• Λεύκανση δοντιών
  • Υποβλήθηκε 16/10/2023

Υπάρχει τρόπος να ανοίξει το χρωμα σε θήκη πορσελάνης χωρίς να αντικατασταθεί?

18 ειδικοί απάντησαν

  • Όχι.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • Θα πρέπει να βγει απο το στόμα να σταλεί στο εργαστήριο κ εκεί να γίνει η προσπάθεια αλλαγής του χρώματος η οποία είναι πολύ δυσκολότερη στο να γίνει το χρώμα πιο ανοιχτό παρά στο να γίνει πιο σκούρο .Υπάρχει κ ο κίνδυνος θραύσης .της πορσελάνης απο τα πολλά ψησίματα στον φούρνο κ ιδιαίτερα οταν εχει μείνει στομα πολύ χρόνο

    Παναγόπουλος Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας! Εάν πρόκειται για θήκη εξ ολοκλήρου πορσελάνης δυστυχώς για να αλλάξει το χρώμα χρειάζεται αντικατάσταση. Εάν πρόκειται για θήκη μέταλλο -πορσελανης, υπάρχει μία διαδικασία που ονομάζεται "θήκη σε θήκη" που μπορεί να μας προσφέρει την επιθυμητή αλλαγή στο χρώμα που θέλουμε, αρκεί φυσικά να καλύπτονται κάποιοι παράμετροι όπως ο χώρος που απαιτείται. Σας ευχαριστούμε!

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Όχι δεν υπάρχει

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Σαφέστατα και όχι

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Καλησπέρα σας. Δυστυχώς όχι.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Δυστυχώς όχι.

    Ηλιόπουλος Νικήτας

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Δυστυχώς ελάχιστες παρεμβάσεις μπορούν να γίνουν. Συνηθέστερα μπορούμε πλέον να έχουμε μια αρκετά καλή συγκόλληση ρητίνης για κάλυψη μέρους που έχει φύγει η πορσελάνη και φαίνεται το μέταλλο. Θεωρητικά μπορούμε να βάλουμε ρητίνη έτσι σε μια προετοιμασμένη σωστά επιφάνεια της πορσελάνης και να παρέμβουμε και στο χρώμα αλλά το αποτέλεσμα θα είναι πολύ μέτριο και ενδεχομένως ασταθές σε διάρκεια ζωής σε σχέση με την αντικατάσταση που είναι προφανώς η ιδανική λύση

    Παναγιωτόπουλος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Νίκαια

  • Όχι εάν έχει συγκολληθεί στο στόμα
    Εάν είναι σε φάση δοκιμής μπορεί να αφαιρεθεί η επιφανειακή στρώση πορσελάνης και να ξαναχτιστεί και να ψηθεί στους 960 βαθμούς C σε ειδικό φούρνο πορσελάνης στο οδοντοτεχνικό εργαστήριο με τη βελτιωμένη απόχρωση

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Κανενας. Δυστυχώς. .

    Μουρούτσος Ασημάκης

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Όχι δεν γίνεται δυστυχώς.

    Μανωλιάδης Χρήστος

    Οδοντίατρος

    Άλιμος

  • Όχι χωρίς να αφαιρεθεί από το στόμα, που είναι απο πολύ δύσκολο έως αδύνατο.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας, δυστυχώς αυτό που ζητάτε, δεν γίνεται, πρέπει να αντικατασταθεί η θήκη.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα. Οποιαδήποτε τεχνίτη (προσθετική) οδοντιατρική εργασία γενικά δεν αλλάζει χρώμα. Αυτό ισχύει για σφραγίσματα, θήκες, γέφυρες, μασέλες κτλ. Εάν η εργασία είναι σε άριστη κατάσταση ίσως να μπορεί να αφαιρεθεί η εξωτερική στρώση και να αντικαταστηθεί με ρητίνη σε πιο ανοιχτό χρώμα. Αυτό γίνεται πιο εύκολα σε εργασίες από ρητίνη όπως όψεις ρητίνης ή σφραγίσματα. Σε θήκες από πορσελάνη όμως υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο να σπάσει η υπόλοιπη πορσελάνη και επίσης η πρόσθετη ρητίνη να μην κρατήσει για πολύ πάνω στην θήκη.

    Τσιπλακίδη Αντιγόνη

    Οδοντίατρος

    Νέα Μάκρη

  • Όχι, το χρώμα σε στεφάνη (θήκη) πορσελάνης, που είναι ήδη τοποθετημένη στο στόμα, δεν αλλάζει και αν επιθυμείτε αλλαγή χρώματος πρέπει να αντικατασταθεί η εργασία

    Μέγας Βασίλειος & Μέγας Λάμπρος

    Οδοντίατρος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας όχι δεν υπάρχει άλλος τρόπος εκτός από την αλλαγή της

    Μπραβάκη Θεοδώρα & Συνεργάτες

    Οδοντίατρος

    Περιστέρι

  • Όχι το χρώμα στα κεραμικά δεν αλλάζει

    Κολιούλη Ελένη

    Οδοντίατρος

    Κυψέλη

  • δυστυχως οχι

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές