισμάτων στα μπροστινά δόντια που θα έχουν το νέο χρώμα των δοντιών σας. Έτσι θα έχετε ένα πολύ ωραίο αποτέλεσμα.

    Κούτσουρη & Γρηγοριάδη We Dental Clinic (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • 1. Θα πρότεινα να γίνει εσωτερική λεύκανση στο ένα δόντι, και να εξετάσουμε το ενδεχόμενο για εσωτερική λεύκανση και αλλαγή σφραγίσματος στο άλλο, προκειμένου να επιτευχθεί η μεγαλύτερη δυνατή χρωματική ομοιομορφία.
    2. Με την λεύκανση (σπιτιού, ιατρείου ή και συνδυασμό και των δυο) θα πετύχουμε ένα φυσικό λαμπερό αποτέλεσμα.

    Μάλλιου Ελένη

    Οδοντίατρος

    Χαλάνδρι

  • Καλημέρα. Όταν έχουμε απονευρωμένο δόντι με διαφορετικό χρώμα από τα υπόλοιπα, μπορούμε να κάνουμε εσωτερική λεύκανση συμπληρωματικά της κανονικής. Τα σφραγίσματα δεν αλλάζουν χρώμα στην λεύκανση. Αν είναι πιο ανοιχτό το σφράγισμα μπορεί με την λεύκανση των δοντιών να μην φαίνεται πια μεγάλη διαφορά. Την λεύκανση την ρυθμίζουμε εμείς. Συνεχίζουμε μέχρι το επιθυμητό αποτέλεσμα. Πάντα μας δίνει ένα φυσικό αποτέλεσμα. Έντονα/ αφύσικα άσπρα δόντια τις πιο πολλές φορές οφείλονται σε όψεις ή θήκες/ στεφάνες

    Τσιπλακίδη Αντιγόνη

    Οδοντίατρος

    Νέα Μάκρη

  • 1)Οχι, η λεύκανση δεν θα δώσει ομοιομορφο χρώμα. Το απονευρωμενο δοντι θα θελει ξεχωριστά εσωτερική λεύκανση και τα σφραγισματα πρεπει να ξαναγίνουν οταν θα σταθεροποιηθει το χρώμα της λεύκανσης.
    2)Με την λεύκανση δεν γίνονται ποτε αφύσικα. αφύσικα λευκά δοντια ειναι μονο με όψεις ριτινης ή πορσελάνης και με στεφάνες (θήκη) όταν ο ασθενής διαλέγει τέτοια χρώματα επειδή επιθυμεί τέτοιο λευκό αποτέλεσμα.

    Leon Castell Claudia (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • 1) το απονευρωμένο δόντι μπορεί να λευκάνει με εσωτερική λεύκανση που πραγματοποιείται σταδιακά, επομένως μπορεί να φτάσει σε ικανοποιητικό χρώμα, ανάλογο των παρακείμενων δοντιών! Σε ό,τι αφορά στο σφράγισμα, μπορεί να αλλαχθεί και να γίνει ανάλογο του χρώματος των δοντιών!
    2) και η λεύκανση όλων των υπολοίπων δοντιών μπορεί να γίνει σταδιακά ώστε να φτάσουμε στο χρώμα που θα μας ικανοποιεί!
    Γενικότερα, όπως, πρέπει να γνωρίζετε ότι όπως το έχετε περιγράψει, πρόκειται για μια χρονοβόρα και πολύπλοκη διαδικασία που απαιτεί εμπειρία!!

    Δρ. Λιάζος Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • 1.Η λεύκανση σε απονευρωμένο δόντι γίνεται με εξειδικευμένα υλικά για απονευρωμένα δόντια.Για να πετύχουμε ομοιομορφία στο αποτέλεσμα λεύκανσης ακολουθούμε τη διαδικασία λεύκανσης για όλα τα δόντια και επενεργούμε μεμονωμένα στο απονευρωμένο με το πιο εξειδικευμένο υλικό.
    Τα υλικά έμφραξης που έχουν σκουρύνει (δηλαδή τα σφραγίσματα) δεν ανταποκρίνονται στη λεύκανση γίαυτό και τα σφραγίσματα πρέπει να αντικατασταθούν μετά τη λεύκανση ,στο τελικό χρώμα που έχουν ανακτήσει τα δόντια.
    2.Το τελικό χρώμα των δοντιών κατά τη λεύκανση το αποφασίζει ο ασθενής κατόπιν συνεννόησης,λαμβάνοντας υπ´όψιν οτι σε μία συνεδρία λεύκανσης στο ιατρεί
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κοτούλα - Παχυγιάννη Αλεξάνδρα

    Οδοντίατρος

    Παλλήνη

  • Ναι μπορεί, μερικές φορές σε απονευρωμένα δόντια γίνεται και εσωτερική λεύκανση ,
    Ναι μπορεί να ρυθμιστεί αν γίνει στο σπίτι με νάρθηκας .

    Χασούρη Αβιντέ (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • 1) Το λευκαντικό ζελέ που χρησιμοποιείται στην λεύκανση λευκαινει το χρώμα της εξωτερικής επιφάνειας των φυσικών δοντιών και μπορεί να εισχωρήσει ελάχιστα σε βάθος. Τα απονευρωμενα δόντια σκουραίνουν από το κέντρο του δοντιού και προς τα έξω, η πηγη της δυσχρωμιας δηλαδή βρίσκεται βαθιά στη ρίζα. Οπότε η εξωτερική (η συνηθισμένη) λεύκανση θα λευκανει την εξωτερική επιφάνεια αυτού του δοντιού οπως και των διπλανών μη απονευρωμενων, αλλά ποτέ δεν μπορεί να φέρει τα απονευρωμενα και τα μη απονευρωμενα δόντια στο ίδιο χρώμα. Για τα απονευρωμενα υπάρχει μια άλλη λεύκανση που ονομάζεται εσωτερική και είναι μια άλλη διαδικασία. Εκεί πρέπει να γίνει ... Διάβασε περισσότερα

    Ταράνη Γιασεμή - THE SMILE SPA

    Οδοντίατρος

    Νέα Σμύρνη

  • 1)όχι δεν θα δωσει.Το απονευρωμενο κατά πάσα πιθανότητα θα χρειαστεί εσωτερική λεύκανση και το σφράγισμα δεν λευκαίνει με την λεύκανση.
    2)ναι μπορούμε να προβλέψουμε το αποτέλεσμα και να το κατευθύνουμε εμείς.

    Μπουλντής Γεώργιος - Athens Dental Project

    Οδοντίατρος

    Ελληνικό

  • Γεια σας. Θα ήθελα να σας αναφέρω ότι η λεύκανση μπορεί να ρυθμιστεί ώστε τα δόντια να έχουν το φυσικό τους χρώμα .Οσο αφορά για τα για τα σφραγίσματα αυτά δεν αλλάζουν χρώμα με την λευκανση. Η λεύκανση σε απονευρωμένο δόντι πρέπει να γίνει εκ των έσω μέσα δηλαδή στο δόντι και όχι εξωτερικά όπως τα υπόλοιπα δόντια. Το αποτέλεσμα ενδέχεται να μην είναι ομοιόμορφο.

    Παπαδόπουλος Λουκάς

    Οδοντίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Καλησπέρα σας,
    Για την πρώτη ερώτησή σας, το απονευρωμένο δόντι που έχει αποχρωματιστεί μπορεί να θεραπευθεί και να επανέλθει σε φυσικό χρώμα με εσωτερική λεύκανση. Ίσως χρειαστεί και εξωτερική λεύκανση σε αυτό ή και σε όλα τα δόντια για να υπάρξει ένα ομοιόμορφο χρώμα.
    Η λεύκανση επίσης δεν αλλάζει το χρώμα στο σφράγισμα ή σε τυχόν θήκες/γέφυρες που μπορεί να υπάρχουν. Για το σφράγισμα μια λύση είναι η αλλαγή του με πιο λευκό/ταιριαστό χρώμα σφραγίσματος, μετά την ολοκλήρωση της λεύκανσης, ώστε να μη φαίνεται διαφορετικό και πιο σκούρο.
    Για το δεύτερο ερώτημά σας, η λεύκανση δε μπορεί να φτάσει το χρώμα των δοντιών στο έντονο λευ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παναγιωτοπούλου Άννα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • 1)Υπάρχει ειδική διαδικασία λεύκανσης για τα απινευρωμενα δόντια.Ο λευκαντικός παράγοντας όμως επιδρα μόνο στο φυσικό δόντι και όχι στα σφραγίσματα.
    2)Ο τόνος της λευκανσης ελέγχεται μετά το πέρας της 1ης συνεδρίας λευκανσης

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • 1) ναι, είναι εφικτή η αποκατάσταση της ομοιόμορφης απόχρωσης των δοντιών με τη λευκανση, 2) δε χρειάζεται καμία ρύθμιση, η λευκανση επιτυγχάνει μόνο φυσικές οδοντικές αποχρώσεις

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Η λεύκανση γενικά δίνει ομοιόμορφο αποτέλεσμα αλλά σε δισχρωμικα δόντια δεν θα κανει διαφορά. πρώτα πρέπει να ασχολείθηται με το δισχρωμικο δόντι και μετα με τα υπόλοιπα. αυτό γίνεται είτε με εσωτερική λεύκανση η με κάποια πρόσθετη εργασια

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • 1) Μπορεί να γίνει ενδοδοντική λεύκανση, δηλαδή στο εσωτερικό του δοντιου ώστε να επανέλθει στο χρώμα που ειχε πριν απονευρωθει.

    2) Ναι, ο ασθενής επιλέγει πόσο έντονο θέλει να είναι το αποτέλεσμα.

    Φιδανάκη Κασάνδρα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Παλλήνη

  • Σε ότι αφορά το πρώτο ερώτημά σας, η λεύκανση , δεν θα δώσει ομοιόμορφο χρώμα, τουναντίον, θα υπάρχουν αποχρώσεις του λευκού , μάλιστα η περίπτωση που περιγράψατε, αποτελεί σαφή αντένδειξη λευκάνσεως*Σε ότι αφορά το δεύτερό σας ερώτημα , σαφώς και μπορεί να επιτευχθεί, αρκεί να υπάρχουν οι κατάλληλες κλινικές προϋποθέσεις.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • 1) το απονευρωμενο δόντι χρειαζεται εσωτερική λευκανση σε συνδυασμό με λεύκανση στον υπόλοιπο οδοντικο φραγμό για να έχει βελτίωση στο χρώμα. Η διαδικασία της εσωτερικής λεύκανσης αποτελεί θεραπεία με πολλούς ασταθμητους παράγοντες για την επιτυχία της. Στην πλειονοτητα των περιπτώσεων συνδυάζεται με θήκη στο συγκεκριμένο δόντι.
    2) Στις περισσότερες περιπτώσεις το αποτελεσμα της λεύκανσης ειναι πολύ φυσικό και μπορεί να αποκτηθεί σταδιακά με τη χρήση ναρθήκα λεύκανσης στο σπίτι.

    Πλύκα Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • 1) Φυσικά
    2) Εξ' ορισμού. Τα έντονα λευκά που βλέπετε σε τηλεοπτικες εκπομπές, δεν είναι δόντια, είναι όψεις.

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Καλησπερα, τα σφραγισματα δεν αλλαζουν χρωμα στη λευκανση. Για το απονευρωμενο θα πρεπει να το δουμε απο κοντα για να σας πω τι χρειαζεται ακριβως για να ειναι ολα τα δοντια στο ιδιο χρωμα.

    Versis Dental

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • 1) Το απονευρωμένο δόντι θα χρειαστεί εσωτερική λεύκανση για να επανέλθει στο φυσιολογικό του χρώμα ενώ το σφράγισμα στο άλλο δόντι θα χρειαστεί αντικατάσταση για να υπάρξει ομοιομορφία 2)ναι μπορεί να ρυθμιστεί ανάλογα με την πυκνότητα του λευκαντικού παράγοντα

    Μπομπότας Δημήτριος

    Οδοντίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Στο απονευρωμενο δόντι γίνεται εσωτερική λεύκανση. Δεν χρειάζεται να γίνει σε όλα τα δόντια. Γίνεται μόνο σε αυτό. Αν χρειάζεται βέβαια, μπορεί να γίνει κ στο υπόλοιπο στόμα. Και γίνεται σταδιακά κ ελεγχόμενα για να υπάρχει φυσικό αποτέλεσμα.

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Υπάρχουν μέθοδοι εσωτερικής λεύκανσης που μπορούν να επαναφέρουν ένα απονευρωμένο δόντι στο αρχικό του χρώμα και να ακολουθήσει λεύκανση όλων των δοντιών. Με τη μέθοδο λεύκανσης στο σπίτι μπορεί να ρυθμιστεί ακριβώς το επιθυμητό αποτέλεσμα.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • Καταρχάς να βάλουμε τη συζήτηση στο σωστό δρόμο. Τα σφραγίσματα δεν επηρεάζονται από τη διαδικασία της λεύκανσης. Άρα αν γίνει λεύκανση στα υπόλοιπα δόντια τα σφραγίσματα θα φαίνονται πιο σκούρα άρα ούτως ή αλλιώς θα χρειάζονται αντικατάσταση στο νέο χρώμα των δοντιών.
    Άρα 1. Θα γίνει εσωτερική λεύκανση στο απονευρωμενο δόντι και εξωτερική λεύκανση σε όλα τα δόντια όταν το απονευρωμενο δόντι φθάσει κοντά στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Στη συνέχεια θα αλλάξουν και τα σφραγίσματα στο τελικό χρώμα, ύστερα από 10-14 ημέρες που θα γίνει η σταθεροποίηση του λευκαντικου αποτελέσματος.
    2. Η λεύκανση γενικά δίνει ένα υγιές χαμόγελο στο σωστό χρώμα.
    ... Διάβασε περισσότερα

    Βλασταράκος Σωτήριος

    Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Σε περίπτωση απονευρωμένου δοντιού ίσως απαιτείται επιπρόσθετη διαδικασία που ονομάζεται εσωτερική λεύκανση . Σε περίπτωση που υπαρχει αποκατάσταση (σφραγισμα) πρωτα κανουμε λεύκανση κ αφου φτάσουμε στο επιθυμητό χρωμα έπειτα γινεται αντικατάσταση του σφραγίσματος στο σωστό χρωμα . Η λεύκανση παντα οδηγεί σε φυσικο αποτέλεσμα , τα έντονα λευκά δοντια συνήθως δεν ειναι αποτέλεσμα λεύκανσης αλλα προσθετικών αποκαταστάσεων

    Αρώνη Δήμητρα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Η λεύκανση είναι ένας από τους τρόπους που μοιρεί να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα που περιγραφετε. Οποιαδήποτε διάγνωση και αντιμετώπιση του όποιου προβλήματος απαιτεί κλινική εξέταση . Καμία προσεγγιση κανενός προβλήματος δεν γινεται ως τιθέμενη ερώτηση και απάντηση θεωρητικά.

    Ζάχος Χρήστος

    Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • 1) Σε αυτή την περίπτωση χρειάζεται να προηγηθεί λευκανση του απονευρωμένου δοντιού, η οποία αποτελεί ξεχωριστή διαδικασία. Επίσης ενδέχεται να χρειαστεί αντικατάσταση της παλαιάς έμφραξης (σφραγίσματος)
    2) Η λεύκανση θα σταματήσει όταν φτάσετε στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Σε κάθε περίπτωση αυτό θα είναι φυσικό και σύμφωνο με τη δική σας αισθητική.

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • 1) Δυστυχώς δεν μπορούμε να εγγυηθούμε ότι το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο λευκό ομοιόμορφα σε όλα τα δόντια. Σίγουρα όμως θα είναι καλύτερο απ ότι είναι αυτή τη στιγμή.

    2) Ναι μπορεί.

    Χωραφά Γεωργία

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη