• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 22/06/2023

Πως θα καταλάβω αν έχω κατάθλιψη;;

16 ειδικοί απάντησαν

  • Η κατάθλιψη είναι μια ψυχολογική διαταραχή που περιλαμβάνει έντονα συναισθηματικά και σωματικά συμπτώματα. Σημειώστε ότι οι παρακάτω ενδείξεις μπορεί να υποδεικνύουν κατάθλιψη, αλλά η τελική διάγνωση θα πρέπει να γίνει από ειδικό επαγγελματία ψυχικής υγείας, όπως ψυχολόγος ή ψυχίατρος. Αν αναγνωρίζετε ένα ή περισσότερα από αυτά τα συμπτώματα στον εαυτό σας ή σε κάποιον άλλον, συνιστάται να ζητήσετε τη βοήθεια ενός ειδικού:

    Συνεχής θλίψη, απογοήτευση ή αδιαφορία για πράγματα που συνήθως σας ενδιαφέρουν.
    Απώλεια ενδιαφέροντος ή ευχαρίστησης σε δραστηριότητες που πριν σας άρεσαν.
    Ανικανότητα να κοιμηθείτε ή υπερβολικός ύπνος.... Διάβασε περισσότερα

    Therapyway Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Πειραιάς

  • Πάμε στον ψυχίατρο και του τα λέμε. Εκείνος θα καταλάβει, μη φοβάστε, επιλέξτε κάποιον που σας εμπνέει εμπιστοσύνη.

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Μη μπλέκετε με αυτοδιαγνώσεις μέσω google. Επισκεφτείτε ένα ψυχίατρο να σας βγάλει διάγνωση.

    Σπανουδάκης Στράτος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χανιά

  • Καλησπέρα σας, αν σας απασχολεί αυτό το ενδεχόμενο θα πρέπει να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό για περαιτέρω διερεύνηση.

    Ευσταθίου Ευγενία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας. Με τη βοήθεια ενός ειδικού ψυχικής υγείας θα μπορέσετε να διαπιστώσετε αν έχετε κατάθλιψη και επίσης θα σας υποδειχθούν τα καταλληλότερα βήματα για το πώς μπορείτε να το αντιμετωπίσετε αυτό.

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • https://www.youtube.com/watch?v=9ImqE3kUcW0&t=1749s

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Καλησπέρα σας,

    Για να κάνετε την συγκεκριμένη ερώτηση φαντάζομαι πως βιώνετε κάποια συναισθήματα που σας παραπέμπουν σε ενδεχόμενη κατάθλιψη, σωστά;

    Σίγουρα θα ήθελα να ρωτήσω περισσότερα πράγματα όπως πόσο καιρό αισθάνεστε έτσι και εάν τα συναισθήματα αυτά προέκυψαν στα ξαφνικά ή συνέβη κάποιο "ψυχοπιεστικό" γεγονός (όπως κάποια έντονη αλλαγή, απώλεια κλπ.).

    Δεν ξέρω πόση σημασία έχει να ονομάσουμε κάτι ως κατάθλιψη. Η λέξη κατάθλιψη υπάρχει για να περιγράψει ένα σύνολο συμπτωμάτων τα οποία συναντώνται μαζί και επιμένουν στον χρόνο.

    Είναι περισσότερο σημαντικό να διερευνηθεί το γιατί αισθάνεστε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας για την διερεύνηση μιας τέτοιας κατάστασης απαιτείτε περαιτέρω έλεγχος πολλών παραγόντων για ένα αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα με έντονη ψυχοσυναισθηματική και σωματική συμπτωματολογία που δημιουργεί έντονη δυσφορία στην λειτουργικότητα της καθημερινότητας.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας,
    η κατάθλιψη χαρακτηρίζεται από μία περίοδο (σύμφωνα με τα κριτήρια τουλάχιστον 2 εβδομάδων) κατά τις οποίες ο ασθενής βιώνει καταθλιπτική διάθεση( αίσθημα θλίψης, στενοχώριας ή απελπισίας) ή σημαντική απώλεια ενδιαφέροντος ή ευχαρίστησης μαζί με ορισμένα επιπλέον συμπτώματα όπως: αλλαγές στο σωματικό βάρος, προβλήματα στον ύπνο, απώλεια ενέργειας, κόπωση, ενοχές, σκέψεις ότι δεν αξίζει, δυσκολία στη συγκέντρωση ή σκέψεις θανάτου. Ανάλογα με τη βαρύτητα αυτά μπορεί να ποικίλουν, όπως επίσης σε κάποιες περιπτώσεις στη διάθεση κυριαρχεί η ευερεθιστότητα. Αν κάποιος βιώνει ορισμένα από αυτά, θα ήταν χρήσιμο να επισκεφθεί κάποιο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μακρής Βασίλειος

    Ψυχίατρος

    Ιλίσια

  • Η διάγνωση της κατάθλιψης όπως και κάθε άλλης ψυχικής δυσφορίας είναι ειδικότητα των ψυχιάτρων ή και των κλινικών ψυχολόγων και για να μπορέσει να συμβεί με εγκυρότητα και αξιοπιστία χρειάζεται κάποιες συναντήσεις.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Υπάρχουν κάποια πράγματα που θα μπορούσα να σας πω σχετικά. Θεωρώ όμως ότι η καλύτερη και σοφότερη επιλογή που έχετε να κάνετε, είναι να λάβετε μία εμπεριστατωμένη αξιολόγηση από ψυχίατρο. Το να διαγιγνώσκουμε τους εαυτούς μας είναι επικίνδυνο και ανώφελο.

    Απευθυνθείτε σε ψυχίατρο, και παράλληλα αναζητήστε ψυχοθεραπευτική υποστήριξη από έναν ψυχολόγο για τα θέματα που σας ζορίζουν. Είναι απαραίτητο θεωρώ για την ομαλή σας ανάκαμψη. Εύχομαι ό,τι καλύτερο.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Υπάρχουν συμπτώματα, για παράδειγμα θλίψη, εκνευρισμός, ευερεθιστότητα, αρνητικές σκέψεις, απαισιοδοξία, διαταραχή ύπνου, και άλλα. Αν υποπτεύεστε ότι έχετε κατάθλιψη, καλύτερα να αναζητήσετε βοήθεια. Ο ειδικός που θα σας συναντήσει, θα σας πει αν έχετε κατάθλιψη και πώς να την αντιμετωπίσετε

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Περιγράφοντας την κατάσταση σας κατα τη διαρκεια μιας επισκεψης σε ψυχίατρο

    Γκιουζέλης Ιωάννης

    Ψυχίατρος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Γειά σας!

    "Ψάξε την απάντηση εκεί που σου ήρθε η ερώτηση"!
    Τι είναι αυτό που σας προβληματίζει και σας κάνει να σκέπτεστε ότι πάσχετε από κατάθλιψη;
    ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑΤΕ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ; ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ ΜΟΝΟΣ ΣΑΣ ΤΗΝ ΔΙΑΓΝΩΣΗ; Φυσικά καί όχι! θα πηγαίνατε σε ενα καρδιολόγο!
    Διαγνώσεις εξ'αποστάσεως δεν γίνονται!
    Θα πρέπει να δείτε έναν έμπειρο ειδικό για να συζητήσετε μαζί του τις ανησυχίες σας!
    Υπάρχουν σοβαρές μορφές κατάθλιψης χωρίς φανερά συμπτώματα...

    Παρόλα αυτά καλό είναι να ξέρετε τα βασικά συμπτώματα..
    Μερικά από τα πιο συνηθισμένα είναι τα παρακάτω:

    -Ελάττωση τ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • θα πάτε στον ψυχίατρο ή σε κλινική ψυχολόγο για διάγνωση

    Βλάχου Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αμπελόκηποι

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να το συζητήσετε μαζί του, να του πείτε τα συμπτώματά σας και να σας προτείνει θεραπευτική αντιμετώπιση αν χρειάζεται.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός