• Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή
  • Υποβλήθηκε 17/03/2023

θα ήθελα να ρωτήσω τι είναι η ιδεώδης ψυχαναγκαστικη διαταραχή επειδη έχω διαγνωστεί με αυτή την διαταραχή τι επιπτώσεις έχει στον άνθρωπο και σε καθημερινό επίπεδο και μεταγενεστερα και οως μπορεί να αντιμετωπισθεί

25 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας. Καλό θα ήταν αυτές τις απορίες σας, να τις εκθέσετε ελεύθερα στον ειδικό ψυχικής υγείας που σας διέγνωσε την παραπάνω διαταραχή.

    Νόησις - Τσορμπατζούδη Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Αλεξανδρούπολη

  • Καλησπέρα σας,

    Η διάγνωση αυτή έχει γίνει από κάποιον Ψυχίατρο; Λαμβάνετε αγωγή;

    Απ' ότι καταλαβαίνω αναζητάτε περισσότερες πληροφορίες γύρω από την ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή και πως αυτή διαφαίνεται μέσα στη ζωή σας.

    Ίσως θα ήταν χρησιμότερο να πω πως σε περίπτωση που αντιλαμβάνεστε συμπεριφορές ή σκέψεις στην καθημερινότητα σας που είναι είτε ενοχλητικές για εσάς είτε εμποδίζουν την καθημερινή σας λειτουργικότητα και ευχαρίστηση, η Ψυχοθεραπεία θα ήταν για εσάς μια πολύ ωφέλιμη διαδικασία.

    Θα σας βοηθήσει αρχικά να εκφράσετε και να ξεδιπλώσετε όλα αυτά που νιώθετε να σας δυσκολεύουν, να παρατηρή
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • το καλύτερο θα ήταν να απευθυνθείτε και να πάρετε όσες πληροφορίες χρειάζεστε από τον γιατρό που σας έκανε τη διάγνωση, καθώς στον κάθε άνθρωπο η ένταση, η διάρκεια και η αιτία των συμπτωμάτων διαφέρει. Συνήθως προτείνεται συνδυαστικά φαρμακευτική αγωγή, εφόσον κριθεί απαραίτητο από τον ψυχίατρο, και ψυχοθεραπεία.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Είναι αρκετά σημαντικό να ενημερωθείτε για την διάγνωση σας απο αυτόν που σας την έδωσε. Η κάθε διαταραχή μπορεί να εκδηλώνεται διαφορετικά σε κάθε άτομο (έχοντας κοινές βάσεις). Είναι αρκετά βοηθητική η Ψυχοθεραπεία, ώστε να καταφέρετε να είστε λειτουργικός/ή.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Πληροφορίες μπορείτε να βρείτε για αυτήν ωστόσο αυτό που φαίνεται ότι μπλοκάρει αυτούς τους ανθρώπους είναι καθημερινοι ψυχαναγκασμοί που μπορεί να στερούν ή να επιβραδύνουν την καθημερινότητά τους.. η ψυχοθεραπευτική διαδικασία είναι μια οδός που μπορεί να δώσει απαντήσεις αντιμετώπισης της

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Η ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή ( OCD ), είναι μία ψυχική πάθηση που χαρακτηρίζεται από παράλογες σκέψεις, ιδέες, εικόνες και οδηγεί τους πάσχοντες σε επαναλαμβανόμενες συμπεριφορές.
    Αυτός που πάσχει από ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή, συνήθως είναι ικανός να συνειδητοποιήσει ότι οι ψυχαναγκαστικές ιδέες του είναι παράλογες και προσπαθεί να τις αγνοήσει ή να τις σταματήσει. Αυτό έχει ως τελικό αποτέλεσμα σταδιακά να αυξάνεται η αγωνία και το άγχος του. Τελικά, συνήθως καταφεύγει στην εκτέλεση ψυχαναγκαστικών πράξεων, σε μια απέλπιδα προσπάθεια να μειώσει τα επίπεδα του άγχους του και να κατευνάσει τα δυσφορικά του συναισθήματα.
    Η διαταρα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Νομίζω πως ο θεράπων ψυχίατρος σας θα μπορούσε να σας βοηθήσει. Γενικά οι άνθρωποι που έχουν αυτή την διαταραχή. Έχουν πολύ άγχος, ψυχαναγκασμούς επίμονες σκέψεις που εμποδίζουν την λειτουργικοτητα τους. Κάνουν συχνά θεραπεία, ενώ σε έντονο άγχος λαμβάνουν φαρμακοθεραπεία.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Η ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή περιλαμβάνει έμμονες ιδέες/σκέψεις και καταναγκαστική συμπεριφορά (να νιώθεις ότι πρέπει να κάνεις κάτι). Η ψυχοθεραπεία σε συνδυασμό με την φαρμακοθεραπεία θα σας βοηθήσει. Χρειάζεται να επισκευθείτε ψυχίατρο και ψυχοθεραπευτή.

    Παναγή Σωκράτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Λάρνακα

  • καλημέρα, είναι καλό να μιλήσετε με τον ψυχίατρο που έκανε τη διάγνωση

    Πρεβεδουράκη Εβίνα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γλυφάδα

  • Η ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή δε θα μπορούσε να περιγράφει με μια φράση. Αδρά θα σας πω μόνο ότι είναι μια διαταραχή που χαρακτηρίζεται απο αγχωδες υπόβαθρο, που το ατομο στην προσπάθεια του να καταστείλει αυτό το άγχος (που δημιουργείται απο παρείσακτες σκέψεις), αρχίζει να τελετουργει και έτσι ανακουφίζεται κάπως αλλα μόνο προσωρινά. Αφού έχει εγκατασταθεί η διαταραχή όμως, υπάρχει έκπτωση στη λειτουργικότητα του ατόμου σε έναν ή περισσότερους απ τους βασικούς τομείς της καθημερινότητας. Η θεραπεία εκλογής για την ΙΨΔ είναι η θεραπεία συμπεριφοράς. Θα έλεγα καλύτερα να απευθυνθείτε σε κάποιον θεραπευτή συμπεριφοράς για να σας βοηθήσει. Στι... Διάβασε περισσότερα

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • Θα ήταν αυτό προτιμότερο να το συζητήσετε με τον ειδικό σας, που σας έδωσε αυτό το πόρισμα. Είναι προτεραιότητα να σηζητήσετε μαζί όλες και όσες απορίες έχετε.

    Τσιουραλίδου Όλγα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Εύοσμος

  • Μάλλον εννοείτε ΙδεοΨυχαναγκαστική Διαταραχή. Πρόκειται για ένα φάσμα συμπτωματολογίας με το γενικό όνομα ΙδεοΨυχαναγκαστική Διαταραχή που διακρίνεται συνήθως από έμμονες - εισβάλλουσες και μυρηκαστικές σκέψεις/εικόνες (ψυχαναγκασμοί) που μπορεί να συνοδεύονται από τελετουργικές πράξεις (καταναγκασμοί) όπως επαναλαμβανόμενο πλύσιμο χεριών, ελέγχους και διαβεβαιώσεις. Οι καταναγκασμοί μπορεί να είναι φανεροί ή κρυφοί και συνήθως πρόκειται για συμπεριφορές που αν γίνουν αποτρέπουν κάποιο φανταστικό κίνδυνο. Υπάρχουν πολλές έγκυρες πληροφορίες που δεν μπορώ να αναφέρω εδώ λόγω περιορισμένης έκτασης. Τα συμπτώματα μπορεί να είναι ήπιας μορφής ή π... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Η ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή είναι διαταραχή της διάθεσης στην οποία το μυαλό 'πλημμυρίζει' από έντονες και αναξέλεγτες σκέψεις. Το άτομο αναγκάζεται να εκτελεί πράξεις ξανά και ξανά και αυτό του προκαλεί έντονο άγχος και επηρεάζεται η καθημερινότητά του. Συνήθως εμφανίζεται στην πρώιμη ενήλικη ζωή μετά απο ένα αγχογόνο γεγονός. Αν και η θεραπεία είναι δύσκολη υπάρχουν διάφορες θεραπείες. Αυτές είναι : η ψυχανάλυση, θεραπεία έκθεσης, γνωσιακή θεραπεία και τέλος φαρμακοθεραπεία ( αντικαταθλιπτικά).
    Θα χαιρόμουν αν μπορούσα να σας βοηθήσω.
    Καλή σας μέρα.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Η ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή προκύπτει από ιδεοληψίες και καταναγκασμούς στη συμπεριφορά. Τις συνέπειες εφόσον έχετε διαγνωσθεί τις βιώνεται κάθε μέρα. Είναι όλες οι πράξεις που ΠΡΕΠει να κάνετε για να ανακουφιστείτε. Σίγουρα αν δουλέψετε ψυχοθεραπευτικα θα μπορέσετε να το αντιμετωπίσετε.

    Παππά - Κατσιάφα Αλεξάνδρα

    Ψυχολόγος

    Καλλιθέα

  • Η ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή ( OCD ), είναι μία ψυχική πάθηση που χαρακτηρίζεται από παράλογες σκέψεις, ιδέες, εικόνες (εμμονές – ιδεοληψίες ή ψυχαναγκασμούς) και οδηγεί τους πάσχοντες σε επαναλαμβανόμενες συμπεριφορές ( καταναγκασμούς). Επίσης είναι πιθανό να υπάρχει μόνο μία από τις δύο (μόνο ψυχαναγκασμοί ή μόνο επαναλαμβανόμενες συμπεριφορές) και η διάγνωση τους να παραμένει η ίδια .
    Αυτός που πάσχει από ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή, συνήθως είναι ικανός να συνειδητοποιήσει ότι οι ψυχαναγκαστικές ιδέες του είναι παράλογες και προσπαθεί να τις αγνοήσει ή να τις σταματήσει. Αυτό έχει ως τελικό αποτέλεσμα σταδιακά να αυξάνεται η αγωνία
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Καλησπέρα σας η ψυχαναγκαστική διαταραχή ανήκει στις αγχώδης διαταραχές και περιληπτικά σχετίζεται με ιδεοληψίες οι οποίες ως επαναλαμβανόμενες σκέψεις ή εικόνες σχετιζόμενες με καταστροφικά σενάρια έρχονται συνεχώς στο μυαλό κάποιου με αποτέλεσμα να προκαλούν έντονη δυσφορία. Έπειτα ακολουθούνται απο ψυχαναγκασμους δηλαδή αντισταθμιστικές συμπεριφορές ως απάντηση στις ιδεοληψίες με σκοπό το άτομο να κατευνάσει σε ένα βαθμό το άγχος και τις δυσκολίες που του προκαλούν αυτες. Σε βαριές μορφές η διαταραχή αυτή μπορεί να αντιμετωπιστεί ικανοποιητικά με συνδυασμό ψυχιατρικής αγωγής και ψυχοθεραπείας. Σε πιο ήπιες μορφές η γνωσιακή συμπεριφορική θ... Διάβασε περισσότερα

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καλημέρα σας.

    Το να προσπαθείτε να κατανοήσετε θεωρητικά την ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή ή οποιοδήποτε άλλη διαταραχή θέλει κάποια εξειδίκευση και είναι μια συζήτηση που πιθανότατα δεν θα σας λύσει κανένα πρόβλημα. Είναι προτιμότερο στην πρώτη ευκαιρία μόνος να σκεφτείτε τι είναι αυτό που σας δυσκολεύει ή σας τρώει χρόνο και ενέργεια και με τη συνδρομή ενός ψυχοθεραπευτή να ξεκινήσετε να το λύνετε. Μην ξεχνάτε ότι είναι συχνά δύσκολο να βρούμε λύση σε ένα πρόβλημα γιατί το ασυνείδητο μας πολύ επιμελώς φροντίζει να κρύψει οτιδήποτε πραγματικά μας ενοχλεί. Τέλος, ας έχετε στα υπόψη ότι σε αυτή την πορεία η τέχνη (arttherapy) και το σώ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Σιμιντζής Χάρης

    Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Γειά σας!
    Η ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή (obsessive-compulsive disorder ή OCD στα αγγλικά) είναι μια ψυχική διαταραχή που χαρακτηρίζεται από την παρουσία εμμονών και/ή καταναγκαστικών ενεργειών (obsessions και compulsions αντίστοιχα) που προκαλούν σημαντική δυσφορία και επηρεάζουν την καθημερινότητα.
    Σύμφωνα με τα κριτήρια του DSM-5, οι εμμονές (obsessions) είναι επαναλαμβανόμενες και επίμονες σκέψεις, επιθυμίες ή εικόνες που είναι ενοχλητικές και ανεπιθύμητες. Οι καταναγκαστικές ενέργειες (compulsions) είναι επαναλαμβανόμενες συμπεριφορές ή νοητικές πράξεις που ένα άτομο αισθάνεται υποχρεωμένο να εκτελεί ως απάντηση σε μια εμμονή &a
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Η ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή ανήκει στις αγχώδεις διαταραχες και το κύριο χαρακτηριστικό είναι οι σκεψεις , ιδεοληψίες και καταναγκασμοί με τις οποίες ασχολείται το άτομο αρκετές ώρες την ημέρα . Οι επιπτώσεις στον ίδιο τον άνθρωπο και στους γύρω του εξαρτάται από το ποσό έντονοι είναι καταναγκασμοί και κατά πόσο επηρεάζουν την λειτουργικότητα του καθημερινά. Η συμπεριφορική θεραπεία ή η γνωσιακή θεραπεία είναι αποτελεσματικότερες στην ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή. Θα σας πρότεινα να βρείτε ψυχολόγο που έχει ειδικευτεί σε μια από τις δυο προσεγγίσεις. Όσο αφήνετε τα συμπτώματα χωρίς να τα αντιμετωπίζετε τόσο μπορεί να επιδεινώνονται.

    Παππά Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Ανάβυσσος

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ Η ΙΔΕΟΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΑΦΟΡΑ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΔΥΣΑΡΕΣΤΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΗΡΕΜΟΥΝ ΜΕ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ ΕΛΕΓΧΟΥ. ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΔΙΑΓΝΩΣΤΕΙ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΕΝΤΑΣΗ ΤΩΝ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΩΝ Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΩΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΑΒΕΙ ΜΟΡΦΗ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΩΝ. ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Η ΤΑΣΗ ΕΛΕΓΧΟΥ ΘΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΑΡΧΙΚΑ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΔΥΣΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΣΑΣ ΚΑΘΩΣ Η ΕΥΕΛΙΞΙΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΤΕ ΤΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΘΑ ΥΠΟΧΩΡΕΙ ΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ. ΠΟΛΥ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΔΙΕΥΡΕΥΝΗΣΗ ΜΕ ΕΝΑΝ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ΤΑ ΑΙΤΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ ΕΝΤΙΝΟΥΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΤΟΥΝ ΑΜΕΣΑ. ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΒΕΒΑΙ... Διάβασε περισσότερα

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Γράφετε ότι έχετε διαγνωσθεί με αυτή την διαταραχή ..
    ποιος σας την διέγνωσε ;;;;; Δεν ήταν επαγγελματίας ψυχικής υγείας ;;; Διότι επιτρέψτε μου με όλο τον σεβασμό δεν είναι δυνατόν να έχετε αυτή την διάγνωση δίχως τις απαντήσεις σε όλες αυτές τις ερωτήσεις που σας απασχολούν ..
    Ως τόσο σας παραθέτω απαντήσεις στα ερωτήματα σας , τα οποία επαναλαμβάνω έπρεπε να έχουν απαντηθεί μαζί με την διάγνωση .

    Η Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή ή ΙΨΔ ή Μανιοπαρορμητική Διαταραχή (obsessive–compulsive disorder, OCD) περιλαμβάνεται στην ομάδα των αγχωδών διαταραχών και αυτές με τη σειρά τους στην ευρύτερη ομάδα των νευρώσεων. Χαρακτηρίζεται
    ... Διάβασε περισσότερα

    Χειλά Ευδοξία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας & Προσωπικής Ανάπτυξης - Υπνοθεραπεύτρια

    Χανιά

  • Καλησπέρα σας. Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, μου κάνει εντύπωση που έχετε τόσο θεμελιώδεις απορίες παρόλο που έχετε διαγνωστεί με τη συγκεκριμένη διαταραχή. Το καλύτερο βήμα για εσάς αυτή τη στιγμή θεωρώ ότι είναι να έρθετε σε επαφή με τον θεράποντα ιατρό σας.

    Στην ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή, το άτομο έχει έμμονες ιδέες που προκαλούν δυσφορία, και γι' αυτό τον λόγο καταφεύγει σε συμπεριφορές καταναγκασμού που αποσκοπούν να απαλύνουν τις ιδέες αυτές. Όλο αυτό όμως καταλήγει σε έναν φαύλο κύκλο που εντείνει τη δυσφορία και το άγχος. Δίχως την κατάλληλη βοήθεια, το άτομο μπορεί να γίνει δυσλειτουργικό σε σημαντικό βαθμό σε ένα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας.
    Εμμονές και καταναγκασμοί συμπεριλαμβάνονται στην ΙΔΣ διαταραχή.
    Ενδείκνυται η επίσκεψη σε ειδικό ψυχικής υγείας, για να λάβετε βοήθεια και τη σχετική κατεύθυνση.
    Με εκτίμηση.

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Η Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή, με λίγα λόγια είναι η ''εισβολή'' ιδεών που οδηγούν σε καταναγκαστική συμπεριφορά (η και πλήρη αποφυγή συμπεριφοράς). Οι ιδεοληψίες είναι ιδέες που ''κολλάνε'' και προκαλούν άγχος/δυσφορία, ένταση και αναστάστωση επειδή ερμηνεύονται με λάθος τρόπο ως απειλητικές. Το άγχος/ δυσφορία υποχωρούν μόνο όταν το άτομο προβεί σε κάποια ενέργεια/ πράξη που αισθάνεται υποχρεωμένο να κάνει προκειμένου να ανακουφιστεί. Δυστυχώς για αυτόν η ανακούφιση είναι προσωρινή, αφού η ιδέα επανέρχεται με την ίδια ή και περισσότερη ένταση και προκαλώντας ανάλογη δυσφορία, οπότε και το άτομο νιώθει αναγκα... Διάβασε περισσότερα

    Κούρου Δήμητρα

    Ψυχολόγος

    Χαλάνδρι

  • Η ψυχαναγκαστική διαταραχή είναι μια ανάγκη στην οποία δεν μπορεί κανείς να αντισταθεί (ο ψυχικά αναγκαστικός της χαρακτήρας) που παίρνει πολλές μορφές. Μπορεί δηλαδή να κάνει επαναλαμβανόμενους ελέγχους, π.χ. αν έκλεισε τον θερμοσίφωνα, κλπ., όπου αμφιβάλλει κανείς ότι τα έχει όλα εντάξει, ενώ ξέρει ότι π.χ. έκλεισε τον θερμοσίφωνα ή το μάτι της κουζίνας.Μπορεί να πλένει πολλές φορές τα χέρια του για μικρόβια, ή να θέλει τακτοποιημένα τα πράγματά του με μια ορισμένη σειρά. Αυτά είναι μερικά μόνο παραδείγματα. Υπάρχουν πολλές καταστάσεις. Σε κάθε περίπτωση είναι σύμπτωμα του άγχους και ως τέτοιο πρέπει να αντιμετωπιστεί. Ενδείκνυται η ψυχοθερ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός