• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 14/02/2024

Καλησπέρα, Εδώ και πολύ καιρό βιώνω mobbing στην εργασία μου. Το άτομο αυτό διαστρεβλώνει καταστάσεις, υπερβάλλει και καθοδηγεί τη συζήτηση, έτσι ώστε να ρίξει ευθύνες σε μένα. Ενώ τα περισσότερα προβληματα μόνη της της τα δημιουργεί με τη συμπεριφορά της. Αλλά θεωρεί ότι τα κάνει όλα σωστά. Μονολογεί, υποτιμώντας με και στο τέλος δυσκολεύομαι να υπερασπιστώ τον εαυτό μου, γεγονός που με στενοχωρεί. Η κατάσταση αυτή έχει επηρεάσει πολύ την απόδοση μου στην εργασία και έχει επιδεινώσει την κατάθλιψη. Ώρες ώρες σκέφτομαι να παραιτηθώ για την ψυχική μου υγεία. Άλλες φορές λέω να κάνω υπομονη μέχρι να τελειωσει η σύμβαση μου, αλλά είναι πολύ επώδυνο και στρεσογόνο! Θα ηθελα μερικές συμβουλές

5 ειδικοί απάντησαν

  • Οι χειριστικοί άνθρωποι είναι δύσκολοι στη διαχείριση και στη συνεργασία. Βρείτε το κέντρο σας, θυμηθείτε τον εαυτό σας και μην επιτρέπετε να σας υποτιμούν. Αναζητήστε παρόμοιες εμπειρίες στο παρελθόν σας και δείτε πώς τις είχατε διαχειριστεί τότε. Ζείτε στο εδώ και τώρα, όχι στην εποχή που πιθανόν η συμπεριφορά κάποιου μεγάλου να σας τραυμάτισε. Δεν είστε αδύναμος/η. Η λύση βρίσκεται στα χέρια σας με τη βοήθεια κάποιου ειδικού.

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Γεια σας! Στις περιπτώσεις όπου πολλές φορές αντιμετωπίζουμε δίλημμα μεταξύ του "ναι ή όχι", "αυτό ή το άλλο", βοηθητικά εργαλεία μοιάζουν να αποδίδουν αφενός ο χρόνος κι αφετέρου η ατομική και μόνον απόφαση χωρίς επιρροές από τους άλλους. Ως προς το χρόνο, με την έννοια ενός χρονικού περιθωρίου-deadline που θα ορίσετε εσείς και μόνον εσείς στις καταστάσεις, κι αυτό διότι πολύ απλά η ζωή τσουλάει και καλό είναι να εξελίσσεται. Ως προς τη δική σας απόφαση, δυστυχώς ένα μεγάλο ποσοστό ανθρώπων πράττει με βάση τους υπόλοιπους, αγνοώντας τις προσωπικές επιθυμίες, οι οποίες τρέχουν και βασανίζουν εσωτερικά. Η μη συμβατότητα με ... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα,
    Η κατάσταση που περιγράφετε είναι δυσάρεστη και έχει σημαντικό αντίκτυπο στην ψυχική και σωματική σας υγεία. Σε τέτοιες περιπτώσεις, συνήθως συνιστάται να ζητήσετε βοήθεια από ψυχολόγο - ψυχοθεραπευτή. Ο ειδικός θα μπορούσε να σας βοηθήσει στο να αντιμετωπίσετε την κατάσταση, να αναπτύξετε στρατηγικές για την προστασία του εαυτού σας και να εξετάσετε εναλλακτικές λύσεις όσον αφορά την εργασία σας.
    Επιπλέον, σημαντικό είναι να επικοινωνήσετε με τον εργοδότη σας ή τον υπεύθυνο του τμήματος σας για να τους ενημερώσετε για το πρόβλημα που αντιμετωπίζετε και να ζητήσετε την υποστήριξή τους.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Όταν δεν αντέχετε κάτι να το σταματάτε. Προέχει η ψυχική και σωματική σας υγεία. Εάν μπορείτε να κάνετε υπομονή μέχρι να τελειώσει η σεζόν αλλά να μην ξανά πάτε στη συγκεκριμένη εργασία, κάντε το. Εάν όμως δεν αντέχετε άλλο αυτή την κατάσταση θα σας συμβουλευα να σταματήσετε άμεσα.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Στην ζωή μας έρχονται πολλές φορές στιγμές που χρειάζεται να πάρουμε την σωστή για μας απόφαση. Μέσω της ψυχοθεραπείας ενδυναμωνόμαστε προκειμένου να στηρίξουμε τις επιλογές μας και να μπορέσουμε να διαμορφώσουμε ένα περιβάλλον λειτουργικό και ωφέλιμο για εμάς, τόσο εσωτερικά όσο και εξωτερικά

    Κόλλια Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος - Ειδ. Συστημική ψυχοθεραπεύτρια

    Εξάρχεια