• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 26/02/2024

Με είπε θέλει χρόνο γιατί έχει χάσει τον εαυτό σου μαζί μου Του έδωσα μια βδομάδα αλλά θέλει κ άλλο και σκέφτεται να με χωρίσει Δεν μπορώ να το διαχειριστώ Νιώθω ένα άγχος όλη την μέρα κ φόβο για τ μέλλον Τον αγαπάω παρά πολύ τον είπα να δώσουμε μια ευκαιρία να βελτιωθούμε κ οι δυο αλλά θέλει χρόνο να βρει τον εαυτό του.. μένουμε μαζί 3 χρόνια κ είμαστε μαζί 3 κ κάτι. Πως θα διαχειριστώ όλο αυτό Οικονομικά δεν μπορώ να πάω σε ψυχολόγο κ μονίμως μειώνω τόν εαυτό μου με την ερώτηση πως τα κατάφερες να χάσεις τον μόνο άνθρωπο που σε αγάπησε

4 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Ο χωρισμός είναι μία πολύ δύσκολη εμπειρία για όλους τους ανθρώπους. Σας συμβουλεύω σε αυτή την φάση να μην πιέσετε τον φίλο σας γιατί ίσως αυτό το άγχος μην τον χάσετε, που περιγράφεται εδώ δημιουργεί βάρος στον φίλο σας και την ανάγκη να απομακρυνθεί. Φροντίστε τον εαυτό σας, καλλιεργήσετε τις άλλες παρέες σας. Αν ο φίλος σας νιώσει ότι είστε ανεξάρτητη, θα του αρέσει. Ποιος σας είπε ότι είναι ο μόνος άνθρωπος που σας αγάπησε;

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • θα σας συμβούλευα να επισκεφτείτε κάποια δομή που να παρέχει δωρεάν συνεδρίες συμβουλευτικής για να λάβετε υποστήριξη και να μπορέσετε να αποφασίσετε σχετικά με την σχέση σας με διαύγεια

    Κωστόπουλος Θάνος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας, είναι σημαντικό να θυμάστε ότι είναι φυσιολογικό να αισθάνεστε έτσι σε μια τέτοια κατάσταση.
    Πρώτα απ' όλα, προσπαθήστε να φροντίσετε τον εαυτό σας και να βρείτε τρόπους να αντιμετωπίσετε το άγχος και το φόβο που αισθάνεστε. Μπορεί να δοκιμάσετε αναπνευστικές τεχνικές χαλάρωσης ή ασκήσεις μείωσης του άγχους που μπορείτε να βρείτε σε βίντεο στο διαδίκτυο.
    Θα ήταν πρόσφορο να εξετάσετε τις προσωπικές σας ανάγκες και τις δυνατότητές σας. Αν δεν μπορείτε οικονομικά να πάτε σε έναν ψυχολόγο αυτή τη στιγμή, μπορείτε να βρείτε δωρεάν ή φθηνότερη ψυχολογική υποστήριξη.
    Τέλος, να θυμάστε ότι είναι σημαντικό να βρείτε τρό
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Κατανοώ απόλυτα τη δύσκολη κατάσταση που βρίσκεστε αυτή τη στιγμή. Είναι φυσικό να νιώθετε άγχος και φόβο για το μέλλον, ειδικά όταν ο σύντροφός σας δηλώνει ότι χρειάζεται χρόνο για να βρει τον εαυτό του. Είναι σημαντικό να θυμάστε πως αυτή η διαδικασία δεν είναι εύκολη ούτε για εσάς ούτε για τον σύντροφό σας.
    Θα σας συνιστούσα να επικοινωνήσετε ανοιχτά με τον σύντροφό σας για τα συναισθήματά σας και να εξηγήσετε πως νιώθετε. Η ειλικρίνεια και η κατανόηση από τις δύο πλευρές μπορεί να βοηθήσει στην επίλυση των προβλημάτων και στην ανοικοδόμηση της σχέσης σας.
    Να θυμάστε πως η αγάπη και η στήριξη που παρέχετε στον σύντροφό σας είναι ση
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής