• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 11/09/2023

Τρωω παρα πολύ και δεν παιρνω κιλά καθολου ποιος γιατρό πρεπει να επισκεφτω και τι εξετασεις να κάνω ?

22 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας, είναι απαραίτητη η λήψη ενός πλήρους διατροφικού ιστορικού και τρόπου ζωής από έναν διαιτολόγο για την αξιολόγηση των συνηθειών και τον σχεδιασμό ενός ιδανικού πλάνου διατροφής. Σε περίπτωση που υπάρχουν και άλλα συμπτώματα (π.χ. διάρροιες), είναι απαραίτητη και η επίσκεψη σε έναν παθολόγο για μία αξιολόγηση και παραπομπή στον κατάλληλο ιατρό και εξετάσεις. Θα χαρούμε να σας εξυπηρετήσουμε!

    Ρεστέμη Ευγενία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Εύοσμος

  • Μπορείτε να δρομολογησετε την πρώτη σάς συνεδρία μαζί μας.
    Είμαστε στη διάθεσή σας.
    Σάς ευχαριστούμε πολύ για την ερώτηση πού μας υποβάλατε.

    Βάσση Παρασκευή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Θα χρειαστείτε διαιτολόγο που θα σας παραπέμψει σε κατάλληλες ιατρικές εξετάσεις μετά από αξιολόγηση.

    Θεοδώράκη Δήμητρα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αθήνα

  • Θα σας συστήναμε να μιλήσετε με τον θεράποντα ιατρό σας αλλιώς με έναν παθολόγο ή ενδοκρινολόγο για να σας κατευθύνει ως προς το ποιες εξετάσεις θα χρειαστεί να κάνετε. Στη συνέχεια ένας διαιτολόγος-διατροφολόγος θα μπορούσε να σας κατευθύνει κατάλληλα.

    Δρ. Παπαλαζάρου Αναστάσιος & Συνεργάτες

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κολωνάκι

  • Γενικές εξετάσεις αίματος και μία μέτρηση μεταβολισμού, επίσης το πάρα πολύ φαγητό είναι σχετικό έχει να κάνει με τις ανάγκες του σώματος, τις θερμίδες που λαμβάνουμε

    Βασιλική Σταμάτη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • Μπορώ να σας βοηθήσω ως Διατροφολόγος

    Κλειάσιος Παναγιώτης - Nutriedition

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ιλίσια

  • Μπορείτε να δείτε το θυροειδή σας αρχικά. Να απευθυνθείτε σε έναν ενδρικονολόγο γι ανα σας κάνει τις κατάλληλες εξετάσεις και αν δεν υπάρχει κάποιο θέμα, μπορείτε να κλείσετε ραντεβού (και διαδικτυακό) ώστε να φτιάξουμε ένα εξατομικευμένο πρόγραμμα διατροφής ειδικό στις ανάγκες σας.
    Σας ευχαριστώ

    Μαμέκα Ηλιάνα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Λάρισα

  • Αρχικά θα πρέπει να επισκεφτείτε ενδοκρινολόγο. Αφότου αποκλειστεί η πιθανότητα ορμονολογικού προβλήματος θα απευθυνθείτε σε διαιτολόγο. Ο διαιτολόγος είναι υπεύθυνος για την κατάρτιση συγκεκριμένης διαιτητικής εντολής που θα οδηγήσει σε σταδιακή αύξηση του βάρους σας.

    Σηφακάκη Μελίνα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κερατσίνι

  • Καλησπέρα σας. Αρχικά ένα ενδοκρινολόγο για να ελένξετε τον θυρεοειδή σας και στην συνέχεια ένα κλινικό διαιτολόγο.

    Κουφάκη Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Αρχικά να δείτε έναν ενδοκρινολόγο & να δείτε τον θυρεοειδή σας. Αν αποκλείσετε το παθολογικό παράγοντα καλό θα ήταν να δείτε κάποιον ειδικό στη Διατροφη να σας καθοδηγήσει

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι

  • Δεν τρως αρκετα

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • ο ενδοκρινολόγος είναι η κατάλληλη ειδικότητα, όσον αφορά τις εξετάσεις θα σας πει ο γιατρός!

    Παλάτου Παρασκευή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Τρίκαλα

  • Καλή σας μέρα. Καλό θα ήταν να επισκεφθείτε έναν διαιτολόγο-διατροφολόγο αρχικά, για να συζητήσετε λεπτομερώς τι τρώτε. Μπορεί να τρώτε πολύ, αλλά οι επιλογές σας να είναι τέτοιες που δεν βοηθούν στην αύξηση βάρους. Οπότε θα σας κατευθύνει αρχικά με αλλαγές στη διατροφή σας και αν αυτό δεν δουλεύει θα ξεκινήσετε με αιματολογικές εξετάσεις.

    Δρ Καραμπόλα Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας, κάντε μια επίσκεψη σε ενδοκρινολόγο να δείτε πως είναι ο θυρεοδειδής σας και κατόπιν επίσκεψη σε διατροφολόγο

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Καλησπέρα σας. Εάν αυτό ίσχυε πάντα και παρόλα αυτά είστε υγιής και οι εξετάσεις σας είναι καλές, μην ανησυχείτε. Εάν όμως είναι κάτι που προέκυψε πρόσφατα τότε καλό είναι αρχικά να επισκεφθείτε έναν ενδοκρινολόγο.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Θα σας πρότεινα να επισκεφθείτε έναν γενικό ιατρό για ένα πλήρες check up και στην συνέχεια έναν πτυχιούχο διαιτολόγο-διατροφολόγο για να αξιολογήσετε την σωματική σας κατάσταση και να δείτε από εκεί και πέρα, τι μπορείτε να κάνετε !

    Πετράκου Μαριλένα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κερατσίνι

  • Διαιτολόγο για αρχη

    Καραμανίδης Βασίλειος,Msc(Cand), RD - VK Nutrition

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Γεια σας και σας ευχαριστούμε για το μήνυμα.

    Θα μπορούσατε να επισκεφθείτε έναν Διατροφολόγο για να σας βοηθήσει με την Διατροφή σας, και ένα Ενδοκρινολόγο για να κάνετε και μια εξέταση για τον θυροειδή.

    Παραμένουμε στη διάθεσή σας.

    Με εκτίμηση,
    η ομάδα του www.nutripass.gr

    Nutripass - Αντωνίου Γιάννης & Συνεργάτες

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Θα πρέπει να πάτε πρώτα σε ενδοκρινολόγο για να κάνετε τις απαραίτητες εξετάσεις και να σας κατευθύνει σε άλλη ειδικότητα αν χρειαστεί

    Βρούλου Σοφία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Γαλάτσι

  • Δεν γνωρίζω ηλικία φύλο ποσο καιρό προσπαθείτε με τις παραπάνω ποσοτητες στο διαιτολόγιο σας και αν ειναι οντως περισσοτερεσ οι θερμιδες που χρειάζονται για τις ανάγκες σας.
    Ξεκινήστε με γενικές εξετάσεις αίματος να δείτε και τις τιμές σακχάρου ένας Ενδοκρινολογος θα σας συνταγογραφήσε και ορμονολογικές εξετάσεις που θα ήταν χρησιμες αλλιώς σε δεύτερη φάση μπορει να χρειαστείτε γαστρεντερολόγο ( για να αποκλείσετε τη νόσο του chron).

    Βερυκοκάκη Έλενα - Healthy Life

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας δεν νομίζω πως πρέπει να επισκεφτείτε κάποιο γιατρό αλλά διαιτολόγο. Αν έχετε χαμηλό βάρος τα περισσότερα χρόνια της ζωής και είστε υγιής είναι καθαρά θέμα διαιτολογικό. Μπορείτε αρκετά εύκολα και ανώδυνα να κάνετε μια μέτρηση του βασικού μεταβολισμού ηρεμίας(RMR) σας η οποία θα μας δώσει μια ακριβή τιμή των καθημερινών καύσεων άρα και το πόσο πρέπει να τρώτε καθημερινά για να λαμβάνετε βάρος. Από τα λεγόμενα σας πιθανολογούμε πως οι καθημερινές καύσεις που έχετε μπορεί να είναι αρκετά αυξημένες + 20 -30% σε σχέση με τους συνομηλίκους σας του ίδιου φύλλου και για αυτό το λόγο να έχετε δυσκολία να πάρετε βάρος. Παράδειγμα: σκεφτε... Διάβασε περισσότερα

    Έκτωρ Καππάτος-Κουτρούμπας

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Καλό θα είναι να επισκεφθείτε έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει περαιτέρω με τη σύνταξη ενός εξατομικευμένου διατροφικού προγράμματος για πρόσληψη βάρους σύμφωνα με την ηλικία και το ύψος σας και σύμφωνα με τις ανάγκες σας. Ένας κλινικός διαιτολόγος θα σας παρακολουθεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα με κατάλληλες μετρήσεις διαστάσεων σώματος και λιπομετρηση ώστε η ανάκτηση του σωματικού βάρους σας να έρθει φυσιολογικά χωρίς να επιβαρυνθούν οι εργαστηριακές σας αιματολογικές εξετάσεις σας πχ χοληστερόλη, τριγλυκερίδια ή άλλα λιπίδια, ηπατικά ένζυμα, η γλυκόζη αίματος και άλλες εξετάσεις. Αυτές οι παραπάνω εξετάσεις σας θα πρέπει να κυ... Διάβασε περισσότερα

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι