• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 12/05/2024

Καλησπέρα σας, είμαι 17 χρονων και πριν από 3 μήνες λόγω άγχους για της πανελλήνιες μου εμφανίστηκαν κρίσεις πανικού. Στην αρχή ήταν δύσκολο να της ξεπεράσω είχα αρρυθμίες κατά κύριο λόγω ξυπνούσα τα βράδια με 120+ παλμούς ώσπου κατέληξα να τρέχω σε καρδιολόγο οριλα και παθολο ακόμη και να κάνω εξετάσεις αίματος ώπου δεν βρέθηκε να έχω κάτι παθολογικό. Φοβόμουν να βγω από το σπίτι γιατί νόμιζα ότι θα πάθω κρίση πανικού αλλά με την πάροδο του καιρού όμως μου ελαττώθηκε όλο αυτό και έχει φτάσει σε σημείο να επανέρχομαι στην φυσιολογική μου κατάσταση με εξαίρεση ότι μου έχει αφήσει μια υποκειμενική ζαλάδα και ταχυκαρδία. Την τελευταία βδομάδα όμως νιώθω κάποιους πόνους στο στήθος φτερουγίσματα και αυξημένους παλμούς και μια αισθηση ότι η καρδιά μου θα σταματήσει με αποτέλεσμα να ξαναπάω σε καρδιολόγο αλλά και πάλι δεν βρήκε τίποτα σε παθολογικό. Μήπως θα μπορούσατε να με βοηθήσετε σε αυτό το κομμάτι για να μπορέσω να διαπίστωσο τι έχω.Ευχαριστω!

5 ειδικοί απάντησαν

  • Αφού έχουν αποκλειστεί τα παθολογικά αίτια η γνωσιακή συμπεριφορική προσεγγιση θα μπορουσε να σας βοηθησει

    Γεωργοπούλου Παναγιώτα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Εξάρχεια

  • Αν έχετε κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις και δεν είναι κάτι παθολογικό είναι πολύ πιθανόν όλα αυτά τα συμπτώματα να οφείλονται στις κρίσεις πανικού. Καλό είναι να ξεκινήσετε να μπείτε σε μια ψυχοθεραπευτική διαδικασία άμεσα για να σας βοηθήσει με τη διαχείριση του άγχους.

    Βασιλάκη Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χίος

  • Καλησπέρα,
    Ως νεαρός άνθρωπος που περνάει από μια στρεσογόνο περίοδο πριν τις εξετάσεις, είναι φυσιολογικό να βιώνετε επίπεδα άγχους που μπορεί να πυροδοτήσουν κρίσεις πανικού και συμπτώματα όπως η ταχυκαρδία και η ζαλάδα.
    Οι διαγνωστικές εξετάσεις και οι ιατρικές συμβουλές δείχνουν ότι δεν υπάρχει κάποιο παθολογικό θέμα, γεγονός που είναι ενθαρρυντικό.
    Η βελτίωση της κατάστασής σας έως τώρα είναι ένδειξη ότι με τον καιρό και την κατάλληλη υποστήριξη, μπορείτε να ξεπεράσετε τέτοιες δυσκολίες.
    Είναι σημαντικό να ελέγξετε το άγχος σας με τη βοήθεια ψυχολόγου, βρίσκοντας τις αιτίες που το προκαλούν βελτιώνοντας την ψυχικής σας υγ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Όλα τα συμπτώματα που αναφέρετε συνάδουν με κρίσεις πανικού. Καλό θα ήταν αν το χρειάζεστε, να μοιραστείτε τους φόβους σας με κάποιον ειδικό, ώστε να σας βοηθήσει στο διάστημα των πανελληνίων. Είναι ένα πολύ ψυχοπιεστικο διάστημα για τους περισσότερους μαθητές και πολύ είναι εκείνοι που αναπτύσσουν κρίσεις άγχους τη συγκεκριμένη περίοδο.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Καλησπέρα. Καταλαβαίνω πόσο δυσάρεστη και αγχωτική μπορεί να είναι αυτή η κατάσταση για εσένα. Είναι σημαντικό να ξέρεις ότι οι φυσιολογικές αντιδράσεις του σώματος στο άγχος μπορούν να προκαλέσουν αισθήματα όπως η ζαλάδα, οι ταχυκαρδίες και οι πόνοι στο στήθος. Αυτά τα συμπτώματα είναι συχνά αποτέλεσμα του άγχους και της υπερέντασης. Δεδομένου ότι ο καρδιολόγος δεν εντόπισε κάποιο πρόβλημα στην καρδιά σου, είναι πιθανό ότι οι σωματικές αντιδράσεις που βιώνεις οφείλονται στο άγχος. Σε περιόδους έντονου άγχους, η αντίληψή σου για τους φυσιολογικούς σωματικούς πόνους μπορεί να ενισχυθεί, κάτι που μπορεί να κάνει τα συμπτώματα να φαίνονται πιο έ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι