• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 06/03/2024

Έχω μία κόρη 16 χρονών αυτά τραυματίζεται έχει διαταραχές διατροφικές διαταραχές και πολλά άλλα και πίνει και αλκοόλ εδώ και δύο χρόνια δεν έχω βρει τον κατάλληλο δεν έχει βοηθήσει κανένας σε ψυχολόγο παιδοψυχίατροι τίποτα πού μπορώ να απευθυνθώ για αυτά τα πρόβλημα

12 ειδικοί απάντησαν

  • Από αυτά που διαβάζω φαίνεται ότι η κόρη σας έχει στοιχεία οριακής διαταραχής χωρίς όμως να μπορούμε να πούμε ότι έχει οριακή διαταραχή γιατί ακόμα είναι ανήλικη. Αυτό σε συνδιασμό με την διατροφική διαταραχή και την ηλικία της το κάνει ακόμα πιο δύσκολο. Σε τέτοιες περιπτώσεις η διαλεκτική θεραπεία έχει φανεί να είναι αρκετά αποτελεσματική. Βέβαια καλό θα είναι να είναι και η ίδια πρόθυμη να συνεργαστεί ή έστω να θέλει να δεχτεί βοήθεια

    Παταργιά Ειρήνη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χολαργός

  • Σε ψυχίατρο ή ψυχολόγο που ασχολούνται με εφήβους, υπάρχουν εξειδικεύσεις για τις διατροφικές διατραχές, όπως και για τις εξαρτήσεις.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Λυπάμαι πολύ που περνάτε αυτή τη δύσκολη κατάσταση με την κόρη σας. Είναι σημαντικό να βρείτε επαγγελματίες που να προσφέρουν κατάλληλη υποστήριξη. Θα ήταν καλή ιδέα να επικοινωνήσετε με κοινότητες ψυχικής υγείας, νοσοκομεία, ή οργανισμούς που ειδικεύονται σε προβλήματα νεανικής ψυχικής υγείας. Επίσης, μπορείτε να συνεργαστείτε με το σχολείο της για να δείτε αν υπάρχουν υπηρεσίες υποστήριξης διαθέσιμες εκεί. Διαφορετικά θα μπορούσατε να απευθυνθείτε σε έναν κλινικό παιδοψυχολόγο σε συνεργασία με ψυχίατρο.

    Πισκοντάκης Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ελληνικό

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ για αυτό. Πρέπει να είναι πολύ δύσκολο να βλέπετε τη κόρη σας να ταλαιπωρείται με αυτόν τον τρόπο και για τόσο πολύ καιρό. Λέτε ότι δεν έχετε βρει τον κατάλληλο, ότι δεν έχει βοηθήσει κανένας. Θα χρειαστεί να έχω στη διάθεσή μου περισσότερα δεδομένα για να αξιολογήσω αυτή τη πληροφορία. Πιθανότατα να βοηθούσε αν απευθυνόσασταν σε κάποιον επαγγελματία με ειδίκευση στις διατροφικές διαταραχές ή/και τις εξαρτήσεις. Κανονικά όμως ένας οποισδήποτε ψυχολόγος είναι επαρκώς καταρτισμένος για να παρέχει ουσιαστική βοήθεια. Πέρα από την επαγγελματική κατάρτιση, αυτό που καθορίζει τη θεραπεία και την αλλαγή είναι η σχέση που ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Οι διατροφικές διαταραχές, ο αυτοτραυματισμός και η κατανάλωση αλκοόλ αποτελούν σοβαρά ζητήματα που απαιτούν επαγγελματική βοήθεια. Σας συνιστώ να αναζητήσετε βοήθεια από έναν εξειδικευμένο παιδοψυχολόγο ή παιδοψυχίατρο που να έχει εμπειρία σε θέματα εφηβικής συμπεριφοράς.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Μπορείτε να απευθυνθείτε στο παιδοψυχιατρικό τμήμα του Σισμανογλείου που έχει ειδικό τμήμα που ταιριάζει με την περίπτωση της κόρης σας.

    Σταύρου Δήμητρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια εφήβων, ενηλίκων και ομάδων

    Πεύκη

  • Καλημέρα σας. Φαίνεται ότι η κόρη σας έχει περάσει μια μεγάλη δυσκολία για να έχει καταφύγει στο αλκοόλ και να υποφέρει από διατροφικές διαταραχές. Πρέπει να είναι διατεθειμένη (και εσείς να την στηρίξετε σε αυτό) να ακολουθήσει μια ψυχοθεραπευτική παρέμβαση που θα διαρκέσει ένα εύλογο διάστημα. Στις συναισθηματικές δυσκολίες δυστυχώς δεν υπάρχουν μαγικές λύσεις; χρειάζεται επιμονή και υπομονή. Θα βοηθούσε πάρα πολύ κι εσείς να έχετε μια ψυχοθεραπευτική υποστήριξη για να μπορέσετε να πλαισιώσετε το παιδί σας.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Έχει σοβαρό επίπεδο άγχους και χρειάζεται να βρείτε θεραπευτή που να κάνει ψυχαναλυτική ψυοθεραπεία

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Είναι σημαντικό να βρείτε έναν ειδικό που να είναι εξειδικευμένος στη θεραπεία των εφήβων με διατροφικές διαταραχές και προβλήματα χρήσης αλκοόλ. Μπορείτε να αναζητήσετε έναν παιδοψυχίατρο ή ψυχολόγο που είναι εξειδικευμένος σε αυτούς τους τομείς. Επίσης, μπορεί να είναι χρήσιμο να εξετάσετε τη δυνατότητα να συνεργαστείτε με μια θεραπευτική ομάδα που αποτελείται από διατροφολόγο, ψυχολόγο και άλλους ειδικούς, ώστε να παρέχεται ολοκληρωμένη υποστήριξη για την κόρη σας. Αυτή η ομάδα θα μπορούσε να παρέχει προσαρμοσμένη θεραπεία που να καλύπτει όλες τις πτυχές των προβλημάτων της. Επιπλέον, η δέσμευση στη θεραπεία τόσο από τον ειδικό όσο και από... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Χρειάζεται να επισκεφθείτε πρώτα ψυχίατρο και θα χρειαστεί εσείς να συμβουλευτείτε έναν ψυχολόγο ώστε να σας βοηθήσει στην κατάλληλη διαχείριση. Είναι πολύ ευαίσθητα τα θέματα και η οικογένεια παίζει πρωταρχικό ρόλο! Στη διάθεσή σας!

    Ζακέτα να βάλεις - Στήριξη της Οικογένειας

    Ψυχολόγος - Life & Family Coach

    Γαλάτσι

  • Σε ειδικό ψυχικής υγείας ή ψυχίατρο με εξειδίκευση στις διατροφικές διαταραχές , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα. Η εικόνα που μου περιγράφεται μοιάζει με διαταραχή προσωπικότητας. Και λέω μοιάζει γιατί δεν έχω την πλήρη εικόνα. Απευθυνθείτε σε ψυχίατρο παρόλο το νεαρό της ηλικίας της κοπέλας. Αν η διαγνωστική μου υπόθεση είναι σωστή, το κορίτσι θα χρειαστεί συνδυασμό φαρμακοθεραπείας και ψυχοθεραπείας.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα