• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 04/03/2024

Γειά σας, είμαι 35 απο τα 19 που έγινε μια και μοναδική μεγάλη κρίση πανικού... Υποφέρω από αγοραφοβία συν διαταραχή άγχους, ποιότητα ζωής μηδέν όνειρα κατεστραμένα στην πιο παραγωγική δεκαετία της ζωής μου εναλλαγή πολλών γιατρών, αγωγών κάποιες ψυχοθεραπείες (που δεν με βοήθησαν ουσιαστικά) και ολα αυτα τα γνωστά. Δυστυχώς αυτό που λένε πρέπει να βοηθήσουμε τον εαυτό μας δεν πετυχαίνει όσες και οτι προσπάθεια κι αν έκανα. Πλέον, ή ο χρόνος ή οι αγωγές ή εγώ δρ γνωρίζω ακριβώς. Απο εκει που δε μπορούσα να βγω απ το σπίτι χωρίς να νιώθω πως θα Λιποθυμήσω, εχω κατάφερει να βγαίνω κάποιες φορές δύσκολο κάποιες ποιο εύκολο. Πχ πάω για καφέ μόνος μου η βόλτα με το σκύλο η βόλτα με τ αμάξι... Αλλά δε πάω ταξίδι μόνος μου ή και με παρέα. Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν γιατί τόσα χρόνια δεν έχω πάρει σαφή απάντηση γενικώς. Όταν είμαι έξω και αισθάνομαι αυτά τα ωραία (ελαφριά ζάλη, κοντανάσεμα, φόβος, πως χάνω το κόσμο απο στιγμή σε στιγμή, αποπροσωποίηση, όλα αυτά τα συμπτώματα που έχει ένας αγοραφοβικός) Αυτα τα συμπτώματα λοιπόν είναι ικανά να φέρουν μια κρίση πανικού; ή απλά είναι σκέτος φόβος που δεν έχει τη δύναμη να Φέρει μια κρίση πανικού; Γιατί όσον γνωστόν δεν μπορούμε να ξέρουμε πότε έρχεται μια κρίση πανικού γιατί έρχεται ξαφνικά. Αυτα τα συμπτώματα;;; τι είναι; και γιατί δεν υποχωρούν μέσα στα χρόνια; Γιατί αν δεν έρθουν αυτά εγω νιώθω καλά. Γιατί αισθάνομαι κάποιες φορές όπως αισθανόμουν πριν 16 χρόνια. Σα να έγινε η κρίση πανικού χθες; Γιατί με το που βγω αυτοματοποιούνται με το που θα έρθει το πρώτο αεράκι στο πρόσωπο μου;; Πως φεύγουν αυτά τα συμπτώματα; Οσο έκθεση κι αν κάνω όσο κι αν πιέζω τον εαυτό μου να κάτσει σε δύσκολες καταστάσεις ,απλά φυσάω ξεφυσάω, δε με χωράει ο τόπος και υποφέρω στη βαθμό όπως και πριν 16 χρόνια. Ευχαριστώ πολύ που διαβάσατε αυτό το μεγάλο κείμενο.

7 ειδικοί απάντησαν

  • Κατανοώ βαθιά την δύσκολη κατάσταση που βιώνεις λόγω της αγοραφοβίας και της διαταραχής άγχους. Τα συμπτώματα που περιγράφεις, όπως η αγοραφοβία, η ζάλη, και ο φόβος, αποτελούν πραγματικά προκλήσεις στην καθημερινότητά σου. Είναι καθόλου εύκολο να αντιμετωπίσεις τέτοια συναισθήματα, και η αναζήτηση βοήθειας από επαγγελματίες στη ψυχική υγεία είναι σημαντική. Η αγοραφοβία μπορεί να προκαλεί έντονο άγχος και φόβο κατά την έξοδο σε κοινωνικές καταστάσεις. Το γεγονός ότι επί πολλά χρόνια αντιμετωπίζεις αυτά τα συμπτώματα δείχνει την ανθεκτικότητά σου, αλλά επίσης υπογραμμίζει την ανάγκη για εξειδικευμένη υποστήριξη. Σημαντικό είναι να ξέρεις ότι ... Διάβασε περισσότερα

    Πισκοντάκης Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ελληνικό

  • Υπάρχει τρόπος , κατά αρχάς έχετε κάνει τον φίλο εχθρό σας !!! Ο Πανίκος ήρθε στην ζωή σας για να σας πει δεν ζητεί όπως εσείς έχετε ανάγκη όχι για να σας τρομάξει να μην ζήσετε καθόλου !!! Δείτε κατάματα ότι σας τρομάξει με την βοήθεια ειδικού και όλα θα πάνε καλά , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα. Εφόσον οι τεχνικές έκθεσης στον κίνδυνο (συμπεριφορικές τεχνικές) δεν έχουν αποδώσει σε ότι αφορά τα συμπτώματά σας καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο που χρησιμοποιεί και γνωσιακές τεχνικές.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Καλημέρα,

    Φαίνεται ότι έχετε διανύσει ένα δύσκολο ταξίδι με την ψυχική σας υγεία, παλεύοντας με την αγοραφοβία και την αγχώδη διαταραχή για ένα σημαντικό μέρος της ζωής σας. Η περιγραφή σας για τον συνεχιζόμενο αγώνα και την επιμονή των συμπτωμάτων παρά τις διάφορες θεραπείες και προσπάθειες ακούγεται οδυνηρή.

    Από μια ψυχαναλυτική οπτική, θα μπορούσαμε να διερευνήσουμε τις ρίζες των συμπτωμάτων και των εμπειριών σας, αναγνωρίζοντας ότι μπορεί να είναι εκδηλώσεις άλυτων συγκρούσεων ή ασυνείδητων δυναμικών. Οι κρίσεις πανικού και τα συνοδευτικά συμπτώματα που περιγράφετε θα μπορούσαν να θεωρηθούν ως άμυνες απέναντι σε υποκείμε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας. Αρχικά μπορώ να καταλάβω από το κείμενο σας πόσο πολύ ταλαιπωρειστε από τα συμπτώματα σας, αλλά θα ήθελα να σταθώ στο κάποιες ψυχοθεραπείες. Η φαρμακευτική αγωγή μας βοηθά να εφαρμόσουμε όλα αυτά που μαθαίνουμε στην ψυχοθεραπεία. Τα φάρμακα από μόνα τους δεν μπορούν να βοηθήσουν και αν βοηθήσουν σε κάποιο βαθμό, μόλις διακόψουμε την αγωγή, τα συμπτώματα επανέρχονται και παραμένουν ακριβώς τα ίδια αν δεν έχουμε καταφέρει ωστόσο να τα διαχειριστούμε. Είναι πολύ σημαντικό μέσα από την ψυχοθεραπεία να καταλάβετε τι ενεργοποιεί το άγχος σας, ώστε όταν εντοπίζετε στο περιβάλλον οτιδήποτε μπορεί να σας προκαλέσει άγχος να μάθετε με τη... Διάβασε περισσότερα

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Θα πρέπει νσ επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή , να σαα βοηθήσει θεραπευτικά με ψυχοθεραπεία και φαρμακευτική θεραπεία αν χρειάζεται.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Γεια σας. Λόγω της αγοραφοβίας που βιώνετε γνωρίζετε πολύ καλά πως ένα πολύ μεγάλο κομμάτι του φόβου είναι μέρος της. Ο φόβος λοιπόν, είναι εφικτό να οδηγήσει σε κρίση πανικού με παρόμοια συμπτώματα σαν αυτά που αναφέρατε. Αυτά τα συμπτώματα είναι λογικό να τα πυροδοτεί κάτι όπως ένα ερέθισμα ή μια κατάσταση. Για καλύτερη διαχείρηση των συμπτωμάτων σας θα σας πρότεινα να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία. Καταλαβαίνω ότι αυτό που βιώνετε σας είναι τρομερά δύσκολο και αναγνωρίζω την δυσχερή προσπάθεια και τα βήματα που έχετε κάνει για μια πιο ισορροπημένη ζωή. Ωστόσο, σε μια τέτοια περίπτωση η βοήθεια ειδικού είναι απαραίτητη. Καταλαβαίνω πως οι προηγού... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι