• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 08/12/2023

Όταν με πιάνει κρίση πανικού τρέμω ολόκληρη και κρατάει πολύ,μήπως έχω επιληψία;

9 ειδικοί απάντησαν

  • Κατά πάσαν πιθανότητα όχι. Μάλλον είναι ένα ακόμη σύμπτωμα της κρίσης πανικού

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • επίσκεψη σε νευρολόγο

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Η κρίση πανικού κορυφώνεται μέσα σε 10 λεπτά.τελειωνει σε 20-30 λεπτά ενώ σε σπάνιες περιπτώσεις μπορεί να κρατήσει περισσότερο από μια ώρα. Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται διαχείριση και από εσάς και από τους γύρω σας. Αν η κρίση πανικού συμβαίνει συχνά, θα πρέπει να επισκεφτείτε εναν ειδικό ψυχικής Υγείας ο οποίος θα σας βοηθήσει να καταλάβετε τι είναι αυτό που την πυροδοτεί και να βρείτε μαζί τρόπους διαχείρισης.

    Χοχλιού Μαριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Κομοτηνή

  • Όχι, η κρίση πανικού είναι άγχος που εκφράζεται μέσα από το σώμα.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Όχι, είναι κρίση πανικού. Είναι φυσιολογικά τα συμπτώματα που έχετε.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Για να πάρετε διάγνωση θα πρέπει να επισκεφθείτε νευρολόγο ή ψυχίατρο.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Η κρίση πανικού δεν σχετίζεται άμεσα με την επιληψία. Κατά τη διάρκεια μιας κρίσης πανικού, οι φυσιολογικές αντιδράσεις του σώματος, όπως ο καρδιακός παλμός και η αναπνοή, ενδέχεται να αυξάνονται, δημιουργώντας την αίσθηση του τρεμόυ.

    Ωστόσο, για να αποκλείσουμε πιθανά ιατρικά ζητήματα, ιδίως όταν υπάρχουν συμπτώματα όπως έντονο τρεμούλο, σας προτρέπω να επικοινωνήσετε με τον ιατρό σας. Ένας ιατρός μπορεί να πραγματοποιήσει μια πλήρη αξιολόγηση των συμπτωμάτων σας, να συζητήσει το ιατρικό σας ιστορικό και να καταλήξει σε συμπεράσματα σχετικά με την αιτία των εμπειριών που βιώνετε. Αυτό θα σας βοηθήσει να λάβετε την κατάλληλη βοήθεια
    ... Διάβασε περισσότερα

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Η κρίση πανικού γενικώς έχει διάρκεια έως μισή ώρα . Ωστόσο, για να αποδώσουμε μια συμπτωματολογία σε άγχος και να την ονομάσουμε κρίση πανικού χρειάζεται να γίνει ένας οργανικός έλεγχος . Ένας νευρολόγος θα ήταν χρήσιμο να σας εξετάσει για να σας βοηθήσει να αποκλείσετε οποιοδήποτε παθολογικό αίτιο και ύστερα να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας .

    Υφαντή Χρυσάνθη - Μαρία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χαλάνδρι

  • Δεν έχει σχέση η κρίση άγχους με την επιληψία

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός