• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 15/04/2024

Καλησπέρα σας!!!!!!Πρίν δυο χρόνια έκανα αφαίρεση θυροειδή λόγω κακοήθειας.Είμαι άνθρωπος που πρίν και μετά απο αυτό εχω αρκετό άγχος και λόγω εργασίας.Και πρίν την επέμβαση είχα πάθει κάποιες κρίσεις πανικού αλλά και μετά με κάποιο άλλο θέμα.Το καλοκαίρι και τον Οκτώμβριο η FT4 θυροξίνη ελεύθερη ήταν μέσα στα όρια.Απο τον Οκτώμβριο παίρνω αυξημένη δόση.Χριστούγεννα κόλλησα κόβιντ και μετά απο κανένα μήνα γρίπη με την οποία ένοιωσα οτι μου επιβάρυνε το νευρικό σύστημα στο κεφάλι.Τον Οκτώμβριο η FT4 άρχισε να ανεβαίνει ( υπέρ ). Πρίν δυο μήνες με έποιασε μια φοβερή κρίση πανικού που δεν άντεχα και πήγα σπίτι και απο τότε ένοιωθα οτι κάτι εχω.Να μην μπορώ να σηκωθώ να φοβάμαι το φως να νοιώθω οτι θα ζαλιστώ να εχω στομαχικές διαταραχές και ναυτία να ιδρώνω να εχω δύσπνοια και να αισθάνομαι οτι κάτι άλλαξε στο κεφάλι μου ( οχι πονοκέφαλο ) οτι μπερδεύομαι οτι κάτι θα πάθω και στήν όρασή μου.Τον Μάρτιο η FT4 ανέβηκε και άλλο.Εχω κάνει τα πάντα απο εξετάσεις ( αξονική και μαγνητική ) και εχω πάει σε όλους τούς γιατρούς και οι αιματολογικές μου είναι καλές.Νοιώθω καλύτερα που έχει αλλαχτεί το χάπι T4 εδω και τρείς εβδομάδες περίπου.Αλλά νοιώθω τράβηγμα πάνω και πίσω απο τα μάτια ( έκανα έντονη χρήση ψηφιακών συσκευών ) και πρίν λίγες ημέρες ένοιωθα τα μάτια μου να έχουν έρθει πιο εξω και μια αδιαθεσία στο κεφάλι σαν να μην μπορώ να λειτουργήσω νομίζω οτι θα με ποιάσει ζαλάδα χωρίς να συμβαίνει.

4 ειδικοί απάντησαν

  • Αν κάνατε μεγάλο υπερθυροειδισμό είναι λογικα τα συμπτώματα που έχετε καλό είναι να μιλήσετε με τον ενδοκρινολόγο σας για το άγχος σας μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας υπάρχουν τρόποι να αντιμετωπιστεί ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Ακούγεται πολύ δύσκολο αυτό που περνάτε. Επίσης ακούγεται οι πόνοι να έχουν και ψυχοπαθολογικα αίτια. Έχετε σκεφτεί να κάνετε ψυχοθεραπεία ώστε να αποβάλλεται κάπως τκ άγχος σας ? Θα βοηθούσε και στην ανακούφιση των συμπτωμάτων

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Σαν ψυχοθεραπεύτρια, συνιστώ να αναζητήσεις υποστήριξη από ειδικό, που μπορεί να σε βοηθήσει να τα διαχειριστείς όλα αυτά. Μην διστάσεις να ζητήσεις βοήθεια για να τα διαχειριστείς και να βελτιώσεις την κατάσταση και τη ζωή σου.

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Το πρόβλημα στη θυροειδή αδένα και οι αλλαγές στη δόση του φαρμάκου μπορεί να έχουν συμβάλει στα συμπτώματά σας, όπως η αυξημένη αίσθηση άγχους και οι κρίσεις πανικού. Το γεγονός ότι η FT4 αυξήθηκε μπορεί να επηρεάσει την ψυχολογική σας κατάσταση.
    Είναι σημαντικό να συνεχίσετε να συνεργάζεστε με τους γιατρούς σας, όπως ο ενδοκρινολόγος ή ο ψυχίατρος, για να διαχειριστείτε αυτά τα συμπτώματα. Επιπλέον, η μείωση της έντασης στη χρήση ψηφιακών συσκευών και η διατήρηση ενός υγιούς τρόπου ζωής μπορούν να βοηθήσουν στη βελτίωση της κατάστασής σας. Επιπλέον, η εξάσκηση τεχνικών χαλάρωσης και αναπνευστικών ασκήσεων μπορεί να βοηθήσει στη μείωση τ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια