• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 18/05/2023

Πάσχω απο κατάθλιψη εδώ και μερικά χρόνια. Λαμβάνω αριπιπραζόλη. Θεωρητικά είναι κατάλληλη αγωγή??? Δύο τρεις φορές το χρόνο πεφτω πολυ(έντονο και ασταμάτητο κλάμα, ζάλη, σκέψεις ότι θέλω να πεθάνω, ότι η ζωή μου δεν έχει τίποτα που να με ευχαριστεί, θλίψη μεγάλη, εντονο αγχος που αντανακλα στο στομάχι). Μόλις συνέλθω αρχίζω πάλι να ζω φυσιολογικα. Το θεμα ειναι ότι έιμαι νοσηλευτρία πτυχιουχός, δουλευω και παράλληλα σπουδάζω για δεύτερο πτυχίο. Είναι κατάλληλο φάρμακο η αριπιπραζόλη???Τι αλλό να κάνω???

22 ειδικοί απάντησαν

  • Αρχικά χρειάζεται να δείτε μήπως ξεπερνάτε τα όρια σας. Δουλειά και Σχολη είναι δύσκολο. Η υποτροπή είναι κλασικό φαινόμενο. Ωστόσο, αυτό που βοηθάει περισσότερο είναι φαρμακευτική και ψυχοθεραπεία παράλληλα. Το κατάλληλο φάρμακο για εσάς το γνωρίζει ο ψυχίατρος που σας παρακολουθεί. Οι ψυχολόγοι δεν χορηγούμε φάρμακα.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Πρέπει να κάνετε τακτικά επισκέψεις στο ψυχίατρο που σας χορήγησε το φάρμακο. Ίσως χρειάζεται να αλλάξει τη δοσολογία ή να σας δώσει κάτι άλλο. Το ότι παίρνουμε φαρμακευτική αγωγή δεν σημαίνει ότι το πρόβλημα εξαφανίζεται, απλά κοιμάται. Ίσως ήρθε η ώρα να κάνετε κάποιες συνεδρίες εκτός από τη φαρμακευτική αγωγή.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας,

    Αναφέρετε πως λαμβάνετε ψυχιατρική αγωγή όποτε να υποθέσω πως σας παρακολουθεί κάποιος ψυχίατρος. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν είστε ευχαριστημένη από την συνεργασία σας καθώς εκφράζετε αμφιβολίες σχετικά με την αγωγή που παίρνετε και αναρωτιέμαι εάν έχετε τον χώρο και τον χρόνο να τα συζητήσετε αυτά με τον ψυχίατρο σας.

    Ιδανικά θα σας έλεγα να συνδυάζατε την αγωγή με Ψυχοθεραπεία. Η αγωγή από μόνη της δεν αρκεί και επίσης το επιθυμητό είναι κάποια στιγμή να διακοπεί και το άτομο να μην την έχει ανάγκη.

    Όσον αφορά τα φαρμακευτικά αυτά θα πρέπει να συζητηθούν με τον Ψυχίατρο.

    Σχετικά με τα υπόλοι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Πρέπει να σε βλέπει ειδικός να σε εξετάσει για να δει τι αγωγή χρειαζεσαι

    Χατζησάββα Ρεβέκκα

    Ψυχίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Χρειαζεται αμεσα να ξεκινησετε ψυχοθεραπεια. Τα φαρμακα απο μονα τους δεν μπορουν να θεραπευσουν την αιτια που σας προκαλει αυτά τα συμπτωματα.

    Βλάχου Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αμπελόκηποι

  • καλησπέρα παίρνεται μόνο αγωγή ή κάνετε και ψυχοθεραπεία; χρειάζεται συνδυασμός και επαναξιολόγηση αν θεωρείται ότι το φάρμακο δε σας δουλεύει καλά.
    ίσως και να κάνετε έργα ψυχομετρικό εργαλείο για σωστότερη διάγνωση εάν δεν είστε σίγουρη για τη διαγνωση.
    Δε μπορεί να σας απαντήσει κάποιος από εδώ με ένα ναι είναι κατάλληλο ή ακατάλληλο διότι χρειάζεται και ενα ιστορικό..

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας.
    Το φάρμακο είναι ταιριαστό, αλλά ο ψυχίατρός σας θα κρίνει καλύτερα αν λειτουργεί ή όχι. Οι ψυχίατροι κάνουν δοκιμές μέχρι να βρουν το κατάλληλο που σας ταιριάζει. Μην παραιτείστε. Συζητήστε το με αυτόν. Παράλληλα, η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει να λυτρωθείτε προοδευτικά και σταδιακά. Δεν υπάρχουν μαγικές λύσεις.
    Με εκτίμηση

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Η ουσια που αναφερετε χρησιμοποιειται κυριως για την διπολικη διαταραχη
    Αν και δεν ειμαι ψυχιατρος αυτο γνωριζω
    Γιατι δεν ρωτατε τον γιατρο σας γιατι διΛεξε Υτο το σχημα
    Σιγουρα σαν mood stabilizer αλλα συνηθως παει κ με ενα αντικαταθλιπτικο

    Βλοντάκης Γιάννης

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Γειά σας!

    Εχετε υπ'όψιν τα εξής:
    Φοράς σωσίβιο, (= φάρμακα) επιπλέεις.
    Βγάζεις το σωσίβιο, βυθίζεσαι ...
    Πρέπει να μάθεις κολύμπι!!!
    (= Ψυχοθεραπεία)
    Η ψυχοθεραπεία (γνωσιακή - Συμπεριφοριστική) είναι η πιο αποτελεσματική και μόνιμη θεραπεία που γνωρίζουμε σήμερα!
    Τα φάρμακα έχουν την χρησιμότητά τους αλλα, δυστυχώς, στην καλλίτερη περίπτωση, μπορουν να δράσουν ως παυσίπονα!
    Μπορεί να μειώσουν για λίγο, τα συμπτώματα, αλλά δεν κάνουν τίποτα για τις αιτίες...
    Έχουν χρησιμότητα μόνο όταν χρησιμοποιούνται επικουρικά (βοηθητικά) και όχι σαν κυρία θεραπεία.
    Δεν χρειάζεστε απλώς "ταξιτζή&q
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα σας. Καθ´ ότι δεν είμαι ψυχίατρος, δεν είμαι κατάλληλη να το κρίνω. Ακόμα κι αν ήμουνα όμως, χωρίς να γνωρίζω το ιστορικό σας θα ήταν παρακινδυνευμένο να πω κατι έτσι απλά. Ο θεράποντας ιατρός που σας γνωρίζει, έκρινε έτσι και έχετε να το εμπιστευτείτε. Θα μπορούσατε να κάνετε και ψυχοθεραπεία, φυσικά !

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας το ερώτημα αυτό θα ήταν πιο βοηθητικό να το απευθύνεται στον γιατρό ή ψυχίατρο που σας παρακολουθεί και σας έχει χορηγήσει την συγκεκριμένη αγωγή. Σε κάθε περίπτωση η έναρξη ψυχοθεραπειας συνδυαστικα με την φαρμακευτική αγωγή είναι αρκετά αποτελεσματική στην αντιμετώπιση τέτοιων συμπτωμάτων όπως αυτά που αναφέρεται.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι ειλικρινά για όλα αυτά. Καταλαβαίνω ότι η αριπιπραζόλη σας έχει βοηθήσει σημαντικά ανά περιόδους. Σας επιτρέπει να ζείτε φυσιολογικά. Είναι αναμενόμενο επομένως να πιστεύετε, ότι για να υπάρχουν περίοδοι που πέφτετε έντονα, όπως λέτε, πάει να πει ότι "δεν πιάνει" το φάρμακο.

    Επιτρέψτε μου να πω, με κάθε σεβασμό και καλοπροαίρεση, ότι αυτό είναι ένα βιαστικό συμπέρασμα. Είναι πολύ αισιόδοξο ότι η αριπιπραζόλη σας βοηθάει σε σημαντικό βαθμό, έστω και για κάποια διαστήματα. Ωστόσο, η φαρμακοθεραπεία από μόνη της σπάνια αποδεικνύεται αρκετή στην αντιμετώπιση και διαχείρηση της κατάθλιψης. Χρειάζεται στη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Θα πρέπει να το συζητήσετε με ειδικό ψυχίατρο, η αριπιπραζόλη δεν είναι αντικαταθλιπτικπ.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Στην κατάθλιψη, παράλληλα με την φαρμακευτική αγωγή, βοηθάει πολύ και η ψυχοθεραπεία. Είναι κάτι να σκεφτείτε να κάνετε

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Μα συγγνώμη ποιος σας το έδωσε αυτό το φάρμακο; γιατί δε ρωτάτε τον γιατρό που σας το συνταγογράφησε γιατί σας το έδωσε;

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Η αριπιπραζολη δεν είναι αντικαταθλιπτικο

    Σερίφ Δαμάδογλου Εκρέμ

    Ψυχίατρος

    Κομοτηνή

  • Πάρτε μια δεύτερη γνώμη από έναν δεύτερο ψυχίατρο και ξεκινήστε ψυχοθεραπεία. Τα φάρμακα απλώς συντηρούν μια κατάσταση ΔΕΝ θεραπεύουν .

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Αυτή η ερώτηση είναι για ψυχίατρο θα πρότεινα να δείτε έναν να του αναφέρεται όλα σας τα συμπτώματα καθώς και την συχνότητα τους και να συνεργαστείτε μαζί του , μην μένετε μόνη σε όλο αυτό υπάρχουν λύσεις ζητήστε βοήθεια από ψυχίατρο χωρίς ταμπού !

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Αγαπητή κυρία εύχομαι να σας πάνε τα πράγματα καλά. Ο ψυχίατρος που σας χορήγησε το φάρμακο προφανώς το έκρινε κατάλληλο. Τι σας κάνει να αμφιβάλλετε; Αυτός γνωρίζει το ιστορικό σας και έχει την ευθύνη της θεραπείας. Αν για κάποιο λόγο αμφιβάλλετε μπορείτε να μιλήσετε μαζί του για τις αμφιβολίες σας και να δείτε τι θα γίνει. Επίσης μπορείτε να αλλάξετε ψυχίατρο. Είναι πολύ σημαντικό αν αλλάξετε γιατρό, να μιλήσετε για τη ζωή σας με μεγάλη λεπτομέρεια ώστε να μπορέσει να συμπεράνει στο αν η διάγνωση που σας έχει δοθεί είναι σύμφωνη με το ιστορικό σας και την κλινική σας εικόνα. Μιας και είστε πτυχιούχος νοσηλεύτρια είναι εύκολο για σας να βρεί... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Πρέπει να μιλήσετε με τον γιατρό σας η με άλλον γιατρό. Αυτό είναι το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Απευθυνθείτε στο ψυχίατρο σας για ότι απορία ή καθοδήγηση χρειάζεστε σχετική με την αγωγή που λαμβάνετε.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Η αριπιπραζόλη μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την κατάθλιψη σε συνδυασμό ή αυτούσια. Δεδομένου των υποτροπών που έχετε, ίσως να μην είναι η ιδανική θεραπεία. Συμβουλευτείτε έναν ψυχίατρο για βελτιστοποίηση της θεραπείας.

    Με εκτίμηση,

    Ρόζα Παρδάλη ΜD, MrcPsych
    Ψυχίατρος

    Παρδάλη Ρόζα

    Ψυχίατρος

    Νέο Ηράκλειο