• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 09/04/2024

Γεια σας.ΠΕΡΝΑΩ μια περίοδο που είμαι αρκετα προβληματισμένη με υπαρξιακά ερωτήματα όπως τι κάνω;ποιος είναι ο ρόλος μου;κλπ φάσκω και αντιφάσκω μεταξύ απαντήσεων.Υπαρχουν στιγμες που χανω τον εαυτό μου και στιγμες που τον βρίσκω και νιώθω ότι αντιλαμβάνομαι αυτό που ζω με μια καθαρότητα.ΝΙΩΘΩ ότι έχω αποφασισει τι κλαδο θέλω να ακολουθησω και τι με ενδιαφέρει καθώς και γιατί το επιλέγω αυτο.Αλλα από εκεί που όταν ξεκίνησα ήμουν πολύ ενθουσιασμένη για τη διαδρομή μου και τη βάση που πάω να χτίσω τώρα τα πατήματα μου είναι πιο ερωτηματικά.Εφευρισκω τεχνικές για να με επαναφέρω αλλά δεν έχουν σταθερα είναι πρόσκαιρες.Πραγματικα δεν ξέρω γιατί συμβαίνει το αλλεπάλληλο ζικ ζακ ή γιατί με αφήνω κατά καιρούς αν και καταλαβαίνω ότι η πλευρα του προχωραω βαδίζει σ αυτό που θέλω να γινω ενώ η αμφισβήτηση στο ότι μπορεί να υπήρξε παρελθοντικά.ΟΤΙ ερμηνεία,παράθεση ή εξήγηση θα ήταν πολύ βοηθητική.Θα προσθέσω ότι έχω κάνει περίπου 2-3χρονια ψυχοθεραπείας αρκετα βοηθητικά για να κατανοήσω πολλά πράγματα αλλά απ τον προηγούμενο Μαρτη δεν ήταν τόσο λειτουργικό ακόμη και με άλλο θεραπευτή μιας και μόνη με επανέφερα όσες φορές υπήρξα σ αυτή τη θέση σε ένα τελικό πλαίσιο.αυτα!

6 ειδικοί απάντησαν

  • Αναποφασιστικότητα σας ζορίζει τόσο πολύ ,είναι το μοτίβο της ζωής σας , της προσωπικότητά σας η αναποφασιστικότητα? Μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας συζητήστε μαζί του και διερευνήστε τι είναι αυτό που σας ταλαιπωρεί ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας! Είναι απόλυτα φυσιολογικό να προβληματίζεστε και να θέτετε υπαρξιακά ερωτήματα στον εαυτό σας. Όμως αν καταλαβαίνω καλά από τα λεγόμενά σας, δυσκολεύεστε να έχετε μια συναισθηματική σταθερότητα και περνάτε φάσεις αυτο-αμφισβήτησης, που σας μπερδεύουν. Όταν βρισκόμαστε σε μια φάση αναζήτησης της ταυτότητάς μας, πολλές φορές αυτό είναι επώδυνο και δύσκολο.
    Είναι σημαντικό που κάνετε ψυχοθεραπεία κι έχετε μπει σε μια διαδικασία επεξεργασίας των συναισθημάτων και των σκέψεών σας. Όμως είναι σημαντικό να αναφέρουμε ότι η ψυχοθεραπευτική διαδικασία δεν έχει γραμμική, ούτε συνεχόμενα ανοδική πορεία, αλλά πολλές φορές μπορεί να παρ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Φωτιάδου Κυριακή

    Ψυχολόγος

    Νέα Ιωνία

  • Γεια σας,
    Η διαδικασία της αυτοεξερεύνησης είναι συχνά περίπλοκη και γεμάτη αντιφάσεις. Το να βρειτε τον εαυτό σας και στη συνέχεια να αισθανθείτε ότι τον χάνετε είναι μια φυσιολογική διαδικασία αυτογνωσίας και αυτοαναγνώρισης.
    Η απόφαση για τον κλάδο που θέλετε να ακολουθήσετε και τα ενδιαφέροντά σας δείχνουν μια ξεκάθαρη διάθεση για προσωπική ανάπτυξη και εξέλιξη. Είναι φυσικό, καθώς προχωράτε, να εμφανίζονται ερωτηματικά και αμφιβολίες σχετικά με τις επιλογές και τις δράσεις σας. Αυτό αποτελεί μέρος του ανθρώπινου αναπτυξιακού κύκλου, όπου η αμφισβήτηση και ο επαναπροσδιορισμός των στόχων μας είναι αναπόσπαστα στοιχεία.
    Η εμπει
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Ακούγεστε αρκετά προβληματισμένη. Μοιάζει να αναζητάτε έναν τρόπο να διατηρήσετε μία σταθερή εικόνα εαυτού, καθώς παρατηρείτε να αλλάζει συνεχώς, να τείνει συνεχώς προς διαφορετικά πράγματα και επιλογές. Και όλο αυτό το "ζικ-ζακ" φαίνεται για μένα να έχει να κάνει περισσότερο με βιώματα του παρελθόντος που δεν έχουν καταφέρει ακόμα να "κάτσουν" αναπαυτικά μέσα σας. Σας χάνετε και σας ξαναβρίσκετε, με αποτέλεσμα όλο αυτό να σας δημιουργεί άγχος και ερωτήματα που ζητούν να απαντηθούν. Παράλληλα φαίνεται να υπάρχει ένα επίπεδο νοηματοδότησης για τις αποφάσεις και τις προτιμήσεις σας, και εμπιστεύεστε την ικανότ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Κατανοώ ότι αντιμετωπίζετε διακυμάνσεις στην αυτοαναγνώριση και στις σκέψεις σας, κάτι που μπορεί να είναι στενά συνδεδεμένο με την αυτοεκτίμηση και την αίσθηση της αποδοχής. Η εξερεύνηση αυτών των συναισθημάτων και η ανάλυσή τους με τη βοήθεια ενός επαγγελματία ψυχικής υγείας μπορεί να βοηθήσει στην κατανόηση των αιτίων και στην ανάπτυξη τεχνικών για τη διαχείρισή τους. Μπορεί να είναι δύσκολο να αισθάνεστε ότι προχωράτε στη θεραπεία όταν νιώθετε ότι η πρόοδός σας δεν είναι σταθερή. Είναι σημαντικό να συνεχίσετε να εξερευνάτε επιλογές θεραπείας και να βρείτε έναν επαγγελματία που να σας ενθαρρύνει και να σας υποστηρίζει στην πορεία σας προς ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας,

    Τα υπαρξιακά ερωτήματα είναι πολλές φορές τα πιο δύσκολα και πιο επώδυνα να απαντηθούν. Καταλαβαίνω τον προβληματισμό και την αβεβαιότητα που μπορεί να νιώθετε στη διαδικασία να απαντήσετε τα ερωτήματα που θέτετε. Δυστυχώς η θέση μου είναι δύσκολη, καθώς, ούτε μπορώ να δώσω απαντήσεις στις ερωτήσεις που κάνετε (γιατί απλά δεν τις γνωρίζω για εσάς), ούτε μπορώ (και δεν πιστεύω πως θα σας ήταν χρήσιμο) να κάνω συγκεκριμένες ερμηνείες.

    Είναι αλήθεια πως η θεραπεία δε θα σας δώσει απαντήσεις και λύσεις σε αυτά που σας απασχολούν, αυτό που μπορεί να δοθεί είναι μία σχέση στήριξης (η θεραπευτική σχέση όπως μπορεί ν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γεωργακόπουλος Φώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Λάρισα