• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 01/04/2024

Καλησπέρα, το παιδί μου είναι 24 ετών, κλειστός, ήρεμος χαρακτήρας και από παλιά χωρίς φίλους, παρά μόνο αυτούς εντός σχολείου και της δραστηριοτήτας που έκανε. Εδώ και 8 τουλάχιστον χρόνια σταμάτησε ξαφνικά το ομαδικό άθλημα που έκανε και κλείστηκε περισσότερο στο σπίτι χωρίς να επικοινωνεί με κανέναν, ούτε στα social. Μετά από κρίση πανικού επισκεφθήκαμε ψυχίατρο και κάνει συνεδρίες με ψυχοθεραπευτή μέσω του ψυχιάτρου αλλά η πρόοδος είναι ελάχιστη. Συνεχίζει να μη βγαίνει με δική του πρωτοβουλία, μόνο πολύ σπάνια αν του τηλεφωνήσει κάποιος και τύχει να θέλει. Ποιον ειδικό μπορείτε να μου συστήσετε για την περίπτωσή του που να τον κάνει να ανοιχτεί και να αρχίσει να δραστηριοποιείται;

9 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Κατανοώ τη δυσκολία που αντιμετωπίζετε με το παιδί σας και την επιθυμία σας να βρείτε κατάλληλη επαγγελματική υποστήριξη για την περίπτωσή του. Για έναν νεαρό άνθρωπο που αντιμετωπίζει κοινωνική απομόνωση και προβλήματα συμπεριφοράς, μια πιθανή λύση είναι η συνεργασία με έναν ψυχολόγο ή ψυχοθεραπευτή με ειδίκευση στην κοινωνική φοβία, την κοινωνική αντίδραση και την ανάπτυξη δεξιοτήτων κοινωνικής επικοινωνίας. Επιπλέον, ένας ειδικός σε θέματα νεανικής ψυχικής υγείας θα μπορούσε να προσφέρει υποστήριξη και καθοδήγηση στον υιό σας για την αντιμετώπιση των ανασφαλειών και των δυσκολιών του. Σας συνιστώ να επικοινωνήσετε με τον ψυχ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Φαίνεται να έχει αποκτήσει σταδιακά, καταθλιπτική συμπτωματολογία. Καλό θα ήταν να το αναφέρετε στον ψυχοθεραπευτή του και να ακολουθήσουν ένα πρόγραμμα δραστηριοποίησης.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Ειδικό ψυχικής υγείας, αν πιστεύει ο ίδιος πως δεν βλέπει βελτίωση από τις θεραπείες του μπορεί να δοκιμάσει και με άλλον ειδικό ψυχικής υγείας, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλημέρα σας, κατανοώ την ανησυχία σας και το ειλικρινές ενδιαφέρον που δείχνετε για το παιδί σας. Από το μήνυμα σας καταλαβαίνω πως πρόκειται για μια κατάσταση που έχει επηρεάσει και εσάς και θα σας συνιστούσα να φροντίσετε πρωταρχικά τον εαυτό σας, ώστε να αποτελείτε όχι μόνο ένα καλό πρότυπο για το παιδί σας αλλά και ένα ισχυρό στήριγμα. Όσον αφορά το ερώτημα σας, ανεξάρτητα με την προσέγγιση που ακολουθεί κάθε ειδικός, είναι σημαντικό το ίδιο το παιδί να νιώσει ότι μπορεί να δείξει εμπιστοσύνη και ο ειδικός να καλλιεργήσει τις προϋποθέσεις για την προσωπική του εξέλιξη και τη βελτίωση της ψυχικής του υγείας. Το παιδί είναι εκείνο που θα ε... Διάβασε περισσότερα

    Αγγελάκη Δήμητρα - Ευγενία

    Ψυχολόγος

    Νέος Κόσμος

  • Δεν αναφέρετε ποια είναι η διάγνωση που έχει ο γιος σας από τους ειδικούς ψυχικής υγείας, αν έχει απλά έντονο άγχος μπορεί να αντιμετωπιστεί αλλά χρειάζεται κι έντονη παρακίνηση για να βγαίνει περισσότερο.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα, υπάρχει διάγνωση? Ο Ψυχίατρος τι είπε? Ο ψυχοθεραπευτής τι προσέγγιση έχει? Καμιά φορά η θεραπευτική σχέση θέλει χρόνο να εδραιωθεί, οι αντιστάσεις είνια μεγάλες. Επίσης, πήγε το παιδί με δική του θέληση σε ειδικό? Ο ίδιος τι άποψη έχει? Πολλά τα δικά μου ερωτήματα και δεν μου φαντάζει πράγματ που έχει μια κατ'αλληλη απάντηση.

    Αντωνίου Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Η κατάσταση που περιγράφετε φαίνεται να εμπεριέχει πολλαπλές πτυχές της ψυχολογικής του ευεξίας και της κοινωνικής του αλληλεπίδρασης, τα οποία ο ψυχοθεραπευτής σίγουρα λαμβάνει υπόψη. Είναι θετικό ότι έχετε ήδη αναζητήσει επαγγελματική βοήθεια. Συνεχίζοντας, είναι σημαντικό να ενθαρρύνετε το παιδί σας να εκφράζει τα συναισθήματα και τις σκέψεις του, δημιουργώντας ένα ασφαλές και υποστηρικτικό περιβάλλον στο σπίτι. Μια ενδιαφέρουσα εναλλακτική είναι η συμμετοχή σε θεραπευτικές ομάδες, όπου μπορεί να αισθανθεί λιγότερο μόνος και να καταλάβει ότι υπάρχουν άλλοι με παρόμοιες εμπειρίες. Είναι επίσης σημαντικό να εξετάσετε την ολοκληρωμένη προσέγγ... Διάβασε περισσότερα

  • Καλησπέρα σας! Κατανοώ την ανησυχία σας. Πόσο καιρό κάνει ψυχοθεραπεία; Πώς αισθάνεται για αυτή; Ο ίδιος νιώθει ότι τον βοηθάει η διαδικασία αυτή; Ποιο είναι το δικό του αίτημα στην θεραπεία; Μπορεί να μην εμφανίζει πρόοδο, σύμφωνα με αυτό που περιμένετε, μια συμπεριφορική αλλαγή, αλλά να γίνονται αλλαγές μέσα του. Και το μόνο σίγουρο είναι ότι η ψυχοθεραπεία θέλει αρκετό χρόνο. Αν δεν είναι κι ο ίδιος ικανοποιημένος με την πορεία της θεραπείας του, θα μπορούσε να τον συζητήσει με τον θεραπευτή του ή να δοκιμάσει κάποια άλλη προσέγγιση ψυχοθεραπείας.

    Φωτιάδου Κυριακή

    Ψυχολόγος

    Νέα Ιωνία

  • Καλησπέρα,
    Λαμβάνοντας υπόψη την κατάσταση που περιγράφετε για τον 24χρονο γιο σας, φαίνεται ότι αντιμετωπίζει σοβαρά θέματα κοινωνικής απομόνωσης και άρνησης επαφής με τον έξω κόσμο. Είναι θετικό που έχει ήδη ξεκινήσει συνεδρίες με ψυχίατρο και ψυχοθεραπευτή, όμως φαίνεται ότι η πρόοδος είναι περιορισμένη.
    Σε συνεννόηση με τον γιο σας ίσως χρειαστεί να αλλάξετε ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή. Γιατί για την επιτυχία της ψυχοθεραπείας μεγάλο ρόλο παίζει η καλή σχέση που δημιουργείται ανάμεσα στον θεραπευτή και τον θεραπευόμενο.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής