• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 14/09/2023

Μετά από άσκηση για ενδυνάμωση της πλάτης με έπιασε ένας πόνος στον αυχενα και στον τραπεζοειδη μυ. Ο πόνος υπάρχει εδώ και 15 μέρες και αλλοτε πονάω περισσότερο άλλοτε λιγότερο. Πρέπει να επισκεφθώ κάποιον γιατρο; υπάρχει περίπτωση να έχω κηλη;

13 ειδικοί απάντησαν

  • Θα μπορούσε. Θα πρέπει όμως να έχουμε μια σωστή κλινική αξιολόγηση. Είμαι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία.

    Αυθίνος Κωνσταντίνος (My Physio)

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα
    Καλό είναι να σας δει ορθοπαιδικός όπου λογικά με μοα αγωγή θα περάσει τελείως
    Αν δεν περάσει θα χρειαστείτε φθ

    Μπουκουβάλας Νικόλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλαμαριά

  • Κήλη ίσως όχι αλλά σίγουρα ένας τραυματισμός καλό είναι να δείτε έναν ορθοπεδικό

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα σας. Καλό θα ήταν να κάνετε μια επίσκεψη στον γιατρό σας , μήπως χρειαστεί και μία απεικόνιση στην περιοχή του αυχένα. Σε δεύτερο επίπεδο είμαστε στην διάθεσή σας να βοηθήσουμε.

    Γιαννόπουλος Χρήστος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γαλάτσι

  • Μοιάζει με μυϊκό σπασμό του τραπεζοειδή, αλλά απαιτείται αξιολόγηση απο φυσικοθεραπευτή για να επιβεβαιωθεί και να δοθεί η κατάλληλη θεραπεία. Είναι λίγες οι πιθανότητες από μία άσκηση να προκληθεί κοίλη

    Δανάλης Κωνσταντίνος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΠΑΓΙΔΕΥΣΗΣ ΝΕΥΡΟΥ Ή ΔΙΣΚΟΠΑΘΕΙΑ.

    Κυρίτσης Σπύρος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Παιδορθοπαιδικός - Αθλητίατρος

    Χαλάνδρι

  • Ο πόνος από μόνος του δε σημαίνει κήλη, ειδικά αν δεν υπάρχουν αντανακλάσεις του πόνου στα χέρια.
    Ωστόσο 15 μέρες είναι αρκετές, θα έλεγα ναι, να επισκεφτείτε γιατρο

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Τα συμπτώματα αυτά πιθανότερο να προέρχονται από μυϊκό σπασμό στην περιοχή του τραπεζοειδη. Ο σπασμός συμπεριφέρεται ενίοτε, όπως τον περιγραψατε. Άλλοτε είναι πιο έντονος ο πόνος, άλλοτε λιγοτερος. Οπότε σας προτείνω να επισκεφθείτε ενα φυσικοθεραπευτή για τη λύση του σπασμού.

    Προκόπη Νικολέττα

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Υπάρχει περίπτωση να έχετε κήλη όπως υπάρχει και το ενδεχόμενο να οφείλεται απλά σε μυϊκό σπασμό. Σε κάθε περίπτωση, αφού τα συμπτώματα επιμένουν, καλό θα ήταν να επισκεφθείτε έναν φυσικοθεραπευτή ή έναν ορθοπεδικό να σας δει από κοντά.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Πρόκειται για μυική βράχυνση δεν χρειάζεται κάποιο γιατρό , προφανώς δεν υπάρχει κήλη αλλά η μυική αποκατάσταση χρειάζεται φυσικοθεραπεία

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας! Αν ο πόνος είναι μόνο μέχρι τον αυχένα και στον τραπεζοειδή από την μία πλευρά μόνο και χωρίς να επεκτείνεται στο χέρι πιθανότατα όχι ,μπορεί να είναι κάποιος μυϊκός πόνος σαν πιάσιμο ή κάποιος μικροτραυματισμός σε σύνδεσμο (σύνδεσμους) ή σε καοοιο άλλο περιαρθρικό στοιχείο . Αν πάντως δεν έχει μειωθεί καθόλου καλό είναι να πάρε σε έναν γιατρό να σας εξετάσει!
    Αν σταδιακά υποχωρεί θα μπορούσατε να το περίμενετε μια εβδομάδα ακόμη!
    Καλή συνέχεια και περαστικά!
    Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Αν έχετε πόνο που διαρκεί για περισσότερες από 2 εβδομάδες, είναι συνήθως μια καλή ιδέα να συμβουλευτείτε έναν ειδικό.

    Ο πόνος στον τραπεζοειδή μύ και τον αυχένα μπορεί να προκύψει από ποικίλους λόγους, όπως υπερένταση, σπασμός, τραυματισμός ή ακόμα και από λάθος τεχνική κατά τη διάρκεια της άσκησης. Η κήλη στον αυχένα είναι μία από τις πιθανές αιτίες, αλλά υπάρχουν και άλλες πιθανές διαγνώσεις.

    Καραλιώτας Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Θέλετε ορθοπαιδική εκτίμηση,μάλλον δεν είναι κήλη αλλά δεν είναι και σίγουρο

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης