• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 08/12/2023

Μπορείτε να με καθοδηγήσετε στο πώς να υιοθετήσω πιο υγιεινή διατροφή για να με βοηθήσετε στο ταξίδι μου προς την απώλεια βάρους;

15 ειδικοί απάντησαν

  • Όπως ο καθένας από εμάς είναι διαφορετικός, έτσι και η διατροφή μας χρειάζεται διαφορετική προσέγγιση για να είναι υγιεινή και ιδανική για τον καθένα μας. Για μία υγιεινή και ισορροπημένη διατροφή χρειάζεται να κάνουμε σταδιακές βελτιώσεις μέσω της διατροφικής εκπαίδευσης από έναν διαιτολόγο διατροφολόγο. Είναι σημαντικό να λαμβάνουμε τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζεται το σώμα μας, και να είμαστε σε θέση να απολαμβάνουμε το φαγητό μας χωρίς να πεινάμε και να νιώθουμε στέρηση. Θα χαρούμε να σας εξυπηρετήσουμε!

    Ρεστέμη Ευγενία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Εύοσμος

  • Η πρότασή μου είναι να βρείτε έναν επαγγελμάτια υγείας διαιτολόγο ώστε να δημιουργηθεί μια θεραπευτική σχέση με συνεδρίες για να λάβετε βοήθεια και καθοδήγηση εξατομικευμένα σύμφωνα με το ιστορικό συνθηκών ζωής και υγείας.
    Σας ευχαριστώ

    Χριστοπούλου Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Σύνταγμα

  • Για την υιοθέτηση ενός ισορροπημένου τρόπου διατροφής χρειάζεται να λαμβάνομε όλα τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά χωρίς να νιώθουμε το αίσθημα της πείνας αλλά της ευεξίας

    Βασιλική Σταμάτη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • Κλείστε ραντεβού με έναν ειδικό διατροφής και θα σας καθοδηγήσει βήμα βήμα προς το στόχο σας

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Φυσικά! Επικοινωνήστε μαζί μου για ραντεβού ειτε δια ζώσης είτε εξ αποστάσεως για ενα πλήρως εξατομικευμένο πρόγραμμα διατροφής !

    Μαρκάδα Αλ Χασούντ Αλεξάνδρα

    Διαιτολόγος

    Γαλάτσι

  • Καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε κάποιον διαιτολόγο για μας βοηθήσει!

    Μαμέκα Ηλιάνα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Λάρισα

  • Καταναλώνετε καθημερινά φρούτα και λαχανικά ,εποχής καί φρέσκα.
    Μην παραλείπετε ποτέ το πρωινό σας γεύμα.
    Χρησιμοποιείτε προϊόντα ολικής αλέσεως.Ειναι πλούσια σε φυτικές ίνες.
    Επιλέξτε άπαχα κρεατικά .
    Καταναλώνετε 1-2 μερίδες φρέσκα ψάρια την εβδομάδα.
    Καταναλώνετε 1-2 μερίδες όσπρια την εβδομάδα.
    Χρησιμοποιείτε καθημερινά τα καλά λιπαρά όπως ελαιόλαδο και ξηρούς καρπούς.
    Πίνετε αρκετό νερό.
    Να ασκήστε .
    Αποφύγετε αναψυκτικά, ζάχαρη, επεξεργασμένα τρόφιμα και το αλάτι.
    Σας ευχαριστούμε πολύ για την ερώτηση πού μας υποβάλατε.
    Είμαστε στη διάθεσή σας για ότι χρειαστείτε.

    Βάσση Παρασκευή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Ένα σημαντικό μέρος της υγιεινής διατροφής είναι η ισορροπία και η ποιότητα των τροφών που καταναλώνεις. Μερικές συμβουλές που μπορούν να βοηθήσουν στο ταξίδι σου για απώλεια βάρους είναι οι εξής:

    1)Επιλογή Υγιεινών Τροφών: Προτίμησε φρέσκα φρούτα, λαχανικά, δημητριακά ολικής, αβγά, ψάρι, πουλερικά και φυσικά λιπαρά όπως ελαιόλαδο και αβοκάντο.
    2)Μικρά Και Συχνά Γεύματα: Διατήρησε την ενέργεια σου με μικρά και τακτικά γεύματα καθ' όλη τη διάρκεια της ημέρας.
    3)Ενυδάτωση: Πίνε αρκετό νερό καθημερινά. Η ενυδάτωση είναι ουσιώδης για την υγεία και την απώλεια βάρους.
    4)Περιορισμός Επεξεργασμένων Τροφών: Αποφεύγεις τα επεξ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Σιούλης Αλεξανδρος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Αυτή είναι η δουλειά που έχετε να κάνετε με μια επιστημονική ομάδα. Η απώλεια βαρους είναι μοναδική όσο το ατομικό ιστορικό σας τόσο υγείας όσο Κ ιδιοσυγκρασίας. Δεν υπάρχει τρόπος σε 3 προτάσεις να σας πω τι σημαίνει υγιεινή Διατροφή. Το μόνο που μπορώ να σας πω για να σας βοηθήσω τόσο γενικά όσο γενικά ρωτάτε Είναι να μελετήσετε τη μεσογειακή διατροφή καθώς είναι από τις ελάχιστες επιστημονικά τεκμηρίωνες διατροφές που ταιριάζει σε πολλές παθήσεις.

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι

  • - Φάτε μικρότερες ποσότητες τροφής αλλά όχι πολύ μικρές, κυρίως από το φυτικό βασίλειο.
    - Μη περιορίζετε με μανία τα λιπαρά της διατροφής σας - οι εντελώς άπαχες διατροφές τείνουν να δημιουργούν περισσότερα προβλήματα από όσα επιλύουν.
    - Αθληθήτε συστηματικά, ξεκινώντας ήπια και κάνοντας σταδιακά βήματα προόδου.
    - Αποφύγετε τα τρόφιμα υψηλού βαθμού επεξεργασίας.
    - Παρασκευάστε εσείς τα γεύματα σας και προμηθευτείτε όσο λιγότερα σας είναι δυνατόν έτοιμα από το εμπόρειο. Αν δεν έχετε χρόνο, αναδιαμορφώστε το πρόγραμμα σας για να το κάνετε ή βρείτε κάποιον που μπορεί να το κάνει για εσάς.
    - Προσχεδιάστε τα γεύματα σας και μην
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Καλημέρα σας. Μπορείτε να διαβάσετε κάποια πράγματα σε site έγκυρων και πτυχιούχων διαιτολόγων..αλλά θεωρώ πως είναι δύσκολο μέσα από εδώ να σας δώσουμε μια ολοκληρωμένη απάντηση. Σίγουρα θα πρότεινα την αύξηση των φρούτων και των λαχανικών, περισσότερο νερό και περισσότερο περπάτημα !

    Πετράκου Μαριλένα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κερατσίνι

  • Η συνεργασία με έναν διαιτολόγο-διατροφολόγο είναι ανεκτίμητη για το ταξίδι σας προς μια πιο υγιεινή διατροφή.
    Βασική προϋπόθεση αποτελεί να θέλετε να βοηθήσετε τον εαυτό σας και να είστε έτοιμος/η για αυτήν την αλλαγή. Με την κατάλληλη βοήθεια και καθοδήγηση, μπορείτε να βελτιώσετε τη διατροφή σας, να επιτύχετε τους στόχους σας και ταυτόχρονα να ενσωματώσετε στην υγιεινή διατροφή τις ‘’περιστασιακές απολαύσεις’’.
    Είναι σημαντικό το διαιτητικό πλάνο να βασίζεται στις διατροφικές σας συνήθειες και στο καθημερινό σας πρόγραμμα και παράλληλα να μην βασίζεται σε αυστηρές μεθόδους.
    Πρέπει να δημιουργείται πάντα σε συνεργασία με εσάς,
    ... Διάβασε περισσότερα

    Λιναρδάκη Εύα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Ναι φυσικά εφόσον το επιθυμείτε θα μπορούσατε να κλείσετε κάποιο ραντεβού μαζί μου.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Αρχικά πρέπει να βρείτε ένα πραγματικό βαθύ κίνητρο, το κίνητρο χτίζει συνέπεια
    Η συνέπεια φέρνει το αποτέλεσμα!
    Η συνέπεια σας μαζί με την διατροφικη εκπαίδευση και καθοδήγηση από έναν διαιτολόγο θα σας οδηγήσουν σιγά σιγά να υιοθετήσετε υγιεινές διατροφικές συνήθειες!
    Βήμα βήμα τι φορά, μικρές εβδομαδιαίες αλλαγες, εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα

    Κοτσώνη Χρυσή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Ένας κλινικός διαιτολόγος θα σας βοηθήσει σε αυτό, ώστε να υιοθετήσετε υγιεινές διατροφικές συνήθειες εφ όρου ζωής. Σαν γενικές οδηγίες ως κλινική διαιτολόγος, θα σας συμβουλευα να ακολουθήσετε μια σωστή και ισορροπημένη διατροφή με ποικιλία τροφίμων. Τα μικρά και συχνά γεύματα θα ενεργοποιήσουν περισσότερο τον μεταβολισμό σας. Η διατροφή σας θα πρέπει να είναι πλούσια σε φυτικές ίνες, καλά λιπαρά, με υψηλής βιολογικής αξίας σε πρωτεΐνες και χαμηλή σε ζάχαρη, γλυκά και επεξεργασμένους υδατάνθρακες αλλά και χαμηλή σε κορεσμένα λίπη. Η ποιότητα, η ποσότητα αλλά και οι συνδυασμοί των τροφίμων που θα έχετε στα γεύματα σας, καλό θα είναι να σας κα... Διάβασε περισσότερα

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι