• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 23/07/2023

Καλησπερα. Ειμαι μικρή σχετικά σε ηλικία και εγω διαγνωστεί με αγχώδης διαταραχή και άρρωστο φοβία από ψυχίατρο. Παίρνω φαρμακευτική αγωγή παρόλο που μου δημιουργεί παρενέργειες. Είναι πολυ δύσκολο και έχω παρά πολλές φοβίες για τα παντα. Ποναει λιγο το κεφάλι μου αναζητώ συο διαδύκτιο τι μπορεί να έχω. Επίσης έχω πολλα ψυχοσωματικά. Νιωθω ότι θα ζω ετσι στην ζωή μου μεσα σε έναν φόβο και όταν θα γίνει μείωση την φαρμακευτικής αγωγής θα ξανα αρχίσω τα ίδια. Τις κρίσεις πανικού κλπ

12 ειδικοί απάντησαν

  • Το άγχος συχνά συνδέεται με τον φόβο. Χρειάζεται παρακολούθηση από ψυχολόγο σε συνδυασμό με μια φαρμακευτική αγωγή από ψυχίατρο. Ο ψυχολόγος θα βοηθήσει σε πολλές παραμέτρους όπως και το να βρεθεί και να "αντιμετωπιστεί" η γενεσιουργός αιτία. Η φαρμακευτική αγωγή από μόνη της στοχεύει στην καλυτέρευση των συμπτωμάτων και όχι στην εύρεση και διαχείριση της αιτίας που προκαλεί μια αγχώδης διαταραχή.

    Πανουσοπούλου Σταυριανή

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Βριλήσσια

  • Είναι η αναστάτωση της εφηβείας που σας ταλαιπωρεί, η αστάθεια της διάθεσης που οφείλεται στις αλλαγές που γίνονται στο σώμα .Δεν θα είναι για πάντα έτσι, μόνο για λίγο! Να μιλάτε συχνά με τον γιατρό σας!

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Πέρα από την φαρμακευτική αγωγή είναι απαραίτητο να κάνετε ψυχοθεραπεία. Η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει και στις φοβίες που αντιμετωπίζετε στο παρόν και στα άγχη που έχετε για τη μελλοντική διακοπή ή μείωση της αγωγής καθώς θα σας προσφέρει ένα σταθερό πλαίσιο υποστήριξης και ενδυνάμωσης.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Αρχικά είναι απαραίτητο να σταματήσετε αμέσως να ψάχνετε πληροφορίες διαδικτυακά. Είναι κατά πλειοψηφία παραπλανητικές οι πληροφορίες. Μπράβο σας που λαμβάνετε την φαρμακευτική και φροντίζετε τον εαυτό σας. Δυστυχώς, αρκετές φορές είναι απαραίτητη η παράλληλη ψυχολογική υποστήριξη για δείτε αποτελέσματα.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα. Ακούω τη δυσκολία σου και θα ήθελα να σε συγχαρώ που βρήκες το θάρρος να θέσεις αυτή την ερώτηση. Μοιάζει να έχεις να διαχειριστείς δύο πράγματα, από τη μία το γενικευμένο άγχος σου, και από την άλλη τις παρενέργειες που σου δημιουργούν τα φάρμακα που λαμβάνεις για να αντιμετωπίσεις το άγχος σου.. Μόνο να φανταστώ μπορώ πόσο δύσκολο - και ίσως ματαιωτικό - πρέπει να είναι όλο αυτό για σένα.

    Είνα μία αλήθεια ότι η αντιμετπώπιση των ψυχικών διαταραχών μόνο με φαρμακευτική αγωγή δύσκολα μπορεί να είναι 100% αποτελεσματική. Στη πλειονότητα των περιπτώσεων χρειάζεται να συνοδεύεται από ψυχοθεραπεία. Στο μήνυμά σου δεν αναφέρεις
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλημέρα σας, μια θεραπεία με φαρμακευτική αγωγή για να γίνει αποδοτική χρειάζεται να συνδυαστεί με ψυχοθεραπεία. Συνεπώς βρίσκω απαραίτητο να μιλάτε σε κάποιον για όσα σκέφτεστε στα πλαίσια θεραπείας ώστε να βρεθεί σταδιακά το γιατί πίσω από αυτά.

    Παπαδοπούλου Λιασή Δανάη

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • όσο παίρνετε την αγωγή χρειάζεται να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία. Η αγωγή είναι σας πυροσβεστήρας, κατευναζει τα συμπτώματα. Όμως το άγχος που τα προκαλεί παραμένει μέσα σας. Χρειάζεστε βοήθεια για να αλλάξει κάτι ως προς αυτό.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Ο φόβος είναι ένας τρόπος να οργανωθεί το διάχυτο άγχος το οποίο φαίνεται να σχετίζεται με τη σχέση που έχετε με το σώμα σας και τον κίνδυνο ότι μπορεί να πάθετε κάτι. Χρειάζεται να το επεξεργαστείτε και να κατανοήσετε τις βαθύτερες αγωνίες που μπορεί να υπάρχουν μέσα σας και που μπορεί να σχετίζονται ακόμη και με το φόβο θανάτου.

    Κορκοκίου Μάγια

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Πανόρμου

  • Χρειάζεται να συμπληρώσετε την αγωγή σας με ψυχοθεραπεία.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Θα ήταν καλό να συνδυάσετε τη φαρμακοθεραπεία με ψυχοθεραπεία. Επίσης να συζητήσετε οποιαδήποτε αλλαγή ή μείωση της φαρμακευτικής αγωγής σας πρώτα με το γιατρό σας .

    Υφαντή Χρυσάνθη - Μαρία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χαλάνδρι

  • Θα πρέπει να επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να σας συμβουλέψει πως να συνεχίσετε τη θεραπεία σας με ασφάλεια.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Θα ήταν πιο ωφέλιμο να μοιράσετε την κατάσταση που σας απασχολεί που τώρα μοιάζει βουνό σε μικρά λοφάκια. Έτσι θα ναι πιο εύκολη η ανάβαση και τελικά το προσπέρασμά τους. Ένα βήμα τη φορά. Παράλληλα με την αγωγή θα βοηθούσε να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία ώστε να δείτε τις βαθύτερες αιτίες που προκαλούν τα συμπτώματα που έχετε και να ελαχιστοποιήσετε την πιθανότητα να επιστρέψουν οι κρίσεις μετά τη διακοπή της αγωγής.
    Παραμένω στη διάθεσή σας αν χρειαστείτε ψυχοθεραπευτή.

    Κουφού Σοφία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νεάπολη