• Λεύκανση δοντιών
  • Υποβλήθηκε 07/08/2023

Η εσωτερική λεύκανση απονευρωμενου δοντιού γίνεται μόνο στα πρόσθια δόντια ή μπορεί να γίνει και σε άλλα; Συγκεκριμένα, μπορεί να εφαρμοστεί στον αριστερό 1ο προγομφιο κάτω γνάθου ή είναι άλλη η αντιμετώπιση; Για αν ναι, ποια είναι και πόσο κοστίζει;;

16 ειδικοί απάντησαν

  • Μπορεί να γίνει και στον προγόμφιο.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Κυριως αφορα τα προσθια δοντια για αισθητικους λογους.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Γίνεται σε όλα τα δόντια και το κόστος σαν μέση τιμή μπορεί να είναι 100€ και εξαρτάται απο την τιμολογιακή πολιτική του κάθε ιατρείου

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Μπορεί να εφαρμοστεί σε όλα τα δόντια, το κόστος κυμαίνεται μεταξύ 100 και 150 ευρώ.

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Μπορεί να εφαρμοστεί σε οποιοδήποτε δόντι. Το κόστος θα το συζητήσετε με τον οδοντίατρο σσς

    Δεληγεώργη Βίκυ

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Θα μπορούσε να γίνει. Είναι όμως απαραίτητη η κλινική εξέταση πριν ληφθεί η τελική απόφαση αντιμετώπισης της δυσχρωμίας του δοντιού καθώς και το κόστος του.

    Σιαραμπή Νίκη

    Οδοντίατρος

    Χαϊδάρι

  • Φυσικά κ μπορεί να εφαρμοστεί κ σε προγομφιους. Αλλά όταν προκύπτει για οπίσθιο δόντι που έχει γίνει απονεύρωση καιρό, συνεκτιμώνται κ άλλοι παράγοντες. Επειδή αυτό δέχεται αρκετές μαθητικές δυνάμεις, κ λόγω "αφυδάτωσης" μπορεί πιο εύκολα να υποστεί κάποιο κάταγμα, υπάρχουν κ άλλες λύσεις που μπορούν να λύσουν το αισθητικό αλλά κ το μηχανικό "θέμα -προβλημα" του δοντιού. Για τον υπολογισμό κόστους απαιτείται κλινική κ ακτινογραφικη εξέταση.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Η εσωτερική λεύκανση μπορεί να εφαρμοστεί σε οποιοδήποτε θεραπευμένο δόντι

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Μπορει να γινει στον προγομφιο με τον ιδιο τροπο που γινεται κ στα υπολοιπα δοντια τοποθετωντας δηλαδη λευκαντικο παραγοντα μεσα στον μυλικο θαλαμο.το κοστος εχει να κανει καθαρα με τον γιατρο.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλημέρα σας!Η εσωτερική λεύκανση σε απονευρωμένο δόντι διαρκεί λίγο.Το οφέλιμο για ένα απονευρωμένο δόντι είναι άξονας και θήκη ,αλλιώς σπάει γιατί αποδυναμώνεται αφού αφαιρούμε το αγγείο και το νεύρο του.-ειδικά ,τα πίσω δόντια που τα χρησιμοποιούμε στη μάσηση-

    Σούτα Μαρκέλλα

    Οδοντίατρος

    Πειραιάς

  • Ναι μπορεί να γίνει σε προγομφιο. Το κόστος καθορίζεται ανάλογα με το περιστατικό.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • Η εσωτερική λεύκανση ενδοδοντικα θεραπευόμενου δοντιού μπορεί να γίνει και στο πρώτο προγομφιο της κάτω γνάθου όπως γίνεται και για τα πρόσθια δόντια.
    Θα πρέπει να συνεκτιμηθεί η αποκατάσταση που έχει η μύλη του.Ενα τεράστιο π.χ.σφραγισμα δεν μπορεί να λευκανει με κανένα είδος λεύκανσης.
    Το κόστος έχει να κάνει με την τιμολογιακή πολιτική του κάθε ιατρείου.

    Μανωλιάδης Χρήστος

    Οδοντίατρος

    Άλιμος

  • Βεβαίως και μπορεί να εφαρμοστεί σε πρώτο προγομφιο

    Ανθή Στεργίου

    Οδοντίατρος

    Νέα Σμύρνη

  • Φυσικά και μπορεί να γίνει, αλλά το κόστος θα σας το ανακοινώσει ο θεράπων ιατρός σας.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Γίνεται σε όλα τα δόντια που έχουν όμως μια σωστή απονεύρωση

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Η εσωτερικη λευκανση μπορει να γινει σε οποιοδηποτε απονευρωμενο δοντι,οσο δε αφορα στο κοστος,αυτο εξαρταται απο τον καθε οδοντιατρο στον οποιο απευθυνεστε

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη