• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 23/06/2023

Είναι η διάρροια πιθανό σύμπτωμα κρίσης πανικού; παράλληλα με αίσθηση να χτυπά η καρδιά δυνατά ενώ οι παλμοί είναι στους 62.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

12 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα ναι είναι πιθανό να είναι εφοσον αποκλειστούν αλλα αίτια. Καλο θα ηταν να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία. Αν θέλετε επικοινωνήστε.

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Γειά σας!

    Οποιοδήποτε σωματική διαταραχή μπορεί να είναι έκφραση ενδοψυχικών συγκρούσεων!
    Κάντε τις απαιτούμενες ιατρικές εξετάσεις και μετά, αν δεν υπάρχει κάποιο οργανικό πρόβλημα, ραντεβού με ψυχολόγο ειδικευμένο στα ψυχοσωματικά και τις ψυχογενείς σωματικές διαταραχές (σωματόμορφες διαταραχές!)

    Δείτε εδώ για περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με τα ψυχοσωματικά:
    https://www.gnothisafton.gr/psichosomatikes-pathisis/

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος -Ψυχοθεραπευτής

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα σας στην συμπτωματολογία μιας κρίσης πανικού ενδέχεται να συμβει το σύμπτωμα που αναφέρατε, ωστόσο για την καλύτερη ερμηνεία χρειάζεται περαιτέρω διερεύνηση της συνολικής εικόνας. Σε κάθε περίπτωση θα ήταν καλο αν υπάρχει κάτι που μας δυσκολεύει έντονα να συμβουλευτουμε το γιατρό μας έτσι ώστε να διερευνηθεί περαιτέρω και η συμπτωματολογία που αναφέρατε και να αποκλειστεί κάποια άλλη οργανική αιτία.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Πολύ γενικά θα μπορούσε, αλλά συμβαίνει μάλλον σπάνια.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • https://www.youtube.com/watch?v=vz4dqoaOxxo&t=583s

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Θα μπορούσε να είναι σύμπτωμα έντονου απότομου φόβου ! Όπως και η αίσθηση παλμών , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Μπορεί να είναι. Το έντερο είναι όργανο που επηρεάζεται από άγχος, όπως και το αίσθημα παλμών που περιγράφετε

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Η διάρροια μπορεί να είναι μέρος αγχώδους αντίδρασης και εμφανίζετε ως σύμπτωμα μετά την ενεργοποίηση του Συμπαθητικού Νευρικού Συστήματος (τμήμα του ΑΝΣ). Το κύριο χαρακτηριστικό μιας κρίσης πανικού είναι η παρερμηνεία των σωματικών σας αισθήσεων με απολύτως καταστροφικό τρόπο. Απευθυνθείτε σε έναν εκπαιδευμένο Γνωσιοσυμπεριφορικο θεραπευτή για την διερεύνηση και την δημιουργία ενος θεραπευτικού πλάνου αναφορικά με την αντιμετώπιση των κρίσεων πανικού σας

    Μπατάκης Μιχάλης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι για αυτό που περιγράφετε. Η διάρροια αν και δε θα έλεγα ότι είναι σύνηθες σύμπτωμα των κρίσεων πανικού, δεν παύει να είναι ένα πολύ συχνό σωματικό σύμπτωμα άγχους. Το γαστρεντερικό μας σύστημα συνδέεται άμεσα με τον εγκέφαλο και ανταποκρίνεται στο συναίσθημά μας - είτε θετικό είτε αρνητικό.

    Σαν ένα πρώτο βήμα, θα πρότεινα να επισκεφθείτε έναν γαστρεντερολόγο, ώστε να σας γράψει αιματολογικές εξετάσεις και να σας δώσει μία πρώτη αξιολόγηση.

    Δεν μου είναι όμως ξεκάθαρο από το μήνυμά σας αν βιώνετε ήδη κρίσεις πανικού. Αν όχι, αυτό είναι καλό να αξιολογηθεί από έναν ψυχίατρο ή/και ψυχολόγο.

    Αν ο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας,

    Αναφέρετε λίγες πληροφορίες οι οποίες αφορούν κυρίως σωματικά συμπτώματα. Έχετε διερευνήσει πιθανές παθολογικές αιτίες με κάποιον παθολόγο ή γενικό γιατρό;

    Κάτι σας κάνει να υποθέτετε κρίση πανικού, οπότε θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχουν και άλλα συμπτώματα.

    Οπότε εάν έχετε αγχώδη συμπτώματα (η κρίση πανικού επί της ουσίας αποτελεί το ξέσπασμα ενός μεγάλου άγχους), θα σας συνιστούσα να επισκεφθείτε και κάποιον Ψυχολόγο- Ψυχοθεραπευτή ώστε να διερευνηθεί περαιτέρω.

    Τζο Γρηγοριάδου,
    Ψυχολόγος- Ψυχοθεραπεύτρια, Msc

    Μπορείτε να μας βρείτε και στον παρακάτω σύνδεσμο:
    https:
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • ε, όχι και τόσο συνηθισμένο. Αλλά δεν μπορεί να σας κάνει κάποιος διάγνωση από εδώ

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Το έντονο stress μπορεί να εκδηλωθεί με διάφορους τρόπους, επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να σας καθοδηγήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός