• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 06/03/2024

Μια κρίση πανικού δεν αποφεύγεται;; σωστά; θα έρθει όποτε θέλει χωρίς να μπορούμε με κάποιο τρόπο να την μαντέψουμε η να την αποτρέψουμε σωστά; οπότε δεν έχει νόημα να φοβωμαστε τα αγοραφοβικα συμπτώματα; γιατί είναι απλά συμπτώματα φόβου; σωστά; και δεν είναι προάγγελος μιας κρίσης; Εφόσον τοσα χρόνια νιώθω τα συμπτώματα της αγοραφοβίας και δεν έχει "σκάσει" μια κρίση; σωστά;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Η κρίση πανικού είναι μια έκφραση αγχώδους διαταραχής. Η αγοραφοβία μπορεί να συνοδεύεται ή όχι από κρίσεις πανικού. Εάν η ζωή σας επηρεάζεται σημαντικά από την αγοραφοβία συμβουλευθείτε ψυχολόγο ασχέτως του αν έχετε ή όχι κρίσεις πανικού. Καλή τύχη!

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Καλησπέρα σας. Από τη μία είναι ο δικός σας, μοναδικός τρόπος που βιώνετε τις κρίσεις πανικού και τα συμπτώματα αγοραφοβίας, τα οποία μοιάζουν να έρχονται και να φεύγουν όποτε θέλουν εκείνα, και από την άλλη σα να ζητάτε την άποψη ενός ειδικού, με σκοπό να επιβεβαιώσει ότι τα βιώματα και τα συναισθήματά σας συμβαίνουν έτσι όπως θα έπρεπε να συμβαίνουν ("σωστά;"). Ρωτάτε επίσης αν θα έπρεπε να ανησυχείτε για τα συμπτώματα αγοραφοβίας που βιώνετε - αν αυτά αποτελούν ένδειξη για μία επερχόμενη κρίση.

    Τα συμπτώματα άγχους που περιγράφετε σας συνοδεύουν πολύ καιρό, και νιώθω ότι ακόμα ψάχνετε ένα τρόπο να τα διαχειρίζεστε αποτελ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Η κρίση πανικού είναι μια ξαφνική αίσθηση άγχους που συνοδεύεται από έντονο φόβο και σωματικά συμπτώματα όπως, ταχυπαλμία, δυσκολία στην αναπνοή, ιδρώτα, ζάλη, κ.α.. Αυτή η αίσθηση έρχετε χωρίς προειδοποίηση και μπορεί να προκαλέσει έντονο φόβο για τον εαυτό μας και την κατάσταση στην οποία βρισκόμαστε.
    Κατανοώ τις ανησυχίες που μπορεί να προκαλέσει η αγοραφοβία. Είναι σημαντικό να κατανοήσουμε ότι η αγοραφοβία μπορεί να προκαλέσει συμπτώματα πανικού, αλλά αυτά τα συμπτώματα δεν οδηγούν απαραίτητα σε μια κρίση πανικού.
    Η αγοραφοβία είναι μία διαταραχή που μπορεί να αντιμετωπιστεί με ψυχοθεραπεία. Η αντιμετώπιση της θα βοηθήσει στη με
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Η κρίση πανικού είναι μια ανεξέλεγκτη αντίδραση του νευρικού συστήματος σε ένα επίπεδο που υπερβαίνει την συνηθισμένη αντίδραση στον φόβο. Είναι αλήθεια ότι η κρίση πανικού μπορεί να προκύψει απρόσμενα και χωρίς προειδοποίηση. Ωστόσο, η αγοραφοβία μπορεί να δημιουργήσει την αίσθηση ότι η κρίση πανικού είναι αναπόφευκτη. Είναι σημαντικό να κατανοήσετε ότι αυτά τα συμπτώματα δεν είναι απαραίτητα προάγγελοι μιας κρίσης πανικού, αλλά μπορεί να είναι απλά ένα αποτέλεσμα της έντασης του φόβου. Με την κατάλληλη αντιμετώπιση, συμπεριλαμβανομένης της θεραπείας και των τεχνικών αυτοδιαχείρισης του άγχους, μπορείτε να μάθετε να διαχειρίζεστε αυτά τα συμ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Τα συμπτώματα των κρίσεων πανικού μπορούν να θεραπευτούν με ψυχοθεραπεία και άνευ φαρμάκων, σε δύομιση με τρεις περίπου μήνες. Οπότε μην αφήνετε να σας χαλούν τη ζωή.

    Με εκτίμηση,
    Δήμητρα Σταύρου, Ψυχολόγος

    Σταύρου Δήμητρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια εφήβων, ενηλίκων και ομάδων

    Πεύκη

  • Μιλήστε με ειδικό ψυχίατρο να σας καθοδηγήσει για να ελέγξετε σωστά τα συμπτώματά σας.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός