• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 08/04/2024

Όταν μένω μόνος ξεκινάει ένα μόνιμο βάρος σαν άγχος

9 ειδικοί απάντησαν

  • Μη μένετε μόνος μέχρι να μιλήσετε με κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας και να το φτιάξετε αυτό είναι άγχος το καταλαβαίνετε χρειάζεται διερεύνηση

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Σαν ψυχοθεραπεύτρια, συνιστώ να αναζητήσεις υποστήριξη από ειδικό, που μπορεί να σε βοηθήσει να διαχειριστείς το άγχος σου. Επίσης, είναι σημαντικό να μάθεις τρόπους να χαλαρώνεις και να αντιμετωπίζεις το άγχος στην καθημερινότητά σου.
    Μην διστάσεις να ζητήσεις βοήθεια για να τα διαχειριστείς και να βελτιώσεις την κατάστασή σου.

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Φαίνεται η μοναξιά να σας δημιουργεί έντονα δυσφορικα συναισθηματα που καλό θα ήταν να τα μοιραστείτε με κάποιον ειδικό και να σας καθοδηγήσει στη διαχείριση τους.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Καλησπέρα σας. Παρατηρείτε ότι όταν μένετε μόνος, σαν να σας πιάνει ένα βάρος που θυμίζει άγχος. Αυτό το βάρος είναι μόνιμο, όπως λέτε, δεν φεύγει, μένει εκεί. Μπορείτε να αναρωτηθείτε τί θα μπορούσε να το πυροδοτεί; Τι ακριβώς υπάρχει στο συναίσθημα της μοναχικότητας ή της μοναξιάς που σας ζορίζει; Θα σας ενθάρρυνα να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο για να σας βοηθήσει να δώσετε απαντήσεις σε αυτά τα ερωτήματα, ώστε να μπορέσετε να διαχειρίζεστε με αποτελεσματικότητα τις σκέψεις και τα συναισθήματά σας. Προσωπικά βρίσκομαι στη διάθεσή σας. Να είστε καλά.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Γεια σας,

    Το να αισθάνεστε ένα μόνιμο βάρος σαν άγχος όταν είστε μόνος μπορεί να αντικατοπτρίζει βαθιά ανησυχία και ανασφάλεια σχετικά με τον εαυτό σας και τις σχέσεις σας με τους άλλους. Αυτά τα συναισθήματα μπορεί να είναι αποτέλεσμα παλαιότερων εμπειριών, όπως παιδικές εμπειρίες ή σχέσεις με τα σημαντικά άτομα στη ζωή σας.

    Είναι σημαντικό να εξετάσετε τη δυνατότητα υποστήριξης από ψυχολόγο ή ψυχίατρο που εξειδικεύεται σε θέματα άγχους και αντιμετώπισης της μοναξιάς. Η θεραπεία μπορεί να παρέχει ένα ασφαλές και υποστηρικτικό περιβάλλον για να ερευνήσετε αυτά τα συναισθήματα και να αναπτύξετε στρατηγικές για την αντιμετώπισ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Η αίσθηση του είμαι μόνος μπορεί να ενισχύσει το άγχος για πολλούς ανθρώπους. Αυτό είναι απολύτως φυσιολογικό. Μερικές φορές, η δημιουργία μιας καθημερινής ρουτίνας, η συμμετοχή σε κοινωνικές δραστηριότητες, και η εξερεύνηση ενδιαφερόντων μπορεί να βοηθήσει να μειωθεί αυτό το άγχος. Επίσης, η ψυχοθεραπεία μπορεί να παρέχει εργαλεία για τη διαχείριση του άγχους και την ανάπτυξη δεξιοτήτων για την αντιμετώπιση της μοναξιάς.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλημερα σας. Η υποστηριξη απο εναν ειδικο θα βοηθουσε στην αντιμετωπιση του προβληματος, χρησιμοποιωντας θετικες τεχνικες & στρατηγικες.Επομενως ενθαρρυνετε τον εαυτο σας.

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Πολλές φορές, αυτή η κατάσταση, που περιγράφετε, μπορεί να προκύψει από την έλλειψη κοινωνικών επαφών ή την απουσία στενών δεσμών, προκαλώντας μια βαθιά αίσθηση απομόνωσης. Η αίσθηση της μοναξιάς και το άγχος που τη συνοδεύουν μπορούν να εμφανιστούν όταν κάποιος βρίσκεται μόνος, προκαλώντας αισθήματα έντονης δυσφορίας και στρες.
    Η αυτοφροντίδα, η δημιουργία και η διατήρηση σημαντικών κοινωνικών δεσμών, καθώς και η συμμετοχή σε δραστηριότητες που σας γεμίζουν με θετικά συναισθήματα, μπορεί να αποτελέσουν βασικά βήματα για να νιώσετε καλύτερα.
    Εάν αυτά τα συμπτώματα επιμένουν και σας δυσχεραίνουν την καθημερινότητα ένας επαγγελματίας ψυ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας,

    Όντως, είναι πολύ μεγάλο βάρος το να μένετε μόνος σας, τόσο σαν αίσθηση όσο και σαν συναίσθημα. Βλέπω πως δεν κάνατε κάποια ερώτηση, απλά μοιραστήκατε την αίσθηση που έχετε, είναι εντάξει αυτό και πολύ καλά κάνατε. Δε γνωρίζω άμα κάνετε ή κάνατε στο παρελθόν ψυχοθεραπεία, θα σας το πρότεινα όμως. Ίσως σας βοηθούσε να μοιραστείτε αυτό το βάρος με κάποιον ειδικό, να το διερευνήσετε και μαζί, να βρείτε τι θα μπορούσατε να κάνετε.

    Χαίρομαι πάντως που το μοιραστήκατε εδώ με τους ειδικούς του Doctor Anytime, ακόμα και μία μικρή πρόταση είναι μεγάλη κίνηση από εσάς και εκφράζει ένα συναίσθημα που πολλοί άνθρωποι νιώθ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γεωργακόπουλος Φώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Λάρισα