• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 25/02/2024

Γεια σας... είμαι ένας άνθρωπος που έχω θέματα υγείας μπαινοβγαίνω στα νοσοκομεία κάθε 2 μήνες για θεραπεία ήμουν δυνατός αλλά δυστυχώς τώρα εδώ και ένα χρόνο έχω χάσει τον έλεγχο του εαυτού μου και στο νοσοκομείο μου είπαν πως έχω κατάθλιψη και δεν μπορώ να διαχειριστώ το άγχος,το προσπάθησα πολύ καιρό μόνος μου αλλά τώρα δυστυχώς θέλω βοήθεια ο γιατρός μου μου σύστησε να ξεκινήσω το enlift 10 ώστε να με βοηθήσει γιατί λόγω των συμπτωμάτων αναζωπυρώνεται το πρόβλημα υγείας που είναι αυτοάνοσο... Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω γιατί εκεί που λέω τα καταφέρνω μόνος μου χωρίς χάπια μετά κάτι συμβαίνει και το χάνω πάλι (κρίση πανικού, όταν είμαι σε κόσμο νιώθω πως κάτι θα πάθω) γενικά είμαι μόνιμος μέσα στο στρες και πρέπει να αλλάξει η ζωή μου γιατί έχω 2 παιδιά δεν μπορώ να το βάλω κάτω....Τι με συμβουλεύεται σας παρακαλώ

10 ειδικοί απάντησαν

  • Να σταματήσετε τον έλεγχο !!!!! Αφήστε τα πράγματα να συμβαίνουν χωρίς να πρέπει να τα ελέγξετε, μπείτε σε θεραπεία με ειδικό ψυχικής υγείας μόνο τα φάρμακα δεν βοηθάνε , υπάρχουν λύσεις, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Εφόσον υπάρχουν συμπτώματα που επιβαρύνουν την καθημερινότητά σας και την υγεία σας, εκτιμώ ότι είναι σημαντικό να λάβετε βοήθεια, ψυχοθεραπευτική ή/και φαρμακευτική.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαλκίδα

  • Καλησπέρα σας. Δεν μπορείτε να τα αντιμετωπίσετε όλα μόνος σας: σοβαρό θέμα υγείας και δύο παιδιά χωρίς υποστήριξη. Θα σας πρότεινα να αναζητήσετε ψυχοθεραπευτική υποστήριξη για το θέμα υγείας που αντιμετωπίζει, ειδικά εφόσον αυτό είναι αυτοάνοσο. Η φαρμακευτική αγωγή μόνο προσωρινά θα σας βοηθήσει. Για μακροπρόθεσμα αποτελέσματα επιδιώξτε την ψυχοθεραπεία.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Θα μπορούσατε να υποστηριχθείτε με ψυχοθεραπεία, αν δεν θέλετε να πάρετε τα φάρμακα πιθανό να μη χρειαστείτε να τα πάρετε αν δουλέψετε ψυχοθεραπευτικά. Το ότι ντιμετωπίζετε σωματική νόσο είναι επιβαρυντικός παράγοντας και για την ψυχική σας υγεία, οπότε με την ψυχοθεραπεία ενισχύεται συνολικα την υγείας σας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • να παλέψετε γιατί είστε μαχητής
    να παλέψετε για τα παιδιά σας και για τον εαυτό σας

    Κωστόπουλος Θάνος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πάτρα

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας κατευθύνει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Γεια σας! Εάν δεν καταστραφεί το παλιό, πως θα αναδομηθεί το νέο; Αρκετός κόσμος επιζητεί το νέο, χωρίς να κάνει την απόσυρση στο παλιό. Αυτή η διαδικασία κατά τη θεραπεία, θεωρώ πως είναι υποχρεωτική. Υπάρχει ενοχή για την απόλαυση και για το καινούργιο, υπάρχει ο φόβος, όμως το παλιό έχει ήδη "λήξει". Επίσης οι γυναίκες στον τομέα της Ψυχολογίας έχουν υπερ-αναλυθεί, αυτοί που έπονται αναγκαστικά και μη, είναι το ανδρικό φύλο, το οποίο θα βοηθήσει και θα βοηθηθεί πολύ. Δε θα σταματήσω να αναφέρω πως τα εργαλεία είναι διαθέσιμα και ανοιχτά προς όλους. Είναι θέμα χρόνου η ψυχοθεραπεία να γίνει υποχρεωτική, επίσης είναι το πρώτο απλό ... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Καλημέρα σας.
    Σε περίπτωση που θέλετε να ξεκινήσετε φαρμακευτική αγωγή καλύτερο θα είναι αυτό να γίνει υπό την καθοδήγηση ψυχιάτρου. Η ψυχοθεραπεία είναι επίσης επιλογή που μπορείτε να ακολουθήσετε παράλληλα για να καταπολεμήσετε το στρες και να σας είναι πιο εύκολο να διαχειριστείτε τα ζητήματα που σας απασχολουν.

    Μάτος Ορέστης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Πλάκα

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι για αυτό που βιώνετε. Τα θέμετα της υγείας σας μοιάζουν με κάποιο τρόπο να έχουν αλλάξει την ταυτότητά σας, την εικόνα που μέχρι πρότινος είχατε για τον εαυτό σας. Ενώ παλιότερα ήσασταν δυνατός, τώρα "μπαινοβγαίνετε στα νοσοκομεία". Όταν προσπαθείτε να διαχειριστείτε μόνος σας, τόσο το άγχος όσο και τα συμπτώματα της ασθένειάς σας, δεν βλέπετε κάποιο ουσιαστικό ή/και μόνιμο αποτέλεσμα. Είναι και τα παιδιά σας που χρειάζονται αφοσίωση και φροντίδα, και κάπως αυτό επιβαρύνει τη κατάστασή σας. Αναγνωρίζετε ότι πρέπει με κάποιο τρόπο να αλλάξει η ζωή σας.

    Για μένα αναδύεται ένα ερώτημα εδώ, το οποίο μπορε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα,
    Αντιμετωπίζετε μια δύσκολη κατάσταση λόγω των προβλημάτων υγείας και της κατάθλιψης που έχετε. Είναι θετικό το γεγονός ότι αναγνωρίζετε την ανάγκη για βοήθεια και συνεργάζεστε με τον γιατρό σας. Το enlift 10 που σας προτείνεται είναι ένα φάρμακο που μπορεί να σας βοηθήσει στη διαχείριση της κατάθλιψης και του άγχους. Ωστόσο, είναι εξίσου σημαντικό να συνδυάσετε τη φαρμακευτική θεραπεία με τη ψυχοθεραπεία.
    Οι συνεδρίες με ψυχολόγο, ψυχοθεραπευτή θα σας βοηθήσουν να αντιμετωπίσετε το στρες και να μπορέσετε να βελτιώσετε σημαντικά την ποιότητα ζωής σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής