• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 02/03/2024

Νιώθω άδεια μέσα μου . Κλαίω κάθε βράδυ και δεν θέλω να ξυπνάω . Τρώω πολύ από εκεί που δεν έτρωγα τόσο . Είμαι ερωτευμένη με κάποιον που δεν νιώθει το ίδιο . Είμαι άρρωστη ;

9 ειδικοί απάντησαν

  • Έχετε κάποια καταθλιπτικά συμπτώματα που μπορούν να αντιμετωπιστούν με θεραπεία. Δεν είστε μόνη σε αυτό. Μπορείτε να πάρετε φροντίδα και βοήθεια, αρκεί να μην το αμελήσετε.

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Ο έρωτας δεν είναι αρρώστια ίσα ίσα οι υγιείς άνθρωποι νοιώθουν ερωτευμένοι ! Το έχουμε περάσει οι περισσότεροι, συμβαίνει καμιά φορά να θέλουμε κάποιον που είναι αλλού , δώστε λίγο χρόνο στον εαυτό σας και θα περάσει , βγείτε ζήστε και όλα θα πάνε καλά , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα. Το υπαρξιακό κενό,το κλάμα, η διαταραχή στον ύπνο και η υπερφαγία παραπέμπουν σε καταθλιπτικό σύνδρομο. Αυτό μπορεί να είναι αντίδραση στον ανεκπλήρωτο έρωτα που ζείτε. Πάντως καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε ψυχίατρο ή ψυχολόγο για την θεραπεία σας.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Κάθε " αρρώστια " έχει ίαση! Αποφύγετε να βάζετε ταμπέλες που νιώθετε αδύναμη να τις αποβάλλεται! Ξεκινήστε ψυχοθεραπεία και βάλτε τα πράγματα σε μια σειρά. Θα σας βοηθήσει!

    Αντωνίου Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Έχετε στεναχωρεθεί, μιλήστε με ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή νσ σας βοηθήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Δεν είστε άρρωστη, απλά έχετε εστιάσει την προσοχή σας σε έναν άνθρωπο που δεν σας αξίζει και αυτό μάλλον συμβαίνει γιατί έχετε μάθει να σας συμπεριφέρονται έτσι. Με αυτό εννοώ ότι πιθανόν έχετε μάθει να σας απορρίπτουν και να μένετε εκεί. Όμως αυτό σιγά σιγά φθείρει εσάς και όχι τους γύρω σας. Χρειάζεται να πιστέψετε στον εαυτό σας και ότι μπορείτε πραγματικά να αγαπηθειτε από κάποιον. Μην αναλωνεστε σε έναν άνθρωπο που δεν σας αγαπά γιατί το μόνο που κάνετε είναι να υποφέρετε. Καλό είναι να αρχίσετε να βγαίνετε έξω με καινούργιους ανθρώπους και να κάνετε νέες γνωριμίες. Και να θυμάστε: αξίζετε πραγματικά να αγαπηθειτε!

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας. Η λέξη "άρρωστη" είναι πολύ βαριά για να την δώσετε στον εαυτό σας. Το κενό που περιγράφεται και το γεγονός ότι νιώθετε ερωτευμένη χωρίς να υπάρχει ανταπόκριση δείχνει ότι μέσα σας νιώθετε πολύ δυσφορικά. Καλό θα ήταν να μιλήσετε με κάποιον ειδικό να σας βοηθήσει να καταλάβετει το κενό που νιώθετε, το γιατί το νιώθετε και πως θα μπορέσετε να βγείτε από αυτό.

    Παταργιά Ειρήνη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χολαργός

  • Η απόρριψη από κάποιον που νιώθετε ερωτικό ενδιαφέρον μπορεί να προκαλέσει έντονα συναισθήματα απογοήτευσης, θλίψης και ανασφάλειας. Είναι φυσιολογικό να νιώθετε έτσι σε μια τέτοια κατάσταση, αλλά δεν σημαίνει απαραίτητα ότι φταίτε εσείς. Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι η αξία σας ως άτομο δεν εξαρτάται από την ανταπόκριση ή την αποδοχή από άλλους.
    Είναι σημαντικό να αντιμετωπίσετε αυτήν την κατάσταση με συμπόνια προς τον εαυτό σας και να αναζητήσετε υποστήριξη από φίλους, οικογένεια ή επαγγελματία ψυχικής υγείας αν νιώθετε ότι χρειάζεστε βοήθεια για να αντιμετωπίσετε τις συνέπειες αυτής της κατάστασης. Να προσέχετε τον εαυτό σας και να επ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Το να αισθάνεται κανείς άδειος μέσα του, να κλαίει κάθε βράδυ και να μη θέλει να ξυπνάει αποτελούν σημάδια ψυχολογικής δυσφορίας. Η υπερκατανάλωση τροφής μπορεί να είναι ένας τρόπος αυτο-προστασίας και αποφυγής των έντονων συναισθημάτων .
    Σε αυτήν την περίπτωση, θα σας συνιστούσα να αναζητήσετε τη βοήθεια ενός ψυχολόγου-ψυχοθεραπευτή. Ο ειδικός θα αξιολογήσει τις συνθήκες και τα συναισθήματά σας, προσφέροντας υποστήριξη και εργαλεία για την αντιμετώπιση των δυσκολιών. Με την επαγγελματική βοήθεια, μπορείτε να καλυτερεύσετε την ψυχική σας υγεία και να αντιμετωπίσετε πιο αποτελεσματικά την δύσκολη κατάσταση που αντιμετωπίζετε.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής