• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 12/12/2023

Έχω αγχωδη διαταραχή και φόβο αρρώστιας,παίρνω αγωγή και τον περισσότερο καιρό είμαι σχετικά καλά.Προ ημερών διάβασα για την επιληψία και επειδή με πιάνει έντονο τρεμουλο φοβάμαι μήπως έχω επιληψία τι να κάνω;

13 ειδικοί απάντησαν

  • Είναι και αυτό σύμπτωμα της αγχώδους διαταραχής. Μιλήστε με τον γιατρό σας. Μπορεί να χρειαστεί τροποποίηση της φαρμακευτικής αγωγής η/και ψυχοθεραπεία.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας παρακαλώ πολύ η αρρωστοφοβια θεραπεύεται, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • επίσκεψη άμεσα σε νευρολόγο

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Καλημερα σας και ελπιζω να ειστε καλα!
    Θα ηταν πολυ σημαντικο να επισκεφθειτε καποιον γιατρο για το τρεμουλο ωστε να αποκλειστει καποια πιθανη παθολογια. Απο κει και περα θα ηταν πολυ βοηθητικο να αναζητησετε βοηθεια απο καποιον ψυχολογο ωστε να δουλεψετε πανω στις φοβιες και στο αγχος. Αυτο σε συνδιασμο με την φαρμακευτικη αγωγη θα μπορουσε να επιφερει τα μεγιστα αποτελεσματα.

    Με εκτιμηση,
    Ευθυμιος Λαμπρου, Συμβουλευτικος Ψυχολογος

    Λάμπρου Ευθύμιος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Συμβουλευτικός Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Πιθανότατα δεν έχετε επιληψία, αλλά αυτό είναι μια ακόμα αγχώδης ιδέα που σας βασανίζει. ίσως να απευθυνόσασταν σε ψυχοθεραπευτή για να συζητήσετε και να εντοπίσετε τις αιτίες αυτού του άγχους

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας. Το σύμπτωμα που περιγράφεται δεν είναι επιληψία αλλά εντάσσεται περισσότερο στο φόβο αρρώστιας που περιγράφεται. Θα σας βοηθούσε να καταλάβετε τα αίτια της αγχώδους διαταραχής μιλώντας σε έναν ψυχοθεραπευτή. Η φαρμακευτική αγωγή δεν μπορεί να υποκαταστήσει τη δουλειά της ψυχοθεραπείας.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Καλό θα ήταν να μην διαβάζετε για αρρώστιες γιατί πρώτον μπορεί να σας δίνονται λανθασμένες πληροφορίες εάν τις διαβάζετε απ' το ίντερνετ, δεύτερον, σας προκαλούν άγχος χωρίς να υπάρχει ουσιαστικός λόγος και τρίτον αυτές οι πληροφορίες δίνονται συνήθως για άτομα που έχουν διαγνωστεί επίσημα, κάτι που δεν ισχύει για εσάς. Οπότε θα σας συμβούλευα να μην πιστεύετε αυτά που διαβάσατε γιατί δεν υπάρχει αξιοπιστία. Το τρέμουλο το πιο πιθανόν να οφείλεται στο άγχος που βιώνετε.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Γεια σας! Εφόσον νιώθετε έτσι, μπορείτε να οργανωθείτε πρώτα, εξετάζοντας τα παθολογικά αιτία από τους κατάλληλους γιατρούς κι έπειτα να δείτε πως θα κινηθείτε. Σας ευχαριστώ.

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Σημαντικό είναι να γνωρίζετε ότι η επιληψία είναι μια νευρολογική διαταραχή που προκαλεί επίπονα επεισόδια με κρίσεις σε διάρκεια. Ωστόσο, το τρέμουλο που περιγράφετε δεν έχει απαραίτητα σχέση με την επιληψία, αλλά μπορεί να οφείλονται σε άλλους λόγους.
    Θα σας συνιστούσα να επικοινωνήσετε με γιατρό νευρολόγο και να του περιγράψετε αναλυτικά τα συμπτώματα που αισθάνεστε. Ο γιατρός σας θα μπορέσει να αξιολογήσει κατά πόσο αυτά τα συμπτώματα είναι συνέπεια της επιληψίας ή από κάποιο άλλο λόγο και θα σας κατευθύνει ανάλογα.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Είναι σημαντικό να θυμάσαι ότι, ως ψυχολόγος, δεν είμαι ιατρός και δεν μπορώ να κάνω διαγνώσεις ιατρικών προβλημάτων. Εάν αντιμετωπίζεις έντονο τρεμούλο και έχεις φόβο για επιληψία, συνιστώ να επικοινωνήσεις άμεσα με τον ιατρό σου. Εξήγησε του λεπτομερώς τα συμπτώματά σου και τις ανησυχίες σου, ώστε να μπορέσει να σε βοηθήσει.

    Επιπλέον, η διαχείριση του στρες με τεχνικές όπως η αναπνοή και η χαλάρωση μπορεί να συμβάλει στη βελτίωση της ψυχολογικής ευεξίας. Το σημαντικότερο, όμως, είναι η συνεργασία με τον ιατρό σου για μια πλήρη αξιολόγηση και κατάλληλη θεραπεία.

    Με εκτίμηση, Ανδριάννα Γεροντή.

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Χρειάζεστε αξιολόγησης της κατάστασης από ψυχολόγο και ενδεχομένως ψυχοθεραπεία

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει να διερευνησετε από που πηγάζει αυτή η φοβία. Ποια σκέψη φέρνει την φοβία, και πως μπορούμε να την αντικαταστησουμε με μια πιο λειτουργική σκέψη. Καταλαβαίνω ότι αυτό που περνάτε είναι δύσκολο, όμως με την βοήθεια ενός θεραπευτή ειδικά τώρα με την φαρμακευτική αγωγή θα μπορούσε να βοηθήσει αρκετά

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Πιθανώς έχετε πολύ άγχος, ενημερώστε τον θεράποντα ψυχίατρο να σας καθοδηγήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός