• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 22/11/2023

Και εγώ μετά από 1,5 χρόνο παντρειας και 2 χρόνια με κρίσεις πανικού νιώθω να έχω μείνει πίσω σε όλα. Νιώθω απαίσια με τον εαυτό μου και νιώθω να μου λείπει ο παλιός εαυτός μου. Ένιωθα ένας αετός και τώρα ένα μυρμήγκι. Δεν έχω παρέες και μένω σε απομακρυσμένη περιοχή. Δεν δουλεύω. Δεν ξέρω τι να κάνω. Νιώθω ότι έχω ξενερώσει με όλα.

2 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας! Πολλές φορές οι άνθρωποι περνούν διαφορετικές φάσεις στη ζωή τους και αυτό είναι πολύ οκ. Οι καταστάσεις μπορούν να αλλάξουν, να βελτιωθούν, να εξελιχθούν και αυτό ξεκινάει να ενεργοποιείται και με την εσωτερική μας πρωτοβουλία. Εξετάστε ήσυχα και με απαλότητα τι είναι αυτό που σας ενοχλεί πρωτίστως κι από εκεί θα γίνει ίσως η αρχή για πιο δραστικές αλλαγές.

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ για αυτό που περιγράφετε. Έχετε χάσει τον εαυτό σας. Τον παλιό, ένδοξο, δυναμικό, κοινωνικό, λειτουργικό εαυτό. Μοιάζει να βρίσκεστε σε απόγνωση για το πώς θα πορευτείτε με τη ζωή σας από δω και στο εξής. Δεν ξέρετε τί να κάνετε, σα να μη σας ελκύει τίποτα πλέον.

    Εξετάστε το ενδεχόμενο λήψης φαρμακευτικής αγωγής, σε συνεργασία με ψυχίατρο, αν θέλετε μία σύντομη ανακούφιση. Κατά τ' άλλα θα σας ενθάρρυνα να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία. Ένας ψυχολόγος θα σας δώσει την ευκαιρία να ακουμπήσετε το βάρος αυτό, να αφουγκραστείτε αυτό που σας δυσκολεύει καθώς και τις αυθεντικές σας ανάγκες, ώστε το μέλλον να αρχίζε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα