• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 07/04/2024

Για σας, βρισκομαι σε μια φαση στεναχωριας μεγσλης , δεν εψω ορεξη να κανω οτιδηποτε σηκωνομαι το πρωι παω στο γαφειο, σχολανω. Ερχομαι σπιτι τρωω κσι μετα στο κρεβατι , θελω να ξεκινησω περπατιμα και συνεχως το σνσβαλλω. .Οτσν βηχω πονω μπροστα στο στηθος κσι μεμιας σαν ρευμα πισω στο κεντρο της πλατης μου. Εινσι σπι το αγχος; πασχω απι καπιας μορφης καταθλιψη; δεν εχω πολλη ορεξη κσι νοθωθω μια στεναχωρια μεσα μου, ειμαι σε ηλικια 50 χρονων. Δεν ξερω κσι αν αυτα που νοιωθω ειναι γιατι κοντευει η εμμηνοπαυση; η κσποιου ειδους καταθλιψη, δεν ξερω τι μου συμβσινει. Με εκτιμηση Περσα.

7 ειδικοί απάντησαν

  • Ακόμη μία γενικευμένη κατάθλιψη αγχώδης διαταραχή διαταραχή διάθεσης όλα μαζί ένα πράγμα χρειάζεται να μπείτε σε θεραπεία με ειδικό ψυχικής υγείας χρειάζεται να μιλήσετε και να ορίσετε τη ζωή σας σε μία νέα βάση ηλικία κανένα ρόλο δεν παίζει η εμμηνόπαυση απλώς επιβαρύνει το ηδη βεβαρημένο ψυχισμό ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Γεια σας. Φαίνεται ότι βρίσκεστε σε μια δύσκολη φάση και είναι σημαντικό να αναλύσουμε τα συμπτώματά σας προκειμένου να καταλάβουμε τι μπορεί να συμβαίνει. Το γεγονός ότι αναρωτιέστε αν τα συμπτώματά σας είναι σχετικά με την προσέγγιση της εμμηνόπαυσης υποδεικνύει ότι η ηλικία σας μπορεί να έχει κάποιο ρόλο στα συναισθήματα σας. Είναι σημαντικό να συζητήσετε αυτά τα συναισθήματα και αυτές τις ανησυχίες με έναν ειδικό, όπως έναν ψυχολόγο ή ένα γιατρό. Ένας επαγγελματίας υγείας μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε καλύτερα τις πηγές του άγχους και της στεναχώριας και να σας παρέχει τις κατάλληλες συμβουλές και την υποστήριξη που χρειάζεστε.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα σας κυρία Πέρσα. Λυπάμαι για αυτό που βιώνετε. Μιλάτε για μία σχεδόν πελώρια στενοχώρια, ένα έντονο άγχος, τα οποία με κάποιο τρόπο μοιάζουν να στερούν την όρεξή σας για ζωή. Αρκείστε πλέον μόνο στα βασικά, ύπνος, φαγητό, δουλειά. Σαν να μην υπάρχει χώρος για τίποτε άλλο στη ζωή σας. Δεν ξέρετε τι σας συμβαίνει, και προσπαθείτε να δώσετε μία απάντηση, είτε ότι κοντεύει η εμμηνόπαυση, είτε ότι υπάρχει κάποιου είδους κατάθλιψη.

    Εκτιμώ πως έχετε ανάγκη να ακουμπήσετε όλο το βάρος που καθημερινά σηκώνετε σε έναν επαγγελματία ψυχολόγο. Η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει να αφουγκραστείτε πληρέστερα τον εαυτό σας και τις ανάγκες σας,
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Είναι σημαντικό να εξετάσετε την υγεία σας με έναν ιατρό για να αποκλείσετε οποιεσδήποτε παθολογικές αιτίες των συμπτωμάτων που αντιμετωπίζετε. Οι ιατρικές εξετάσεις μπορεί να περιλαμβάνουν αιματολογικές εξετάσεις για να ελέγξουν τα επίπεδα των ορμονών, εξετάσεις για να αξιολογηθεί η λειτουργία του θυρεοειδούς, και άλλες που μπορεί να κριθούν απαραίτητες από τον ιατρό σας. Αφού αποκλειστούν πιθανές ιατρικές αιτίες, μπορείτε στη συνέχεια να συζητήσετε με έναν ειδικό στην ψυχική υγεία για την περαιτέρω αξιολόγηση και διάγνωση των συμπτωμάτων σας.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Φαίνεται να υπάρχουν αγχώδεις και καταθλιπτικές εκδηλώσεις μιλήστε με κάποιο ψυχίατρο να σας βοηθήσει.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Γεια σας,
    Μέσα από την περιγραφή των συμπτωμάτων που αναφέρετε, φαίνεται ότι περνάτε μια περίοδο αυξημένου στρες και ψυχολογικής δυσφορίας. Η αδιαθεσία, η έλλειψη κινήτρου και η σωματική δυσφορία μπορεί να είναι ενδείξεις τόσο του άγχους όσο και της κατάθλιψης. Σημαντικό είναι να αναγνωρίσετε ότι η φροντίδα για την ψυχική σας υγεία είναι εξίσου σημαντική με την σωματική σας υγεία.
    Η έναρξη της σωματικής άσκησης, όπως το περπάτημα που αναφέρετε, η υγιεινή διατροφή και ο επαρκής ύπνος θα αποτελέσουν ένα θετικό βήμα προς τη βελτίωση της διάθεσης και της ψυχικής σας υγείας.
    Εάν παρόλα αυτά, τα συμπτώματα που νιώθετε συνεχίζουν και σας
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Οι περισσότερες προεμμηνοπαυσιακές γυναίκες έρχονται αντιμέτωπες με τα συμπτώματα που περιγράφετε, ωστόσο πρέπει να ξέρετε ότι είναι φυσιολογικό να νιώθετε έτσι καθώς είστε σε ένα αναπτυξιακό στάδιο που συμβαίνουν αναπόφευκτα και σωματικές αλλαγές, οι οποίες επηρεάζουν και τη διάθεσή σας και υπάρχει στεναχώρια για αυτά που νιώθετε ότι "αφήνετε" πίσω σας. Οι ανήσυχες σκέψεις σας, επηρεάζουν τα συναισθήματά σας και τα σωματικά συμπτώματα, τα οποία ακολούθως επηρεάζουν τη συμπεριφορά σας, με το να αναβάλλετε να ασχοληθείτε με δραστηριότητες όπως το περπάτημα, με αποτέλεσμα οι ανήσυχες σκέψεις και τα δυσφορία συναισθήματα να διογκώνοντα... Διάβασε περισσότερα

    Ντούτση Ντόρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ακαδημία